Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2016., 18:56   #4601
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
da ali se opet i ide na ruku građanima jer im praktički više ne treba pravna pomoć vezano za zastaru
ne bih rekao da to ide na ruku građana, jer sam duboko uvjeren da bi građani željeli da zastara nastupi što ranije, a ne što kasnije.
osim toga onda porezna može pokrenuti ovrhu puno kasnije i naplatiti što više kamata.

čisto za usporedbu recimo zastara za račune za telefon i sl. je ok duljina roka...

dok ovo sada na 6 godina za porez je fakat predugo.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 21:01   #4602
Quote:
BundyBoy kaže: Pogledaj post
ne bih rekao da to ide na ruku građana, jer sam duboko uvjeren da bi građani željeli da zastara nastupi što ranije, a ne što kasnije.
osim toga onda porezna može pokrenuti ovrhu puno kasnije i naplatiti što više kamata.

čisto za usporedbu recimo zastara za račune za telefon i sl. je ok duljina roka...

dok ovo sada na 6 godina za porez je fakat predugo.
je u pravu si, svrha građana RH je zapravo oduvijek i bila izbjegavat plaćati obveze i čekati zastaru....
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 10:00   #4603
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
je u pravu si, svrha građana RH je zapravo oduvijek i bila izbjegavat plaćati obveze i čekati zastaru....
gle nemoj me krivo shvatiti, ja jesam da se plaća porez na vrijeme.
samo velim da je situacija zapravo u stvarnosti drugačija.
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 10:06   #4604
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
Jel netko čitao prijedlog novog OPZ... koje nebuloze, npr prvostupanjsko i drugostupanjsko tijelo sada po službnoj dužnosti paze na zastaru, rješenje koje obuhvaća dug u zastari je nezakonito. Ako ovršenik plati dug koji je u zastari ima pravno na povrat novca sa kamatama, svim dugovima (ako nije već pokrenut postupak) sada raste automatski relativni zastarni rok sa 3 na apsolutni 6(tj sada jedinstveni 6), tj bolje se isplati čekat 1.1.2017 kada stupa na snagu pa onda pokrenut ovrhu.
možeš li malo pojasniti jer iskustvo govori kako Sud ne pazi je li nastupila zastara, ako sam ne izjaviš kako je zastara, a ako uđeš u raspravi zastara se automatski ukida. A i sada možeš pokrenuti protuovršni postupak da ti vrate ono što su ti uzeli. No za ostale gubitke ide dodatni proces ....
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 17:18   #4605
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
možeš li malo pojasniti jer iskustvo govori kako Sud ne pazi je li nastupila zastara, ako sam ne izjaviš kako je zastara, a ako uđeš u raspravi zastara se automatski ukida. A i sada možeš pokrenuti protuovršni postupak da ti vrate ono što su ti uzeli. No za ostale gubitke ide dodatni proces ....
Sve je u redu sa tvojim a i mojim upitnikom na glavi, dakle ovdje govorimo o isključivo zastarnim rokovima za poreze (Opći porezni zakon), sada po novom i porezi na nekretninu umjesto komunalne naknade.... imate prijedlog OPZ pa čitajte, bitche sad seminara pa ćemo vidjet šta je "tekstopisac" htio reći... doduše kao i uvijek....
ps. ali stoji u prijedlogu kako sam rekao...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 01:11   #4606
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
da ali se opet i ide na ruku građanima jer im praktički više ne treba pravna pomoć vezano za zastaru
Pa inače je obveza suda da pomogne neukoj stranki, a ne mojmo se lagati - ovrhovoditelj ne spada u tu kategoriju

Bolje bi im bilo da se prime ZOO-a i rokova, ako hoće pomoći ljudima, jer ovi rokovi zastara ovrha su mimo zdrave pameti.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 13:05   #4607
danas sam dobio ovrhu na sudsku presudu iz 2006 godine. pošto je prošlo više od 10 godina od te presude, da li se mogu žaliti na zastaru na to?

ovo sam pronašao googlajući.
"Tražbina utvrđena pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom nadležnog tijela, kao i sudskom nagodbom, odnosno nagodbom pred nadležnim državnim tijelom te javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i ona za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare."
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:16   #4608
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
danas sam dobio ovrhu na sudsku presudu iz 2006 godine. pošto je prošlo više od 10 godina od te presude, da li se mogu žaliti na zastaru na to?

ovo sam pronašao googlajući.
"Tražbina utvrđena pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom nadležnog tijela, kao i sudskom nagodbom, odnosno nagodbom pred nadležnim državnim tijelom te javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i ona za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare."
inace gledaju se i mjeseci i dani koje nisi naveo, a i činjenica da ne postoji apsolutna zastara u ZOO iako ovih 10 godina imaju veze al treba znat dobro protumačit zastaru, pa budući da si ti to tako šturo naveo takav si i odgovor dobio
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 19:24   #4609
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
inace gledaju se i mjeseci i dani koje nisi naveo, a i činjenica da ne postoji apsolutna zastara u ZOO iako ovih 10 godina imaju veze al treba znat dobro protumačit zastaru, pa budući da si ti to tako šturo naveo takav si i odgovor dobio
prošlo je 10 godina (presuda veljača 2006.), odvjetnički ured predao zahtjev za ovrhu kolovoz 2016. godine (presuda u 10 mjesecu.), a u međuvremenu odvjetnički ured nije poduzeo nikakvu radnju.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 19:39   #4610
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
prošlo je 10 godina (presuda veljača 2006.)
Bitan je datum kada je presuda postala pravomoćna. Od tog datuma teče spomenuti rok zastare od deset godina.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 20:22   #4611
to čim vidiš da je netko točno pazio na zastarni rok već sve upućuje da nam više informacija ni ne treba od "robihr"
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 16:26   #4612
Ovrsni prijedlog-pricuva

Molim pomoc, na koga treba glasiti ovrsni prijedlog zbog neplacenih racuna za pricuvu,ukoliko je vlasnik stana mrtav,ostavinska nije provedena ,a kcerka preminulog zivi u stanu.
__________________
Neprijatelj nikada ne spava… prepoznat češ ga po podočnjacima.
Sandra80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 03:39   #4613
Pozdrav.

Prije nekih godinu i par mjeseci umrla mi je majka koja je bila korisnik socijalne pomoći. Nakon smrti banka je blokirala račun i rekla mi da mi ne mogu dati podatke o njemu dok se ne provede ostavinska. Budući da sam znao da je račun u minusu bio, i da nije imala nekretnina, nisam ni pokretao ostavinsku raspravu nikad.

No, ovi iz CSS-a su nastavljali isplaćivati socijalnu pomoć još nekakvih 6 mjeseci na račun koji je bio blokiran- sve dok me nisu prije nekih 6 mjeseci nazvali i pitali nešto u vezi majke, i tek su onda saznali da je umrla. Odmah su donijeli rješenje o prestanku socijalne pomoći, a ja sam im rekao da se obrate banci za preplaćeni iznos jer nisam ni lipe uzeo s tog računa, niti sam mogao jer je račun blokiran.

No, međutim , prije 2 tjedna sam dobio nekakav dopis CSS-a kojim me mole da im vratim što prije preplaćeni iznos od nekih cca 2500 kn, jer sam zakonski nasljednik nekakav.
Dakle , to nije nekakva prijetnja ovrhom, i nije poslana od pravne službe nego od soc. radnice.
Po meni je to suludo i više mi se čini kao APP pokušaj, ali bi htio biti 100 % siguran- mogu li pokrenuti ovrhu protiv mene kao nasljednika iako nisam pokrenuo ostavinu nikad?
Koliko sam proučavao malo sudsku praksu, i vidio presudu županijskog suda- ovršnu ispravu može zamijeniti rješenje o nasljeđivanju, ali ukoliko je nema mislim da mi ne mogu baš ništa- mislim da bi čak i onda imao pravo na onaj prigovor da ne mogu nasljedit više dugova nego imovine.

Hvala.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 16:57   #4614
Ako si znao da ti majka prima socijalnu pomoć, zašto nisi CZSS-u prijavio da je umrla i da prestanu plaćati. To ti je bila dužnost.
Bojim se da ćeš morati vratiti novce.

Kad neka osoba umre, onda se to treba prijaviti na više mjesta.. između ostalim i isplatiteljima primanja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 17:19   #4615
Ma po službenoj dužnosti to sve radi sud, osim ako nije skirvao smrt... jasno tu sve odma ko dan...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:21   #4616
Postovanje, mislim da nije ni bilo potrebe da prijavljuje na sve strane. To ide po sluzbenoj duznosti kao sto je naveo Opaki..
__________________
"The difference between stupidity and genius is that genius has its limits" Albert Einstein
sheldooon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 23:19   #4617
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako si znao da ti majka prima socijalnu pomoć, zašto nisi CZSS-u prijavio da je umrla i da prestanu plaćati. To ti je bila dužnost.

Bojim se da ćeš morati vratiti novce.



Kad neka osoba umre, onda se to treba prijaviti na više mjesta.. između ostalim i isplatiteljima primanja.


Zasto bi prijavio? Pa novci idu na njezin racun a ne na njegov. To se rjesava s bankom, a ne s njim.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 19:23   #4618
Iskreno, pojma nisam imala da to radi sud.
Sve osobe koje poznam, koje su izgubile roditelje, na sve strane su nosile smrtovnicu ( jel se to tak zove? )
Nikad, zbilja nitko nije u cijeloj priči spomenuo sud.

al ak je to do suda, zašto u ovom gore spomenutom slučaju, to sud u tih nekoliko mjeseci nije riješio?
Mogu li se zaista ljudi u takvoj situaciju osloniti na sud ili mogu očekivati isto što i autor pitanja?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 00:48   #4619
Koliko ja znam sud je jedino posrednik u cijeloj priči između pokojnog i javnog bilježnika, iskreno nije mi jasno zašto uopće to kreće na sudu, a ne kod jb automatizmom jer i onako ako dođe do spora, sud će biti nadležan, ovako sud samo formira spis, šalje ga jb sa eventualnim zk izvatcima i kad se vrati gotovo ostavinsko rješenje arhivira. Sranje je što se isto vadi iz arhive kad dođe do naknadno pronađene imovine, pa opet šalje jb.
I da, MUredi većinom šalju smrtovnice sudu. Ponekad i ne. A ponekad javni bilježnici zadržavaju rješenja ukoliko stranke nisu platile pristojbe i jbnagradu dok ne plate.
Ukoliko napišete ovršni prijedlog na pokojnog, sud vam ima pravo isti odbiti jer je ovaj umro. Treba glasiti na nasljednika, ali....sretno s time.
Elsie May is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 14:31   #4620
Quote:
asprah kaže: Pogledaj post
No, međutim , prije 2 tjedna sam dobio nekakav dopis CSS-a kojim me mole da im vratim što prije preplaćeni iznos od nekih cca 2500 kn, jer sam zakonski nasljednik nekakav.
Dakle , to nije nekakva prijetnja ovrhom, i nije poslana od pravne službe nego od soc. radnice.
Po meni je to suludo i više mi se čini kao APP pokušaj, ali bi htio biti 100 % siguran- mogu li pokrenuti ovrhu protiv mene kao nasljednika iako nisam pokrenuo ostavinu nikad?
Koliko sam proučavao malo sudsku praksu, i vidio presudu županijskog suda- ovršnu ispravu može zamijeniti rješenje o nasljeđivanju, ali ukoliko je nema mislim da mi ne mogu baš ništa- mislim da bi čak i onda imao pravo na onaj prigovor da ne mogu nasljedit više dugova nego imovine.

Hvala.
Naravno da je APP. Na temelju čega je tebe neko proglasio da si nasljednik? Zato što si potomak? Svašta...
Jer da si ti zaista nasljednik, tj da si odradio ostavinsku u kojoj si prihvatio nasljedstvo, ne bi tebe nitko ništa lijepo molio - jer bi imali rješenje o nasljeđivanju na temelju kojeg bi te mogli i teretiti i ovršiti ako treba.

Odogovori im, također pismenim putem, da iza pokojnice nije provodena ostavinska rasprava i da nema nasljednika, a za višak uplata neka se obrate banci u kojoj je pokojnica imala tekući račun na koji su vršili uplate.
Ne bi bilo loše da to pošalješ s povratnicom.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.