Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2012., 23:25   #41
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Dala sam link u kojem pise da mogu...
Mozes li ti dati neki link/argument koji kaze da ne mogu?
Btw, jesi li ti nastavnik u OS ili srednjoj, ako smijem pitati?
Dala si link za ADU, koji je iznimka. Bez državne mature ne možeš upisati 95% fakulteta, a što znam iz pukog iskustva s ljudima koji su ih upisivali. Ne znam nikoga tko je upisivao ADU.

A ovo drugo je nebitno.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:29   #42
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Hm...veliki preokret...ti si ista ona koja je napisala ne tako davno (tocnije, danas prije podne)
Je, istina to ja pisah
No,kada vas ovako čitam pitam sama sebe mogu li ja to odrediti- onako realno?
Istina je i da se plašim ali vjerojatno ću ja poznavati najbolje svoje dijete ako poželi baš gimnaziju..
Jedini je problem što prečesto vidim oko sebe ljude koji nisu uspjeli i nemaju nikakvo zanimanje. Zlo mi dođe kada čujem kolegicu s posla kada priča o svojoj propaloj gimnazijalki kako joj financira i izlaske i svadbe prijatelje i odjeću i kozmetiku, ma sve..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:35   #43
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Dala si link za ADU, koji je iznimka. Bez državne mature ne možeš upisati 95% fakulteta, a što znam iz pukog iskustva s ljudima koji su ih upisivali. Ne znam nikoga tko je upisivao ADU.
Ne, nego sam dala link sa sluzbene stranice postani student koji govori o tome da se moze upisati bez mature onaj koji je zavrsio skolovanje prije 2010.-te
...izgleda da si to preskocila.

Iako, moze bit da to sto pise nije tocno vec da je u stvarnosti drugacije.
Samo...ovo sto ti kazes isto nije bas nesto...iz pukog iskustva...hm...ako tako tamo pise, a ti tvrdis da je drugacije, onda bi trebalo ipak nesto vise osim "pukog iskustva"....da bismo bili sigurno sto je tocno.

Ponavljam C/P::
Kako mogu konkurirati za upis na visoka učilišta ako sam redovnu četverogodišnju srednju školu završio u RH prije nego je uvedena državna matura?

Kandidati koji danom 31. siječnja 2012. godine još nisu navršili 24 godine, a završili su najmanje četverogodišnje srednje obrazovanje prije 2010. godine, mogu polagati ispite državne mature koje je visoko učilište utvrdilo kao uvjete za upis. Na studijski se program mogu prijaviti i ako ne polože ispite državne mature, no u tome slučaju ne dobivaju bodove koji se odnose na taj dio vrjednovanja, već za upis konkuriraju samo s ocjenama koje su stekli tijekom srednjega obrazovanja, posebnim postignućima i rezultatima dodatnih provjera posebnih znanja, vještina i sposobnosti koje provodi visoko učilište.


Kao izuzetak, pojedina visoka učilišta u sklopu svojih uvjeta za rangiranje na studijski program zahtijevaju prijelaz određenoga ukupnog bodovnog praga i praga na ispitima državne mature. Stoga je za upis na takve studijske programe potrebno položiti tražene ispite državne mature.


Kandidati koji su do uključivo 31. siječnja 2012. godine navršili 24 godine moraju provjeriti na visokome učilištu postoje li za njih posebni uvjeti upisa i posebna kvota za upis. Ako ne postoje, za njih vrijede ista pravila kao i za kandidate mlađe od 24 godine.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:38   #44
Strukovna škola ne priprema djecu za državnu maturu. Dijete koje i strukovne želi na maturu, mora uz školske obveze negdje 'sa strane' nadoknaditi razliku u programima. to nema veze s nadarenošću, jednostavno strukovne škole ne pokrivaju gradivo.

BTW, za 10-20 godina će poslovi koje će obavljati 'strukovnjaci' biti vrlo nisko u hranidbenom lancu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:39   #45
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Je, istina to ja pisah
No,kada vas ovako čitam pitam sama sebe mogu li ja to odrediti- onako realno?
Istina je i da se plašim ali vjerojatno ću ja poznavati najbolje svoje dijete ako poželi baš gimnaziju..
Jedini je problem što prečesto vidim oko sebe ljude koji nisu uspjeli i nemaju nikakvo zanimanje. Zlo mi dođe kada čujem kolegicu s posla kada priča o svojoj propaloj gimnazijalki kako joj financira i izlaske i svadbe prijatelje i odjeću i kozmetiku, ma sve..
Nisu oni krivi za to kakvo je sugsvo vrijeme i kakav nam je sugavi sistem skolstva...
Ne mozes ocekivati od djeteta od 14 godina da zna sto hoce (iako ti Lord kao zamjera bas to da mu ne vjerujes da zna... ) i da je u stanju odabrati neku struku kao zeljenu. A sto ako ne zali biti nista od toga...ni frizerka, ni kozmeticarka, ni konobarica, ni ...ne znam sto....sto ako ona "ne bi htjela to biti"....kako ju natjerati u neku skolu za neko odredjeno zanimanje? A ona brije da ce biti recimo veterinarka?
Ne, neces, bit ces frizerka i gotovo! ?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:40   #46
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Strukovna škola ne priprema djecu za državnu maturu. Dijete koje i strukovne želi na maturu, mora uz školske obveze negdje 'sa strane' nadoknaditi razliku u programima. to nema veze s nadarenošću, jednostavno strukovne škole ne pokrivaju gradivo.

BTW, za 10-20 godina će poslovi koje će obavljati 'strukovnjaci' biti vrlo nisko u hranidbenom lancu.
Znamo to
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:41   #47
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Strukovna škola ne priprema djecu za državnu maturu. Dijete koje i strukovne želi na maturu, mora uz školske obveze negdje 'sa strane' nadoknaditi razliku u programima. to nema veze s nadarenošću, jednostavno strukovne škole ne pokrivaju gradivo.

BTW, za 10-20 godina će poslovi koje će obavljati 'strukovnjaci' biti vrlo nisko u hranidbenom lancu.
Sorry ali ne znam kome i zasto si ovo napisao, a bas me zanima.
Pa to valjda znaju svi, ili?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:44   #48
Ne mogu sad kopati po netu i provjeravati, ali i ako jest tako, kakve to veze ima s djecom koja SAD idu u strukovnu?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:47   #49
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nisu oni krivi za to kakvo je sugsvo vrijeme i kakav nam je sugavi sistem skolstva...
Ne mozes ocekivati od djeteta od 14 godina da zna sto hoce (iako ti Lord kao zamjera bas to da mu ne vjerujes da zna... ) i da je u stanju odabrati neku struku kao zeljenu. A sto ako ne zali biti nista od toga...ni frizerka, ni kozmeticarka, ni konobarica, ni ...ne znam sto....sto ako ona "ne bi htjela to biti"....kako ju natjerati u neku skolu za neko odredjeno zanimanje? A ona brije da ce biti recimo veterinarka?
Ne, neces, bit ces frizerka i gotovo! ?
Ništa, imam još dobrih 5 godina ispred sebe pa čemo vidjeti..
Za fakultet sam recimo sigurna da joj ne bih radila nikakve zapreke što god da odabere ali me gimnazija sama po sebi muči..
Ja imam mogućnost dodatnog rada s klincima u predmetima koji će im biti bitni za upis na fakultet. Što s moje strane poznanstva što sa suprugove -tu imamo podršku prijatelja -( profesora) i na tome sam im zahvalna.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:50   #50
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Često razgovaram s roditeljima djece koja nemaju potencijala za gimnaziju. No, nekako svi jako forsiraju gimnaziju i meni nisu baš jasni ti roditelji..
to (guranje u gimnaziju djeteta koje nit je voljno nit ima kapaciteta) je jednako bez veze kao i ne dati djetetu da ide u gimnaziju ako ima mogućnosti i želi. s tim da ti razlozi i nisu baš neki, zato jer tvoje kolegice i prijatelji imaju djecu niškoristi. tom je gimnazija najmanje kriva, tog si svjesna, pretpostavljam i sama

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Pišeš kao roditelj koji već unaprijed proglašava svoje 14-godišnje dijete nesposobnim da donese razumnu odluku o svojoj budućnosti.
dopustiti djetetu od 14 godina da odluči o svojoj budućnosti je neodgovorno.

Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
JZlo mi dođe kada čujem kolegicu s posla kada priča o svojoj propaloj gimnazijalki kako joj financira i izlaske i svadbe prijatelje i odjeću i kozmetiku, ma sve..
kao što rekoh, tu sigurno nije gimnazija izvor svih nevolja i tko zna kakva bi ta djevojka bila i da je završila ekonomsku ili ugostiteljsku. da hoće raditi i zaraditi, mogla bi i kao 'propala gimnazijalka'.

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

BTW, za 10-20 godina će poslovi koje će obavljati 'strukovnjaci' biti vrlo nisko u hranidbenom lancu.
zapravo ne, već sada se neke od njih afirmiraju kao prilično elitističke, odlično plaćene i cijenjene (kuhari, frizeri, vizažisti, fotografi, barmeni...samo što to nisu oni kuhari, frizeri, vizažisti...koji završe trogodišnju/četverogodišnju stukovnu školu i to je to za cijeli život)

doduše, ajde, za 20 godina, tko živ-tko mrtav, to mi je teško prognozirati
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:56   #51
Cijeli je ovaj topic 'zona sumraka'. Svi sve znaju, a hrpa osebujnih teorija i rečenica, samwn zato što je susjedina mala bila lijena guzica pa izgorila na faksu
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:57   #52
Mene osobno nitko nije nigdje gurao. Sama sam odlučila i o srednjoj školi i o fakultetu.
Kod nas u obitelji ima jedna tradicija koju je takva kakva je i ja sam ju ispoštovala.
Idi na fakutet - sve ok. Sama odaberi ali ne možeš gljivariti. Ok, možeš pasti jednu godinu. Svima se desi pa i najboljima. Ali ako ne ide - ideš raditi.
Ja sam recimo ispoštovala dogovor - moja sestra nije.
I ona vječno predbacuje kako sam ja dobila fakultet ona nije. Ne, nije jer je gljivarila na drugoj godini 3 godine i starci su rekli: sada je dosta- dušo hajde raditi..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:58   #53
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
samwn zato što je susjedina mala bila lijena guzica pa izgorila na faksu
ej-men!
al mala je kolegičina. i nije jedina.
ti koji su starcima na grbači s 30 godina su samo lijene guzice, nema veze s gimmazijom.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:59   #54
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Cijeli je ovaj topic 'zona sumraka'. Svi sve znaju, a hrpa osebujnih teorija i rečenica, samwn zato što je susjedina mala bila lijena guzica pa izgorila na faksu
Problem je u tome što ja poznam puunnoo takvih guzica..ne samo susjedina mala..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 00:00   #55
Ma naravno, 14-godišnjaci su gljive kojima će mamica i tatica objasniti što vole i što ih zanima. Ne daj, Bože, da bi sami bili u stanju štogod smisleno odlučiti
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 00:01   #56
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
zapravo ne, već sada se neke od njih afirmiraju kao prilično elitističke, odlično plaćene i cijenjene (kuhari, frizeri, vizažisti, fotografi, barmeni...samo što to nisu oni kuhari, frizeri, vizažisti...koji završe trogodišnju/četverogodišnju stukovnu školu i to je to za cijeli život)
I meni se nekako cini da te (neke) strukovne skole stvarno idu naprijed i da dijete kada iz njih izadje ipak zna nesto ...koliko-toliko. Reciomo vidjeh (i to prije par godina) na Ambijenti, mlade stolare...kako imaju komjuterizirane strojeve, programiraju obradu drva...i tako to...i izrede ti sto zelis.
Ako zelite krevet od punog drva obratite se stolarskoj (ne znam kako se u stvari zove) skoli u Zg ...ja sam kupila jedan stokrl i drveni Dinamov znak...samo zato jer su mi bili super...pa ajde da im nesto kupim sa standa...

Tako bi i trebalo biti...da ne izadju svi iz OS s peticama i da svi imaju mogucost upisati sve...jer jasno je da nisu bas svi odlicni. Vec bi trebalo biti davno prije iskristalizirano koje su cije mogucnosti, pa da samo nekolicina onih najboljih ode u gimnazije i postanu (mozda) doktori i sl. A da oni koji ipak nisu za to...budu usmjereni u ono sto je za njih. Masovno poklanjanje ocjena i bezbroj odlikasa...samo sve kvari...sto nekome vrijedi otici u gimnaziju i onda se tamo muciti, a bio bi odlican stolar, kuhar ili nesto...
A ako se na vrijeme posloze stvari, smanji tj. onemoguci navala na gimnazije i popularizira ovo drugo...bilo bi imo bolje. Vani vec iza 5-6 razreda krene selekcija i zna se tko ce dalje u gimnaziju, tko u neku drugu skolu...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 00:04   #57
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ma naravno, 14-godišnjaci su gljive kojima će mamica i tatica objasniti što vole i što ih zanima. Ne daj, Bože, da bi sami bili u stanju štogod smisleno odlučiti
Ja sam onda bila prava gljiva
Nisam sa 14 znala što želim. A još plus to mamica i tatica mi nisu davali nikakve smjernice - sama sam morala odlučiti..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 00:06   #58
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ma naravno, 14-godišnjaci su gljive kojima će mamica i tatica objasniti što vole i što ih zanima. Ne daj, Bože, da bi sami bili u stanju štogod smisleno odlučiti
Neki mozda i znaju, neki imaju ideju, neki se vec necime i bave (najcesce decki i informatika pa bi u Rudjer ili sl. ili matematicari u mioc) ), ali mnogi stvarno sa 14 godina pojma nemaju sto bi htjeli u zivotu raditi. Osim da ne bi htjeli raditi.
Mnogi to ne znaju ni sa 18, zavrse srednju i upisali bi fax, studirali bi, ali ne znaju sto...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 00:10   #59
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Je, istina to ja pisah
No,kada vas ovako čitam pitam sama sebe mogu li ja to odrediti- onako realno?
Istina je i da se plašim ali vjerojatno ću ja poznavati najbolje svoje dijete ako poželi baš gimnaziju..
Jedini je problem što prečesto vidim oko sebe ljude koji nisu uspjeli i nemaju nikakvo zanimanje. Zlo mi dođe kada čujem kolegicu s posla kada priča o svojoj propaloj gimnazijalki kako joj financira i izlaske i svadbe prijatelje i odjeću i kozmetiku, ma sve..
Onako realno - ne možeš odrediti, a koliko možeš utjecati, to je drugo pitanje. Dijete donosi veliku odluku i definitivno mu je potrebna potpora roditelja.

Zašto bi se bojala?

Znaš što ću ti ja reči. Kčer tvoje kolegice kao prvo nije tvoja kčer. A kao drugo, da je završila neku strukovnu školu, onda bi bilo "nije završila pravu školu ili bez fakulteta se ne može zaposliti ili ona za 3000 kn neće raditi"

I sa gimnazijom se može raditi. A može se i razmisliti što zapravo želi i realno može raditi u životu (valjda u tim godinama zna što želi) i krenuti u tom smjeru.

Ja bih svom djetetu (koje sjedi doma pod izgovorom da nema nikakvo zanimanje te zato ne radi) financirala sljedeće: može stanovati doma besplatno i može jesti ono što jedemo mi. Sve ostalo je za nju luksus i neka si izvoli sama zaraditi.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 00:19   #60
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ništa, imam još dobrih 5 godina ispred sebe pa čemo vidjeti..
Za fakultet sam recimo sigurna da joj ne bih radila nikakve zapreke što god da odabere ali me gimnazija sama po sebi muči..
Razumijem ja taj problem i tu brigu, ali kako da dijete ide 4 godine u neku skolu koju joj ti odaberes i uci postati nesto sto ona ne zeli?
Koja korist od toga da je frizerka ako to nije njena zelja i njen izbor i ustvari ne zeli to raditi?
Mislim dobro zvuci ono...dobro je imati kruh u rukama, znati nesto raditi, slazem se s tim, ali sto kad to nije ono sto zelis raditi...i onda opet moras konobariti ili sl. kao i kad zavrsis gimnaziju, a nema boljeg posla...
Ali, ...mnogi se za 2-3 godine sjete da bi ipak studirali...pa nije u tom slucaju lose imati gimnaziju i mozda vise bodova na maturi.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.