Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2004., 21:06   #1
Zabranjena evanđelja

ej

cula sam za neka "zabranjena evanđelja" u kojem se potkopava teorija o crkvi kao glavnom posredniku između čovjeka i Boga il tak nešto...

evivej..

ak mi neko može objasniti to tj.reći sta se nalazi (otprilike) u tome. ..

fala

__________________
it's not like you're gonna track me down, right?
Hedonism_Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 22:55   #2
Gledali smo opet "poučni" holivudski film, zar ne?

Za takvo nešto ti ne treba "zabranjeno" evanđelje. U "podobnim" evanđeljima Isus govori kako je bolje pomoliti se iskreno u samoći sobe nego u hramu glumiti pobožnost. Glavni smisao Njegovih riječi je da osudi lažnu pobožnost, ali i da istakne osobni odnos čovjeka i Boga.
 
Odgovori s citatom
Old 21.03.2004., 00:54   #3
Moraš ih potražiti na internetu ili kupiti knjige sa njima, pročitati ih, pa ćeš shvatiti. Postoje razlike i to je kamen spoticanja.
Nikola alokiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2004., 01:33   #4
To su tzv apokrifi, tj tekstovi koji nisu kanonizirani te nisu usli u sastav Biblije u obliku kakav danas poznajemo. Najpoznatiji apokrif je onaj Tome (tzv peto ili Tomino evanđelje kojim se bavi Stigmata ) za koji cak nije sigurno tko ga je tocno napisao.

Dakle, u tim tekstovima nema nista sto bi moglo potkopati crkvu (jer se sve ionako moze naci u kanoniziranim tekstovima, a ovisi o tumacenju ). A sto se u njima tocno nalazi? Price iz onog vremena, dozivljaji i svjedocanstva prvih krscanskih zajednica i pojedinaca, a nisu kanonizirana iz razloga sto je egzegezom utvrdjeno da nisu ili autenticna ili ne slijede pravi smisao i duh krscanstva, ili su krsc. protumacili na krivi nacin, dakle hereza.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2004., 08:42   #5
Quote:
Penny Lane kaže:
To su tzv apokrifi, tj tekstovi koji nisu kanonizirani te nisu usli u sastav Biblije u obliku kakav danas poznajemo. Najpoznatiji apokrif je onaj Tome (tzv peto ili Tomino evanđelje kojim se bavi Stigmata ) za koji cak nije sigurno tko ga je tocno napisao.
Pa, ni za kanonska 4. evandjelja se takodjer ne zna tko ih je napisao. Crkvena fikcija da su ih pisali očevidci (apostoli) po kojima su im imena davana. A tko je stvarni pisac, to se nikada neće saznati.



Quote:
Penny Lane kaže: Nisu kanonizirana iz razloga sto je egzegezom utvrdjeno da nisu ili autenticna ili ne slijede pravi smisao i duh krscanstva, ili su krsc. protumacili na krivi nacin, dakle hereza.
Ma to autentičnosti je samo izgovor. Pravi razlog je zapravo ovaj. Kada se Paulinijansko kršćanstvo počelo organizirati i jačati u organizacionom smislu (a za što se ukazala potreba zbog enormno velikog priliva pagana) i kada su se, nakon toga, paulijanska crkve silovito obrušilo na preostale male skupine judeokršćana (esena, nazareja... kako već) - ukazala se tada i potreba da se dokumentima ozvaniči pogled na Isusa alejhiselama, kojeg je patentirao Paul iz Tarza. Sve što je moglo podsjećati na prvobitni esenski nauk uklonjeno je (posebno sve ono što je mirisalo na gnosticizam). I vjerovatno nisu uklonjeni samo apokrifi, već i dobar dio 4. kanonska evandjelja. Današnja Biblija, nažalost, samo je čorbine čorbe čorba.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 13:20   #6
Crkva je institucija, koja pokušava očuvati svoju moć, kao i svaka druga institucija...
Huxley is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 15:11   #7
Re: Zabranjena evanđelja

Quote:
Hedonism_Girl kaže:
ej

cula sam za neka "zabranjena evanđelja" u kojem se potkopava teorija o crkvi kao glavnom posredniku između čovjeka i Boga il tak nešto...


A tko ti je rekao da i ova evanđelja koja "nisu zabranjena" govore o tome da je crkva kao institucija glavni posrednik između čovjeka i Boga Aj nađi mi molim te gdje to piše
donau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2004., 15:17   #8
Kratak pregled apokrifnih evandjelja može se naći na topiku "Protoevandjelje i apokrifna Evandjelja".

Naravno pored apokrifnih Evandjelja postoje i apokrifne poslanice, apokrifne apokalipse, apokrifne martirologije, razne hagiografije, ... Mnoge od njih mogu se naći na katoličkom sajtu http://www.newadvent.org/fathers/ Posle crkvenih otaca i koncilskih dokumenata, slede apokrifi i pseudoepigrafi. Naravno, njihov popis nije tu iscrpljen,...

Nijedan od tih apokrifa ne može 'uzdrmati' institucionalnu Crkvu: uzdrmaće je tek pronalaženje autentičnog Praevandjelja, Q-teksta, na aramejskome jeziku, koje dosta toga uči što Crkva odbacuje, a koje se nalazi skriveno u jednom budisičkom monastiru na Tibetu. (Ono nema veze s tzv. Notovičevim 'Tibetanskim Evandjeljem'.) A to će se zasigurno desiti. No to otkriće Praevandjelja, koje iznosi mnoge misli koje se susreću i u budizmu, dakako će iskoristiti i negativne snage za svoje sirove ekumenske projekte.

Quote:
» I vjerovatno nisu uklonjeni samo apokrifi, već i dobar dio 4. kanonska evandjelja «
To stoji. Iz Protoevandjela izvedena su i četiri kasnije kanonizirana Evandjelja. No i ta izvedena Evandjelja doživela su bitne izmene i interpololacije, tako da mi danas raspolažemo samo sa fragmentarnim zakrpama, izvodima i preradama. No i ti izvodi zadržali su puno toga iz Istine. Nažalost muslimani to ne priznaju, iako Kuran ukazuje na Evandjelje kao na Božiju objavu. Naravno, Muhamed, odnosno njegovi inspiratori, nikad nije čitao nijedno Evandjelje, niti je što konkretno čuo iz njega, i zato je se 'pozivao' i na njega. Da je znao šta ono uči, druga priča bi već išla potom ...
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)

Zadnje uređivanje Enchantress : 05.01.2008. at 16:34. Reason: ubačen link na temu
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 18:08   #9
Re: Zabranjena evanđelja

Quote:
Hedonism_Girl kaže:
ej

cula sam za neka "zabranjena evanđelja" u kojem se potkopava teorija o crkvi kao glavnom posredniku između čovjeka i Boga il tak nešto...

evivej..

ak mi neko može objasniti to tj.reći sta se nalazi (otprilike) u tome. ..

fala

Ne slušaj svakakve priče. Isus je Posrednik između Boga i nas ljudi i Evanđelje koje nam je dano je dovoljno da nas uputi na pravi put.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 20:50   #10
Gnostička evanđelja

Da li ima prijevod na hrvatskom jeziku?
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:32   #11
http://www.teledisk.hr/gnosticka-biblioteka.php
ovo možda?
__________________
- I represent, I hold it down in the streets!

- Oh, you're gravity?
swisseyed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 21:42   #12
Pozdrav

Tu sam knjigu pročitao. Vidim da imaju knjigu koju želim (Knjižnica Nag hamadi) i tu su prevodi. Hvala na pomoći
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 10:30   #13
Quote:
amiketa kaže:
Pozdrav

Tu sam knjigu pročitao. Vidim da imaju knjigu koju želim (Knjižnica Nag hamadi) i tu su prevodi. Hvala na pomoći

je, ta je dobra...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 01:33   #14
Pitanje o Kršćanstvu?

Mozda cu zbog ovoga pitanja ispast idiot, ali me je ono zainteresiralo. Prije nekoliko dana negdje sam cuo kako nedostaju cetiri evandjelja, tj. rasporedjena su svaki na jednu stranu svijeta, i da se njih procita znalo bi se sve o postojanju Boga. To znaju svecenici ali je to tajna (isto kao i ispovijedna)... sto vi mislite o tome.
the_reaper_im is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 15:56   #15
Nije nikakva tajna da postoji jos evandjelja (Tomi, Judi,....), ali to su apokrifna evandjelja, odnostno upitna je njihova vjerodostojnost. Nazalost kako sam cula, u Hrvatskoj nisu prevedena.
__________________
Save the cheerleader! Save the world!
osjecanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 16:22   #16
Tocno je da postoji jos evadjela i nisu izgubljena vec su slubeno uzeta cetiri iz razloga sto crkvi kao instituciji ne pasu ostala, jer umanjuju njezinu vaznost te poziciju u drustvu. Medutim kako me opcenito interesira ta tematika i diskusija o izgubljenim saznanjima koja su nekoc postojala, a danas su nestala da li iz razloga sto to crkvi nije pasalo ili nekim vladarima nije bitno. Vec je bitno to da se na zalost o tome ne prica i ne vode diskusije u vecim krugovima. Ako te interesiraju neka saznanja u tom smjeru kao neku opcu odrednicu preporucam ti da si pogledas dokumentarni film Evandjele po Judi koliko god on bio komercijaliziran i protumacen na razne nacine, dat ce ti jednu odrednicu na
kojoj ces moc izgradit neki stav. Jer dokumentarac je recimo kvalitetno napravljen. A ako ce te i dalje interesirat ta tematika prouci si Templare i njihova saznanja, te njihov suodnos s crkvom u jednom periodu.
Travis Bickle24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 03:39   #17
Quote:
osjecanka kaže: Pogledaj post
Nije nikakva tajna da postoji jos evandjelja (Tomi, Judi,....), ali to su apokrifna evandjelja, odnostno upitna je njihova vjerodostojnost. Nazalost kako sam cula, u Hrvatskoj nisu prevedena.
Jesu zato u Srbiji, latinica a autenticna su isto kao i ostali tekstovi iz tog vremena citaj Biblija.
dzcosmic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 10:32   #18
Jedni tvrde da su tektovi "izgubljena evandjelja". Drugi tvrde da su krivovjerja. Vjerodostojnost "izgubljenih evandjela" je identicna vjerodostojnoscu Biblije.
Da li ce "izgubljena evandjelja" uci u Novi zavjet? Vjerovatno ne.

-Gospel po Judi za koji su govorili da iznosi cinjenicu kako je sam Isus pitao Judu da ga izda


-Evandjelje po Petru
-Evandjelje po Mariji
-Evandjelje Istine
-Djela Ivanova
-Propovijedi Klementove

I ako zelis saznati vise o njima, probaj internet jer se u nekoliko posljednjih godina digla velika prasina oko tih tekstova pa sumnjam da ne postoji neka translacija na netu.
Ivanøv is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 17:29   #19
Da se ne lupaju gluposti koje se vide u filmovima...

Postoje takva evanđelja, čuvaju se u Vatikanu i nisu tajna. Njihova se svjedočanstva ne slažu s ostalim pa zato nisu priznata ili kanonizirana. Matej, Luka, Marko, Ivan imaju skoro ista slična evanđelja i onda se pojavi peto koje govori o nečemu desetome što nema veze s vezom. I normalno da nije priznato. ono se još istražuje. Ima Tomino no poznatije je ovo novo kao Judino...
Crusader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 18:38   #20
Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
Da se ne lupaju gluposti koje se vide u filmovima...
samo zato sto se nesto nalazi u filmu ne znaci da je krivo, ali sto to ja tebi pricam, ti mislis da samo zato sto se nesto nalazi u knjizici palestinskih seljaka da je nesto tocno

Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
Postoje takva evanđelja, čuvaju se u Vatikanu i nisu tajna. Njihova se svjedočanstva ne slažu s ostalim pa zato nisu priznata ili kanonizirana.
ne slazu se sa cime? sa realnostcu ili sa pricicama? ili? gleda se ako je nesto istinito kolicinom drugih pricica palestinske pripizdine? ili? ali sto to tebi pricam? tebi je sva biblija tocna, iako se evandjelja ne poklapaju na najvaznijim djelovima, ali sto to pricam indoktriniranom krschanskom mentalno zaostalom fanatiku? je NESLUSAS ME TRA LALALLALALALALALLALALALALALALA

Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
Matej, Luka, Marko, Ivan imaju skoro ista slična evanđelja i onda se pojavi peto koje govori o nečemu desetome što nema veze s vezom.
skoro ista, i opet se vracamo na poantu, vaznije je da ima vise pricica palestinske pripizdine nego sto u njima pise, nije ni cudo da su krschani takvi kakvi jesu, logika im poznata rijec sa njima relativnim znacenjem

Quote:
Crusader kaže: Pogledaj post
I normalno da nije priznato. ono se još istražuje. Ima Tomino no poznatije je ovo novo kao Judino...
ono se istrazuje, ta ti je dobra fora , cuo sam da cak i postoje posebne istrazivacke metode, kao npr, kad papa prdne prvo sto mu padne na pamet jest vizija, poslana od jednoga i jedinoga, jesusa kristusa, koji ima fetish na crijevne plinove
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:30.