Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2016., 14:58   #1
Question Stranci privatni iznajmljivači

Pozdrav. Zanima me je li netko od prisutnih ima iskustva sa strancima iznajmljivačima, koji su morali ući u sustav PDV-a. Imam neka pitanja koja od PU nisam dobio, a i sami nemaju pojma kako neke stvari odraditi.
Za početak, prikupljanje dokumentacije je koma, par mjeseci je trajalo sve skupa, i svaki je (radi se o bračnom paru) dobio svoj PDV ID broj. Ali nigdje nije napomenuto:
- jesu li obveznici PDV-a po izdanom ili naplaćenom računu
- moraju li obavezno imati otvoren žiro račun (fiz. osobe, 31....)
- od kojega datuma su porezni obveznici (konkretno uzeo sam datum primitka prvog djela dokumentacije u PU, a ne datum rješenja, obzirom da su u međuvremenu izdali par računa)
- koji se troškovi mogu priznati i PDV po njima
- mogu li obračunavati amortizaciju na nekretninu koju iznajmljuju...

Ima toga još, javljaju se neka pitanja u hodu, ali da je negdje opisano nešto, nije, bar ja nisam pronašao...
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 20:44   #2
Quote:
mladjoo kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Zanima me je li netko od prisutnih ima iskustva sa strancima iznajmljivačima, koji su morali ući u sustav PDV-a. Imam neka pitanja koja od PU nisam dobio, a i sami nemaju pojma kako neke stvari odraditi.
Za početak, prikupljanje dokumentacije je koma, par mjeseci je trajalo sve skupa, i svaki je (radi se o bračnom paru) dobio svoj PDV ID broj. Ali nigdje nije napomenuto:
- jesu li obveznici PDV-a po izdanom ili naplaćenom računu
- moraju li obavezno imati otvoren žiro račun (fiz. osobe, 31....)
- od kojega datuma su porezni obveznici (konkretno uzeo sam datum primitka prvog djela dokumentacije u PU, a ne datum rješenja, obzirom da su u međuvremenu izdali par računa)
- koji se troškovi mogu priznati i PDV po njima
- mogu li obračunavati amortizaciju na nekretninu koju iznajmljuju...

Ima toga još, javljaju se neka pitanja u hodu, ali da je negdje opisano nešto, nije, bar ja nisam pronašao...
Ako su ušli u sustav PDV-a (promet preko 230 tisuća) tada vode knjige kao obrtnici.
* moraju imati otvorene žiro račune,
* na poreznoj možeš provjeriti datum od kad su u sustavu (link: http://pdv-reg.porezna-uprava.hr/Rpo...ikaPdvWeb/upit )
* svi troškovi povezani s rentanjem (potrošni materijal - sredstva za čišćenje, posteljina, ...)

U rješenju bi trebale biti navedene neke osnovne stvari...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 09:24   #3
Nažalost, ovdje ne vrijede neka pravila iz nekog normalnog poslovanja, obzirom da oni neovisno o prometu moraju ući u sustav PDV-a, osim u iznimnim kombinacijama. Više o tome ima ovdje:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...rezidenti.aspx
ali to je uputa samo za PU, i nama da ih uključimo u sustav, a poslije - snađi se druže.
Uglavnom, uspio sam doznati da nisu obveznici fiskalizacije (ajd bar nešto)
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 20:22   #4
Napisao si stranci, a meni je to odmah treće zemlje, za njih vrijedi prag 230 tisuća, no ti očito govoriš o državljanima EU za koje vrijedi pravilo da se oporezuje prema mjestu gdje se nekretnina nalazi.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 08:35   #5
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Napisao si stranci, a meni je to odmah treće zemlje, za njih vrijedi prag 230 tisuća, no ti očito govoriš o državljanima EU za koje vrijedi pravilo da se oporezuje prema mjestu gdje se nekretnina nalazi.
meni sve to stranci
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.