Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2009., 17:57   #201
'Gradnja' prije gradnje?

Poštovanje svima.

Interesira me je slijedeće. Imam zemljište za gradnju. Područje je potencijalno poplavno, pa bih željela podignuti razinu 'tla' samog zemljišta za nekih 50-80cm. Da bih to napravila morala bih napraviti 'škarpu' (zidić oko zemljišta, ali na mom dijelu zemljišta, naravno) i popuniti novom zemljom.

Pitanje: Da li smijem to raditi (sazidati 'škarpu' i popuniti zemljom) prije nego što imam arhitektonski projekt s uvjetima gradnje i plaćene komunalne doprinose?

Unaprijed hvala svima na odgovorima.
gretel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 18:10   #202
Quote:
gretel kaže: Pogledaj post
Poštovanje svima.

Interesira me je slijedeće. Imam zemljište za gradnju. Područje je potencijalno poplavno, pa bih željela podignuti razinu 'tla' samog zemljišta za nekih 50-80cm. Da bih to napravila morala bih napraviti 'škarpu' (zidić oko zemljišta, ali na mom dijelu zemljišta, naravno) i popuniti novom zemljom.

Pitanje: Da li smijem to raditi (sazidati 'škarpu' i popuniti zemljom) prije nego što imam arhitektonski projekt s uvjetima gradnje i plaćene komunalne doprinose?

Unaprijed hvala svima na odgovorima.
kao prvo za sve trebas imati papire tak i za ovo tvoje moj savjet je da prvo nasipas povrsinu i malo pricekas kad budes gradila kucu naravno ogradu bit ce sve u papirima
__________________
svega ce bit al pri.... nece***
-----------------------------
frka10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 19:34   #203
'Gradnja' prije gradnje?

@Frka: Hvala na savjetu, ma i ja mislim da bi to bilo najbolje, ali ipak, nije zgorega pitati, a i malo sam nestrpljiva, jer ću to morati kad-tad napraviti, a lijepo bi bilo imati skroz pripremljen teren, makar to u samoj gradnji i ne predstavlja neki veliki zahvat.

Također hvala i moderatorima na preseljenju teme u 'precizniju lokaciju', uz ispriku za negledanje bolje svih tema i naslova.
gretel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 21:47   #204
NELEGALAN OBJEKT

2003 god kupili smo nekretninu koja se u gruntovnici vodi kao stan u kući s 8 etaža, naš stan se vodi kao 7.etaža...A u naravi naš "stan" predstavlja- KUĆU- u našem slučaju je nelegalan objekt...
prije nego smo kupili "stan", s prodavateljicom smo dogovorili da ćemo "stan" proširiti, nadograditi...u gruntovnici piše da je "stan" veličine 55,18m2. Ustvari ima 33m2 + otvorena natkrivena garaža...
U gruntovnici je u nekretnini prodavateljice: kuća, 2 zgrade i dvorište, a za jednu zgradu nije priložena uporabna dozvola... prodavateljica nas je uvjeravala da druga zgrada, ne naša nego garaža, nema građevinsku dozvolu i da se ta zabilježba za zgradu koja nema uporabnu dozvolu zapravo odnosi na garažu. A kad smo se raspitali za uvjete gradnje i nadogradnje, nakon što smo kupili "stan", uvidjeli smo da nam treba i dvorište tj da trebamo kupiti komad dvorišta- napraviti parcelaziju, elaborate itd... Prodavateljica nam je prodala i dvorište 280m2, aneksom kupoprodajnog ugovora...isplatili smo ih i sve ovjerili kod javnog bilježnika...keš na ruke...napravili smo parcelazioni elaborat, uz suglasnost prodavateljice koja nam je postala prvi susjed...
U katastru je sprovedena i jedna i druga parcelazija- u drugoj smo dali dio dvorišta za cestu... Nakon 8mjeseci otkako smo kupili nekretninu, suprug prodavateljice nam je priznao da naš "stan" nema građevinsku dozvolu... Stvari su se počele zakuhtavati, prodavateljica je počela tražiti da joj vratimo dvorište koje nam je prodala, uložila je žalbu da se upišemo kao vlasnici
kupljene nekretnine.
Županijski sud nam je riješio vlasništvo nad "stanom" a ne i nad dvorištem! Počeli smo raditi lokacijsku dozvolu, unutra je zapisano da se radi o nelegalnom objektu. No, prodavateljica je uložila žalbu, na kraju nam je Ministarstvo graditeljstva odbacilo i lokacijsku dozvolu jer su tražili da im dokažemo ono što smo priložili u dokumentaciji- dokaz kako smo stekli to dvorište-parcelu i kako smo radili parcelaziju... bacili su nas u rupu bez dna, uložili smo žalbu i sad je na upravnom sudu...
Još neriješeno...a kuća je potpuno neadekvantna za život.
Da ne spominjem kako kuća prodavateljice, s 8etaža, ne posjeduje građevinsku dozvolu. A građena je 1991 god a prije toga je na nnjoj bila samo livada...kako ona dobro prolazi, pitam se je li Ministarstvo graditeljstva trebala rušiti sve one kuće koje su porušili... zašto za neke vrijedi jedno a za druge drugo?!

Sudski spor je pokrenut, odlučili smo stavit zabilježbu spora. no, i to nam je općinski sud odbacio! Uložili smo žalbu na to... Sud??? pristranost suda??? Prodavateljičin muž je na samom početku cijele priče rekao da ima prijatelja koji je sudac. petlja se i koči nas jer nam se predmeti banalno rješavaju...
Objekt KUĆA tj " stan" i dalje stoji nelegalno kao legalan objekt...
će li mi netko nešto pametno na sve ovo reći?

Zadnje uređivanje Katrin : 22.02.2009. at 22:24.
splitskival is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:19   #205
na svim mogućim medijima se vrtjelo da provjerite papire prije kupovine nekretnine, a pomogućnosti i uzmete odvjetnika koji bi sve provjerio...
moram te upozorit da upravni spor jaaaako dugo traje....
ovo je prevelika stvar za slušat savjete s foruma, a moj ti je jedino jako dobar odvjetnik
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:49   #206
nažalost, na najskuplji način smo naučili ono što ti savjetuješ, shadow5555

odvjetnici rade...

kak misliš ovo je prevelika stvar za slušati savjete s foruma...???

ako se trebaju provjeriti papiri prije kupovine nekretnine, zar glavni papir nije gruntovni izvadak???

pa i pišem kak su papiri zmuljani....u gruntovnici kao sve čisto...

Reci mi kaj se točno u medijima vrtilo o papirima? Zbog oštećenja sluha imam problema s primanjem informacija...
splitskival is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:50   #207
ti znaš TKO SU JAKO DOBRI ODVJETNICI, shadow5555?
splitskival is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:54   #208
pisanje capsom se smatra deranjem, molim vas da ga ne koristite vise.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 22:59   #209
Katrin, ako želim nešto naglasiti kako da to naglasim???
splitskival is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 23:00   #210
proba--- kako???
splitskival is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 23:02   #211
Quote:
splitskival kaže: Pogledaj post
ti znaš TKO SU JAKO DOBRI ODVJETNICI, shadow5555?
trebaš listu ili? Često sam po sudovima zbog posla koji radim i ne bi ulazio u takve rasprave
žao mi je tvoje situacije al trebali ste provjerit u šta se upuštate, a bilo ti je o muljažama prodaje nekretnina, na koje sve načine varaju ljude...
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 23:49   #212
NELEGALAN OBJEKT

shadow...poslije je bilo o muljažama, poslije 2003god...
ne prije 2003god...ako se ne varam? ili...???? kad je počelo o tome
u medijima???

ne treba ti biti žao, samo nama piju krv u ovom slučaju...

valjda će biti neke pravde...

ak bum međ živima, javim ti lijepu vijest...za nas lijepu...
splitskival is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 00:05   #213
NELEGALAN OBJEKT

moramo dokazati stvarno stanje i rušiti postojeće stanje...

samoj sebi dajem odgovore...

što je učinjeno učinjeno je i ne možemo vratiti vrijeme 6god unatrag!

badava je nekom reć trebali ste to i to... šteta je napravljena, sigurno nismo

zadnji kojima se to dogodilo...

da smo svi vrlo pametni i znamo sve o svemu ne bi imao posla, ne bi hodao po

sudovima...

samo smo ljudi...to mi je bilo suđeno, ali teško je prihvatiti i živjeti ovu

našu hrvatsku stvarnost i naš pravosudni sistem...
splitskival is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 00:29   #214
svi smo žrtve nepravednog sustava...
vlast je podjeljena na trodiobu vlasti - izvršnu, zakonodavnu i sudbenu - teoretski to bi u načelu trebalo osigurati pravičnost, al praksa se pokazuje drugačijom (nažalost)... vidim da ste izrevoltirani.... i ja bi bio!
da znam neki dobar savjet, prvi bih ti rekao poduzeli ste puno toga u sudstvu i dali puno novaca.... ne znam, nadam se da će ti netko iskusniji pomoći na ovom forumu
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 13:21   #215
Vlasnički list - teretovnica

Na vlasničkom listu upisan teret na česticu. Kredit podignut 1973. i uredno vraćen. Sad bi trebalo (ako sam u pravu) od banke tražiti brisovno očitivanje, napisati zahtjev za brisanje tereta, kupiti taksene marke (ne znam baš iznos) i otići na gruntovnicu.
Da li je možda nastupila kakva zastara, pa se to može riješiti nekako jednostavnije?
Inače, banka je Komercijalna banka Zagreb, trenutno u stečaju.
Zahvaljujem
Pozdrav
boromir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 21:30   #216
Gle shadow5555 prodavateljica nam je sugerirala da "Stan" proširimo na crno, 3x...

Mi smo to odbijali jer smo sve željeli legalnim putem, čisto...

I gle, Min graditeljstva postupa po pravdi??? malo morgen!

Glede lokacije, to je u Zagrebu, u Šestinama, kao elitni kvart, gdje se masovno grade urbane vile i devastuira ljepota zelenog pojasa,

a mi tražili kuću od dozvoljenih 148m2... i nama šipak i rupa bez dna...ima korupcije, nepoštenja u Ministarstvu graditeljstva...Trebalo bi otvoriti

forum o Min graditeljstva pa čuti razne slučajeve, bilo bi materijala za medije!
splitskival is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 22:09   #217
Wink isčekavat papire ili graditi ?

na mjestu starog štaglja izgradjenog prije 1968 ,koji jos i sad u cijelosti postoji.sagradio bi novi zmjenski objekt i za slicne svrhe.najvjerovatnije montazni i metalni, samo metar-dva vislji.neki gradjevinci ma savjetuju da samo gradim u istim gabaritima i da niko nece nist pitati.dok gradj.uprava i obliznji arhitekti ne govore bas tako.iz okolice sam zg. mozete li me posavjetovat vasim iskustvima i saznanjima. da li ishodjavati dugotrajne i skupe papire li gradit ,pa kak bu. hvala.
marij is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 12:17   #218
Quote:
marij kaže: Pogledaj post
na mjestu starog štaglja izgradjenog prije 1968 ,koji jos i sad u cijelosti postoji.sagradio bi novi zmjenski objekt i za slicne svrhe.najvjerovatnije montazni i metalni, samo metar-dva vislji.neki gradjevinci ma savjetuju da samo gradim u istim gabaritima i da niko nece nist pitati.dok gradj.uprava i obliznji arhitekti ne govore bas tako.iz okolice sam zg. mozete li me posavjetovat vasim iskustvima i saznanjima. da li ishodjavati dugotrajne i skupe papire li gradit ,pa kak bu. hvala.
Legalizacija i evidentiranje postojećeg objekta (ako nema dozvolu/uvjerenje o vremenu građenja građevine) i onda rekonstrukcija i dogradnja ili zamjenska građevina. Osim šparanja kod doprinosa čini čuda i za živce kad na vrata pokuca građevinska inspekcija.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 16:51   #219
Angry otkup zemljišta

manima me od nekog tko zna kakva je praksa vezana za otkup zemljišta.

Problem je slijedeći:
Imam zemljište od 2600 m2 preko kojeg bi trebala ići cesta za koju željno čekam poziv od grada za otkup.Ta cesta bi djelila zemlju na dva dijela 1 dio cca 350 m2 i 2 dio resto.Manji dio je u mješovitoj zoni a veći u gospodarskoj što znači da par kvadrata može utjecati na sudbinu ovih 350 m2.
E,sad,došao kod nas neki židov(doslovno) koji bi gradio cca 1000 stanova na području do te zemlje i traži da mu prodamo 1,5 m zemlje koja mu treba za cestu.Dao je u novine poziv za vlasnike zemlji od kojih mu treba komad koji naravno niko nije vidio te se uključio grad u spajanje židova i nas.U pozivu od grada je pisalo da ukoliko se ne odazovemo,postupit će se po GUP-u(cesta je sporedna tako da je u GUP-u nema ucrtane).Lik će vjerovatno nuditi cca 50 kn jer je to poljopr.zemljište.
Moje viđenje toga je da ja nedam zemlju po 50 kn nego kao građ. jer čim on izgradi naselje ja mogu zemljište prenamjeniti te će vrijediti cca 150€/m2.Da nebi popušio dozvoljenu izgrađenost na manjem dijelu,ja ili nebi prodavao ili da otkupi svih 350 m2 koje mu naravno netreba.Da li ja mogu uvjetovati prodaju tog dijela zemlje ako uzmemo u obzir da samom izgradnjom naselja grad ima interesa.ili me grad kako može pritisnuti da prodam po njihovim uvjetima s čim ja gubim cca 30 000 € . Znam za zakon o privatnom vlasništvu ali me zanima da li imaju kakav prostor za manevre u praksi.Hvala svima kojima se dalo ovo sve uopče čitati
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 14:10   #220
ovdje možete dobiti besplatnu pravnu pomoć ili pogledati odgovore koji su slični vašem problemu ! Sa desne strane linka imate pretragu po pojmu.

http://static.oglasnik.hr/nekretnine...porez,tag,18,4
__________________
Istjerujem uroke, demone iz ljudi, lakom metodom-prst u oko !
Bassconnect is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:25.