Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2006., 12:14   #21
Quote:
simsica kaže:
vjeronauk u skoli? da ili ne. osobno sam za ne. zasto bi moja djeca MORALA slusati to obvezno na nastavi. nek to bude slobodan izbor. ko voli nek izvoli.
Ne znam kako je to kod vas organizovano, ali kod nas se deca mogu opredeliti za veronauku ili građansko vaspitanje. Zapazila sam da su predavanja iz veronauke interesantna, više upoznavanje dece sa običajima i tradicijom, nego moralisanje ili zastrašivanje i deca rado idu na te časove. Ne vidim ništa loše u takvoj nastavi. Za onog ko nije zainteresovan - uvek ostaje drugi predmet.

Quote:
i opcenito, a vezano je za tu temu zasto se u toj nasoj vjeri sve temelji na nekom "moranju", na nekoj prisili. moras ic na vjeronauk. moras krstit djecu. moras se vjencat u crkvi. moras dat fratru 50 eura kad ti dodje blagoslovit kucu. isto tako mu moras pljunut lovu kad vrsi neki obred. jer ako to ne uradis odmah te osudjuju, prozivaju. i oni i okolina, vecinom, cast iznimkama. ti fratri laju protiv materijalizma a gorih materijalista i lopova od njih nema.
Ljudi generalno vole da se uklapaju u okolinu i da ne iskaču iz nje, pa radije rade ono sa čime se intimno ne slažu, samo da ne bi neko upirao prstom u njih, nego da žive prema vlastitim načelima. Svakako, ima različitih sredina i ne može se sve generalizovati. Pretpostavljam da na nekim mestima može biti opasno ne uklapati se u opšteprihvaćena pravila ponašanja i da time čovek rizikuje mnogo više od toga da bude ogovaran iza leđa. Stoga ne treba osuđivati ljude što čine pojedine stvari da bi, na primer, zadržali posao ili zaštitili porodicu.

Quote:
iznad svega mi se oni gade. i crkva kao takva, kao institucija. i papa. koji licemjeri. ma zapravo sam bijesna na to sve. i to sto se petljaju svagdje gdje im nije mjesto. evo ih u politici, u svakodnevnom zivotu..... i stalno nesto naredjuju, traze, ama daj.
Mislim da su predstavnici religija na ovim prostorima dobili svojih 5 minuta i da koriste svaki tren i svaku mogućnost da se obezbede za ubuduće, jer su svesni toga da će vremenom popustiti nacionalno-verski zanos u ljudima i da će se vratiti 'modernom' načinu života, a njihova politička moć i svetovni uticaj, koji sad imaju, će oslabiti.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 16:51   #22
U fimu "Kum" kažu "Politika i mafija ista stvar", a ja bi dodao i katolička crkva
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 23:09   #23
Quote:
xara kaže:
Pa sami to kažu....tradicija je iznad biblije ....


Tko kaže da je problem.....
RKC zaslužuje divljenje kao nikoja institucija na planetu....
Jedinstvena religiozno politička sila koja svoju moć ne temelji u gomilanju oružja već u moći vladanja nad ljudima ...čak i 21 stoljeću.
A njihovo svećenstvo elita kojoj se i najgnusniji zločini koje počine smatraju nebitnima .... i ne umanjuju titulu najvećeg moralnog autoriteta crkve.....
Šteta što nema inkvizije.(što javno ne djeluje)....kojoj ni James Bond nije ravan....Licence to Kill, Donošenje presude i izvršenje na licu mjesta ...
Kontrola uma magijskim obredima ...ispovjed....

Ma koji svjedoci adventisti i ostala protestantska licemjerna bagra ......
Nisu ni vrijedni spomena.
__________________
-183 No Limits
b.a.s.o. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 23:13   #24
pa...pošto se traži svačije mišljenje na ovu temu...aj reć ću i ja svoje:

po meni...religije postoje samo zato da bi ljudima koji vjeruju olakšale život, odnosno kad im sve u životu propadne i kad izgube nadu u sve u religiji traže spas...traže spas u laži...religije postoje samo zato da se ljudi ne bi osjećali kao beznadna bića u ovom velikom svemiru na ovome malom planetu...religije im daju vjeru u "nešto"...da ovaj život ipak ima smisla...religije daju ljudima vjeru da ovaj život nije uzaludan i da smrt nije kraj...

ja osobno vjerujem da mi zapravo i jesmo, samo obična bića, organizmi, koji su se razvili na ovome planetu, koji su stvorili svoj jedan svijet pun svega što mi poznajemo, uključujući i religije...
hehe sve ovo zasigurno zvuči totalno anti-utopijski i ultra-mega-hyper-pesimistično vama...

...ali nije istina da nije vrijedno živjeti za svaki trenutak...vidjeti svu ljepotu svijeta...svaki dan u životu iskoristiti najbolje što znamo...kad se malo bolje promotri taj naš svijet....sva ta tehnologija, svi ti ljudi, svatko poseban na svoj način...sav taj neizmjerni spektar osjećaja koje jedno ljudsko biće može osjetiti...taj naš svijet je uistinu toliko kompleksan, kompliciran i čovjeku u potpunosti neshvatljiv...i upravo u toj kompliciranosti je sva ljepota i čar tog našeg svijeta koji smo mi, obični organizmi zvani "ljudi" na ovome planetu zvanom "zemlja" stvorili...

dragi moji...ne trebaju nama religije da nam ukažu na to koliko je vrijedno živjeti naše živote...ne trebaju nam religije i vjerovanja u razne kojekakve bogove...da nas uvjere da ovaj život ima smisla...jer i bez njih ovaj život zaista ima smisla...

ovo možda zvuči okrutna i direktna izjava...ali...sve religije koje postoje su jednostavno izmišljene...nemojte me krivo shvatiti...ja imam poštovanja prema svakome tko nešto u životu odabere...i neću mu sad doć i reć u lice da je budala jer traži odgovore u lažnim uvjerenjima...NE...samo iznosim svoje mišljenje...svatko ima pravo odabrati da li će ili neće, u što i kako vjerovati...

jeste li se ikad zapitali zašto je baš kršćanstvo najrasprostranjenija religija? zašto to nije npr budizam ili islam? možda zato jer se kršćanstvo bolje reklamiralo

to je sve od mene...zasad...
immense is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 11:25   #25
jeste li se ikad zapitali zašto je baš kršćanstvo najrasprostranjenija religija? zašto to nije npr budizam ili islam? možda zato jer se kršćanstvo bolje reklamiralo

s ovim se u potpunosti slazem...

a i sa onemanarmy koji veli da su politika i mafija i katolicka crkva ista stvar...

tako jeeee..
__________________
ma daj
simsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 11:31   #26
Quote:
immense kaže:
pa...pošto se traži svačije mišljenje na ovu temu...aj reć ću i ja svoje:

po meni...religije postoje samo zato da bi ljudima koji vjeruju olakšale život, odnosno kad im sve u životu propadne i kad izgube nadu u sve u religiji traže spas...traže spas u laži...religije postoje samo zato da se ljudi ne bi osjećali kao beznadna bića u ovom velikom svemiru na ovome malom planetu...religije im daju vjeru u "nešto"...da ovaj život ipak ima smisla...religije daju ljudima vjeru da ovaj život nije uzaludan i da smrt nije kraj...

ja osobno vjerujem da mi zapravo i jesmo, samo obična bića, organizmi, koji su se razvili na ovome planetu, koji su stvorili svoj jedan svijet pun svega što mi poznajemo, uključujući i religije...
hehe sve ovo zasigurno zvuči totalno anti-utopijski i ultra-mega-hyper-pesimistično vama...

...ali nije istina da nije vrijedno živjeti za svaki trenutak...vidjeti svu ljepotu svijeta...svaki dan u životu iskoristiti najbolje što znamo...kad se malo bolje promotri taj naš svijet....sva ta tehnologija, svi ti ljudi, svatko poseban na svoj način...sav taj neizmjerni spektar osjećaja koje jedno ljudsko biće može osjetiti...taj naš svijet je uistinu toliko kompleksan, kompliciran i čovjeku u potpunosti neshvatljiv...i upravo u toj kompliciranosti je sva ljepota i čar tog našeg svijeta koji smo mi, obični organizmi zvani "ljudi" na ovome planetu zvanom "zemlja" stvorili...

dragi moji...ne trebaju nama religije da nam ukažu na to koliko je vrijedno živjeti naše živote...ne trebaju nam religije i vjerovanja u razne kojekakve bogove...da nas uvjere da ovaj život ima smisla...jer i bez njih ovaj život zaista ima smisla...

ovo možda zvuči okrutna i direktna izjava...ali...sve religije koje postoje su jednostavno izmišljene...nemojte me krivo shvatiti...ja imam poštovanja prema svakome tko nešto u životu odabere...i neću mu sad doć i reć u lice da je budala jer traži odgovore u lažnim uvjerenjima...NE...samo iznosim svoje mišljenje...svatko ima pravo odabrati da li će ili neće, u što i kako vjerovati...

jeste li se ikad zapitali zašto je baš kršćanstvo najrasprostranjenija religija? zašto to nije npr budizam ili islam? možda zato jer se kršćanstvo bolje reklamiralo

to je sve od mene...zasad...
slazem se u potpunosti s tim o reklamiranju krscanstva

a i s onemanarmy koji veli da su mafija politika i katolicka crkva ista stvar

tako je...
__________________
ma daj
simsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 12:24   #27
dakle, otvori se tema s naslovom "religija danas - moj stav". otvori je osoba koja "obozava" raspravljati o tim stvarima iako nije bas dobar govornik. i u tako postavljenoj temi koja bi mogla biti podloga za diskusiju o religiji opcenito u danasnjem svijetu, njenom odnosu sa drugim silama u svijetu, drzavama, korporacijama, narodima, znanoscu i drugo, inicijatorica topica oduci tako postavljen topic iskoristiti za sutiranje katolicke crkve, na ovoj platformi:
-ona je protiv vjeronauka u skoli
-zalaze se za redjenje zena
-zamjera RKC to sto prima milodare i pomoc vjernika
-zamjera RKC upis u bibliji po kojem je eva "kriva" za istocni grijeh
-RKC se mijesa u "svjetovne" stvari
-ona vjeruje u boga, ali u crkvu ne ide "iz principa". to je vazno, jer time istovremeno kaze da ona ima principe i da je oni (principi) prijece u tome da ime u crkvu jer je ona (RKC), ocito, protiv njenih principa. pitanje je ima li RKC principe?
-uziva u sexu iako je RKC protiv sexa
-razno protiv RKC

moja sugestija simsici je da otvara topice koji naslovom odgovaraju sadrzaju. dakle, ako nemas sto reci o religiji, nego bas o katolickoj crkvi i tome koliko je zla, onda lijepo otvori takav topic. pravilima foruma to nije zabranjeno, stovise, preporuca se. RKC nije sinonim za religiju. onome kome jest tako, ne zna nista ni o RKC ni o religiji. s druge strane, od kada se trazi minimum znanja da se mrci po forumu, boze mene i moje gluposti...

tome se nakalemi jos nekolicina njih koji ne mogu nikako odolit da vjernike opcenito nazovu stokom i idiotima (ne uvijek tim rijecima, ali you get the point da te se kao vjernika smatra idiotom po difoltu), a hijerarhiju RKC zlocinackom organizacijom i imas predlozak svakog topica na religiji
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 09:30   #28
Quote:
Noćobdija kaže:
dakle, otvori se tema s naslovom "religija danas - moj stav". otvori je osoba koja "obozava" raspravljati o tim stvarima iako nije bas dobar govornik. i u tako postavljenoj temi koja bi mogla biti podloga za diskusiju o religiji opcenito u danasnjem svijetu, njenom odnosu sa drugim silama u svijetu, drzavama, korporacijama, narodima, znanoscu i drugo, inicijatorica topica oduci tako postavljen topic iskoristiti za sutiranje katolicke crkve, na ovoj platformi:
-ona je protiv vjeronauka u skoli
-zalaze se za redjenje zena
-zamjera RKC to sto prima milodare i pomoc vjernika
-zamjera RKC upis u bibliji po kojem je eva "kriva" za istocni grijeh
-RKC se mijesa u "svjetovne" stvari
-ona vjeruje u boga, ali u crkvu ne ide "iz principa". to je vazno, jer time istovremeno kaze da ona ima principe i da je oni (principi) prijece u tome da ime u crkvu jer je ona (RKC), ocito, protiv njenih principa. pitanje je ima li RKC principe?
-uziva u sexu iako je RKC protiv sexa
-razno protiv RKC

moja sugestija simsici je da otvara topice koji naslovom odgovaraju sadrzaju. dakle, ako nemas sto reci o religiji, nego bas o katolickoj crkvi i tome koliko je zla, onda lijepo otvori takav topic. pravilima foruma to nije zabranjeno, stovise, preporuca se. RKC nije sinonim za religiju. onome kome jest tako, ne zna nista ni o RKC ni o religiji. s druge strane, od kada se trazi minimum znanja da se mrci po forumu, boze mene i moje gluposti...

tome se nakalemi jos nekolicina njih koji ne mogu nikako odolit da vjernike opcenito nazovu stokom i idiotima (ne uvijek tim rijecima, ali you get the point da te se kao vjernika smatra idiotom po difoltu), a hijerarhiju RKC zlocinackom organizacijom i imas predlozak svakog topica na religiji

ok, stari, ako se tebi ne svidja sto ja pljujem po rkc, sta cu ti ja, nemoj citat, ja cu i dalje pljuvat. tebi se svidjalo ili ne. istina da je skrenuto malo s teme-naslova, no sve je to po meni povezano. a ti kao veliki vjernik(ocito) i bolji od mene lijepo ajd u crkvu pa se zali popovima kako neki pljuju po njima. toliko.
__________________
ma daj
simsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 10:10   #29
Quote:
simsica kaže:
ok, stari, ako se tebi ne svidja sto ja pljujem po rkc, sta cu ti ja, nemoj citat, ja cu i dalje pljuvat. tebi se svidjalo ili ne.
Eto najvažnijega. Nije bitno ima li razloga ili ne. Jesu li oni konkretni ili ne. Imaju li pravo utjelovljenje u stvarnosti ili ne. Znam li ja išta o njima osobno ili sam sve čuo - pročitao - protračao. Ja ću i dalje pljuvat i istovremeno vjernike nazivat netolerantnom stokom, tvrditi da se svugdje miješaju, da nameću svoje mišljenje jadnim nevinim zabludjelim ljudima i tako dalje i tako bliže. Ajte molim vas.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 10:15   #30
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Eto najvažnijega. Nije bitno ima li razloga ili ne. Jesu li oni konkretni ili ne. Imaju li pravo utjelovljenje u stvarnosti ili ne. Znam li ja išta o njima osobno ili sam sve čuo - pročitao - protračao. Ja ću i dalje pljuvat i istovremeno vjernike nazivat netolerantnom stokom, tvrditi da se svugdje miješaju, da nameću svoje mišljenje jadnim nevinim zabludjelim ljudima i tako dalje i tako bliže. Ajte molim vas.
ja cu i dalje pljuvat jer imam svojih osobnih razloga i argumenata za to. dakle, nije bezrazlozno. a sta vam ja mogu kad vecinom svi vi koji branite rkc velicanstvenu imate taj stav "mi smo bolji, pametniji, mi cemo u raj...."

ajde, molim te.
__________________
ma daj
simsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 10:41   #31
Quote:
simsica kaže:
ja cu i dalje pljuvat jer imam svojih osobnih razloga i argumenata za to. dakle, nije bezrazlozno. a sta vam ja mogu kad vecinom svi vi koji branite rkc velicanstvenu imate taj stav "mi smo bolji, pametniji, mi cemo u raj...."

ajde, molim te.
moj upis na ovoj temi je samo kratko rekapitulirao tvoje navode do sada, i dao sam svoj sud o tome. time nikoga nisam vrijedjao, prostacio, omalovazavao. samo sam skrenuo paznju na to da - kao i mnogi na ovom podforumu - razgovor o religiji se svodi na pljuvanje RKC.

tebi na znanje i on the record:
-RKC nije bezgresna,
-ja nisam, kako to lijepo kazes, "veliki" vjernik

a da ces i dalje pljuvat, s razlogom ili bez njega i po RKC i po meni i po svakom tko se ne slaze s tobom - u to sam siguran. drugo ne ocekujem.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 11:53   #32
Quote:
simsica kaže:
ja cu i dalje pljuvat jer imam svojih osobnih razloga i argumenata za to. dakle, nije bezrazlozno. a sta vam ja mogu kad vecinom svi vi koji branite rkc velicanstvenu imate taj stav "mi smo bolji, pametniji, mi cemo u raj...."

ajde, molim te.
Sva sreća da vi ostali prosvijećeni ne njegujete nikakvu mržnju i netrpeljivost i ne mislite da ste bolji i pametniji i više znate od nas ostalih jadnih zabludjelih... Sva sreća kako se ne postavljate kao da je vaše iskustvo jedino i isključivo, a kako apsolutno svi ostali griješe. I naravno, vi koji ste Crkvu davno napustili, najbolje znate što se točno u njoj danas događa.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.