Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2008., 13:07   #1
Kada ADSL2+ ili samim čudom VDSL2 ?

Molio bih nekoga tko ima veze u MONOPOLISTIČKOM T-Com - u da nama gladnom hrvatskom narodu koji plaća pretpotopne tehnologije kaže kada će monopolistički mamut T-Com početi uvoditi tehnologije koje nisu iz doba Flinstone & company.

Naime približava se EURO2008 i Olimpijske igre u Kini, svekoliko građanstvo je pokupovalo i stalno kupuje HDReady i FullHD preskupe plasme i LCD-TV -ove. Mnogi imaju MAXTV i koliko mi je poznato vrti se ekperimentalno MAXTV u HDTV-u.

Upućeniji znaju da je ADSL2 a poglavito ADSL2+ kud i kamo bolji, JAKO puno bolji od običnog pretpotopnog ADSL-a.

Pri tome ne govorim samo o većim brzinama nego o višestrukim prednostima ADSL2+ u odnosu na obični ADSL. Jer je moguće bukvalno udvostručiti broj korisnika kroz starije kablove koji nisu oklopljeni kao novi kablovi koji sadrže puno bakarnih parica bez degradacije signala. Nadalje ako se u kabelu sa puno parica ništa ne promijeni drastično se smanjuje signal/šum odnos, time povećava znakovito kvalitet veze i drastično se smanjuje propadanje paketa...
itd. itd.

ALI T-Com ne želi mijenjati DSLAM-ove koji su rađeni za ADSL, jednostavno ne želi, jer ih dobiva kao SMEĆE iz Njemačke, gdje ih je davno zamijenio sa ADSL2 ili ADSL2+ ili VDSL ili VDSL2 DSLAM-ovima.... Sve ove nove tehnologije omogućavaju kvalitetnije i brže veze sa običnim bakarnim paricama ?!!!

Paradoks je utoliko veći jer naša zemlja koja imade samo 4.5 mil. stanovnika i 80% stanovnika živi u 4 velika grada Zagreb, Split, Rijeka i Osijek da T-Com jednostavno NE ŽELI mijenjati DSLAM-ove !!!

Zamjenom DSLAM-ova bi čak i pri postojećim brzinama kvalitet i efikasnost širokopojasnog interneta bi bila znakovito veća.

Nadajmo se da će se to počet NAPOKON događati barem onima koji žele MAXHDTV ! Postavlja se pitanje koliko HRK-ova će naplaćivati MAXHDTV !
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 13:47   #2
WTF? Pa T-Com i nudi ADSL2+, barem neki jesu na njemu. Ako ti linija podržava do 24 Mbit/s to je onda to.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"
Ranma 1/2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:16   #3
Na dosta mista je ADSL2 i ADSL2+. Isto tako na dosta mista ima i "običnog" DSL, a negdje ni to...
Priče kad će se točno šta radit su nemoguće za ispričat jer se jednostavno takvi planovi ne rade toliko unaprijed da se sad može tvrdit da će Zagreb ili Split do 2010 recimo bit pokriveni tom i tom tehnologijom.
A još je gore situacija kad se zna da odkad je HT prodan njemcima su se ulaganja u mrežu jako jako smanjila i usporila. Te da HAT radi sve da uspori bilo kakav napredak i to tumače "brigom za korisnike, brigom za zdravu konkurenciju,..."

I bez obzira na sve to, mislim da nam je telekomunikacija na razini, pogotov u večim gradovima. Da je sve na razini na kojoj je telekomunikacija, bili bi Švicarska jebote
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:25   #4
Čudno kako si točno dijagnosticirao problem a onda napisao onako nešto na kraju. TK nam je razvijen ali ne onoliko koliko bi trebao i morao biti. Razvoj tog sektora je u jednom trenutku jednostavno stao i umjesto punom brzinom natsavio puževim gmizom, li što već puževi rade. A svi znamo što je bio jedan od glavnih uzroka tome.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"
Ranma 1/2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:39   #5
Quote:
Ranma 1/2 kaže: Pogledaj post
Čudno kako si točno dijagnosticirao problem a onda napisao onako nešto na kraju. TK nam je razvijen ali ne onoliko koliko bi trebao i morao biti. Razvoj tog sektora je u jednom trenutku jednostavno stao i umjesto punom brzinom natsavio puževim gmizom, li što već puževi rade. A svi znamo što je bio jedan od glavnih uzroka tome.
Tija san reć da uzevši u obzir opće stanje u državi, te opće cijene u državi da su telekomunikacije savršene, samo to
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:46   #6
Koliko je meni poznato, po komitentima firme u kojoj radim, svih mojih prijatelja i poznanika nitko nema ADSL2 a kamo li ADSL2+. Poanta priče jeste da Deutsche Telecom ne želi bacat ADSL1 DLSAM-ove i pripadajuću opremu koju je poskidao uzduž i porijeko po Njemačkoj, kad je može ugrađivati u Hrvatskoj, BIH i Crnoj Gori i sličnim Ugandama... Tako dokle ne nestane stare opreme na lageru, nema šanse da mi vidimo išta bolje na obzoru.

Bilo bi smiješno da nije tragično i istinito.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 16:27   #7
sve se na kraju svodi na ovo .. kaj si zadnje napisao .. ''slicnim ugandama'' .. i to sve objasnjava ... te neke tehnologije .. mi necemo jos nesto vremena vidjeti .. a do tada cemo bit ''zadovoljni'' s ovim kaj imamo .. jer .. zapravo morat cemo bit . .jer alternative i nema ..... sve dok .. ovo ne prestane bit uganda ..

a do tada ''zivio'' nas 2mgb/s adsl


ps. ovo adsl me oduvjek smetalo jer .. kolko je meni poznato ovo ''a'' bi trebalo kao predstavljati da mi mozemo regulirati samo .. upload i download .. znaci ako nam u nekom trenutku treba uplaod .. smanjimo download i povecamo upload ili obrnuto .. ali od toga nista ..
__________________
When people are dancing in your funeral you know you've lived a life worth celebrating
mr. No is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 18:36   #8
A ispred DSL označava asimetričnu vezu. Pošto večina korisnika clienata uvijek traži više podataka nego ih šalje onda se radi asimetrična veza. Razne firme imaju jednake potrebe za primanje podataka i odašiljanje podataka, tako da za njih je bolja simetrična veza, naravno provideri to jako dobro znaju, pa onda masno naplaćuju TZV. stalni vod jer to mogu naplatit od neke firme.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 19:27   #9
Evo baš me ova tema ponukala da odem pogledat šta nudi njemački T-Com.
Evo ovo je top ponuda (tj. najskuplje šta se može dobit):

triple play (flat telefon, flat internet i TV) sa brzinom od 50/10 Mb/s (VDSL) za 95 € mjesečno!

Ako želiš bet tv-a ima dual play (telefon + internet sve flat naravno) dodje 50 € mjesečno. Brzina 16/1 Mb/s
__________________
You can do it!!!
izaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 19:49   #10
Albatros nisi skroz u pravu
Vidim da poznaješ tehnologiju pa valjda znaš koliko ide adsl, adsl2 i adsl2+ da se sad ne trudim pisat. A ako to znaš jasno ti je da HT ima u ponudi tehnologiju jaču od adsla jer s adslom sigurno ne bi mogao nudit 8Mbita ili 16 Mbita, a teško da bi ponudio i Maxtv + osnovni (2 Mbit) paket

Naravno da nemaju svi pristup adsl2+ al ovako laički gledano (kad već na netu nema nikakvih konkretnih podataka) mislim da adsl tehnologija ne prednjači u hrvatskoj. Mislim da se otišlo korak više. A pretpostavku baziram na tome šta vidin kakve sve brzine moji prijatelji i poznanici, (a i ljudi po forumu) imaju.

A uspoređivat ameriku, njemačku i sl. mislim da nema smisla...
Jednostavno treba prihvatit činjenicu da ćemo za njima zaostajat uvijek, malo realnosti nije na odmet Al opet ponavljam, s obzirom koliko zaostajemo u nekim drugim segmentima, telekomunikacije su još raj nebeski
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 20:46   #11
Internet 2 MBit/256 kBit
MaxTV 4 MBit/512 kBit

Zbrojno: 6 Mbit/768 kBit

DSL mode: ADSL_G.dmt = ADSL1

To je na rubu naših jadnih parica. Tako da sam ja na tome.

ADSL2, poglavito ADSL2+ je kraljevski u odnosu na ADSL po svemu, ogromna razlika.

Dakle samo sa DSLAM-om na drugoj strani ja konkretno mogu imati najmanje 20 Mbit down.

Nadam se samo da će zaživiti MaxHDTV prije EURO2008 i sa neće biti preskup.

8 Mbit koji nudi T-com i 16 MBit koje prodaju pod zlato je dostupan samo kroz ADSL2 ili ADSL2+. Jer je teoretski maksimum ADSL1 = 8 Mbit praktično max 7 Mbit, ako imaš MAXTV onda to mora biti ADSL2 ili ADSL2+.

Primjerice ja plaćam Hallo 150 min telefon, MAXADSL flat MAXTV i snimalicu 20 sati. Ovaj mjesec racun je 420 Kn = 58 €

Za 75 € u Njemačkoj imaš VDSL i HDTV i Phone. Kad usporediš cijene i naše i njihove prosječne plaće razvidno je kako nas pljačkaju. O Bože kad ćemo više uć u NATO i EU da se razbije ova SVEOPĆA PLJAČKA jadnog i napaćenog hrvatskoga naroda ! Kada će biti razbijeni monopoli i lako bogaćenje oligarhije.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 20:56   #12
OK, neda mi se čitati sve ovo ali samo ukratko. Ja imam ADSL2+ a živim maltene u pripizdini. Znači pretpostavljam da i većina korisnika barem na području ZG županije ima ADSL2+.

I btw, tvoji mi postovi djeluju kao da si upravo radio seminar na temu DSL-a pa si došao soliti pamet novo stečenim znanjem.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"
Ranma 1/2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:26   #13
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Internet 2 MBit/256 kBit
MaxTV 4 MBit/512 kBit

Zbrojno: 6 Mbit/768 kBit

DSL mode: ADSL_G.dmt = ADSL1

To je na rubu naših jadnih parica. Tako da sam ja na tome.

ADSL2, poglavito ADSL2+ je kraljevski u odnosu na ADSL po svemu, ogromna razlika.

Dakle samo sa DSLAM-om na drugoj strani ja konkretno mogu imati najmanje 20 Mbit down.
Prijatelju nisan ja pričao o tebi, nego o nama, svima
Da, teoretski maxtv može ić preko DSL-a, ali oni maxtv testiraju na 5.5 Mbit (a ne na 4), tako da maxtv teško ide preko dsl pogotovo kad se u obzir uzme ovaj dolje graf.
http://www.internode.on.net/media/im...sl2-dist07.jpg

Jer nažalost ne žive svi u susjedstvu centrala
Tako da većini koja ima dsl i na njemu Internet + maxtv ima problem, tako da HT (prema mojim skromnim saznanjima) radi na tome da većina ekipe koja ima duo i (uskoro) triply uslugu bude na adsl2 i adsl2+ jer sve drugo je slabo i za korisnika, a i za njih...

Evo ja ti mogu reć jedan interesantan podatak, ja živin u Splitu i dijelu grada za koji pouzdano znam da ima najlošiju centralu (naime ta moja i još jedna su na glasu kao trenutno najlošije i najopterečenije), a iman mogućnost protoka 12 Mbita (izmjereno preklani u 9 mjesec). Većina mojih prijatelja u gradu Splitu ima mogućnost 16 Mbita + maxtv, te čak i do 20 Mbita bez maxtva...

Tako da i nije baš tako crno kako želiš prikazat...A da može bolje, može

Zadnje uređivanje MEP : 15.02.2008. at 13:51.
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:29   #14
Quote:
Ranma 1/2 kaže: Pogledaj post
OK, neda mi se čitati sve ovo ali samo ukratko. Ja imam ADSL2+ a živim maltene u pripizdini. Znači pretpostavljam da i većina korisnika barem na području ZG županije ima ADSL2+.

I btw, tvoji mi postovi djeluju kao da si upravo radio seminar na temu DSL-a pa si došao soliti pamet novo stečenim znanjem.
Da, možda imaš modem koje je ADSL2+ capable. Molim te pročitaj mi sljedeće iz svog modema, routera.
DSL mode baš me zanima što ti tu piše ? Ako ti piše ADSL_G.dmt onda si na ADSL1.

Ja imam ADSL2+ modem Zyxel, ali to ne znači da se kačim u tome modu.

I zahvaljujem na tvojoj paušalnoj ocjeni o čovjeku kojega i ne poznaješ. ali dobro.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 00:13   #15
Gle, pretraži malo starije topice i naći ćeš jedan u kojemu smo postali baš tu maximalnu propusnost linka. Ja bih ti poslao SS ali sad nisam više spojen direktno na modem pa ne mogu. A i skidam nešto i neda mi se prekidati. Vrlo dobro znam što govorim, a to je da mi linija podržava ADSL2+.

Ne tvrdim da sad svi ADSL korisnici u HR imaju ADSL2+, ali mislim da stanje nije baš tako crno kakvim ga ti prikazuješ. Zapravo jest, ali iz sasvim drugih razloga.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"
Ranma 1/2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 13:16   #16
Quote:
Ranma 1/2 kaže: Pogledaj post
...a to je da mi linija podržava ADSL2+.
Svačija linija podržava ADSL2 ako već prolazi za ADSL1, čak mnogo bolje radi na ADSL2

Quote:
Ranma 1/2 kaže: Pogledaj post
Ne tvrdim da sad svi ADSL korisnici u HR imaju ADSL2+, ali mislim da stanje nije baš tako crno kakvim ga ti prikazuješ. Zapravo jest, ali iz sasvim drugih razloga.
Po gruboj ocjeni pola - pola modema kod korisnika je ADSL1 - ADSL2. Od tih šta imaju ADSL2 modeme možda ih je 5% na DSLAM-ovima koji su ADSL2.

Daj se odluči je li crna situacija ili nije. Veliš da je ali iz nekih drugih razloga. Koji su to razlozi po tebi ?

On topic: Ima li tko kakvih informacija hoće li biti masovne seobe sa ADSL1 na ADSL2+ kod T-Coma. Ako hoće, kad se planira ?
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 14:05   #17
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
On topic: Ima li tko kakvih informacija hoće li biti masovne seobe sa ADSL1 na ADSL2+ kod T-Coma. Ako hoće, kad se planira ?
koja je poant ovog topica ? ajde kuzim da se bunis to sto kod nas nema vdsl, ali ne kuzim sta ga pilas oko tog adsl2+, tebi kao korisniku je isto sranje, kada bi sutra zatrazio od t-coma da te prebace na vecu brzinu onda bi te prebacili na adsl2+ modulaciju ......
__________________
"I have come here to chew bubblegum and kick ass............and I'm all out of bubblegum."
Jaranko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 19:48   #18
Quote:
Jaranko kaže: Pogledaj post
koja je poant ovog topica ? ajde kuzim da se bunis to sto kod nas nema vdsl, ali ne kuzim sta ga pilas oko tog adsl2+, tebi kao korisniku je isto sranje, kada bi sutra zatrazio od t-coma da te prebace na vecu brzinu onda bi te prebacili na adsl2+ modulaciju ......
Poanta topica jeste da nam T-Com prodaje prastare tehnologije koje dobiva besplatno iz Njemačke masno naplaćuje jer je monopolist. Nadalje je poanta topica samo pitanje zna li tko kad se može očekivati veće brzine za manje novaca preko ADSL2+, sumnjam da će biti uskoro ali kako nada umire posljednja eto optimistično pitam. QoS je katastrofalan. Meni kao korisniku nije isto čak ni na istim brzinama ADSL1 ili 2. Dvojka je kud i kamo kvalitetnija na istim brzinama (QoS).
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 20:02   #19
Di u routeru mogu iščitati koji ADSL mod sam spojen?
Konkretno D-Link router
Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 20:15   #20
Quote:
Rockatansky kaže: Pogledaj post
Di u routeru mogu iščitati koji ADSL mod sam spojen?
Konkretno D-Link router
Trebalo bi biti na front page kad se spojiš html-om. Inače ovdje izabereš koji modem imaš u kombo boxu i imaš telnet komande.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.