Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Treba li svećenik misu služiti na latinskom i leđima okrenut župljanima?
DA 7 38.89%
NE 11 61.11%
Glasovatelji: 18. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2006., 17:50   #21
Question

zna li netko gdje se u zagrebu i kada odrzavaju mise na latinskom? otisao bih, a ne znam gdje i kada.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 20:21   #22
Ma meni ti svi pape idu na živce! Stalno nešto mijenjaju kako god kome padne na pamet! E da je Bog takav ne znam gdje bismo stigli... ali on je uvijek isti, On je jedini čija se Riječ nikada ne mijenja
"Nebo će i zemlja proći, ali riječi moje neće proći." (Matej 24:35)
Eto sjetih se tog stiha sad kad pročitah temu
Athalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 20:35   #23
Ja samtram da se nista nece promjeniti... da je to sve prenapuhano...
Dži is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 16:04   #24
Toliko smo se godina trudili dobiti pravo da imamo misu na narodnom jeziku, a sad ju opet hoće vratiti na latinski!
Znate li da su Slaveni prvi koji su uspjeli dobiti pravo na misu na vlastitom jeziku, na tadašnjem staroslavenskom? U to se doba (Ćirila i Metoda) misa smjela voditi samo na latinskom, grčkom ili hebrejskom. Stari su Ćiril i Metod došli pokrstiti nas poljoprivrednike, malo opismeniti, oblikovati jezik i kulturu i shvatili da će to najlakše učiniti ukoliko obredi budu na razumljivom jeziku.
Kasnije je misa bila na latinskom, a narod je poput papagaja molio na nepoznatom jeziku. Ponovno je biskup Strossmayer udario temelje za misu na narodnom jetziku i kako nije mogao na hrvatskom (to bi za to doba bilo previše), potrudio se uvesti kult Ćirila i Metoda i uvesti misu na staroslavenskom. Misa je sada razumljiva, na hrvatskom jeziku, i stvarno ne razumijem potrebu za ponovnim uvođenjem latinskog jezika koji je većini ljudi nepoznat. I ovako malo ljudi posjećuje crkvu, stvarno ne znam što bi bilo kad ne bi razumjeli ni riječ.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 17:04   #25
Vidim da se vraćamo u vrijeme mračnog doba crkve.
Nekad su bile mise na latinskom tako da niko ništa nebi razumio ,reformatori su donjeli mise na hrvatskom,Npr Baldo Lupetina,Matija Vlačić itd
Zar da se vraćamo u nazad ,hm vidjet ćemo .
Aaron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 19:01   #26
Ne bi nimalo škodilo da svećenici počnu ponovno moliti s vjernicima, a ne im propovijedati... da se svi zajedno (simbolički) okrenu prema svojem omiljenom božanstvu, a ne da svećenik zauzima poziciju istog.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 19:06   #27
Quote:
cp.tar kaže:
Ne bi nimalo škodilo da svećenici počnu ponovno moliti s vjernicima, a ne im propovijedati... da se svi zajedno (simbolički) okrenu prema svojem omiljenom božanstvu, a ne da svećenik zauzima poziciju istog.
Daj mi reci u kojoj to katoličkoj crkvi, svećenici na misi ne mole s vjernicima, već samo održe propovijed. I di su to vjernici okrenuti "od svog omiljenog Božanstva". Mislim, prije nego ti napišem kako lupaš gluposti, da čujem od kud ti takvo "saznanje"?

Ili mi svi, koji odemo na misu, imamo slušne halucinacije, pa čujemo riječi "Pomolimo se", a zapravo svećenici govore "Ahtung, ahtung*, pomolite se, imate 13 sekundi". A dubimo na glavi, za to vrijeme.

*ovo je po zadnjem naputku Pape Benedikta...

Iz stranica Filozofskog fakulteta Družbe Isusove, o tome što je sveta misa
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 16:34   #28
Quote:
crtica kaže:
Daj mi reci u kojoj to katoličkoj crkvi, svećenici na misi ne mole s vjernicima, već samo održe propovijed. I di su to vjernici okrenuti "od svog omiljenog Božanstva". Mislim, prije nego ti napišem kako lupaš gluposti, da čujem od kud ti takvo "saznanje"?
Prije nego što mi napišeš kako lupam gluposti, pročitaj s razumijevanjem.

Svećenik leđima okrenut vjernicima predvodi zajedničku molitvu.
Svećenik okrenut prema vjernicima se dovodi u opziciju propovjednika.

I nisam napisao da su vjernici okrenuti od svog omiljenog božanstva, (a naročito nisam riječ božanstvo napisao velikim početnim slovom; zato i koristim tu riječ, a ne onu koju pišete velikim početnim slovom)... nauči čitati s razumijevanjem, rekao sam ti to već ne znam koliko puta.

Skačeš na svaku moju izjavu, a ni ne pročitaš kako spada... daj se malo sredi.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 16:38   #29
pa vec je po nekim drugim stvarima vratio Crkvu u razdoblje prije drugog vatikanskog koncila.



siguran put Crkve u propast.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 16:40   #30
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
to bu ti došlo onda kao Vodnikova samo za polumrtve i mrtve jezike

dodajmo i glagoljicu


Ne! Ipak je to pisamo heretika!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 16:41   #31
Pogledaj rezultate ankete: Treba li svećenik misu služiti na latinskom i leđima okrenut župljanima?
DA 7 41.18%
NE 10 58.82%
Glasovatelji: 17.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 17:58   #32

DA 7 41.18%
NE 10 58.82%
Glasovatelji: 17


Trabli ste staviti i opciju "bas me briga", pa bi bilo vise glasovatelja i drugaciji postoci...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.