Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2005., 15:41   #61
Quote:
Ego kaže:
Eh da... i nitko mi nije odgovorio, što je to pasterizacija, i što se njome uništava?
pa ja sam tebe pitala sto je to? ti kao znas, ha?
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 16:03   #62
Re: Re: Re: Re: Re: Re: štetnost mlijeka i mliječnih proizvoda

Quote:
kumek kaže:
Dječji organizam može probaviti mlijeko, a od odraslog slabije???? Otkud to za sto ran kristuševih.
Mislim da bi morao procitati knjigu koju preporucujes! Ili kupiti neku novijeg datuma! Danas se znaju stvari koje se nisu znale prije deset, dvadeset ili vise godina.

Quote:
A da ne znate kaj je pasterizacija i to je točno. Međutim znanje pojma pasterizacija i fiziologije bi smanjilo ovakve topike na 0 %.
Sto si time htio reci? Svrha pasterizacije je da unisti lose mikrobe. No, pasterizacijom se uniste i dobre bakterije, vitamini i enzimi - i sto onda na kraju imas od mlijeka?


Quote:
kumek kaže:
Ne neznalico, nego zato jer je hranjivo a da nije ne bi evolucijom niti nastalo
Sirovo mlijeko je nastalo evolucijom. Pasterizirano mlijeko je nastalo covjekovim djelovanjem. A osim toga krave su pune antibiotika i hormona kako bi proizvele visestruko vise mlijeko nego je to normalno - da, takvo mlijeko je zbilja nastalo evolucijom...

Quote:
Mlado biće ne treba ništa osim mlijeka u prvih recimo nekoliko mjeseci, pa ako to ne znači da je hranjivo i zdravo onda ništa na ovom svijetu nije hranjivo niti zdravo.
Opet - govoris o sirovom mlijeku iste vrste, a ne o pasteriziranom kravljem ili kojem god mlijeku.

Quote:
Nemaš (kao i obično) pojma o stvarima o kojima pišeš pa tako niti ne znaš što je pasterizacija. Obzirom da se ponavljaš reci što se to točno u mlijeku uništava pasterizacijom i čemu ona služi. Ako ne znaš onda lijepo pošteno napiši ne znam, pa ću ja objasniti umjesto tebe. Jedino će zaključak biti bitno drugačiji od tvoga da ne kažem suprotan.
Ja sam napisao par stvari o pasterizaciji - ajd ti mene sad razuvjeri. Sto je to pasterizacija i cemu sluzi? I koji su negativni aspekti?
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:10   #63
Cekajte malo a zasto da ne jedem mlijeko i mlijecne proizvode ako zelim smrsaviti...u mene je bas obratno kada hocu koju kilu da skinem onda vrlo cesto jedem svjezi kravlji sir uz povrce-jel' grijesim?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:11   #64
Quote:
bodul kaže:
krisi
Bas si me zaintrigirala , molim te napisi nesto vise o tome , ili daj neke linkove .
Ja inace jedem jogurt svaki dan .
Ali i osijecam neku vrstu umora , pa mi nije jasno , kako su te stvari povezane .
Nesto vise o povezanosti mlijeka i gore navedenih simptoma naci ces u prehrani od 5 elemenata,kineska dijetetika napravljena za evropljane ,jednostavno receno
Ako se sluzis njemacik jezikom naci ces dosta toga na internetu.
Ako zelis vise javi na pm
krisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:12   #65
Hej ljudi, ne se svađat na mom topicu! To je nedopustivo!
Nek svatko kaže što ZNA i kako to zna.

I MOLIM NE ČETAT (uh što sam pismena)

Na kraju, niste rekli tj. niste me uvjerili ni ZA ni PROTIV.

Može li netko objasniti kako to da se kalcij iz mlijeka ne može iskoristiti?
Vrijedi li to i za kiselo mlijeko i jogurte?
Iz čega ću onda dobivati kalcij ako ne iz mliječnih proizvoda?

Ja obožavam mlijeko i jogurte. Pogotovo ljeti ih konzumiram često. Nikad nisam osjetila nikakve probleme. Trebam li smanjiti uzimanje mliječnih proizvoda (npr. na dan pojedem jedan jogurt i 2 žlice svježeg sira ili kiselo mlijeko umjesto sira, jednu šalicu)?
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:15   #66
smjeskica, meni isto jogurt i sir spada pod laganiju hranu (uz povrće).
Moja baka se neko vrijeme tako hranila i skinula dosta kila. Ne kažem da je to zbog konzumiranja mliječnih proizvoda nego samo želim reći da mi je to u svakodnevnoj prehrani i ne smatram to ne zdaravim.
Zato sam i pokrenula ovaj topic jer sam od mnogih čula da su ti proizvodi zapravo štetni.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:38   #67
Re: Re: Re: štetnost mlijeka i mliječnih proizvoda

Quote:
globus kaže:
nisam stručan , ali čuo sam da kravlje mlijeko uopće nije za ljude i da u tijelu, u principu, samo stvara probleme, jer naš organizam nije pripremljen za njegovu 'obradu'. I ako se pije, treba ga piti polako, u gutljajima. Jer ako popijemo cijelu čašu npr., u želucu se ta količina pretvori u istu količinu sira, pa je u želucu nešto kao kamen.

Vidim s cole se stiglo i do mlijeka. A ako se mlijeko u zelucu pretvara u nesto kao kamen onda bi ja dosad trebao vec kamenelom otvoriti, jer popijem ga kroz dan minimalno pola litre a nekad i litru plus sirevi, acidofilna mlijeka itd.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:45   #68
Quote:
globus kaže:
Evo jedan lijepi link za ''ljubitelje'' mlijeka:

http://www.milksucks.com/

Danas na internetu imas svega, mislim ako si uzmem dovoljno vremena vjerojatno cu naci i sajt koji tvrdi da je nebo zeleno i da je to znanstveno dokazano. I kaj da radim s tim sajtom? Kao i s ovim tvojim (nisam gledao ali garant su to napisali neki militarno nastrojeni vegetarijanci ili makrobioticari) a ja sam svejed pa ne pusim to.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:48   #69
Eto Maxi neznalico. Uništiš vitamine? Koje i koliko? Osim toga sorry ja nisam govorio o mljijeku kao izvoru vitamina (iako i njih nakon pasterizacije ima dosta) nego kao izvoru proteina, masti i ugljikohidrata a tu pasterizacija ništ jako ne mijenja. Mijenja obranost mlijeka jer se mliječna mast obire i koristi u proizvodnji drugih mliječnih proizvoda.
Enzimi su proteini i bili oni uništeni ili ne bili oni u tvoj kao niti u dječji organizam (osim prvih dan dva nakon rođenja) ne idu kao enzimi nego kao i svi drugi proteini nakon razgradnje u probavnom traktu. To kaj uništiš patogene bakterije uništiš i druge pa kaj? Ne misliš valjda da su tebi potrebne bakterije u prehrani osim iznimno, a i to nisam siguran da možeš pomoću mlijeka, pa makar i svježeg
Da mlijeko zna biti zagađeno antibioticima zna ali to ne mijenja na stvari da je mlijeko dobra namirnica. I voda nije dobra namirnica kad je zagađena nadam se da se s time slažemo.
Tvoj komentar o knjizi Fiziologija je besmislen jer se ništ tak bitno u toj domeni ne mijenja u zadnjih 10 ili 20 godina, a ti si najmanje taj koji to uopće može procijeniti.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:49   #70
Quote:
dodouprolazu kaže:
Danas na internetu imas svega, mislim ako si uzmem dovoljno vremena vjerojatno cu naci i sajt koji tvrdi da je nebo zeleno i da je to znanstveno dokazano. I kaj da radim s tim sajtom? Kao i s ovim tvojim (nisam gledao ali garant su to napisali neki militarno nastrojeni vegetarijanci ili makrobioticari) a ja sam svejed pa ne pusim to.
Hrpa sranja gdje tvrde da se stvaraju alergije, a niti riječ o mlijeku samom za sebe. Zagađeno, pa kao ne valja. Kao da išta zagađeno valja.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:51   #71


kumek's on the road again



super mi je bila ona provala za sir koji nastaje u zelucu iz mlijeka

predlazem podforum zdravlje za najduhovitiji
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 18:03   #72
Quote:
Tigrica kaže:
pa ja sam tebe pitala sto je to? ti kao znas, ha?
Dakle... pasterizacija je proces djelomične termičke sterilizacije proizvoda, na temperaturi ispod 100°C, kroz krači vremenski period. Time se uništavaju aktivne bakterije, ali ne i spore, pa je s toga takav proizvod kračeg roka trajanja.
Proizvodi se tretiraju na ovaj način upravo da bi im se što manje hranjivih sastojaka uništilo.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 18:05   #73
Što se onečiščenja tiće... jeste li znali da mlijeko žene u prosjeku ima više štetnih tvari u sebi nego mlijeko krave?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 20:36   #74
Pa ljudi, pobogu, zar mislite da svaka alergija dolazi od mlijeka??? Ja evo postim od 14. marta (dakle damo biljna hrana) i imam iste probleme sa zdravljem koje sam imala ranije! Ljudi mogu biti alergicni na perje, na konzervanse, na jake mirise, na zitarice, na jaja, ma na sta god hoces!

A to da jogurt uvece deblja... pa sve uvece pojedeno utice lose na nasu liniju, a slabije se vari. Kad god sam htjela da smrsam, drzala sam se samo jednog recepta: obilan dorucak, mrsav rucak i nikakva vecera! Od rucka do spavanja jedes samo kao ptica, bacis neko zrnce u kljun, koliko da zamoris glad... I rezultat ne izostaje. Znaci ista kolicina hrane, ali raspodijeljena uglavnom u prvi dio dana...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 23:25   #75
Quote:
Kristina19 kaže:


Može li netko objasniti kako to da se kalcij iz mlijeka ne može iskoristiti?
Vrijedi li to i za kiselo mlijeko i jogurte?
Iz čega ću onda dobivati kalcij ako ne iz mliječnih proizvoda?

Ne može, zato što to nije istina. Kalcij iz mijeka je isti kao i kalcij iz bilo čega drugog (jer da nije ne bi se tako zvao - što je kolega Kumek lijepo objasnio na topicu o limunskoj kiselini )

Samo ti nastavi piti mlijeko i mliječne proizvode i ne nasjedaj svakakvim glupim teorijama zavjere koje se pojavljuju svako malo

Ovo me podsjeća na onaj mail što je nedavno kružio o tome da antiperspiranti izazivaju rak dojke

I što je najžalosnije, hrpa žena na poslu je nasjela na to i pobacala antiperspirante iz kupaonice. Rezultat je bio primjetan samo olfaktivno osobama iz njihove okoline
cyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 00:04   #76
ja obozavam mlijeko.
od malena.
kao mala sam znala po 2 litre popit.jendostavno sam ga obozavala.sad nesto manje ga pijem al bar litru dnevno smazem...
bilo drito od krave (naravno, skuhano), bilo kupovno, bilo kozje...kakvo god ja ga obozavam!
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 00:18   #77
zato sad imaš pun želudac sira..
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 00:23   #78
ko kamen tvrdog k tome..
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 01:22   #79
Re: štetnost mlijeka i mliječnih proizvoda

Quote:
Kristina19 kaže:
Jel može netko reći nešto više o tome?
Čini mi se da je bila tema ali tražilica mi baš i ne radi...

Ja svaki dan jedem jogurt ili svježi sir pa sam se malo zabrinula..
ako jedes svjezi sir i domaci yogurt moja preporuka ti je da i nastavis tako, u domacem yogurtu imas gomilu bakterija koje su itekako vazne organizmu i poboljsavaju probavu (zene koje uzimaju dovoljno yogurta sa tim zivim bakterijama imaju rjedje slucajeve gljivicnih infekcija) tih gljivica nema u kupovnim yogurtima koji su nadopunjeni vocem ili secerom, ima ih u acidofilu...

domaci sir ti je isto dobar za organizam ako ga jedes onako svjez i bez vrhnja, ako ga jedes sa vrhnjem, nije nista lose samo unosis vise masti sto znaci da ako si zabrinuta za svoju tezinu pazi si na to.
ako pijes puno domaceg mlijeka koje je punomasno, mozda unosis previse masti, no nije to nista stetno, dovoljno ti je samo casa dnevno...

mlijeko steti osobama koje su netolerantne prema laktozi (ko moj muz recimo, njemu je mucno ako popije casu mlijeka i dobije proljev) a kod tebe to ocito nije slucaj)

istrazivanja su isto pokazala da adekvatna konzumacije mlijecnih proizvoda kao yogurt, malo sira bez vrhnja ili casa obradjenog mlijeka dnevno pomaze mrsavljenu...

tako da krajnji zakljucak je, mlijecni proizvodi nisu stetni (pogotovo u tvom slucaju gdje su domaci) sve dok ih konzumiras u moderaciji...

nadam se da ti je ovo malo pomoglo...
goddess11211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 09:32   #80
Quote:
Ego kaže:
Što se onečiščenja tiće... jeste li znali da mlijeko žene u prosjeku ima više štetnih tvari u sebi nego mlijeko krave?
u kojem smislu?! mislis stetnih tvari kao posljedica nekvalitetnije ishrane zene, tj., ljudi opcenito, ili nesto drugo?

koliko god ono bilo dobro ili ne, najprikladnije je i najzdravije za malu bebu. Nema nista boljeg od toga za nju.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:55.