Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2016., 11:33   #3321
Ima tu par forumasa koji imaju masiv i podno..galekovic ima masiv za koji tvrdi da je za podno..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 14:19   #3322
Evo, upravo o tome i govorim. Netko kaže da može masiv i podno, netko kaže da ne može. Zar kod ovakvih stvari ne postoji ono što se zove pravila struke? Što točno može i u kojoj kombinaciji, a što ne. Kakva je cijena npr. gotovog dvoslojnog ili troslojnog parketa u odnosu na klasični masiv i koliko je skuplje ljepilo za takav parket, jer navodno za podno grijanje idu neka specijalna ljepila.

Ne radi se o kvantnoj fizici, no nažalost tako je to na Balkanu, sve može, lako ćemo, a fušeri i polupriučeni majstori na sve strane i nitko pojma nema ni o čemu, samo ti daj pare a hoće li poslije sve biti kako treba koga briga, drži vodu dok majstori odu...
__________________
It's who I am, it's what I am. Right or wrong, I can't change that.
Broxigar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 16:39   #3323
A gledaj ja osobno preferiram viseslojni parket. Zasto? Zato jer takav parket manje radi, takav parket je mirniji. Ja osobno nisam zagovornik lijepljenja i u svom iskustvu sam vidio ( nisam ga lijepio ) da i taj viseslojni parket radi i to onako jeb..o.
Ti kad taj isti parket zalijepis ili masiv sa nekim ljepilom, sto mislis da ce to isto ljepilo drzat drvo na mjestu..nema sanse, drvo radi i amen.
Isto tako mene osobno je gotov viseslojni parket dosao jeftinije nego neki masiv koji bi kupio kod nas, da be kazem da sam u cijeni dobio prijevoz do vrata. E sad jbg zavisi sto ti zelis i sto ti se svida i koji ti ie budet. Ako zelis konkretn savjet kupi viseslojni, lakiran mat, pukni ga onako kao laminat na spuzvicu i to je najbolje i najeftinije sto mozes napravit. Pogledaj tehnodrvo, pogon im je u Ogulinu, rade za Dance.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 22:14   #3324
Hvala na savjetima, to je izgleda najbolje i najjednostavnije rješenje, višeslojni parket i postavljanje bez lijepljenja. Zanima me još može li za podno ići troslojni ili je nužan dvoslojni što se tiče rada grijanja? Isto tako, ima li nekih vrsta drveta koje su pogodnije za podno grijanje, inače preferiram hrast. I kolika na kraju može biti maksimalna temperatura poda, jer i tu nailazim na različite informacije - 25 ili 28 stupnjeva?
__________________
It's who I am, it's what I am. Right or wrong, I can't change that.
Broxigar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2016., 08:09   #3325
Ljepljenje je preporučljivo zbog 2 razloga:
1. mnogo bolji prijenos topline s podloge na površinu, bolje grijanje
2. Zalijepljeni parket ostavlja bolji dojam jer je tvrda podloga koja nema "akustike", ne čuje se zvuk koraka.

Za lijepljenje na podno grijanje se koriste jednokomponentna trajnoelastična ljepila koja imaju u ponudi svi vodeći proizvođači ljepila za parket.

http://www.mapei.com/HR-HR/Proizvodi...RABOND-P990-1K

http://www.bacelic.hr/prodajni-progr...ond-ms-577/396

Sika SikBond Parquet 54
http://hrv.sika.com/dms/getdocument....ond-T54-FC.pdf
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2016., 11:27   #3326
Quote:
Broxigar kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima, to je izgleda najbolje i najjednostavnije rješenje, višeslojni parket i postavljanje bez lijepljenja. Zanima me još može li za podno ići troslojni ili je nužan dvoslojni što se tiče rada grijanja? Isto tako, ima li nekih vrsta drveta koje su pogodnije za podno grijanje, inače preferiram hrast. I kolika na kraju može biti maksimalna temperatura poda, jer i tu nailazim na različite informacije - 25 ili 28 stupnjeva?
Jel' nisi bio u trgovini, tamo ti sve kažu?
Prvi put čujem da masiv može na podno jer je 2slojni i 3slojni pravljen baš za podno.
Ja sam uzeo troslojni hrastov parket i jednokomponentno ljepilo, uskoro ću ga postavljati.
Javim dojmove
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2016., 11:46   #3327
Podno grijanje

Lijepljenje kao i postavljanje na spuzvicu ima svoje prednosti i svoje nedostatke. Skandinavci vec 30 god parket ne lijepe..u razgovoru sa svojim prodavacem meni je rekao da mi jedino na balkanu imamo obicaj parket lijepiti..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 21:28   #3328
A dobro sad, Skandinavci su posebna sorta, oni također vole opremati kuće i stanove namještajem kupljenim u Ikei, pa svakih par godina mijenjati i kupovati novo, kao i npr. prilikom adaptacije samo zalijepiti nove pločice preko starih, kao radi uštede vremena Ne mislim da bi se baš u svemu trebalo na njih ugledati.

Nego, ovdje se spominju jednokomponentna ljepila da se koriste, a recimo kod ovog dvokomponentnog baš se posebno ističe da je pogodno za podno grijanje, kao i za ova druga npr. disperzivna, dok kod jednokomponentnih ništa posebno nije naznačeno. Koja su bolja na kraju?

http://www.bacelic.hr/prodajni-progr...ket-pu-566/395
__________________
It's who I am, it's what I am. Right or wrong, I can't change that.
Broxigar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 22:48   #3329
To je starija generacija ljepila, sva PU ljepila su dvokomponentna, uglavnom zadovoljava trazene karakteristike. Od Murexina na istoj stranici nize imas 3 ljepila s oznakom X BOND MS, ljepila na bazi modificiranog silana, ta su danas prvenstveno sugerirana, te sam tu familiju ljepila od raznih proizvodjaca gore istaknuo.

Idi direktno na Murexin stranicu i skini tehnicke listove proizvoda, ovo kod trgovca je jako sturi opis proizvoda.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2016., 15:11   #3330
Pozdrav, evo da se i ja malo uključim s pitanjima o podnom grijanju. Preuređujem kuću, kupaonica (4m2) i kuhinja (12m2) se ful preuređuju, sve ide van, od namještaja do pločica. Ostati će samo goli zidovi i podovi . Kako nemam plin, grijanje će biti na struju (mramorne ploče). Zanima me savjet iskusnih ovdje, da li mi se isplati u kupaonu i kuhinju stavljati podno grijanje ili da i tamo stavim te ploče. Čisto za info (ak je to bitno) u kupaonici planiram raditi walk-in tuš kabinu.

Kupaonica s jedne strane ima vanjski zid, kao i kuhinja koja je jednim dijelom ukopana pod zemlju (takav je teren). Kupaonica je na katu, a kuhinja u prizemlju.
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 21:43   #3331
Kolika bi bila okvirna cijena postavljanja podnog grijanja po m2 u izvedbi sa suhim estrihom, sav materijal i rad?

I ako može preporuka nekoliko dobrih majstora iz Zagreba ili okolice koji izvode podna grijanja bio bih zahvalan
__________________
It's who I am, it's what I am. Right or wrong, I can't change that.

Zadnje uređivanje Broxigar : 05.09.2016. at 22:23.
Broxigar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 20:32   #3332
Podno grijanje - iskustva

Pozdrav,

sigurno su slicna pitanja vec bila i mozda bi kakav odgovor nasla ali je preko 150 stranica u ovoj temi, pa se ispricavam ako je slicna rasprava vec bila.

Naime radi se o obnovi stare kamene kuce, vanjski zidovi su debeli 60cm, stavili smo novi krov i PVC prozore.
To je prizemnica oko 90m2 dok bi u podrumu bila pec, za sada je odluka za kotao na pelete, ali se nikako ne mozemo odluciti za nacin grijanja - podno ili radijatori.

Svasta sam cula od drugih, kako podno grijanje nije dobro za kamenu kucu da se nikad nece zagrijati, da se ljudi koji imaju podno masovno vracaju na radijatore i kao dizanje prasine i prosirene vene..

Ali za mene je to sve "rekla-kazala" i bez ikakvih argumenata, zato bi molila vas koji imate podno grijanje vec neko vrijeme za vasa iskustva i misljenja, jeste li zadovoljni, grije li vas dovoljno i jeste li pozalili da ste stavili podno?

Unaprijed se zahvaljujem za sve odgovore stvarno je bilo kakav savjet dobrodosao!!
EternalSunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 08:22   #3333
Quote:
EternalSunshine kaže: Pogledaj post
Svasta sam cula od drugih, kako podno grijanje nije dobro za kamenu kucu da se nikad nece zagrijati, da se ljudi koji imaju podno masovno vracaju na radijatore i kao dizanje prasine i prosirene vene.......
1.Na vanjskoj temperaturi od -10°C i unutarnjoj od 20°C gubitak kroz takav zid iznosit će oko 65W/kvadratnom metru na sat.
2.Prašina je uvijek problem i to.......... obično ženski!
3.Dugotrajno hodanje po podu, temperature više od 27°C navodno proširuje vene na nogama (Njemci zaključili, ali to dugotrajno nije isto kao ljeti po pijesku).
4.Imam podno odavno i ne bih ga mijenjao za radijatorsko, a pogotovo ako su klinci u kući. Kad su mi noge tople onda mi nije zima.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:29   #3334
Mogu li cjevi za podno grijanje biti položeni na kamenu vunu - TP ploče (TP ploče, folija, mreža - cijevi) ? Ili moram TP ploča, Alu folija, stiropor pa opet folija pa mreža pa cijevi? Želim korisitit TP ploče od kamene vune zbog dobrih svojstva zvučne izolacije (pogotovo udarnog zvuka) - radim si stan u potkrovlju..
M4nToLi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 15:02   #3335
Quote:
M4nToLi kaže: Pogledaj post
Mogu li cjevi za podno grijanje biti položeni na kamenu vunu - TP ploče (TP ploče, folija, mreža - cijevi) ? Ili moram TP ploča, Alu folija, stiropor pa opet folija pa mreža pa cijevi? Želim korisitit TP ploče od kamene vune zbog dobrih svojstva zvučne izolacije (pogotovo udarnog zvuka) - radim si stan u potkrovlju..
Najnormalnije se može koristiti TP vuna umjesto stiropora, znači TP vuna, folija, mreža, cijevi, estrih.
A također imaš i nešto mekši elastificirani EPS koji ima bolja zvučna izolacijska svojstva od običnog podnog EPS-a, te se koristi za ispod estriha kod međukatnih konstrukcija gdje nisu pretjerana opterećenja, na istim mjestima gdje je i TP vuna pogodna.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 22:09   #3336
Što nije kamena vuna premekana?
lukinjo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 10:13   #3337
Planiram dogradnju stambene kuće sa sjeverne strane s jednim poslovnim prostorom i garažom/kotlovnicom u prizemlju i stanom na katu. Smještaj (glavno pročelje prema sjeveru) je obavezno, nema druge mogućnosti. Istok i zapad su otvoreni, jug je zatvoren (postojeći objekt). Gradnja će biti neka klasika za današnje doba: termo blok 30cm zidan običnim mortom, izoliran s min. 12cm stiropora i s ugrađenom PVC stolarijom s 3 stakla (tipa Gealan S9000 ili sl.).

Nije izrađivan projekt grijanja (strojarski projekt) jer je bilo predviđeno centralno grijanje na drva s radijatorima. Sad smo se odlučili na podno grijanje na drva (s kombinacijom radijatora u postojećem/starom objektu).

Imam projekt fizike zgrade koji ima u sebi predviđen energetski certifikat i proračune. Također imam energetski certifikat za postojeći/stari objekt.
Mogu li iz tog projekta fizike zgrade saznati kolika snaga kotla mi je potrebna za grijanje dogradnje?

Prema primjerima s ove teme sam nacrtao krugove podnog grijanja. Mogu li nekome od vas poslati na PM taj nacrt da pogledate i kažete je li tako uredu. Planiram tražiti ponude od majstora pa da otprilike znam koliko cijevi ide i ostalog materijala. Hvala
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 11:16   #3338
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Mogu li iz tog projekta fizike zgrade saznati kolika snaga kotla mi je potrebna za grijanje dogradnje?
Snaga kotla, okometrijski, pomnoži tlocrtnu površinu u kvadratima sa 50W/kvadratu i satu.
Nisi dao podatke za mjesto, plafon, pod.....
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 11:37   #3339
Neto ili bruto kvadrati? Imam 85m2 kata i 50m2 prizemlja u novom dijelu i 110m2 u starom dijelu (nešto lošija izolacija). Po nekim kalkulatorima ispada 25 ili 35kW.

Zapad ZG županije.
Izolacija poda prizemlja je projektirana debljine 15cm, znači cca. 2cm cijevi, 5cm estrih iznad cijevi, 1 cm završni sloj, dakle ostane 6-7cm za stiropor ili XPS ukoliko nisam neki sloj zaboravio.
Izolacija poda kata je projektirana debljine 10cm, ostaje 2-3 cm za stiropor, s tim da nije cijelo prizemlje grijano (ali negrijana prostorija je kotlovnica/garaža).
Na pod potkrovlja (nestambenog) se može staviti izolacije koliko god treba, projektom je predviđeno 20cm vune.

Zadnje uređivanje Fitz : 28.09.2016. at 11:47.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 12:16   #3340
Kotao od 20 Kw je dosta, za tih 250 kvadrata!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.