Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2020., 03:21   #1
Efemeride i računanje položaja planeta

Efemeride (grč. ἐφημερίς, dnevnik) su astronomske tablice koje donose podatke o položaju i gibanju nebeskih tijela za neko razdoblje, a gdjekad i o udaljenosti i sjaju tijela, retrogradnom gibanju planeta, te o pomrčinama. Služe u astronomiji i navigaciji, a na temelju njih izrađuju se i horoskopi.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Efemeride

Otkuda ih nabavljate?

Razmišljao sam upotrijebiti algoritam za njihovo računanje u nekom programu, ali razmišljam si da je poprilično kompleksno.
Samo heliocentrični sustav ne bi trebao biti pretjerano problematičan, ali njegova konverzija ne geocentrični
Iako mi se učinilo da je Ptolomey to sredio kako spada

Zapravo, može se samo za sunce složiti jednostavniji algoritam (otprilike po mjesec dana u jednom znaku), sve ostalo je kompleksnije.

Iako su vanjski planeti sporiji, pa...

Jupiter je kojih godina dana u jednom znaku.
Saturn, koje 2,5...
Uran, Neptun i Pluton još i više...

Najbrži je mjesec koji mijenja svaka 2 dana znak...

Da li tko ima neke algoritme (bez fiksnih tablica, ali ako nema drugog, može i to), kako se to računa?

Mislim za znakove vjerojatno vrijedi i neki jednostavniji algoritam, za točniji položaj sa stupnjevima nisam siguran.

Iskustva, preporuke?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 09:05   #2
Ne znam jesam li dobro shvatila. Zasto bi racunao, ima na internetu.

https://www.catharinaweb.nl/astrolog...nload/2020.pdf
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 09:07   #3
Nije ni meni jasno. Zašto se mučiti s time u doba interneta i mobitela.

A znam kakva je to muka jer sam u početku morao sve na ruke računati.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 10:00   #4
pa to su osnove astrologije,bez toga nema ni astrologa,

ima na astro sajtovima tablica,ali nema tumačenja,samo izračuni.te izračune treba povezati sa osnovnim znanjem o planetima i aspektima.
Astrolog se ne postaje, on se rađa!
Blackorwhite is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 10:16   #5
Quote:
Blackorwhite kaže: Pogledaj post
pa to su osnove astrologije,bez toga nema ni astrologa
Ma je, da....koliko vas ovdje na osnovi eferemida, datuma i vremena rođenja na ruke računa točno poziciju mjeseca u horoskopu?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 10:26   #6
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ma je, da....koliko vas ovdje na osnovi eferemida, datuma i vremena rođenja na ruke računa točno poziciju mjeseca u horoskopu?
Vjerovao ili ne, ja sam sve ručno radila, sa šestarom, izračunavala,čak sam u prošloj Pričalici okačila te svoje stare tablice kuća koje sam ručno upisivala,okačila sam i svoj postupak izračuna,onako "pješke",a to su bili moji počeci sa 17 godina života.
Izračunavala, oduzimala,pazila.
Blackorwhite is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 10:37   #7
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Otkuda ih nabavljate?
Ima ih u knjižarama u papirnatom obliku, a na netu u nepapirnatom obliku.
Quote:
Razmišljao sam upotrijebiti algoritam za njihovo računanje u nekom programu, ali razmišljam si da je poprilično kompleksno.

Samo heliocentrični sustav ne bi trebao biti pretjerano problematičan, ali njegova konverzija ne geocentrični
Iako mi se učinilo da je Ptolomey to sredio kako spada
Moram priznati da mi nije jasna poanta ove teme i upita.

Ovo je kao da pišeš o tome da razmišljaš da upotrijebiš algoritam za računanje vremena, a satovi svugdje oko nas i onda još pitaš ljude gdje nabavljaju satove.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 11:18   #8
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ovo je kao da pišeš o tome da razmišljaš da upotrijebiš algoritam za računanje vremena, a satovi svugdje oko nas i onda još pitaš ljude gdje nabavljaju satove.
Upravo tako

Quote:
Blackorwhite kaže: Pogledaj post
Vjerovao ili ne, ja sam sve ručno radila, sa šestarom, izračunavala,čak sam u prošloj Pričalici okačila te svoje stare tablice kuća koje sam ručno upisivala,okačila sam i svoj postupak izračuna,onako "pješke",a to su bili moji počeci sa 17 godina života.
Izračunavala, oduzimala,pazila.
Govorim o sadašnjem vremenu kad je sve nadohvat ruke. I ja sam, kao i svi ostali, u početku tako računao jer nije bilo drugog načina.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 11:25   #9
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Govorim o sadašnjem vremenu kad je sve nadohvat ruke. I ja sam, kao i svi ostali, u početku tako računao jer nije bilo drugog načina.
slažem se.pioniri astrologije
Blackorwhite is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2020., 08:09   #10
Quote:
AceOfCups kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li dobro shvatila. Zasto bi racunao, ima na internetu.

https://www.catharinaweb.nl/astrolog...nload/2020.pdf
Htio bih složiti program za tumačenje karte.
Mislim, već imam to u excelu, ali trenutno se mora utipkavati svaki planet i aspekt.
Ako bi imao algoritam, prebacio bi ga u Visual Basic Macro i bilo bi gotovo na klik

Tnx za ovo, to mi je alternativa, napunit kojih X stranica s gotovim pozicijama
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Nije ni meni jasno. Zašto se mučiti s time u doba interneta i mobitela.

A znam kakva je to muka jer sam u početku morao sve na ruke računati.
Kako se računa na ruke, to me zanima?

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ima ih u knjižarama u papirnatom obliku, a na netu u nepapirnatom obliku.
Moram priznati da mi nije jasna poanta ove teme i upita.
Ovo je kao da pišeš o tome da razmišljaš da upotrijebiš algoritam za računanje vremena, a satovi svugdje oko nas i onda još pitaš ljude gdje nabavljaju satove.
Tnx

Nisam se igrao s tim. Ovaj prvi link mogu upotrijebiti u exelici za dobivanje položaja, izvlačenja iz tablice, to bi trebalo biti to

Ali zanimaju me i algoritmi, jednostavno ne znam, nisam radio, a zanima me matematička osnova.
Ovaj primjer sa satovima je dobar, interesira me kako funkcionira sat....
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2020., 11:34   #11
Za planete je dovoljna matematika iz osnovne škole. Uzmeš razliku između dva datuma i izračunaš dio koji se odnosi na vrijeme rođenja. Ako je netko rođen u podne onda uzmeš poziciju između te dvije.

Za kuće tj. ascedent ne želim ni razmišljati
Npr. ovako nekako : https://horoscopes.lovetoknow.com/ab...nt-rising-sign
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2020., 14:47   #12
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Za planete je dovoljna matematika iz osnovne škole. Uzmeš razliku između dva datuma i izračunaš dio koji se odnosi na vrijeme rođenja. Ako je netko rođen u podne onda uzmeš poziciju između te dvije.

Za kuće tj. ascedent ne želim ni razmišljati
Npr. ovako nekako : https://horoscopes.lovetoknow.com/ab...nt-rising-sign
Ovo za podznak sam vidio.
Ne ovo, nego nekog talijana koji to pokušava objasniti na engleskom

Unutar linka je ovo http://www.astrologyweekly.com/dicti...geocentric.php
To je ono što me interesiralo
Odnosno, što sam mislio da mogu iskoristiti.
Našao sam ovo;
http://astrozet.net/Manual/swisseph.htm#_Toc6813650
Odnosno kako prebaciti iz heliocentričnih koordinata u geocentrične (izgleda problematično)
Ali sam naletio i na tragove nekog softvera tu;
https://link.springer.com/article/10.1007/BF02520228

Bio bi riješio stvar preko ovoga;
https://www.khaldea.com/kldaephem/2000/nov2018gmt.shtml
Ali sad tek vidim da je to slika, ti podaci se ne daju upotrijebiti u excelu...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2020., 22:20   #13
Da li uz pomoć efemerida mogu odrediti koji mi planet trenutno prolazi određenom kućom?
stand by me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2020., 22:26   #14
Quote:
stand by me kaže: Pogledaj post
Da li uz pomoć efemerida mogu odrediti koji mi planet trenutno prolazi određenom kućom?
Možeš uz kombinaciju efemerida u kojima piše kretanje planeta i tablice kuća u kojima piše na kojem je stupnju vrh svake kuće.Ali,to je djelić alata za izračun i izradu natalne karte.
Blackorwhite is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.