Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2022., 09:17   #1
Orijentacija stana

Izvinjavam se, ali ne uspijevam da pronađem temu o orijentaciji stana, a znam da sam nekad o tome čitao.

Mišljenje, koja je orijentacija najbolja?

Gledam neki stan koji je orijentisan na sjeveroistok, mislim da nije u pitanju baš najbolji izbor.

Drugi sprat je u pitanju, orijentacija kompletnog stana i balkona na sjeveroistok. Ako sam dobro razumio, to znači da ujutro, kad izađeš na balkon, vidiš sunce na horizontu desno od tvog pogleda. Imaš ga do 12:00 i onda si cijelo vrijeme u hladu. Ja sam neko ko voli svjetlo i toplotu.

Mišljenja i iskustva sa svim orijentacijama?
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 09:47   #2
Pa to dosta ovisi o tome što želiš. Ako ti je prioritet imati puno svjetla u stanu, onda takva orijentacija nije optimalna. Međutim, ona ima i prednosti. Ljeti će u stanu recimo biti manje vruće. Meni su dva stana bila okrenuta na istok, a jedan na jug, od toga je u ovom na jug ljeti bilo pakleno i od podneva nadalje nismo mogli dignuti rolete bez da se izroštiljamo ko u paklu. To ću, osobno, u budućnosti sigurno izbjegavati.
__________________
Mada ga je liječila cijela naša klinika,
On je ipak umro, kakvog li cinika!
D.C.
beyondJBL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 10:21   #3
Iskreno, nije mi stalo do toga da ljeti bude manje vruce (jer cu taj problem lako rijesiti klima uredjajem), ali stan u kojem je mracno i hladno jeste problematican. Naravno, u Rimu nikad nije zapravo hladno, ali i zbog raznih prakticnih razloga mi treba malo vise sunca. Hocu da mogu da susim ves na balkonu na suncu.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 10:50   #4
Quote:
points kaže: Pogledaj post
Izvinjavam se, ali ne uspijevam da pronađem temu o orijentaciji stana, a znam da sam nekad o tome čitao.

Mišljenje, koja je orijentacija najbolja?

Gledam neki stan koji je orijentisan na sjeveroistok, mislim da nije u pitanju baš najbolji izbor.

Drugi sprat je u pitanju, orijentacija kompletnog stana i balkona na sjeveroistok. Ako sam dobro razumio, to znači da ujutro, kad izađeš na balkon, vidiš sunce na horizontu desno od tvog pogleda. Imaš ga do 12:00 i onda si cijelo vrijeme u hladu. Ja sam neko ko voli svjetlo i toplotu.

Mišljenja i iskustva sa svim orijentacijama?
Po meni mora biti najmanje dvosmjerna, istok i jug po mogucnosti. To je najbolja kombinacija. U trenutnom stanu sam sjeveroistok, jugoistok, jako mi se svida ta kombinacija. Ujutro i do 15 h je suncano. A kasnije kad zaprsi je svijetlo, ali bez drito sunca.

Stan na sjeveru ne bih nikad uzeo. A i stan okrenut samo na jednu stranu.

Ali mislim da vecina ljudi vise voli svjetlo. Tako da su prodajniji stanovi s vise svjetla.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 11:09   #5
Quote:
points kaže: Pogledaj post
Iskreno, nije mi stalo do toga da ljeti bude manje vruce (jer cu taj problem lako rijesiti klima uredjajem), ali stan u kojem je mracno i hladno jeste problematican. Naravno, u Rimu nikad nije zapravo hladno, ali i zbog raznih prakticnih razloga mi treba malo vise sunca. Hocu da mogu da susim ves na balkonu na suncu.
Da, ali uzmi u obzir da nije isto uključiti klima uređaj u prostoriji koja je u hladu i u prostoriji u koju direktno tuče sunce. Ali ako ti je puno sunca prioritet, onda tražiš jug, jugozapad orijentaciju.
__________________
Mada ga je liječila cijela naša klinika,
On je ipak umro, kakvog li cinika!
D.C.
beyondJBL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 11:37   #6
sjeverna strana je zakon za spavaće sobe. Ne budi te sunce, sobe su uvijek malo hladnije što većini odgovara, i u Zagrebu to često znači da gledaš na Sljeme
Ostale strane svijeta mislim da su sve ok za dnevni dio stana, imati ćeš svjetla više ili manje uvijek.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 11:43   #7
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
sjeverna strana je zakon za spavaće sobe. Ne budi te sunce,
Samo treba paziti da nije sjeveroistok, jer već blagi pomak prema istoku znači jutarnje sunce duboko u prostoru. Tako je u našim sobama, sunce je u njima od ranog jutra tj. od svitanja.
No, ne znam zašto bi to bila smetnja? Uz spuštene rolete u sobama nema ni tračka svjetla.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 11:43   #8
Ne volim južnu stranu. Previše se vidi prašina u zraku
Trenutni stan ima prozore na sjever, jug i zapad i baš vidim da mi uopće ne paše biti uz južne prozore, sobe na sjeveru su mi najugodnije. Ali ok, ja sam na višem katu i imam dovoljno svjetla i na sjeveru.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 11:48   #9
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Ne volim južnu stranu. Previše se vidi prašina u zraku
Trenutni stan ima prozore na sjever, jug i zapad i baš vidim da mi uopće ne paše biti uz južne prozore, sobe na sjeveru su mi najugodnije. Ali ok, ja sam na višem katu i imam dovoljno svjetla i na sjeveru.
Soba na sjeveru je najbolja, da. Spavanje na sjeveru.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 12:16   #10
Svi vi koji imate više orijentacija u jednom stanu - blago vama, to bi bio i moj san. Ali ja tražim jednosoban stan od 50 kvadrata i danas je skoro nemoguće naći takav a da nije orijentisan samo na jednu stranu.

Dakle ovaj sjeveroistok i nije baš idealna situacija za nekog ko hoće puno sunca i svjetla. Problem je što ga oni prodaju pod "orijentacija istok", ali nije istina, u doba Google mapsa je vrlo lako provjeriti takve stvari. Stan je potpuno okrenut na sjeveroistok.

Postoji li neki online simulator svjetla na osnovu orijentacije stana?

Jesam li u pravu ako mislim da ću s takvom orijentacijom imati sunce od ranog jutra do 12:00 i to je sve?
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 12:43   #11
Quote:
points kaže: Pogledaj post
Jesam li u pravu ako mislim da ću s takvom orijentacijom imati sunce od ranog jutra do 12:00 i to je sve?
Jesi, par minuta simo tamo, ovisno o dobu godine. Ako ti je toliko stalo do sunca, to nije stan za tebe, nažalost.
__________________
Mada ga je liječila cijela naša klinika,
On je ipak umro, kakvog li cinika!
D.C.
beyondJBL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 12:49   #12
Hvala ti!
Šta mi je onda najbolje? Jug je možda previše sunčan, koju orijentaciju da tražim?

Sjever i sjeveroistok otpisujem, a kakva je situacija kad bi stan bio orijentisan samo na istok? Šta se mijenja u odnosu na sjeveroistok?
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 12:53   #13
Quote:
points kaže: Pogledaj post
Hvala ti!
Šta mi je onda najbolje? Jug je možda previše sunčan, koju orijentaciju da tražim?

Sjever i sjeveroistok otpisujem, a kakva je situacija kad bi stan bio orijentisan samo na istok? Šta se mijenja u odnosu na sjeveroistok?
Mislim da sam već napisala, za tebe bi u slučaju jednostrane orijentacije najbolji bio zapad, a u slučaju dvostrane jugozapad, to ti je sunce od podneva sve do zalaska sunca. Ako biraš između istoka i sjeveroistoka, bolje istok, onda ćeš imati frontalno sunce u cijelom stanu barem prvi dio dana, u ovom sjevernom dijelu stana nećeš nikad.

Ured na poslu mi je na sjevernoj strani, na toj ne bih stan nikad, po zimi mračno i hladno.
__________________
Mada ga je liječila cijela naša klinika,
On je ipak umro, kakvog li cinika!
D.C.
beyondJBL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 13:15   #14
Samo ako uzima stan na istoku treba obratiti pažnju i da nema neke zgrade odmah pored koja radi hlad toj zgradi.

Kod nas, dvije potpuno iste zgrade u nizu, potpuno iste orijentacije, dijelom spojene, ova druga u nizu koja je 10-ak m izbačena ima sunce cijelo jutro, a prva uvučena tih 10m ima sunce zimi samo sat-dva jer joj druga radi hlad.

Sad sam gledala na google maps i tamo se vidi kako joj radi hlad
samo ne znam na Google Maps kako provjeriti orijentaciju, nigdje ne pišu strane svijeta
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 14:25   #15
Kako ne pisu, imas kompas u gornjem desnom uglu!
Najbolje ti je koristiti mobilnu aplikaciju i s dva prsta okrenes tvoju zgradu tako da ti bude vodoravna linija, tako vidis na kojoj je strani, uporedjujuci sa sjeverom (sjever ima crveni vrh na kompasu).
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2022., 20:38   #16
Dnevna soba mi se u prošlom stanu nalazila u potkrovlju na sjeveru i istoku i bilo je sunčano i pakleno ljeti cijeli dan do večeri. Možda radi krovnih prozora i zadnjeg kata.

Sada imam sjever - jug orijentaciju i jug je sauna, jedva preživimo ljeti. Razmišljam što staviti s vanjske strane prozora da malo odbije sunce.
georgi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2022., 08:18   #17
Za tebe je zapadna orijentacija najbolji odabir (ako je već stan s jednostranom orijentacijom). Mislim da bi te jug ipak izludio jer je, čak i kad je klimatizirano, užasno toplo u prostorima u koje stalno tuče sunce. Npr, svakako izbjegavam ljeti sjesti u restoran za stol na kojem je sunce, pa makar čitav prostor bio klimatiziran. Kroz staklo me prži

Istok ima sunce ujutro, kad većina nas koji radimo ionako nije doma. A na zapadu lijepo dođe popodne i osvijetli stan.
Fashion Barbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2022., 09:37   #18
U pravu si, modna barbiko. A vrijeme rada od kuće lagano prolazi (ja sam u posljednje dvije godine mnogo više radio od kuće nego u kancelariji, ali je sad tome kraj). Sad mogu od kuće samo jednom sedmično.

@georgi: tebi je bilo pakleno jer si u potkrovlju, sunce odgore, ne zbog orijentacije.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2022., 10:06   #19
Quote:
Fashion Barbie kaže: Pogledaj post
Za tebe je zapadna orijentacija najbolji odabir (ako je već stan s jednostranom orijentacijom). Mislim da bi te jug ipak izludio jer je, čak i kad je klimatizirano, užasno toplo u prostorima u koje stalno tuče sunce. Npr, svakako izbjegavam ljeti sjesti u restoran za stol na kojem je sunce, pa makar čitav prostor bio klimatiziran. Kroz staklo me prži

Istok ima sunce ujutro, kad većina nas koji radimo ionako nije doma. A na zapadu lijepo dođe popodne i osvijetli stan.
U, ne slazem se. Ovisi kako si tko poslozi zivot. Ja sam ujutro uglavnom doma i volim sunce ujutro kad mogu sjesti na balkon. Popodne nisam doma pa mi je sunce manje vazno. Tako da meni igra uvijek istok, a manje zapad.

Kak to inace rade, jug je uvijek dominantna orijentacija, ali onda se posadi nekakvo listopadno drvo ili grm koje brani sunce ljeti kad ljudi nisu toliko doma, a zimi je savrseno i grije, kad su vise doma.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2022., 10:22   #20
Ja imam office posao 8:00 - 17:00.
Ja bih sunce i ujutro i naveče, ali ako već moram birati...

Onda, bitno je imati sunce i zbog sušenja veša na balkonu.
__________________
Svako želi živjeti na vrhu planine, ali sva sreća i radost događa se penjući se na nju.
points is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:33.