Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2014., 13:12   #1881
Dobro onda da ne spamamo više budite tako dobri i napišite nama neukima svoja iskustva s putovanjima u Tursku, šta nam preporučate, šta možemo očekivati i sl. jer ovih zadnjih 20-tak stranica nitko od vas starih forumaša niti ne piše ništa o Turskoj pa bi ova tema naslova Turska već odavno zamrla da nema onih koji žele doznati što ih to očekuje u Turskoj neovisno od agencije s kojom idu, odakle idu i s kim idu.

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 03.10.2014. at 15:37.
micika941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 13:16   #1882
Quote:
micika941 kaže: Pogledaj post
Dobro onda da ne spamamo više budite tako dobri i napišite nama neukima svoja iskustva s putovanjima u Tursku, šta nam preporučate, šta možemo očekivati i sl. jer ovih zadnjih 20-tak stranica nitko od vas starih forumaša niti ne piše ništa o Turskoj pa bi ova tema naslova Turska već odavno zamrla da nema onih koji žele doznati što ih to očekuje u Turskoj neovisno od agencije s kojom idu, odakle idu i s kim idu.
Ja sam odgovarao što private što ovdje ali kako odgovoriti nekome koji pita što ima "tamo" ili dali je besplatno nešto u hotelu a ne navede o kojem se hotelu radi
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:15   #1883
Quote:
micika941 kaže: Pogledaj post
Pa ajde čovječe napiši i ti više nešto o svom iskustvu sa putovanja po Turskoj- evo mene konkretno zanima što nipošto nesmijemo propustiti u Kapadokiji u kojoj ćemo biti 3 dana - jer kao što veliš već 20 stranica su na temi samo gluposti što znači da nema tih gluposti i tema Turska bi se već ugasila jer očito nitko baš nešto previše konstruktivno niti ne piše na toj temi.
Ima o Kapadokiji samo se treba vratiti malo više unazad.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 19:38   #1884
evo da malo pišem jer sam nedavno opet bio o meni jednom od najboljih gradova u turskoj Erzurumu

moram reći da dvoranu u kojoj je bio prvi sabor su lijepo uredili
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:13   #1885
Pošto je ovdje bilo ružnog prepucavanja i velike količine nervoze, rješenje je bilo da se otvori zasebna tema za one koji putuju u Tursku preko Tidam, Wow, popustplus i sličnih bezbrojnih web portala za grupnu kupovinu, preko kupona i sl. načina.

Molim forumaše koji su uplatili(ili ih zanima) aranžman/putovanje za Tursku na gorenavedeni način, neka pišu ubuduće na ovoj temi:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=839267
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 03.10.2014. at 15:39.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 21:01   #1886
molim može informacija - htjela bi nekakvu tursku karticu na bonove za mobilni internet jer ne mogu bez neta a ovi free wii fii po hotelima nisu za nikakav ozbiljniji posao pa koja bi bila najpovoljnija - dakle koji operater i koliko lira koštaju kartice za npr. 1 GB prometa ili 5 GB prometa - telefon mi nije zaključan na naše mreže kao ni tablet jedino kakva je procedura kod njih za mobilni intrernet - da li traže neku registraciju kao što se traži za telefonske kartice?
Hvala na pomoći onima koji znaju odgovor
micika941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 09:28   #1887
Može li mi netko odgovoriti da li da pri apliciranju za tursku vizu putem interneta napišem prezime s ć ili c? npr. umjesto Perić da napišem Peric.
travelmar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 10:10   #1888
Quote:
travelmar81 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko odgovoriti da li da pri apliciranju za tursku vizu putem interneta napišem prezime s ć ili c? npr. umjesto Perić da napišem Peric.
Peric
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 10:37   #1889
Ja sam napisao ć i ne mogu se sjetiti dal mi je napisao c ili ć na vizu ali nije bilo problema s time. Samo pazi ako kupuješ avionske karte on-line. U Turkishu Airlines-u nije bilo problema ali u AtlasJet-u me to ć koštalo 40 min. zezancije na šalteru.
Cobol26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 14:04   #1890
Hvala na informaciji! U međuvremenu sam poslao mail ministarstvu vanjskih poslova Turske. Odgovorili su mi da može proći ć pa sam tako i napiso. Dobio sam vizu i na njoj mi prezime piše s ć. Inace letim s Pegasus airlines-om.
travelmar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 08:15   #1891
Quote:
Cobol26 kaže: Pogledaj post
Ja sam napisao ć i ne mogu se sjetiti dal mi je napisao c ili ć na vizu ali nije bilo problema s time. Samo pazi ako kupuješ avionske karte on-line. U Turkishu Airlines-u nije bilo problema ali u AtlasJet-u me to ć koštalo 40 min. zezancije na šalteru.
Živim u Turskoj i često letim, i nikad mi moje komplicirano ime (s kvačicama)nije uzrokovalo probleme na aerodromu. Uvijek pišem bez kvačica, jer naše ć i č nije njihovo ç.

Imala sam problema inače u birokraciji samo s turskim slovom ı (bez točkice), jer postojı distinkcija u turskom jeziku (posebno bitno kod tiskanih slova), ali nikad s aviokompanijama/vizom.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.

Zadnje uređivanje Dustflower : 15.10.2014. at 08:23.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 08:47   #1892
Quote:
travelmar81 kaže: Pogledaj post
Hvala na informaciji! U međuvremenu sam poslao mail ministarstvu vanjskih poslova Turske. Odgovorili su mi da može proći ć pa sam tako i napiso. Dobio sam vizu i na njoj mi prezime piše s ć. Inace letim s Pegasus airlines-om.

Upravo je izvađena viza preko interneta. Stavila sam ć. Uredno mi je i isprintana sa slovom ć. Dakle nema problema kod vađena vize s ć,č, š.
kapadokia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 08:39   #1893
Da je netko bio na turi Istanbul , Efes , Troja, Pamukale, Antalija? 2 ili 9.10. ? nek mi se javi na privat.
kapadokia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 09:11   #1894
Quote:
kapadokia kaže: Pogledaj post
Da je netko bio na turi Istanbul , Efes , Troja, Pamukale, Antalija? 2 ili 9.10. ? nek mi se javi na privat.
Ili nek napiše kak mu je bilo za sve nas ;P
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 15:53   #1895
Microlight Side

Moj let motornim zmajem iznad Side. Snimljeno njihovim kamerama i nažalost nije osobite kvalitete. Inače ovo mi je najbolje iskustvo u Turskoj.

http://www.dailymotion.com/video/x28...ht-side_travel
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 20:04   #1896
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Moj let motornim zmajem iznad Side. Snimljeno njihovim kamerama i nažalost nije osobite kvalitete. Inače ovo mi je najbolje iskustvo u Turskoj.

http://www.dailymotion.com/video/x28...ht-side_travel
Ne moraš ići u Tursku to da probaš , samo se prebaciš do Međimurja

evo moj iznad Drave

https://www.youtube.com/watch?v=dmRaUiIyxQc

Međimurje do Meksika
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 08:33   #1897
Pa ni nisam išao u Tursku da to probam
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 21:36   #1898
jel imaš još kakvih pitanja vezano uz tursku, tj kakvih nedoumica?
__________________
It's never too late to be what you might have been...
ALsf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 08:20   #1899
Dragi i ja se nedavno vratili iz Turske (solo aranžman, Kapadokija 3 dana - Pamukkale 1 dan - Istanbul 3 dana) pa evo i mojih dojmova.

Kapadokija mi je bila prekrasna, posebno kad se čovjek samo na noge šeta svim onim dolinama i nikad ne zna što slijedi iza sljedećeg zavoja. Bilo koje mjesto gdje se plaća ulaznica mi je bilo OK, ali ne toliko lijepo kao samo šetati okolo.

Bili smo u muzeju na otvorenom - nažalost, došli smo u subotu pa je sve bilo prepuno, dijelom Turaka, dijelom Koreanaca koji su došli autobusima. One male crkvice su zanimljive, ali po mojem mišljenju ako ste vidjeli jednu, vidjeli ste ih sve. Problem je što u svoj toj gužvi teško se čovjek uopće probije do ulaza i pogleda okolo. A kad je takva gužva bila krajem 10.mj, onda se bojim i zamisliti kako je u špici. Odande smo dosta brzo otišli jer nam nije pasala gužva. Također, freske su bile dosta oštećene, pogotovo ljudska lica su sva bila devastirana.

Dan prije smo posjetili Derinkuyu, jedan od podzemnih gradova - u hotelu su nam rekli da je Kaymakli dosta manji i lak za obići, a Derinkuyu je dosta veći i ima više razina, makar nisu sve otvorene za javnost. Dolje je zanimljivo za pogledati, mada ne očekujte više od golih izdubljenih prostorija i hodnika u stijeni - nema rezbarija, slika, predmeta ili bilo što slično. Prostorije i hodnici su tako uski i skučeni da je teško uopće i zamisliti kako su se svi ti ljudi i životinje tamo stiskali stoljećima ranije. Ako ste visoki, pripremite se za hodanje u polučučnju dobar dio vremena i ponesite neku kapu za zaštititi glavu. Nije loše uzeti vodiča da vam objasni što je što (i da se ne izgubite). Zanimljivo je u svakom slučaju, pogotovo ako imate dobru maštu.

Kapadokija je vrlo skupa, nešto kao kod nas Dubrovnik u odnosu na ostatak zemlje. Puno je bilo restorana u kojima je samo glavno jelo koštalo 15-30 eura, a i pića i deserti su bili vrlo skupi, vidjela sam čak i cijene od 8 Eura za bezalkoholna pića. U Pamukkalama su već cijene bile znatno niže - otprilike iste brojke, ali u lirama a ne u eurima.

Zadnji dan u Kapadokiji smo ujutro rezervirali kartu za noćni bus za Pamukkale (idu dva, jedan u 8 i jedan u 9 navečer). Karta je bila 50 lira tj oko 150 kn. Nije loše s obzirom da se radi o nekih 560 km puta. Rekli su nam da dođemo sat ranije, pa kad smo tako i došli su nas potrpali u (besplatni) kombi, odvezli na glavnu stanicu u Nevsehir i rekli gdje da čekamo. U busu je vozačev pomoćnik imao listu nas zbunjenih turista, pa nam je ujutro svima pojedinačno govorio da slijedi iskrcavanje za Pamukkale. Kad smo izašli, već nas je čekao još jedan besplatni kombi kojim su nas odvezli drito u Pamukkale. U Metro uredu su nam rekli da možemo tamo besplatno ostaviti prtljagu ako istog dana ili večeri nastavljamo dalje.

Ono što mi se nije svidjelo u vezi buseva je da su napravljeni za hobite - jest da sam i ja hobitske veličine, ali čak i meni je bilo skučeno, tako da se često ljudi iza vas bune ako imalo spustite sjedalo. Ako se nitko i ne buni, opet se sjedalo može samo minimalno spustiti, što ne čini neku veliku razliku, tako da je spavanje u noćnom busu vrlo problematično.

Pamukkale su me razočarale. Negdje je na ovoj temi već neko pisao da je dosta terasa suho, ali to me nije dovoljno pripremilo za stvarnu situaciju. Uglavnom, sve razglednice i slike na internetu su laž. Većina slanih terasa se cijelo vrijeme drži skroz suhima i voda se pušta unutra samo za snimanja u svrhu promocije. Nakon samog ulaza, ima nekih 100m gdje možete gacati kroz vodu i penjati se uz neke terase, ali te terase su umjetne. Sve ostalo je isušeno. Letak koji smo dobili objasnio je da je tako jer kad bi cijelo vrijeme bila voda unutra, onda bi se nataložila prljavština i alge. Dobro, OK, ali to nije izgovor za toliko laži i obmanjivanja. Koliko god sam čitala po internetu, nigdje nisam našla nešto što bi me pripremilo na stvarno stanje. Da jesam, vjerojatno bih bila manje iritirana i razočarana pa bih imala i bolji dojam o mjestu.

Hierapolis, antičke ruševine uz Pamukkale su odlične ako volite arheologiju - ima svega iz raznih razdoblja povijesti - od vrlo starih pogrebnih humaka pa do odlično restauriranog i golemog amfiteatra u kojem se osjećate kao muha na zidu. Grad se protezao na dosta teritorija, tako da ima puno za šetati. Ipak, osim ako niste baš ljubitelj arheologije, 3 sata je sasvim dovoljno za cijeli park (Pamukkale i Hierapolis).

U Istanbul smo također došli noćnim busom. Tamo vas iskrcaju na nekoj stanici u predgrađu i puste da se snalazite. Našli smo stajalište busa za Taksim pa smo se ukrcali. Nekoliko puta smo ponudili vozaču da platimo kartu, ali on je svaki put odbio pa smo zaključili da je besplatno

Istanbul je simpatičan, kao da su London i New Delhi imali dijete. Avenije sa visokim lijepim fasadama europskog stila miješaju se sa uskim derutnim uličicama punih minijaturnih prčvarnica za 8 ljudi max. i ne-baš-čistih sićušnih trgovinica koje prodaju ili popravljaju sve i svašta. Moderni tramvaj i metro i izubijani, kvrgavi i često preuski plonici. Prometni običaji su također negdje na sredini između Europe i Azije. Ljudi ima puno, i svakakvih, i svi se guraju. U Istanbulu nisu ni izdaleka tako ljubazni kao u Kapadokiji, recimo.

Cijene variraju od sličnih Zagrebu pa do 3 puta skupljih. Znam da se trebam cjenkati, ali ako mi već u startu daju cijenu koja je 4 puta veća nego u Zagrebu, onda mi se ne da ni počinjati. Dugo smo tražili mjesto za shopping po malo umjerenijim cijenama. Ima jedna ulica koja prolazi uz Galata toranj, cijene su više manje svima iste, neke trgovine imaju izložene cijene, a neke ne. Mala oslikana keramicka djelica je oko 7 lira (20-tak kuna), podloga za miš u stilu turskih tepiha 10 lira, oslikani keramički podlošci za lonce isto tako, i tome slično. Cjenjkanje nije baš uspijevalo, samo minimalno – recimo, uspjeli smo kupiti dvije podloge za miš za 15 umjesto 20 lira, ali drugo baš i ne.

Negdje između Grand bazaara i Spice bazaara naletili smo na uličicu gdje se prodavao pamuk - ručnici s lijepim vezovima, donji veš i slično. Tu su cijene bile stvarno povoljne. Kupila sam male vezene ručnike za ruke po 3 lire, nešto veće za 5-6 lira i tepih za kupaonicu u turskom stilu za 10 lira.
Što se znamenitosti tiče, zaključili smo da smo se dvoraca, palača, mauzoleja i džamija toliko nagledali u Indiji prije dvije godine da smo još uvijek zasićeni njima. Tako da smo otišli samo u Plavu džamiju i bili smo zadovoljni. Hagia Sofia je ionako bila pod renovacijom i prepuna skela iznutra (tako sam barem pročitala na internetu). Čekao se red na plaćanje ulaznice barem 50 m, a cijena je bila ista kao i da nema renovacije. Tako da smo preskočili. Ostatak vremena smo samo lutali i gubili se okolo i nismo požalili. Svako toliko se naleti na neki zanimljivi prizor ili detalj koji nije nešto što već očekuješ iz svih slika na webu.

Uglavnom, bilo nam je dobro.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 15:10   #1900
S obzirom da par ljudi traži osvrte evo mog iz 8. mjeseca ove godine.

Naša ruta je počela letom Zagreb-Istanbul makar bi svima koji su u mogućnosti da lete iz Venecije ili Beograda to toplo preporučio jer je dosta povoljnije. Do Venecije možete povoljno GoOpti shuttleom a možete ga i naručiti da vas pričeka na dan povratka. Možete fino uštedjeti ako idete nekom low cost kompanijom. Mi smo išli Turkishom i povratna nas je koštala 220 ojra po glavi.

U Istanbulu nismo ostajali nego smo odmah išli dalje avionom do Izmira. Ovdje bi preporučio Atlas Jet. Low cost kompanija koja leti po Turskoj. Let do Izmira je koštao samo 43 eura. A može i jeftinije ako na vrijeme rezervirate. Autobus je samo par eura jeftiniji a vožnja traje 10 sati a let 55 min. Druga super stvar je da Atlas ima BESPLATNE minibusove do Kushadasija i Selcuka što su dvije najčešće lokacije iz Izmira za one koji idu u Ephesus. Samo kad sletite odmah izađite van iz aerodroma i nađite minibus. Stoje odmah ispred. Nama je skoro pobjegao dok smo obavili WC i prtljagu.

Kusadasi je na obali pa ako se hoćete okupati to je vaša lokacija. Od tamo do Ephesusa ima nekih 16km i minibusi redovito voze. I nešto je skuplji od Slecuka. Mi smo išli u Selcuk. Simpatičan mali gradić. Do Ephesusa ima nekih 3-4 km pa možete i pješke ako volite hodati i hoćete uštedjeti koju liru. Inače imate taksije koji voze tamo i čekaju, ali 2 do 2 i pol sata pa ako volite dugo razlgedavati idite pješke ili minibusom ili dogovorite taksi u jednom smjeru. I oprez u Ephesusus. Pjesak na uglačanom kamenu je vrlo, vrlo sklizak.

Iz Selcuka smo uzeli bus za Pamukkale. Prvo, želim pohvaliti njihove autobusne linije koje su sjajne. Stalno ima buseva, čisti su, uredni i imate stjuarda koji vam stalno daje kavu, čaj, grickalice besplatno. Znaju kasniti pa si uvjek ostavite malo lufta. Nemojte sve organizirat na minutu. Drugo, ako idete u Pamukkale imajte na umu da je to malo selo pored grada Denizlija. Obavezno provjerite da autobus stvarno ide do Pamukkalea. Neki će vas ostaviti na autobusnom kolodvoru na Denizliju gdje presjedate na minibus. Mi smo imali malu neugodnost kad je vozač zahtjevao da se posebno plati minibus makar je to bilo uključeno u cijenu. Pa provjerite kad kupujete kartu.

Za sam Pamukkale treba jedan dan. Tamo se nema što vidjeti osim bijelih stijena i starog grada Hierapolisa na vrhu. Obadvoje je fantastično ali vam treba samo jedan dan. Od tuda smo išli u Kapadokiju. Tu je bitno da su skoro sve linije do Kapadokije su noćne. Bar je tako bilo kad smo mi bili pa se uskladite prema tome. Ako hoćete ići po danu možete uzeti bus za Konyu pa od tamo za Nevsehir koji glavni grad u regiji. Samo probajte doći do pola 9 jer tada voze zadnji minibusevi za Goreme. Ako dođete kasnije morat ćete taksijem što će vas koštati.

Goreme je definitivno mjesto gdje želite odsjesti u Kapadokiji. Nekih 15km od Nevsehira. Prva stvar koju želite obaviti u Kapadokiji je balon. Balon je skup nekih 100-120 eura ali definitivno je vrijedno toga. Ako se bojite visine skupite hrabrost jer ne letjeti balonom u Kapadokiji je grijeh. Što se tiče kompanije ja sam letio Royal baloons-om i preporučam ih. Imate 2 vrste košare. Preporučam onu skuplju verziju gdje je košara razdjeljena na odjeljke za 2-4 ljudi jer ona druga gdje su svi zajedno će umanjiti doživljaj. Probajte to obaviti prvi dan jer ne lete ako je vjetar jak pa si ostavite vremena za svaki slučaj. Također ide se u 4 ujutro kad je vjetar najmirniji i da se uhvati izlazak sunca.

Postoji nekoliko organiziranih ruta za obilazak Kapadokije. Ovdje preporučam zelenu rutu. Ona vodi u podzemni grad koji ide 7 katova ispod zemlje. Fantastičan prizor ali nemojte ići ako ste klaustofobični jer su hodnici jaaaako uski. Ali je 100% sigurno tako da se nemate čega bojati. Sve ostale lokacije su dobre ali ovo je najbolje. Glavni razlog zašto preporučam zelenu rutu je taj što vam je sve u crvenoj dostupno cipelcugom. A možete i unajmiti bicikl, motor, buggie ili konja. Pa ko šta voli.

Nekih 5km od Goreme-a je Uchirlaku. Definitivno must see. Možete minibusom, taksijem. Mi smo išli pješke i to je po meni najbolje. Put vodi uz rub udoline u kojoj je Goreme i prizor je fantastičan. Loša stvar je što puteljak nejde do kraja i zadnji kilometar ćete morati hodati uz cestu ali se isplati. U Urchilaku vam sljedi dugi zmijoviti put do vrha gdje je ogromna stijena izdubljena u dvorac. Must see. Još jedna dobra lokacija je Goreme Open Air museum gdje možete vidjeti hrpu izdubljenih stijena. Mene nije impresioniralo ali uglavnom zato što sam do tada vidio sve drugo pa je ovo malo falilo na dojmu.

Iz Kapadokije smo uzeli bus za Istanbul. Put od Selcuka do Pamukkalea je (relativno) kratak u odnosu na naše druge rute i veličinu Turske. 287 km. Od Pamukkalea do Kapadokije je 650 km i ovo je bio najmučniji dio jer je cesta malo starija. Od Kapadokije do Istanbula je 750 km ali ima moderna autocesta. Tu nam je put najduže trajao ali zato jer je bus kasnio sat vremene i budite spremni ako dolazite u Istanbul sa azijske strane da vam sljedi sat do sat i po drndanja do autobusnog kolodvora kroz Istanbulski prometni krkljanac.

Na autobusnom kolodvoru imate odmah blizu metro. Ako ikako možete idite time ili bilo kojim javnim prevozom. Uđete li u taksi budite spremni na deranje kože. Mi smo došli u Istanbul u 10 navečer pa smo išli taksijem, malo zato jer smo bili umorni, malo jer se moja cura bojala da se ne izgubimo ali to je koštalo. Računajte da će vas oprati dobrih 200 kn za 20km. Ako ste iskusni putnik proučite rute javnog prevoza koji fantastično organiziran prije nego dođete ali ako niste preporučam da ipak stisnete zube i idete taksijem jer lutati po noći po Istanbulskim ulicama ne bi preporučio ne zato što je opasno nego zato što je grad preogroman.

Ako možete nađite si smještaj u Fatihu u starom gradu. Unutar 2km od Sultanahmet trga. To je super jer onda možete skoro sve najčešće posjećivane lokacije običi pješke što je poprilična ušteda. Probajte proučiti linije javnog prevoza jer su stvarno povolje i jednostavne kad ih jednom skužite. Taksi nipošto osim možda kad prvi put dođete u grad. Aja Sofija, plava đamija, basilica cisterna, Topkapi je sve jedno pored drugog. Galata i Grand Bazzar su nekih 2-3 km dalje. Također bi preporučio da se popnete da zelenu metro liniju koja vozi za Taksim i nakon što vidite trg idite još par stanica do Leventa 4. Tu nađite Sapphire zgradu. To je najviša zgrada u Istanbulu i daje najbolji pogled na grad. Nemojte plaćati pogled sa Galata Towera jer je ovo stoput bolje. U Saphirru također ima simulacija helikoptera nad Istanbulom. Još jedna topla preporuka.

Što se papice tiče u ovim manjim mjestima čete više platiti. Poštena večera za dvoje košta nekih 50 lira. Za uštede idite po zalogajnicam one su dosta jeftine. Porcije su dobre i iznenadilo me što koriste puno povrća. Hrana je dobra jer paše našem ukusu. U Istanbulu možete proći puno jeftinije jer ima doslovno milion mjesta za jesti. Najbolji savjet je, ne jedite nigdje blizu Aja Sofije. Što dalje to jeftinije. Također gledajte gdje je puno turaka. Tu je hrana zagarantirano dobra. Cuge ima svuda i skuplja je nego kod nas makar ne grozno skupa. Pola litre Efes piva koje mi je bilo super dođe 20 kn. I sve je tako otprilike. Nekih 30% skuplje nego kod nas.

Kad ćete ići na aerodrom idite na metro. Crvena linija i samo do zadnje stanice. Metro staje točno ispod aerodroma i onda samo liftom gore i tu ste. Ne možete fulati. Sam Istanbul me oduševio. Grad je glasan i užurban što nije čudo s obzirom na svojih 20-ak miliona ljudi ali ostavio mi je dojam nevjerovatno nenasilnog grada. Naš hotel je bio u malo zabačenom djelu i prvi dojam mi bio malo creepy ali poslje 3 dana sam bio ko doma. I u kvartu i sa orjentacijom i javnim prevozom.

Ljudi su mi bili super. Makar je ovo vrlo subjektivno. Mom prijatelju su bili grozni. U pravilu, svako će vas zaustavljati na ulici i htjet vam prodati nešto. Ili vas uvesti u svoj restoran itd. Ako ste razgovorljiv tip ko ja brzo ćete se naći s njima. Ako vam to ide na živce onda baš i nećete. Kad nešto kupujete cjenkajte se za sve. Osim u suvenirnicama i restoranima. Naročito na Grand Bazzaru. Šta god oni kažu rušite za dve trećine. Drugdje ne baš tolko. Ja sam se cjenkao sa likom za balon i dobio po 20 eura popusta za sebe i curu. Dakle 40 što nije za bacit. Za većinu toga se možete cijenkati. Pa ako niste vični tome - ovo vam je dobra vježba.

Kad kupujete po dućanima sve si preračunajte jer će vas probat zaribat ako mogu ali to nije ništa specifično samo za Tursku. Tako je bilo gdje po istoku tako da me to nije baš vrijeđalo da su pokušali. Kao što rekoh zamislite da ste na Hreliću i neće biti problema. Po noći baš nismo lunjali pa nemam nekih preporuka za noćni život ali nas nije bilo strah se vraćat po mraku. Čak ni u naš zabačeni kvart. Sve u svemu Istanbul mi je bio mrak. Taj neki istočni štih kod ljudi mi se puno više svidio neko onaj pristojni, da ne kažem uštogljeni kakav je zapadnije oko nas. Ali kao što rekoh to je subjektivno.

Mi smo bili 11 dana i bilo je na knap. Velika zemlja jako puno za vidjeti tako ako idete van Istanbula 10 dana je neki minimum. Smještaj sam uzimao preko bookinga i vrlo je povoljan u odnosu na zapadne krajeve. Ako neko bude zainteresiran pitajte pa vam dam linkove. Meni se Turska jako svidjela. Divna zemlja sa tisuću stvari za vidjeti. Istanbul mi je također bio mrak. Puno me se više dojmio od recimo Londona i definitivno planiram jedanput otići na neki city break jer sam uglavnom vidio samo povjesnu jezgru a grad je doslovno svijet za sebe.
Cobol26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:20.