Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2010., 23:48   #61
Pozdrav,

Koja je krajnja dob za postati pilot civilnog ili vojnog zrakopovstva?
ukuracstanevalja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 01:03   #62
Quote:
ukuracstanevalja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Koja je krajnja dob za postati pilot civilnog ili vojnog zrakopovstva?
64,99???
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 14:52   #63
sa 64 godine pilot civilnog zrakoplova MORA ići u mirovinu.

Teško da ćeš dobiti posao sa 45 godina kao kopilot ako si prije toga radio (bubnut ću bezveze) u Konzumu jer se traži iskustvo koje dolazi s godinama. Što prije počneš sa obukom imat ćeš više vremena steći iskustvo.
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 12:01   #64
Aeronautika-piloti

neznam jel ima ovakvih tema,ali mene zanima,kolike su place pilota u Hrvatskoj,,jel tesko dobiti posao pilota..jel tesko upasti na fpz(aeronautika), kolko je tezak fakultet...i koliko kosta skolovanje pilota,u Hrvatskoj..evo ako bi mi mogao odgovoriti netko ko zna, zato sto sam cuo 15000 razlicitih informacija..HVALA UNAPRIjED
kolak22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 13:24   #65
U pravu si, ima ovakvih tema.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 23:52   #66
Quote:
Teško da ćeš dobiti posao sa 45 godina kao kopilot ako si prije toga radio (bubnut ću bezveze) u Konzumu jer se traži iskustvo koje dolazi s godinama.
Ove godine.

Druge godine drugačije.

Možda bolje, možda još gore.

Baš neki dan komentiram kopilotu da je šteta što Qatar ne prima nikoga tko nije ovlašten & kurentan na Airbusu. Dobio sam pogled tipa: "fosilu nijedan neinformirani!" Ispada da kad mi je Katar bio zanimljiv, nisu uoopće gledali pilote turbopropa a sad im je malo frka za popuniti siceve u kokpitu pa traže daj-što-daš.

Nekad su poljoprivredni piloti za četiri mjeseca rada dobijali godišnju plaću veću od kopilota u prometu. Danas ih nema.

STW u Aviogenexu si je nakon prve sezone bez problema mogla kupiti Jugića od ušteđevine. Danas od plaće STW sezonke nemožeš ni rentati garsonjeru pa da se makneš od staraca.

Quote:
Što prije počneš sa obukom imat ćeš više vremena steći iskustvo.
Nije nužno. Posao ne dolazi automatski po završetku školovanja. Razlika između prvog koji je dobio posao u prometu iz moje generacije i posljednjeg je ravno deset godina. Neki su i odustali u međuvremenu. Održavanje dozvole kad nemaš posla je vrlo skup sport.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 14:02   #67
Imam 16 godina, na jesen ću u treći razred opće gimnazije.
Jako sam zagrijan za posao pilota te bi napravio sve da ga dobijem.
Kao većina vas, ne dolazim iz obitelji bogataša koji mogu čekati do tridesete na posao i kome će roditelji plaćati sve tokom tog puta.
Već par mjeseci se informiram o poslu pilota i najveći problem na koji sam naišao je velika nesigurnost nakon završetka fakulteta. Konkretno jedan poznanik moje obitelji je završio aeronautiku na FPZ te nije prošao na prvom natječaju za pilote nakon završetka, nakon toga nije mogao proći ni na jednom natječaju jer je "pre star"?!
Kao što sam rekao, spreman sam napraviti sve, ali ne mogu riskirati zaposlenje nakon završenog fakulteta jer nisam siguran da će me roditelji moći uzdržavati dok ne završim još jedan faks i nađen "pristojan" posao.

Također me brine dobivanje CPL licence jer dođe 30-40k € koje jednostavno nemam pa ako me neka zrakloplovna kompanije ne izabere morao bi dignuti kredit (s 22-23 godine).

Jesu li moji strahovi opravdani? Dali je pronalazak posla nakon završenog fakulteta tako težak?
Mišljenja pilota, studenata FTZ-a kao i svih koji nešto znaju o navedenom su dobrodošla.

btw jedna riječ: FLY

Zadnje uređivanje momakk : 10.08.2010. at 14:07.
momakk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 20:05   #68
Dakle, dali je jako teško nastaviti naobrazbu za pilota nakon fakulteta? (dobivanje CPL licence, btw nemam 30-40k € u džepu)
Također kako stoje stvari s zapošljavanjem?
momakk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 16:19   #69
Zanimanje: "Civilni pilot"

Na ovom forumu postoji već par tema na ovaj kalup ali nitko više ne sudjeluje u njima pa evo još jedne pilotske teme. Kako sam dosta zagrijan za ovaj posao prikupljam informacije već par mjeseci, no i dalje postoji hrpa pitanja i potencijalnih prepreka. Pa da počnemo...

Na jesen ću u treći rezred opće gimnazije, rasturam matematiku i fiziku pa mislim da neću imati problema s upisom na aeronautiku na FPZ-u, ali problema bi moglo biti s dobivanjem stipendije (da ušpara ~10,000€ od PPL-a), odnosno na upisu moram biti među prvih deset. Stoga me zanima postoje li neke rang liste upisa prošlih godina da proučim konkurenciju?

Također puno se priča o liječničkom ispitu prve kategorije koji je obvezan za sve pilote, no nigdje nema ni približnog opisa kako bi isti trebao i izgledati i koji su zahtjevi. Najviše me brine visina, makar imam šesnaest godina imam tek 169cm, pa se nadam da nema nekih minimuma.

Nakon završenog fakulteta čuo sam da je veliki problem dobivanje CPL licence, koja je uvijet za dobivanje posla kopilota u hrvatskim aviokompanijama. Kako ona nije pod pokroviteljstvom države, na neku foru trebao bi iskeširati ~40,000€ kojih nemam. Druga je opcija dobivanje stipendije od Croatia Airlinesa koji bi onda cijenu obude odbijao od plaće. Zadnja opcija mi se čini najboljom ali ne znam kolika je vjerojatnost da je baš ja dobijem...

I konačno, ima li pilota na burzi? Dali potražnja raste ili pada? Kakva je plaća po činovima te koji su kriteriji napredovanja?


Uff, puno pitanja...
Već pola sata pišem ovo i nikako da stisnem "Pošalji", evo stiže...
momakk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 17:33   #70
Sto se ljecnickog pregleda imas zakon u kojem su navedeni uvjeti - http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...03_31_729.html
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 17:52   #71
Quote:
momakk kaže: Pogledaj post
Na ovom forumu postoji već par tema na ovaj kalup ali nitko više ne sudjeluje u njima pa evo još jedne pilotske teme. Kako sam dosta zagrijan za ovaj posao prikupljam informacije već par mjeseci, no i dalje postoji hrpa pitanja i potencijalnih prepreka. Pa da počnemo...

Na jesen ću u treći rezred opće gimnazije, rasturam matematiku i fiziku pa mislim da neću imati problema s upisom na aeronautiku na FPZ-u, ali problema bi moglo biti s dobivanjem stipendije (da ušpara ~10,000€ od PPL-a), odnosno na upisu moram biti među prvih deset. Stoga me zanima postoje li neke rang liste upisa prošlih godina da proučim konkurenciju?

Također puno se priča o liječničkom ispitu prve kategorije koji je obvezan za sve pilote, no nigdje nema ni približnog opisa kako bi isti trebao i izgledati i koji su zahtjevi. Najviše me brine visina, makar imam šesnaest godina imam tek 169cm, pa se nadam da nema nekih minimuma.

Nakon završenog fakulteta čuo sam da je veliki problem dobivanje CPL licence, koja je uvijet za dobivanje posla kopilota u hrvatskim aviokompanijama. Kako ona nije pod pokroviteljstvom države, na neku foru trebao bi iskeširati ~40,000€ kojih nemam. Druga je opcija dobivanje stipendije od Croatia Airlinesa koji bi onda cijenu obude odbijao od plaće. Zadnja opcija mi se čini najboljom ali ne znam kolika je vjerojatnost da je baš ja dobijem...

I konačno, ima li pilota na burzi? Dali potražnja raste ili pada? Kakva je plaća po činovima te koji su kriteriji napredovanja?


Uff, puno pitanja...
Već pola sata pišem ovo i nikako da stisnem "Pošalji", evo stiže...
jesi pročitao one sve teme koje su bile? bez uvrede, ali uvijek ista pitanja.

da, skupo je. da, ima ih nezaposlenih. i da, ništa nije besplatno.

liječnički je sj**an (moraš imat refleks, sivih stanica u mozgu i moraš biti stabilna osoba) , imaš kaj za učit na faksu, moraš pokazat interes za zrakoplovstvo jer svi vide samo finu stranu (šetanje u odijelu i tipkanje brzine i visine u autopilot). Pilot je specifično zanimanje pa je teško odgovoriti na pitanje raste li/pada li potražnja za njima jer je zrakoplovstvo u krizi istoj kao i trgovina i sve ostale industrije i grane prometa.

i još nešto, vidim da ideš u gimnaziju pa si napisao da "rasturaš matematiku i fiziku"... ja tebi želim svo dobro ovog svijeta, ali prvo moraš rasturati učenike Zrakoplovne Tehničke Škole, a biti među prvih 10 je ipak malo zajebano. PPL u ECOS Pilot Schoolu za Cessnu 172 dođe oko 8 000€.

Konkurencija? Mala, ali oštra. Dragi prijatelj mog sina studira za pilota, a dečko je od kad zna za sebe u zrakoplovstvu isto kao moj sinek. Pretpostavljam da ne znaš što je flaps, što je ECAM, kako radi mlazni motor i sl. tako da si već tu u velikom minusu (deficitu sa znanjem).

Također, ako želiš da te CTN sponzorira onda moraš imat jaku vezu (teško mi je ovo reći, ali istina je) jer ionako imaju višak pilota s obzirom na trenutačno stanje.


Posao pilota (ukratko, ti pitaj detalje koji te zanimaju):
+ -> čast, specifičnost posla
+ -> plaća
+ -> ako si pravi pilot onda ćeš znati jako puno o svojem poslu
+ -> odijelo i ray ban aviatorice
+ -> stjuardese

- -> velika odricanja, kako psihička tako materijalna (nema onog, sutra mi je ispit učit ću večeras)
- -> teško je dobiti posao bez iskustva, ima pilota koji su na drugom kraju svijeta jer su otišli trbuhom za kruhom
- -> u Republici Hrvatskoj postoji jedna aviokompanija (Dubrovnik Airlines, Trade Air, i sl. nisu ni A od aviokompanije u smislu većeg prometa i nekakvih radnih mjesta)
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 22:33   #72
Quote:
momakk kaže:
makar imam šesnaest godina imam tek 169cm, pa se nadam da nema nekih minimuma.
Trebaš u sjedećem položaju moći dohvatiti sve komande što se ustanovljava na antropometrijskom dijelu liječničkog. Ima prometnih pilota i nižih od 169, tako da to nebi trebao biti problem po sebi.
Quote:
momakk kaže:
Druga je opcija dobivanje stipendije od Croatia Airlinesa koji bi onda cijenu obude odbijao od plaće. Zadnja opcija mi se čini najboljom ali ne znam kolika je vjerojatnost da je baš ja dobijem...
Apsolutno nikakva. Mila nam i jedina nacionalna zrakoplovna kompanija nikad nije nikome financirala CPL niti ima namjeru. Odbijanje od plaće se odnosi na školovanje na tipu pilotima koji su već dobili posao i glede svoje upitne legalnosti se više ne prakticira. HR odjel doživljava orgazme kad im dolaze ljudi koji su sami platili ovlaštenje za tip (type rating) i uopće ih ne zabrinjava što su im 2/3 takvih pilota pobjegli glavom bez obzira čim se prilika pružila negdje drugdje.

Quote:
momakk kaže:
I konačno, ima li pilota na burzi?
Ima. A ima ih i mimo burze - onih koji ne rade u struci.

Quote:
momakk kaže:
Dali potražnja raste ili pada?
Vani lagano raste, kod nas je moguć katastrofalan pad potkraj ove ili početkom iduće godine. U najboljem slučaju trebati će 4 nova kopilota i nitko neće dobiti otkaz. Svi držimo fige.

Quote:
momakk kaže:
Kakva je plaća po činovima
U odnosu na ZETove tramvajce - fenomenalna.
U odnosu na JAT i BH Airlines - nešto slabija
U odnosu na Adriu Airways - loša
U odnosu na Austrian - žalosna
Quote:
momakk kaže:
koji su kriteriji napredovanja?
Nakon žustre prepiske izvjesnog sindikata & izvjesnog HR odjela izvjesne firme došlo je do zaključka da je napredovanje največma ovisno o raspoloženju & naklonosti meniđmenta. Nezadovoljni piloti trenutno dižu bunu i traže da se poštuje seniority - promocija bazirana na dužini staža u firmi.

U mom slučaju kriterij je bio vrlo jasan - promoviran sam kad sam ostao na dnu kace, tj. kad stvarno više nisu imali nikog drugog za unapređenje.

Quote:
home edition kaže:
Pilot je specifično zanimanje pa je teško odgovoriti na pitanje raste li/pada li potražnja za njima jer je zrakoplovstvo u krizi istoj kao i trgovina i sve ostale industrije i grane prometa.
Kriza u zrakolovstvu je završila, promet se oporavlja i premašuje IATA-ine prognoze. Europa malo kaska zbog Eyjafjallajökulla. Kod nas vrhunac krize još nije došao a ka' će, ne zna se.

Quote:
home edition kaže:
i još nešto, vidim da ideš u gimnaziju pa si napisao da "rasturaš matematiku i fiziku"... ja tebi želim svo dobro ovog svijeta, ali prvo moraš rasturati učenike Zrakoplovne Tehničke Škole, a biti među prvih 10 je ipak malo zajebano.
Nitko na upisu na FPZ ne traži stručne predmete! U moje vrijeme se tražila matematika, fizika i engleski i tu smo mi gimnazijalci bili u prednosti pred ZTŠovcima. Ne vjerujem da je sad drugačije iako to ne znači da se možeš opustiti. Najbolja na mom prijemnom je bila IRE-ovka, trenutno capt A320 u Turskoj.

Quote:
home edition kaže:
Pretpostavljam da ne znaš što je flaps, što je ECAM, kako radi mlazni motor i sl. tako da si već tu u velikom minusu (deficitu sa znanjem).
To su stvari koje se uče na faksu i nije potrebno imati stručno predznanje iako ono nikako ne škodi. Ono što škodi je krivo naučeno znanje pobrano od raznoraznih kvazieksperata koje se prvo treba odučiti. Uostalom, đaba ti poznavanje ECAMa ako nisi na Airbusu.

Quote:
home edition kaže:
Također, ako želiš da te CTN sponzorira onda moraš imat jaku vezu (teško mi je ovo reći, ali istina je) jer ionako imaju višak pilota s obzirom na trenutačno stanje.
Netočno. Nema te veze koja će ti osigurati sponzorstvo naše nacionalne aviokompanije. Zasad. Nema viška pilota nego manjka ljudi koji bi pronašli posao firmi. Tako mogu i ja biti manager: kad su dobra vremena tjerati ljude u prekovremene i ne dati im godišnje a onda kad poslovi krenu loše napucati ih kao tehnološki višak.

Quote:
home edition kaže:
+ -> čast, specifičnost posla
Jes da je posao specifičan ali u čemu se ogleda čast? Ah, možda u:

Quote:
home edition kaže:
+ -> odijelo i ray ban aviatorice
Pa kad u uniformi na traktoru dođeš pred disko, svi seoski švaleri tad padaju nisko. StEx je dobro objasnio prednost nošenja odijela na primjeru turskog astronoma. To je trik kojem baš i nebi trebao podleći onaj koji to odjelo nosi. A Ray Banice moraš kupiti sam. Serengetice su bolje.

Quote:
home edition kaže:
+ -> stjuardese
Što je tu pozitivno? Hej, nismo više o osamdesetima kad se letjelo oko svijeta, kad se ostajalo u dobrim hotelima, kad su stjuardese dolazile sa devetnaest a završavale karijeru sa dvadeset i dvije, bogatije za hrpu iskustava i pokoji novi Jugo 45 u garaži. Stjuardesa je danas nezahvalno, podcijenjeno i potplaćeno zanimanje. Cure (i dečki) su silom prilika morale postati brutalno realistične i lovci na naivke se vrlo brzo opeku.

Ruku na srce, ni današnji piloti nisu kao JATovi nekad.

Quote:
home edition kaže:
- -> velika odricanja, kako psihička tako materijalna (nema onog, sutra mi je ispit učit ću večeras)
Druže sudija, nakon teškog djetinjstva, imao sam teško mladenaštvo - postao sam prometni pilot. Olakotna okolnost, nema šta. Pa za svako zanimanje je potrebno odricanje i napor ako ga želiš raditi kao spada i pilotiranje je tu više pravilo nego iznimka. Jedino što se u pilotiranju puno teže folira i tu mnogi hohštapleri plate glavom - i tuđima, ne samo svojom.

Quote:
home edition kaže:
- -> teško je dobiti posao bez iskustva, ima pilota koji su na drugom kraju svijeta jer su otišli trbuhom za kruhom
Većina tih pilota je otišla van nakon što su skupili iskustvo u RH. Hrvat, pilot, bez iskustva je totalno nezanimljiv vani.

Quote:
home edition kaže:
- -> u Republici Hrvatskoj postoji jedna aviokompanija (Dubrovnik Airlines, Trade Air, i sl. nisu ni A od aviokompanije u smislu većeg prometa i nekakvih radnih mjesta)
A ta kompanija ima samo jedan avion i taj se zove A320, sve ostalo nije vrijedno spomena. Siđi sa svog brda, o ti zrakoplovni Mojsije! Ima i drugih firmi i drugih aviona i dok ima bilo kakvog letačkog posla koji nosi redovnu plaću, dobro je.

Odo' ja sad navuć' šljem.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 10:02   #73
Što reći, hvala svima na brzim i kvalitetnim odgovorima.

Kao i većina vas ja nemam roditelje bogataše koji će me platiti sve te licence. Jedino u što se mogu pouzdati je u svoju sposobnost da budem među najboljima pa da mi se netko smiluje i uzme pod svoje krilo, ali kako ste rekli to je skoro pa nemoguće.
Druga opcija je da nakon fakulteta dignem kredit i doškolujem se. Ali kako da to učinim kad se, kako kažete, sve teže i teže nalazi posao. Koliko ću morati čekati svoj red za kopilota uz omču banke oko vrata prije nego me ta "ubije".

Nema čovjeka sretnijeg od mene da mi kažete da će me posao, po završetku studija, čekati. Zadužio bi se do grla samo tako, vratit će se.
Ali bez te sigurnosti nije mi jasno kako to drugi financiraju. Nema puno tajkunške djece na FPZ-u tako da svatko više manje nema para.

Evo jedno ekonomsko pitanje koje me i najviše brine... odo ja trčati da si nabije kapacitet pluća
momakk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 10:19   #74
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post

A ta kompanija ima samo jedan avion i taj se zove A320, sve ostalo nije vrijedno spomena. Siđi sa svog brda, o ti zrakoplovni Mojsije! Ima i drugih firmi i drugih aviona i dok ima bilo kakvog letačkog posla koji nosi redovnu plaću, dobro je.
pamet u glavu i malo sreće i ništa nije nemoguće...! Želim ti svo dobro i puno sreće!

Sova77 --> vidim da si pametan i da imaš neke konkretne odgovore, ali daj mi molim te reci kako netko tvojeg kalibra može imati ovu izjavu...?! Nadam se da ne radiš u CTN Tehnici, jer da radiš nebi ovo pričao... da ne govorim o slučaju kad su došli Airbusi iz Belgije, cijeli Airbus podešen Business klasi, a bio je u totalnom raspadu... i slažem se da ima "letačkih poslova", ali daj mi molim te reci kojem pilotu ambicije mogu ostati na Cessni 150 Aerokluba Zagreb? U smislu pilota, kako većina ljudi doživljava to zanimanje, jedini posao u Hrvatskoj je CTN (iliti OU, kako ti draže). Nećeš nikoga na ulici tko spominje posao pilota čuti da govori "uhh, kako bih htio biti pilot na Cessnama i vući reklame"...

i da se odmah razumijemo, postoji i HRZ ali to je već druga priča...
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 21:35   #75
Hehehe.... vidim da se nismo razumjeli

Da pokušam ponovo:

[sarkazam][pretjerivanje]A ta kompanija ima samo jedan avion i taj se zove A320, sve ostalo nije vrijedno spomena. [/pretjerivanje][/sarkazam]

Kad si već tako elegantno otpisao Dubrovnik Airline i Trade Air kao irelevantne, rekoh: ajde da dovedem ovakav zrakoplovni svjetonazor do krajnjih granica. Propala mi fora.

Priča o raspadnutim Airbusima koji su došli iz Belgije sređeni u bussiness klasu mi zvuči dosta zanimljivo, molio bih više detalja.

FYI, do zadnje Zenine eskapade, Dubrovnik Airline je imao veće plaće od mile nam i jedine nacionalne kompanije a prije dvije godine najplaćeniji piloti u RH su letjeli Cessnu sa 4 putnička sjedala.

Toliko o aeroseksualcima koji mogu postići uzdizanje samo uz pomoć CFM-56.

Ja sam profesionalni pilot, letenje mi je jedini izvor prihoda a letim u prometu jer a) imam j**eno puno sreće b) trenutno je prometno letenje najbolje plaćeno c) posao je najstabilniji u redovnom prometu. Ako ikad letenje AKZovom C-150 postane lukrativnije od prometnog, ja ću biti prvi u redu za posao na livadi.

A što se tiče garancija za posao nakon završenog faksa, nema nikakvih. Nikad ih nije ni bilo čak ni kad vremena nisu bila ovako suluda. PPL sam položio '96 na FPZ-u i nakon ispita moja četveročlana grupa je izvela svog instruktora na večeru. Kako smo bili mladi i optimistični! Rat je bio gotov i naš instruktor je dao procjenu da će se turisti brzo vratiti, da će se kupovati avioni i da će kao prije rata našu obalu servisirati 20ak aviona. Posao za sve i još ćemo uvoziti pilote!

Turisti su se vratili ali ih više ne dovode domaće firme nego stranci. Ja sam dobio posao u prometu odmah nakon vojnog roka. Jedan kolega iz grupe je čekao pet godina, koje je proveo kao nastavnik letenja. Dvoje iz grupe je na kraju odustalo od produžavanja dozvole i sad rade izvan branše.

A kad se pogleda koliko nas je uspjelo dobiti posao, mi smo natprosječno sretna generacija.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 10:28   #76
U DA zadnjih godina zaposlilo se na desetke mladih pilota, neki od njih nisu ni sanjali da će ikad poletiti, tako da je DA dobra prilika.
Problem je možda to što nabijaju sate na dosta zastarjelim modelima tako da nisu konkurentni na europskom tržištu, za što bi mogao sova dati stručno mišljenje a dugoročno gledano uprava radi bez vizije tako da sutra mogu propasti.
Nisam djelatnik DA, niti radim u avijaciji. Pozdrav
B.ackey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 11:07   #77
Quote:
B.ackey kaže: Pogledaj post
U DA zadnjih godina zaposlilo se na desetke mladih pilota, neki od njih nisu ni sanjali da će ikad poletiti, tako da je DA dobra prilika.
Problem je možda to što nabijaju sate na dosta zastarjelim modelima tako da nisu konkurentni na europskom tržištu, za što bi mogao sova dati stručno mišljenje a dugoročno gledano uprava radi bez vizije tako da sutra mogu propasti.
Nisam djelatnik DA, niti radim u avijaciji. Pozdrav
odlična prilika da, imali smo i mi svojevremeno ponude za posao, 10 000kn plaće plus bonusi ali problem je bio što je t obilo na ugovor... a kako kompanija jedan dan uzme desetke tisuće dolara, a drugi dan ne uzme kume ta firma (kako B.ackey i sam kažeš) uprava je bez ikakve vizije (a DA i LDDU imaju jako puno potencijala) firma može propasti za par dana...

vrabac u ruci ili golub na grani?
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 21:52   #78
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
odlična prilika da, imali smo i mi svojevremeno ponude za posao, 10 000kn plaće plus bonusi ali problem je bio što je t obilo na ugovor... a kako kompanija jedan dan uzme desetke tisuće dolara, a drugi dan ne uzme kume ta firma (kako B.ackey i sam kažeš) uprava je bez ikakve vizije (a DA i LDDU imaju jako puno potencijala) firma može propasti za par dana...

vrabac u ruci ili golub na grani?
DA je već godinama na tržištu gdje opstaje i govoriti da je uprava bez vizije je bez veze. Oni su charter kompanija a ne redovni prijevoznik pa samim tim rade na ugovore i to se ne može promijeniti. Istina je da mogu svake sezone zatvoriti vrata. Slijepu upravu bez ikakve vizije ima Sovina firma koja bi odavno otegla papke da vladaju jednaka pravila za sve.Što se tiče starih aviona to mladom kopilotu nije bitno. Mladom kopilotu nije bitno na čemu leti nego da leti. A u DA se leti puno i za 3-4 godine imate upgrade za kapetana. U Croatiji barem 7-8 godina ako niste nikom stali na žulj i ako imate sreće. Pa sad biraj.
A i plaće su veće u DA. Da i život i letenje u DA ima nedostake i to je istina. Nek Sova kaže koliko mu je trebalo do kapetana u dragom nam kerieru.
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže

Zadnje uređivanje ovac : 22.08.2010. at 21:59.
ovac is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 22:42   #79
Devet godina.

Netko je u mom sovhozu postao capo di machina za dvije, netko nije nikad. Sve će to, o mila moja, prekriti snjegovi, ružmarin, šaš i fraza "u skladu sa potrebama kompanije"

U Dubrovniku su plaće prepolovljene - pola dobiješ po ugovoru, drugu polovicu ako odradiš normu (ako se ne varam, 75 blok sati). DA se trenutno ne trga od posla, trenutno ima svega desetak posada, ostatak se razbježao ali ne čujem jadikovke da se previše radi ili da fali ljudi.

Što se tiče koliko vrijedi iskustvo vani: a) sati na "zastarjeloj" superici bez EFIS-a još uvijek više vrijede od sata na "supermodernom" Q400 sa 5 LCD-a, Universalovim FMSom i Head-up guidance systemom - pilote turbopropa se doživljava kao nižu vrstu i tu zasad nema pomoći b) Hrvatska nije članica ni EU ni EFTA-e i redovnim prijevoznicima u Europi se neda prtljati oko radnih dozvola za Hrvata tako da nam je expat perspektiva jedino na bliskom istoku.

A da moj uprava nema viziju nije istina. Ima je on ali kao što to pesnik reče:

Quote:
Marshal Bruce Mathers III kaže:
A visionary - vision is scary.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 23:48   #80
Quote:
U Dubrovniku su plaće prepolovljene - pola dobiješ po ugovoru, drugu polovicu ako odradiš normu (ako se ne varam, 75 blok sati). DA se trenutno ne trga od posla, trenutno ima svega desetak posada, ostatak se razbježao ali ne čujem jadikovke da se previše radi ili da fali ljudi.
Fale ljudi za ovaj tempo, radi se i debelo preko 75 sati. Al otom potom, zima je blizu..
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže
ovac is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.