Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2014., 13:26   #1181
Obožemili

Kako si radio tijesto za perece?
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 15:44   #1182
Hvala vam.

Cats, recept je tu.
Za neimaoce startera, opceniti recept bi bio (u odnosu na brasno)
50% vode
5% maslaca
2% soli
1% kvasca (plus/minus koji gram, zavisi kako dugo hoces da se dize tijesto)

Evo jos jedan dobar link, ja sam koristio sodu bikarbonu, nisam mogao naci cisti krec.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 15:52   #1183
O, hvala Obožavam riječ šupljača i face koje nedalmatinski ljudi naprave kad ju upotrijebim
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 16:58   #1184
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
Hvala vam.

Cats, recept je tu.
Za neimaoce startera, opceniti recept bi bio (u odnosu na brasno)
50% vode
5% maslaca
2% soli
1% kvasca (plus/minus koji gram, zavisi kako dugo hoces da se dize tijesto)

Evo jos jedan dobar link, ja sam koristio sodu bikarbonu, nisam mogao naci cisti krec.
Nadam se da je dio recepta s linka koji si priložio samo slučajna zabuna.
Zato bi trebalo pojasniti da se u receptu za perece koristi isključivo soda bikarbona tj. natrijev hidrokarbonat NaHCO3.

Namakanje pereca u natrijevu lužinu tj. otopinu natrijevog hidroksida ( kaustične sode) NaOH je suluda ideja, ma čija god bila.

Očito je došlo do greške u prijevodu s njemačkih web stranica s receptima. Jedan od češćih komercijalnih naziva za sodu bikarbonu je Natron a shodno tome se otopina nazivlje Natronwasser.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 11:08   #1185
11/02/1839 minhenski pekar Anton Nepomuk Pfannenbrenner je zabunom premazao svoje perece otopinom natrijevog hidroksida koju je koristio za ciscenje svoje pekare,
umjesto secernom glazurom koju je redovno koristio. Musterijama se svidilo novo izdanje pereca, sve ostalo je povijest.
Nije zabuna niti greska u prijevodu, koristenje natrijevog hidroksida je (relativno) rasprostranjeno sirom planete, meksikanci umacu kukuruz,
skandinavci bakalar, kinezi jaja (century eggs) i nodle a susjedi nam sljive.
Ostavljam mogucnost da sam ja nesto krivo shvatio, ali ono, ako laze koza, ne laze kemijska formula.
Moze se kupiti na Amazonu, ali djubrad nece da salje u daleke zemlje.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 12:42   #1186
recept kojem želim vjerovati http://www.chefkoch.de/rs/s0/brezeln/Rezepte.html koristi za umakanje ovo http://www.holste.de/kaisernatron.htm a to je stara, dobra soda bikarbona http://hr.wikipedia.org/wiki/Natrijev_hidrogenkarbonat.

Sve ostalo mi se čini bespotrebno, uz naznaku da se kaustična soda najčešće prodaje uz predočenje nekog osobnog dokumenta, upravo zbog opasnosti pri uporabi i neželjenim posljedicama uz nestručno rukovanje.
Moram priznati da mi je malo scary u kuhinji koristiti sastojke od kojih se moram štititi rukavicama i zaštitinim naočalama.

NaOH sam inače koristio pri čišćenju drvenih vinskih bačava a inače je tradicionalni sastojak pri izradi sapuna.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 19:41   #1187
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
...
Moram priznati da mi je malo scary u kuhinji koristiti sastojke od kojih se moram štititi rukavicama i zaštitinim naočalama.
a čuj, ako se ne pridržavaš pravila doziranja i amonijak za kolače može biti otrov ... prehrambena industrija koristi spomenuti aditiv, smatra se bezopasnim, a link za proizvod na amazonu jasno naglašava da je riječ o "food grade", znači koncentracija je takva da je pogodan kao dodatak hrani, nije za čišćenje. Definitivno nije za one koji vole odokativno mjeriti.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 20:59   #1188
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
a čuj, ako se ne pridržavaš pravila doziranja i amonijak za kolače može biti otrov ... prehrambena industrija koristi spomenuti aditiv, smatra se bezopasnim, a link za proizvod na amazonu jasno naglašava da je riječ o "food grade", znači koncentracija je takva da je pogodan kao dodatak hrani, nije za čišćenje. Definitivno nije za one koji vole odokativno mjeriti.
Ma sve ok, samo sam se referiral na recept iz prethodno navedenog linka gdje se upozorava na oprez.
Kaj mi to treba kad su pereci s bikarbonom jednako dobri.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 10:00   #1189
fcukaccia (s prirodnim kvascem)



Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 12:50   #1190
Sinoć sam gledala ove vaše divote pa sam dobila inspiraciju. Moj miješani kukuruzni
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 13:19   #1191
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 23:25   #1192
bas lijepi krusic
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 14:18   #1193
Radila sam kvas po receptu s ove teme (mislim da je Justin stavio link), nakon nekih 9 dana je bio spreman i ispekla sam kruh. Lijepo se digao i ima puno rupica jedino što se osjeti kiselost. Meni taj okus ne smeta ali ostatak obitelji nije oduševljen. Da li ce taj okus s vremenom kako kvas bude "stariji" biti blaži?
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 22:16   #1194
Ne. To ja tako. To je kvas.
Kiselost možeš regulirati vremenom kvasanja kruha. duže kvasa, kiseliji. I obratno.
Ja obično kvasam oko 11-12 sati a kruh postigne najveću visinu nakon nekih 9-10 sati kvasanja.
__________________
Slažemo se da se ne slažemo.
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 14:43   #1195
hvala šljiva! Radila sam tak da se tijesto prvo dizalo 2.5 sata nakon sto sam ga zamjesila, zatim sam ga premjesila pa se dizao u friđu preko noći nekih 12 sati i onda sam ga pekla.
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 00:20   #1196
Ja tijesto mijesim samo jednom, ništa više ne prčkam po njemu. I ne koristim frižider, sve na sobnoj temperaturi.
__________________
Slažemo se da se ne slažemo.
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 13:06   #1197
Da li možda netko treba strojček za kruh?
Moj stoji i skuplja prašinu...
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 14:07   #1198
Ljudi,gdje kupujete kvalitetno fino brašno?
I jel se moze uopce po centrima naći dobrog brašna
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 14:48   #1199
Finoga brašna pored Zg-a imadeš u Vrbovecu - Pavliček trgomlin i u Brezovici, isto miln ali ne znam kako se zoveju.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 19:20   #1200
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Finoga brašna pored Zg-a imadeš u Vrbovecu - Pavliček trgomlin i u Brezovici, isto miln ali ne znam kako se zoveju.
Di je taj u Vrbovcu? Pavliček? U Dugom selu sam pa mi blizu
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.