Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2009., 16:30   #161
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam napisati da plaćam gotovinom, naravno, i još nešto malo provizije za uslugu u Fini.
Sve to kužim, nekada se moglo da otvoriš žiro račun u PBZ-u te napraviš trajni nalog na tekući, automatski to banka vidi kao prihod.
No sad, da sprijeće ljude da si forsiraju minuse to se nemože napraviti.
Ne znam kad bi otvorio žiro račun u nekoj drugoj banci te napravio trajni nalog na tekući privredne, da li je to moguće i da li bi takav novac bio prikazan kao prihod (plaća)
Šima subocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 16:45   #162
A čuj, možeš probati. Ionako nemaš šta izgubiti. Al inače znam da PBZ ˝priznaje˝ samo uplate sa računa na račun, vjerojatno iz razloga kojeg si maloprije naveo.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 16:47   #163
Otići ću ja i u PBZ možda izvućem nešto od njih, ako uspijem riješiti napisati ću za sve koji će imati takav problem
Šima subocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 16:17   #164
Quote:
Šima subocka kaže: Pogledaj post
Otići ću ja i u PBZ možda izvućem nešto od njih, ako uspijem riješiti napisati ću za sve koji će imati takav problem
Bio pitao, oni koji su to napravili prije još trenutno mogu ako ima otvoren žiroračun sa trajnim nalogom na tekući ali i njima će se to uskoro ukinuti, jedina je mogućnost naći nekog poslpodavca dobra srca da vam napravi uplatu, ali to je stvarno teško.
Šima subocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 23:57   #165
Question Bolovanje

Imam par pitanja u vezi bolovanja pa bi molila ako mi itko može odgovoriti na to.
Primam neto plaću u iznosu od 3,600 kn i u drugom mjesecu sam bila ukupno 7 dana na bolovanju.Zanima me prema čemu poslodavac obračunava bolovanje jer je meni s place skinuto skoro 800 kuna za tih dana?
manaro*** is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 06:14   #166
Skida ti 30 % iz brutto osnovice za taj tjedan (dakle dkad se maknu stimulacije)... Drugi mjesec ima i inače manje radnih dana, pa je i plaća manja...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 21:10   #167
Quote:
stils24 kaže: Pogledaj post
Trenutno sam na bolovanju,a zanima me koliku min. plaću od poslodavca mogu očekivat.Prijavljen sam na 3500kn...Čuo sam od nekoga da mi je min. plaća na bolovanju 70%,a neki drugi kažu pak 80% od prijavljene???
Kako da uopće znam na kolko sam prijavljen jer mi na platnoj listi piše svašta...stimulacija,prijevoz,ovaj rad,onaj rad i sl.

Navodno čak ostvarujem neku dodatnu naknadu ako sam na bolovanju dulje od 3 mjeseca...da li je to istina ili ne???
ako si duže od dvije godine kod te firme imaš 70 posto! ako si manje od dvije godine u istoj firmi padaš na minimalac i onda 70 posto a pomoč imaš pravo nakon 3 mj bolovanja 2,500 kn!!!!
pupi44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 09:19   #168
Quote:
pupi44 kaže: Pogledaj post
ako si duže od dvije godine kod te firme imaš 70 posto! ako si manje od dvije godine u istoj firmi padaš na minimalac i onda 70 posto a pomoč imaš pravo nakon 3 mj bolovanja 2,500 kn!!!!
Mala ispravka :bolovanje se obračunava u % od plaće po Ugovoru o radu,koji je određen u Pravilniku firme,ako ga nemaju,onda po Zakonu o radu.
Znači u firmi za sve radnike isto,jer ne može se dogoditi kao što su me pitali da se jednom radniku obračuna 70 a drugom 80%.Iznimka su bolovanja komplikacije i porodiljski koji idu na tert HZZO 100%,nesreća na poslu je 100% i da sad ne nabrajam dalje.
Što se tiče pomoći,radniku nakon 3 mj pripada 2500-neoporezivo,no u nekim firmama su to veći iznosipa obračun ide 2500 neoporezivo a na onaj dio iznad se obračunavaju porezi i doprinosi kao da radi.No takvih je malo.I ovih 2500 mnogi ne dobiju,jer privatnika ne može nitko prisiliti,za sad je to njegova
dobra volja.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 14:34   #169
u mojoj firmi prilikom bolovanja dobivaš 70% plaće. no što se desi ako si samo 5 dana na bolovanju. da li dobiješ 70% od ukupne plaće ili ti uzmu po 30% samo za te dane kada si bio na bolovanju?
candida is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 17:26   #170
Samo za dane kad si bio na bolovanju. Za ostale dane dobivaš normalnu plaću.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 11:40   #171
Pbz

ja imam sličan problem....naime, imam tekući u PBZ-u i u Kutini sam. Žena koja mi knjiži plaću je u Zagrebu te uvijek uplaćuje pare u Zagrebačkoj banci, te oni meni šalju i tu nailazi problem...plaća mi se ne knjiži kao plaća i nemogu dobiti minus..neznam sad uopće šta raditi, jer već godinu dana ovak rade i nitko ništa neće poduzeti, ni ta žena ni banka, a ja više neznam kod koga da idem!!!

Pomozite molim vas
ScarTissue is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 12:21   #172
Quote:
ScarTissue kaže: Pogledaj post
ja imam sličan problem....naime, imam tekući u PBZ-u i u Kutini sam. Žena koja mi knjiži plaću je u Zagrebu te uvijek uplaćuje pare u Zagrebačkoj banci, te oni meni šalju i tu nailazi problem...plaća mi se ne knjiži kao plaća i nemogu dobiti minus..neznam sad uopće šta raditi, jer već godinu dana ovak rade i nitko ništa neće poduzeti, ni ta žena ni banka, a ja više neznam kod koga da idem!!!

Pomozite molim vas
Otiđi u banku u kojoj si otvorio tekući račun(PBZ)i provjeri na koji poziv na broj ti uplaćuju oni koji rade obračun plaće.Pretpostavljam da je u tome greška jer svaka banka ima svoj poziv na broj po kome prepoznaju da je to plaća a ne neka druga uplata na tekući.Kad to saznaš,onda proslijediš u računovodstvo za obračun plaće.
Čak možda nisi ni riješio u PBZ-u ako si možda kod njih prešao iz druge banke????Ako ne uspiješ,javi se ponovo,nešto ćemo smisliti.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 15:02   #173
Molim vas, radi li se tu o netto ili brutto iznosu? Možda je glupo pitanje, ali fakat nisam ziher.

Htjela bih izračunati plaću, minimalac za NKV, 5 dana rada, pola radnog vremena.

Imam nekakvu šprancu obračuna plaće, ali ne znam točan iznos.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 18:40   #174
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Molim vas, radi li se tu o netto ili brutto iznosu? Možda je glupo pitanje, ali fakat nisam ziher.

Htjela bih izračunati plaću, minimalac za NKV, 5 dana rada, pola radnog vremena.

Imam nekakvu šprancu obračuna plaće, ali ne znam točan iznos.
Evo:2.747,00 : 176 sati = 15,61 x 40 sati(5 dana x 8)=624,40 bruto,neto je 499,52 a ako je na pola radnog vremena sve podijeli sa 2.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 00:11   #175
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Molim vas, radi li se tu o netto ili brutto iznosu? Možda je glupo pitanje, ali fakat nisam ziher.

Htjela bih izračunati plaću, minimalac za NKV, 5 dana rada, pola radnog vremena.

Imam nekakvu šprancu obračuna plaće, ali ne znam točan iznos.
Doprinosi se placaju na punu placu, placas li jos negdje ostatak radnog vremena? Minimalac je minimalna obracunska osnovica za doprinose, ne mozes ici ispod toga, bez obzir na to radio/la tjedno 5 ili 50 sati.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 08:21   #176
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Doprinosi se placaju na punu placu, placas li jos negdje ostatak radnog vremena? Minimalac je minimalna obracunska osnovica za doprinose, ne mozes ici ispod toga, bez obzir na to radio/la tjedno 5 ili 50 sati.
Da napravili su oko toga čitavu nauku...prema stvarnoj plaći...na najnižu osnovicu..radiš li kod jednog ili više poslodavaca..
MIO se obračunava prema stvarnoj plaći koja je razmjerna satima rada kod tog poslodavca(pod uvjetima da je on jedini poslodavac)a ZDR na najnižu osnovicu.
Treba pročitati Zakon o obveznim doprinosima opd 01.01.2009 za još neke od detalja.pozdrav
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:25   #177
Obračun plaće- bolovanje/krizni porez

Pozdrav.
Imam jedno pitanje, nisam baš uspila zguglat zadovoljavajući odgovor, pa ako mi netko može dati točnu informaciju.
Ukoliko se isplata neto plaće na tekući račun umanjila za dane bolovanja, da li se krizni porez obračunava na taj umanjeni iznos isplate ili ipak na cijelu neto plaću koja bi bila isplaćena bez bolovanja?

Hvala unaprijed
Witchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:28   #178
Na umanjenu osnovicu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:36   #179
Hvala Zikomid

Znači, krizni porez se obračunava doslovno na samu isplatu na tekući račun?
Tj., ako je isplata neto plaće umanjena za iznos obustave na plaću ( plaćanje kredita ) da li vrijedi isto?
Witchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:57   #180
Quote:
Witchy kaže: Pogledaj post
Hvala Zikomid

Znači, krizni porez se obračunava doslovno na samu isplatu na tekući račun?
Tj., ako je isplata neto plaće umanjena za iznos obustave na plaću ( plaćanje kredita ) da li vrijedi isto?
Neto plaća podliježe plaćanju kriznog poreza, obustave i razni krediti i davanja što osoba ima su njegovi izdaci, te oni ne umanjuju njegovu neto plaću, zar ne?

__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.