Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2013., 10:29   #1
Sportski pregledi za djecu

Nisam našla ovakvu temu, ako postoji, uputite me...

Za sportsku medicinu na Vukovarskoj znam. Mene zanima mogu li obiteljski liječnici sada izdati zdravstvenu potvrdu za klub, odnosno upis liječničkog pregleda u klupsku knjižicu?

Konkretnije, radi se o djeci osnovne škole, koji treniraju dvije, tri godine, jedan je stariji od 12, jedan malo preko 8...

Je li to netko u zadnje vrijeme radio?
trnoruzica2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 01:08   #2
Quote:
trnoruzica2005 kaže: Pogledaj post
Nisam našla ovakvu temu, ako postoji, uputite me...

Za sportsku medicinu na Vukovarskoj znam. Mene zanima mogu li obiteljski liječnici sada izdati zdravstvenu potvrdu za klub, odnosno upis liječničkog pregleda u klupsku knjižicu?

Konkretnije, radi se o djeci osnovne škole, koji treniraju dvije, tri godine, jedan je stariji od 12, jedan malo preko 8...

Je li to netko u zadnje vrijeme radio?
misliš izdati potvrdu bez obavljenog pregleda?
kod nas u klubu se znaju naći neki koji to prakticiraju,što je meni nevjerovatno pogotovo jer su u pitanju svakodnevni treninzi
marre30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 09:49   #3
Quote:
marre30 kaže: Pogledaj post
misliš izdati potvrdu bez obavljenog pregleda?
kod nas u klubu se znaju naći neki koji to prakticiraju,što je meni nevjerovatno pogotovo jer su u pitanju svakodnevni treninzi


Ljudi se zezaju s tim stvarima jer je zajebancija (a i trošak) otići u ambulantu sportske medicine, a na djetetu se "vidi da je zdravo" pa ne treba komplicirati s pregledima . Onda žigove lupa svatko živ tko ima barem nekakvo formalno pravo na to.

Hrabro, čak i ako ne spominjemo praznovjerje.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 11:00   #4
moj sin (7 god) je prošle godine bio na pregledu u ambulanti Zagrebackog sportskog saveza u Vukovarskoj. Cijena 40 kn
Lagodicomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 11:19   #5
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post


Ljudi se zezaju s tim stvarima jer je zajebancija (a i trošak) otići u ambulantu sportske medicine, a na djetetu se "vidi da je zdravo" pa ne treba komplicirati s pregledima . Onda žigove lupa svatko živ tko ima barem nekakvo formalno pravo na to.

Hrabro, čak i ako ne spominjemo praznovjerje.
Naravno da se zajebavaju, jer ne vide u tome nekakakvu realnu korist. Osim toga, kakvu štetu može imati dijete od bavljenja sportom? Sjećam se onih nogometaša koji su u 20. i nekoj godini umrli na mjestu od problema sa srcem, a svi su uredno prošli preglede više puta.

Quote:
Lagodicomo kaže: Pogledaj post
Cijena 40 kn
Kakav se konkretan pregled uopće može napraviti za tu lovu, ta lova pokrije papir, tintu i djelomično satnicu liječnika?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 14:03   #6
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
kakvu štetu može imati dijete od bavljenja sportom?
Bolesno dijete - ogromnu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 14:38   #7
Prvo je pitanje kakva bolest je u pitanju.
Za neke druge bolesti bez obzira na njih može biti korisno da se bavi sportom, i potencijalna korist je veća od štete. Bilo kako bilo, za 40 kn se to ne može otkriti, jer ta lova jedva pokrije trošak papira i tinte.
Idemo svu djecu proglasiti bolesnom, a onda pizditi što su cijeli dan pred računalima i tv-om.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 15:41   #8
Quote:
Lagodicomo kaže: Pogledaj post
moj sin (7 god) je prošle godine bio na pregledu u ambulanti Zagrebackog sportskog saveza u Vukovarskoj. Cijena 40 kn
je li ga liječnik samo pregledao ili ste išli vaditi krv, dati urin?
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Prvo je pitanje kakva bolest je u pitanju.
Za neke druge bolesti bez obzira na njih može biti korisno da se bavi sportom, i potencijalna korist je veća od štete. Bilo kako bilo, za 40 kn se to ne može otkriti, jer ta lova jedva pokrije trošak papira i tinte.
Idemo svu djecu proglasiti bolesnom, a onda pizditi što su cijeli dan pred računalima i tv-om.
čini mi se da se tu mogu isključiti ozbiljni problemi sa srcem, jer je za to stetoskop dovoljan.
vidim korist u tome ne samo zato što se dijete neće potencijalno ugroziti neprimjerenom sportskom aktivnošću nego i zato što će mu biti prepoznata dijagnoza i što će se ići liječiti.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:36   #9
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Prvo je pitanje kakva bolest je u pitanju.
Upravo tako.

A to će se utvrditi - pregledom, naravno.
Quote:
Idemo svu djecu proglasiti bolesnom, a onda pizditi što su cijeli dan pred računalima i tv-om.
Strawman, i to loš.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 17:52   #10
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
je li ga liječnik samo pregledao ili ste išli vaditi krv, dati urin?
Za 40 kn? Što dobiješ za kusur, mercedes?

Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
čini mi se da se tu mogu isključiti ozbiljni problemi sa srcem, jer je za to stetoskop dovoljan.
vidim korist u tome ne samo zato što se dijete neće potencijalno ugroziti neprimjerenom sportskom aktivnošću nego i zato što će mu biti prepoznata dijagnoza i što će se ići liječiti.
Tako su vjerojatno tvrdili i oni koji su pregledavali one nogometaše koji su umrli na igralištu.
Dobro, ima to svojih prednosti, ali to treba platiti, a zašto tovariti roditeljima dodatne troškove, niti je dječji sport jeftin, a da im se sad uzima godišnje 400-500 kn na sve ostale troškove, jednostavnije će im biti djecu posjesti pred laptop i gotovo, zato mu ne treba uvjerenje.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 21:10   #11
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Za 40 kn? Što dobiješ za kusur, mercedes?
možda dio troškova pokriva HZZO.
pitam samo, ne znam čemu nabrijanost.
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Tako su vjerojatno tvrdili i oni koji su pregledavali one nogometaše koji su umrli na igralištu.
a možda su ti nogometaši koji su umrli na igralištu nakon zadnjeg pregleda imali virozu i razvili miokarditis.
a možda im je srce bilo u najboljem redu pa su umrli od iznenadne srčane smrti, jer je i to moguće.
uglavnom, ne vidim zašto bi za to odgovornost snosili oni koji su ih pregledavali na sistematskom.
i ne vidim zašto bi to bio razlog da mladi sportaši ne idu na sistematske.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 09:14   #12
Quote:
misliš izdati potvrdu bez obavljenog pregleda?
kod nas u klubu se znaju naći neki koji to prakticiraju,što je meni nevjerovatno pogotovo jer su u pitanju svakodnevni treninzi


NEEEEEEEEEEEEEEEEEE, nego NAPRAVITI PREGLED kod liječnika obiteljskog (koji ima i EKG, vadi krv i slično).

Nikakvu potvrdu BEZ pregleda nisam mislila!!! Nego, je li dopušteno zakonom obiteljskim liječnicima to obaviti, kao što sam našla u Zakonu o sportu. (Ne znam ima li kakvih dodataka, izmjena i sl. tog Zakona, koje bi to ograničavale.)

Malo off, ne radi se o svakodnevnim treninzima, već rekreativnom sportu, triput tjedno
trnoruzica2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 09:17   #13
Inače, neki liječnici tamo u Vukovarskoj mi uopće ne ulijevaju povjerenje, nakon dobivenih savjeta da se "ne smije napiti ledene vode vruć", da "ne smije mokre glave na hladan vjetar" i sl... to je i moja pokojna baba znala

valjda se zato i događa ovo:
Quote:
godini umrli na mjestu od problema sa srcem, a svi su uredno prošli preglede više puta.
što su tako pouzdani i temeljiti. Puno temeljitiji od obiteljskog liječnika (koji ima full uvid u djetetovo zdravstveno stanje).
trnoruzica2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 10:22   #14
iznenadna srčana smrt se može dogoditi i kad je srce potpuno zdravo.
i nakon pregleda obiteljskog liječnika isto kao i onog sportske medicine.
(ne)temeljitost nema veze s tim.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 11:57   #15
ekg i pregled
Lagodicomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 11:58   #16
Mi vec godinama obavljamo preglede u Vukovarskoj.
Pregled ukljucuje mjerenje visine, vaganje i kratki ekg, a kod lijecnika pregled kicme, mjerenje tlaka, slusanje stetoskopom. Ako nas nesto posebno zanima i to pogleda.
Ima lijecnika koji to obave u 5 minuta, a ima i onih koji si daju malo vise truda.
Do sada nismo trebali vaditi krv, niti davati urin.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 12:14   #17
Quote:
trnoruzica2005 kaže: Pogledaj post
Nisam našla ovakvu temu, ako postoji, uputite me...

Za sportsku medicinu na Vukovarskoj znam. Mene zanima mogu li obiteljski liječnici sada izdati zdravstvenu potvrdu za klub, odnosno upis liječničkog pregleda u klupsku knjižicu?

Konkretnije, radi se o djeci osnovne škole, koji treniraju dvije, tri godine, jedan je stariji od 12, jedan malo preko 8...

Je li to netko u zadnje vrijeme radio?
Da ,radila sam ja sa svojom kćerkom,isto je osnovnoškolac, 7.razred ALI KOD LIJEČNIKA SPORTSKE MEDICINE a ne obiteljskog! pregled je trajao cca sat vremena i uključivao tako reći sve :ekg, spirometrija, utz srca, mjerenja tlaka, test opterećenja ,itd. jednom godišnje nas pošalje klub a drugi put napravimo samoinicijativno pregled i platim. Zašto onda služe liječnici sportske medicine, svojoj liječnici dijete ne bi odvela jer je ovaj prvi liječnik puno kompetentniji da procijeni njezino zdravlje i stanje organizma
__________________
http://http://Angels with silver wings,shouldnt know suffering...
yebra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 15:57   #18
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
možda dio troškova pokriva HZZO.
pitam samo, ne znam čemu nabrijanost.
Naravno da ne pokriva, tko pokriva liječničke za vozački?
Nabrijan sam jer ljude prave budalama. Što se može otkriti za 40 kn? Pregled na kojem bi se nešto konkretno moglo napraviti košta bar 10 puta više, a je'l ima smisla te troškove tovariti roditeljima uz sve ostale? Laptop kupi jednom, i to bez liječničke potvrde.

Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
a možda su ti nogometaši koji su umrli na igralištu nakon zadnjeg pregleda imali virozu i razvili miokarditis.
a možda im je srce bilo u najboljem redu pa su umrli od iznenadne srčane smrti, jer je i to moguće.
uglavnom, ne vidim zašto bi za to odgovornost snosili oni koji su ih pregledavali na sistematskom.
i ne vidim zašto bi to bio razlog da mladi sportaši ne idu na sistematske.
A možda su u šumi.
Nego tko je odgovoran, da nisam možda ja, ili mali zeleni?
Ti ljudi su rekli da su oni zdravi i da se mogu profesionalno baviti nogometom, njihov pregled sigurno nije bio 40 kn.

Quote:
yebra1 kaže: Pogledaj post
Zašto onda služe liječnici sportske medicine, svojoj liječnici dijete ne bi odvela jer je ovaj prvi liječnik puno kompetentniji da procijeni njezino zdravlje i stanje organizma
Ne znam što ti je kriva obiteljska liječnica, ali stvarno misliš da je njima stalo do ičega, osim do para, a budući da ti ne može uzeti neke konkretne pare, napraviti će to zbrda-zdola i pokupiti koliko može.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 16:16   #19
iz moga iskustva , ako su u pitanju nogometni klubovi, onda može dati potvrdu i liječnik opće medicine( danas dosta takvih ambulanti ima i ekg), ali za neke faksove ili slično obično ne
Gefutko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 20:46   #20
Quote:
Nabrijan sam jer ljude prave budalama. Što se može otkriti za 40 kn? Pregled na kojem bi se nešto konkretno moglo napraviti košta bar 10 puta više, a je'l ima smisla te troškove tovariti roditeljima uz sve ostale? Laptop kupi jednom, i to bez liječničke potvrde.

Eto, to je razlog postavljanja ove teme, upravo to i ja mislim, zato sam i pitala može li se kod obiteljskog liječnika.

Hvala svima na odgovorima, dakle ne gine nam Vukovarska i još malo dodatnih troškova...
I da, ne radi se o nogometu
trnoruzica2005 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:37.