Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2009., 19:41   #241
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Poštovani vi, koji znate više: Dali se obvezno plaća doprinos za šume, dali ga plaćaju svi "gospodarski subjekti", čini mi se da tako piše?? Zapravo, ako pitanje nije glupo, što se pod tim misli?? Dali je firma koja se bavi "ostalom" veleprodajom "gospodarski subjekt" i obvezna je plaćati?? Ima li igdje kakvo pismeno objašnjenje?
Piše ovako :

Obveznici naknade za OKFŠ su samo pravne osobe koje obavljaju gospodarsku djelatnost.
Gospodarska djelatnost prema Općem poreznom zakonu opisana je na slijedeći način: " (2) gospodarstvenom djelatnošću u smislu stavka 1. ovoga članka smatra se razmjena dobara i usluga na tržištu radi ostvarivanja prihoda, dohotka, dobiti ili drugih gospodarstveno procjenjivih koristi".

Ja do sada nisam čula da je netko imao kontrolu obračuna ili bilo kakvih problema zbog neobračunavanja ili neplaćanja.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 04:52   #242
Drage moje, jednoglasni zaključak je očito: nešto je trulo u drž... hm. Preinačit ću: blesav ko plaća??
Inače, tumačenje koje sam ja dobio je: plaćaju oni subjekti koji imaju nekakvog posla sa šumama, valjda je mislila na drvosječe drvoprerađivače. Ima logike, jer mene globi namet smišljen kao "spomenička renta", ali tu je barem sve jasno rečeno! Možda je taj namet na kamen zamijenio namet na stabla? Ne kažem da nema logike u tome tumačenju, ali nema logike ako možeš plaćati - i ne plaćati, isto ti se piše?? Kao da je netko namjerno zakukuljio stvar!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 05:00   #243
@jedina: aha!! Tebe trebam, da te pitam, da te pitam, kada si u vezi sa RRIF-om. Nažalost, ne kupujem ga više, postao mi je preskup, kriza je. Ali, vrijedio mi je puno! Neka sada naprave manje i jeftinije izdanje, sa više tema iz svakodnevne prakse, za nas "bezveznjakoviće". Vi pametniji idite na stručne skupove.

Problem se zove R1, RRIF je objavio krasno objašnjenje koje je meni pokazalo sasvim jasno kako se prodaje na R1, kada imaš maloprodaju. Inkas i polozi su odvojeni, roba se MORA prodati iz VP, a ne MP. Fino.

E, ma problem se zove: programi, (+POS kasa) koje RRIF reklamira na 2 stranice!! Iako sam upozorio i programera i RRIF da taj program NE poštuje ovo tumačenje, mali cuko laje, a veliki ne uradiše ništa!! POS kasa im fino miješa MP i R1 i sve ide "đuture". A ja onda ručno to prepisujem gdje treba! Pa, što mi na to kažeš??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 07:27   #244
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
@jedina: aha!! Tebe trebam, da te pitam, da te pitam, kada si u vezi sa RRIF-om. Nažalost, ne kupujem ga više, postao mi je preskup, kriza je. Ali, vrijedio mi je puno! Neka sada naprave manje i jeftinije izdanje, sa više tema iz svakodnevne prakse, za nas "bezveznjakoviće". Vi pametniji idite na stručne skupove.

?
Evo ja imam dva časopisa RRIF i žuti RIPUP,koji je puno jeftiniji od RRIF-a tiskano izdanje je 795,00 kn sa PDV-om a internet je 595,00 kn.
Meni je dobar,čak sam se u njemu bolje snašla u startu nego u RRIF-u i RIF-u koje kupujem sto godina.Još uz "žuću"često stignnu gratis neke od knjiga.Telefon ti je 01-49 21 737 ako te zanima.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 09:23   #245
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post

Problem se zove R1, RRIF je objavio krasno objašnjenje koje je meni pokazalo sasvim jasno kako se prodaje na R1, kada imaš maloprodaju. Inkas i polozi su odvojeni, roba se MORA prodati iz VP, a ne MP. Fino.

E, ma problem se zove: programi, (+POS kasa) koje RRIF reklamira na 2 stranice!! Iako sam upozorio i programera i RRIF da taj program NE poštuje ovo tumačenje, mali cuko laje, a veliki ne uradiše ništa!! POS kasa im fino miješa MP i R1 i sve ide "đuture". A ja onda ručno to prepisujem gdje treba! Pa, što mi na to kažeš??
Imam nekoliko trgovaca sa nekoliko različitih programa i svi imaju isti problem.
Upozorila sam ih na to, neki su poslušali, neki nisu.
Moj savjet im je bio kad trebaju napraviti R-1 račun nek taj račun ne rade u kasi već u programu za veleprodaju i samo u napomeni stave da je plaćeno gotovinom. S obzirom da svi oni rade i blagajnu sami, osim prijenosa gotovinskog prometa, dužni su samo voditi brigu imaju li koji R-1 račun koji je naplaćen u gotovini taj dan, pa da i njega provedu kroz blagajnu. Tu se i lakše uoči pogreška jer ako ne uvedu u blagajnu i te račune, onda u blagajni imaju višak novaca, ne ?
Tako im je jednostavnije, nego prepisivati, storniravati račune i ostale stvari jer tu lakše dodje do pogreške.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:36. Reason: ispravak quote-a
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 11:10   #246
Quote:
Jedina kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko trgovaca sa nekoliko različitih programa i svi imaju isti problem. ....
nikako da dokučim kakve veze ima R1, veleprodaja, maloprodaja...i drugo...
INA izdaje iz istog programa i R1 i maloprodajni račun...i sve štima...
zašto treba razdužiti maloprodaju i prebaciti u veleprodaju? koji propis kršiš....

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:37. Reason: quote
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 11:20   #247
Quote:
Jedina kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko trgovaca sa nekoliko različitih programa i svi imaju isti problem.
Moj savjet im je bio kad trebaju napraviti R-1 račun nek taj račun ne rade u kasi već u programu za veleprodaju i samo u napomeni stave da je plaćeno gotovinom.
Ovaj ti odgovor, iako najlogičniji, ne vrijedi za Synesis i slične sa odvojenom POS kasom. Vjerujem da nitko neće staviti Synesis (sa svim podacima??) u prodavaonicu. Može čak i to, ali nema baš smisla! Treba skakati iz POS-a u program i nazad, što je gubitak vremena. A opet treba podatke prenijeti u računalo na kojemu je knjigovodstvo. Lakše je onda staviti drugi PC sa drugom POS (R1) kasom, ali sve je to improvizacija! Zašto programi ne podliježu inspekcijskom nadzoru, koji bi problem uočio i naredio da ga programer ispravi??

P.S. Dubravka, hvala na info! Prihvatljivo, internet i print kad je nešto što mi treba...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 11:27   #248
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
nikako da dokučim kakve veze ima R1, veleprodaja, maloprodaja...i drugo...
INA izdaje iz istog programa i R1 i maloprodajni račun...i sve štima...
zašto treba razdužiti maloprodaju i prebaciti u veleprodaju? koji propis kršiš....
Bojim se da neznaš ništa o problemu... Čim kažeš da sve štima, a ništa ne štima!! Neznam sada koji je RRIF to krasno objasnio, ali zar nije i ovo jasno: R1 je veleprodaja. Naravno, u prodavaonicama se uz maloprodaju prodaje i na R1. Dakle to mora ići kroz veleprodaju, pa se roba mora iz prodavaonice vratiti u VP, ali i odvojiti gotovina od one za MP... Koji se sve propisi krše, nije me briga, samo ih ja NE želim kršiti.
Ako INA krši zakon, niti je prva ni zadnja, ni HP ekspress ti ne piše broj računa na R1, dakle taj račun po zakonu ne vrijedi. Ali takva smo država, imamo a nemamo propise, ili kako za koga!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 11:30   #249
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ovaj ti odgovor, iako najlogičniji, ne vrijedi za Synesis i slične sa odvojenom POS kasom. Vjerujem da nitko neće staviti Synesis (sa svim podacima??) u prodavaonicu. Može čak i to, ali nema baš smisla! Treba skakati iz POS-a u program i nazad, što je gubitak vremena. A opet treba podatke prenijeti u računalo na kojemu je knjigovodstvo. Lakše je onda staviti drugi PC sa drugom POS (R1) kasom, ali sve je to improvizacija! Zašto programi ne podliježu inspekcijskom nadzoru, koji bi problem uočio i naredio da ga programer ispravi??

P.S. Dubravka, hvala na info! Prihvatljivo, internet i print kad je nešto što mi treba...
Nema na čemu,tu smo da si pomažemo.
Ma ja se moram uključiti u ovaj vaš POS i sve probleme oko njega,koliko sam skužila trebate po potrebi kupcu u MP dati R-1 račun?ili?
Ako je to u pitanju odgovor je slijedeći-ZOVITE PROGRAMERA jer on vam treba u MP staviti opciju R-1 račun gotovinski,gdje u parametrima stojivaj dokumenat ne vrši nikakva knjiženja ili nešto slično.To postoji u Synesisu.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 11:36   #250
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma ja se moram uključiti u ovaj vaš POS i sve probleme oko njega,koliko sam skužila trebate po potrebi kupcu u MP dati R-1 račun?ili?
Ako je to u pitanju odgovor je slijedeći-ZOVITE PROGRAMERA jer on vam treba u MP staviti opciju R-1 račun gotovinski,gdje u parametrima stojivaj dokumenat ne vrši nikakva knjiženja ili nešto slično.To postoji u Synesisu.
Nije to Dubravka, ima ta opcija!! Da, ono prvo je točno, prodavaonica ima MP i kupac traži R1. Ali, prodano na R1 se u "kasa-pos" programu vodi skupa sa MP i materijalno i financijski. Materijalno kad preneseš podatke u dnevni promet lijepo razduži tvoju MP, ali ne pošalje robu iz MP u VP, pa da je onda razduži. Također ti na kraju izbaci promet dana bez odvajanja MP od R1, a sve to nije po zakonu. Inkasi niti ne smiju stajati zajedno...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 11:56   #251
Question

Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
PROVJERENO:neoporezivo 1600 kn stipendije(ukupna 3000)
oporezivo razlika 1400 kn pa u IDD u kol 6 upišeš podatke
porez 25%-496,46+prirez 7,5%-37,23 što je ukupno 533,69 kn
Rsm se ne predaje jer nema doprinosa
rrif ima neki kalkulator i po njihovom izracunu dođe:
1.914,53
478,63 poreza i
35,90 prireza
za isplatu 1.400,00 neto
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 12:07   #252
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Nije to Dubravka, ima ta opcija!! Da, ono prvo je točno, prodavaonica ima MP i kupac traži R1. Ali, prodano na R1 se u "kasa-pos" programu vodi skupa sa MP i materijalno i financijski. Materijalno kad preneseš podatke u dnevni promet lijepo razduži tvoju MP, ali ne pošalje robu iz MP u VP, pa da je onda razduži. Također ti na kraju izbaci promet dana bez odvajanja MP od R1, a sve to nije po zakonu. Inkasi niti ne smiju stajati zajedno...
hm, moj program (no name) radi na isti nacin, i vidim problem (programer nije bas odusevljen da radi izmjene). Da li bi bilo ispravno na kraju mjeseca za takve racune vrsiti preknjiženja - storno u MP, pa sve provuci na VP (naravno onda idu dalje i sve one lijepe stvari plaćanja u gotovini, karticom, čekom ...)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 12:31   #253
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Nije to Dubravka, ima ta opcija!! Da, ono prvo je točno, prodavaonica ima MP i kupac traži R1. Ali, prodano na R1 se u "kasa-pos" programu vodi skupa sa MP i materijalno i financijski. Materijalno kad preneseš podatke u dnevni promet lijepo razduži tvoju MP, ali ne pošalje robu iz MP u VP, pa da je onda razduži. Također ti na kraju izbaci promet dana bez odvajanja MP od R1, a sve to nije po zakonu. Inkasi niti ne smiju stajati zajedno...
na jednom drugom forumu pronašao sam poduže objašnjenje ovog problema, znači treba proraditi sa programom, definitivno:

....U slucaju da je R1 placen gotovinom, tada Vam softver mora omoguciti :

a) iskazivanje trenutnog stanja gotovine u kasi / blagajni (zbog ev. kontrole) u ukupnom iznosu
b) u kumulativu razvrstavanje gotovine na pojedinacne nacine i svrhe placanja (maloprodaja/veleprodaja)
c) automatsko knjizenje placenog izlaznog R1 racuna, kao placenog u veleprodajnoj evidenciji te kao placenog u knjizi izdanih racuna

Za sve one, koji moraju voditi knjigu primitaka i izdataka, u ovom slucaju, pravilo je isto : svaki primitak, bilo preko kartica, bilo preko ziro-racuna, bilo gotovinom, evidentira se tog trenutka kada je i ostvaren. ...
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 12:32   #254
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
hm, moj program (no name) radi na isti nacin, i vidim problem (programer nije bas odusevljen da radi izmjene). Da li bi bilo ispravno na kraju mjeseca za takve racune vrsiti preknjiženja - storno u MP, pa sve provuci na VP (naravno onda idu dalje i sve one lijepe stvari plaćanja u gotovini, karticom, čekom ...)
E dobro je jer kad vidiš problem, bar znaš gdje vrag spava, ako banu na vrata!! Šalim se, iako nastojim da me ni takve male greške ne muče. Ne možeš to tako, jer polog moraš predati kada dosegne blagajnički maksimum, a nije se igrati i staviti ga previsokog. Drugo, znaš (ZNAŠ!!) da se knjiga popisa ujutro mora otvoriti AŽURIRANA, ili si u prekršaju...
Moje rješenje: prvo, inkas obvezno odvojen!! Drugo, MP se odvija kako se mora, zaključak dana, knjiga popisa ažurirana. R1 u drugome PC, na POS kasi koja može spremati ime, MB itd. Polovni odličan IBM PC 999 kn... + neki pos printer. Malo košta, ali... Koncem tjedna vadim podatke iz R1 i ručno ih upisujem na račun iz VP koji glasi na fiktivnog kupca (kto 120000) "R1". jasno, polog zatvara kupca. I ostaje samo internim prijenosom tu robu povući iz MP u VP, kupac će je "skinuti" iz VP i gotovo.
Bojim se da je razlog što ovo malo tko ima taj jer nije ovo lako isprogramirati! Treba povezati operacije kase POS sa programom, nije neki bauk, ali ima malo više posla. POS mora voditi i dvije tablice inkasa itd. Ali, R1 se sve više zloupotrebljava, (svašta se za doma kupuje i traži R1 na firmu!!) pa je zakonodavac možda zato sve to tako smislio??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 12:34   #255
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
na jednom drugom forumu pronašao sam poduže objašnjenje ovog problema,
To je pola rješenja Vlado3!! Onda treba i materijalno proći kroz VP!

Gdje je poduže objašnjenje objavljeno??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 12:46   #256
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Bojim se da je razlog što ovo malo tko ima taj jer nije ovo lako isprogramirati! Treba povezati operacije kase POS sa programom, nije neki bauk, ali ima malo više posla. POS mora voditi i dvije tablice inkasa itd. Ali, R1 se sve više zloupotrebljava, (svašta se za doma kupuje i traži R1 na firmu!!) pa je zakonodavac možda zato sve to tako smislio??
Mislim da nije problem u ovom posljednjem, nego jednostavno ako sam ja priložio nešto kao URA na osnovu čega mogu odbiti pretporez, onda onaj drugi mora to isto imati u svojoj evidenciji kao IRA. A onda to povlači i sva druga vezana knjiženja
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 12:51   #257
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
hm, moj program (no name) radi na isti nacin, i vidim problem (programer nije bas odusevljen da radi izmjene). Da li bi bilo ispravno na kraju mjeseca za takve racune vrsiti preknjiženja - storno u MP, pa sve provuci na VP (naravno onda idu dalje i sve one lijepe stvari plaćanja u gotovini, karticom, čekom ...)
Vidi možda je greška u koracima u samom startu
-ako je osnovna djelatnost MP a povremeno trebaju VP računi onda postoji dokumenat interni prijenosiz MP u VP(tvoj programer ga može nazvati drugačij npr prijenos iz..u..)onda taj dokumenat knjiži:
trgovačku knjigu
razduženje trgovine
robno-ulaz na VP skladište
financijsko:zadužuje konto VP skl,a za PKV robu storno zaduženja trgovine-storno ukalkul.marža-storno ukalkul.PDV
-ako je osnovna djelatnost VP a povremeno treba nešto kroz MP onda opet ali u maloprodaji prijenos iz VP u MP.
Ja nemam te probleme ali ne vidim zašto se ne bi moglo na kraju mjeseca nešto ispraviti,dapače ako ne možeš riješiti programski,moraš ručno ispraviti,bilo što da je u pitanju.
Reći ću ti u čemu je problem,mi kupimo neki program platiš ga i gotovo njegova dobra volja da li će doći.
A ako ti imaš nešto tipa održavanje na mjesečnoj bazi,e tad ti možeš zvati programera da ti dorađuje nešto u programu.Inače se snalazimo kiako znamo i umijemo i nekad mislim da su poneki računovođe dobri instruktori programerima.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 13:02   #258
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Vidi možda je greška u koracima u samom startu
-ako je osnovna djelatnost MP a povremeno trebaju VP računi onda postoji dokumenat interni prijenosiz MP u VP(tvoj programer ga može nazvati drugačij npr prijenos iz..u..)onda taj dokumenat knjiži:
trgovačku knjigu
razduženje trgovine
robno-ulaz na VP skladište
financijsko:zadužuje konto VP skl,a za PKV robu storno zaduženja trgovine-storno ukalkul.marža-storno ukalkul.PDV
-ako je osnovna djelatnost VP a povremeno treba nešto kroz MP onda opet ali u maloprodaji prijenos iz VP u MP.
Inače se snalazimo kiako znamo i umijemo i nekad mislim da su poneki računovođe dobri instruktori programerima.
Osnovna je djelatnost MP, ali funkcionira mi i VP kako si opisala kada kupci uzimaju robu "preko narudžbe". Onda idu i sva knjiženja (storno iz MP, zaduženje u VP, IRA itd...
Problem je kada se proda roba iz MP kroz program MP za gotovinu, karticu... tada nemam mogućnost knjiženja kao kod bezgotovinskog plaćanja. Rješenje je ono što je dubo napisao, da ima blagajna-pos za VP (naravno opet uz ogranicenje do 5000 kn po računu)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 13:08   #259
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Inače se snalazimo kiako znamo i umijemo i nekad mislim da su poneki računovođe dobri instruktori programerima.
pa jedino oni mogu objasniti šta im stvarno treba, jedino je problem da li se uvijek i razumiju.
btw, ja sam mojem već poslao dio ove prepiske, pa me živo interesira reakcija kada se sutra vrati sa puta. inace, kao što sam ti u prvom postu napisao, nov sam na forumu, ali i u ovom djelu, a programer kaže da mu je program instaliran u 10-ak knjigovodstvenih servisa, te još 20-ak trgovina, pa ne znam kako mu se do sada nije još nitko javio sa problemom
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 13:35   #260
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
pa jedino oni mogu objasniti šta im stvarno treba, ...
Saznaj tko su korisnici pa pokušaj s njima vidjeti,možda i oni imaju taj problem,a možda im je riješio pa dodatno naplatio..tko to zna
"Stari" knjigovođa a nov na forumu,eto još jedan više,drago mi je.
Ostani s nama svašta ima,čovjek uvijek nešto nauči jer sami ne znamo sve ali zajedno znamo punoAko nešto i ne uspiješ riješiti odmah,bude kasnije ali što je dobro,vidiš kakve sve ljudi probleme imaju pa onda veliš"pa nisu moji tako strašni"
Recesija,recesija...užas mislim da je dosta toga u našim glavama,jer kad ti netko puni glavu iz dana u dan što ćeš drugo misliti?A ovdje se i neobavezno napričamo,pa napraviš dobro djelo kad nekom pomogneš savjetom(u ovoj recesiji....)
Eto kad nam odgovorni ne pomažu snalazimo se ovako.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:37. Reason: quote
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:14.