Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2006., 18:32   #1
Simbolika Isusove poze na slikama

zašto isus drži ispružena dva prsta na desnoj ruci??jel to nešto simbolično i što znači?
Click image for larger version

Name:	jesuschrist5ms.jpg
Views:	137
Size:	6.4 KB
ID:	1589
drekić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 23:02   #2
Quote:
drekić kaže:
zašto isus drži ispružena dva prsta na desnoj ruci??jel to nešto simbolično i što znači?
Prilog 1589
na slici Isus ima dugu kosu a u njegovo vrijeme bila je sramota i nepojmljivo da muškarac ima dugu kosu daklem to vrlovjerovatno znaci da je autor ove mazarije bio neinformiran
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 14:03   #3
Quote:
drekić kaže:
zašto isus drži ispružena dva prsta na desnoj ruci??jel to nešto simbolično i što znači?
Prilog 1589
ja tu vidim tri prsta...a ako su dva, mozda asocira na mir...ili trazi od Boga dopust za neke odgovore i pitanja...ko ce ga znati..
kicho_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 08:50   #4
Quote:
drekić kaže:
zašto isus drži ispružena dva prsta na desnoj ruci??jel to nešto simbolično i što znači?
Prilog 1589
Slikar ga je uhvatio dok je dizao ruku da nesto pita uciteljicu u skoli.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 09:35   #5
Quote:
Hello Operator kaže:
Slikar ga je uhvatio dok je dizao ruku da nesto pita uciteljicu u skoli.
Možda slikar i jest. Ali ti sigurno nisi.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 19:59   #6
Quote:
drekić kaže:
zašto isus drži ispružena dva prsta na desnoj ruci??jel to nešto simbolično i što znači?
Prilog 1589
Jesi ikad čuo za onu "Bog i Hrvati"???
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 00:22   #7
Quote:
brezovka kaže:
Možda slikar i jest. Ali ti sigurno nisi.
A zasto bi ga hvatao?
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 00:41   #8
Quote:
Galileo kaže:
Jesi ikad čuo za onu "Bog i Hrvati"???
Što se vi ljudi druge vjere volite narugati Isusu , to nije normalno, a jako si osjetljiv kada se tebe pecne u pitanjima tzv. inkarnacije i ostalih stvarčica
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 01:49   #9
Quote:
normall kaže:
Što se vi ljudi druge vjere volite narugati Isusu , to nije normalno, a jako si osjetljiv kada se tebe pecne u pitanjima tzv. inkarnacije i ostalih stvarčica
Kakav pucanj u prazno! Ja sam rimokatolik, a onaj dodatak ispod nicka o drugoj inkarnaciji nema ama baš nikakve veze s mojim osobnim stavovima....

A temeljem čega si došao do zaključka da se rugam Isusu???? Uostalom, takvi pravovjernici kao ti se izruguju s Muhamedom, ali to nisi našao/našla shodnim da osudiš ili komentiraš.... Vidiš, to je žalosno kod svih "pravih" rimokatolika, pa se obično izjašnjavam samo kao tradicionalni rimokatolik, jer mi je moja konfesionalna pripadnost u posljednje vrijeme zastranila: od onih sramotnih karikatura proroka Muhameda i svega vezanog uz to, pa sve do papine izjave o Islamu, koju je nakon toga 5 puta ublažavao i korigirao....

Ajd, živjeli!
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 14:34   #10
Quote:
drekić kaže:
zašto isus drži ispružena dva prsta na desnoj ruci??jel to nešto simbolično i što znači?
Prilog 1589
To je znak Jarca......

Jarac inače simbolizira Sotonu.....
Inače simbol je popularan u sotonizmu.....


Taj simbol i Jarac je toliko usadjen u nase društvo da ne bi se iznenali koliko...

Dva prsta diyemo u skoli kad se javljamo...pozdrav izviđača....victory.....itd...

J.... ti Boga Jarca kao psovka u dalmaciji....(kakav je to Bog Jarac)
Bok kao pozdrav (na njemačkom Bock= Jarac) ....
Onda jako velika sličnost u engleskom God i Goat .....itd.
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 00:33   #11
2 prsta? 3-sveto trojstvo!
puž is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 13:09   #12
Ima dva prsta jer je slikar zamislio da ima dva prsta. A druga opcija je, nekakao kad dignes dva prsta nekako si smireniji
Bozicno drvce is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 13:29   #13
Kinezi to zovu "sword hand" i koriste to u nekim tradicionalnim borilackim vjestinama, navodno uskladjuje energiju... Utjecaj mitologije.
__________________
"The sheepdog is both blessed and cursed with the capacity for violence, and a profound love for the flock. This is what makes it different from the wolf."
Dienekes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 21:38   #14
Jeste čuli za umjetničku slobodu?Ja sad mogu nacrtat Isusa da drži ispruženih 5 prstiju.Umjetnici crtaju ono što vide iz glave.Primjerice,ja ne mogu znati da li je Isus imao dugu ili kratku kosu,kao ni filmski režiseri koji su snimali filmove o njemu,nisu znali ali su mu stavili,umjetnička sloboda!!!Prava stvar!
Nisam ja sad 100% siguran,ta 2 prsta možda i nešto znače,nisam ja načitan kao svi vi,ja sam samo običan tinejdžer
__________________
"All the world's a stage, And all the men and women merely players.." by William Shakespeare
billy joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 02:58   #15
Quote:
drekić kaže:
zašto isus drži ispružena dva prsta na desnoj ruci??jel to nešto simbolično i što znači?
Prilog 1589
ukoliko je slikar imao pojma o mudrama i sl. onda je znao da se utjecaj elemenata zemlje,vode,vatre,zraka i etera (za svaki prst po jedan i predstavljeni tim redom) može njima po učenju kanalizirat ili bar kao na slici simbolizirat. tako palac i mali prst spojeni predstavljaju dodir zemlje i etera (spoj čovjek-bog tj. isus tj.nepokoreno sunce,mitra,krishna....) a dva uzdignuta prsta i onaj prema srcu -voda i vatra tj. krštenje vodom i vatrom.

inače božji sin tj.manifestirana božja riječ i jedina svjetlost svijeta u prijevodu naše presvetlo sončece tisućama je godina bio (a i puno slijedećih) taj spoj zemlje i neba (od stare kine preko indije,perzije,egipta i amerike) o kom ovisi cjelokupni život a kad nas krsti vodom(kišom) i vatrom(pogotovo poslije ciče zime) donosi nov život ili pustošenje,svjetlost ili tamu.
inače poklonike božanstva sunca može se prepoznat po onim židovskim kapicama (iako su u stvari biblijom zabranjene) tj. onim kao u kardinala i dr. ili ošišanih na tom mjestu.

Zadnje uređivanje ursamajor : 21.10.2006. at 04:22.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.