Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2017., 18:50   #61
urbana je legenda da se opasni otpad zakopava.
nema dokaza. rekla kazala.

ko želi bit dio statistike za 20 godina?

bolje spriječiti nego liječiti.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 13:16   #62
Bok

Ima li tko iskustva sa EVA ultimate tuš glavom?
Zagorhac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 11:04   #63
Pozdrav,

Može preporuka trenutno par aktualnih modela prociscivaca za vodu?
Takoder me zanima, u slucaju ako netko mozda zna, da li se moze i kako ugraditi prociscivac vode sa drobilicom otpada (ovo je model koji imam http://www.keihome.de/elektrogerate/...nkerator/1231/)
mrn1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 11:27   #64
Nije da se nesto jako promjenila tehnologija zadnjih godina.

Treba biti precizniji glede toga sto ti u filteru treba.

Glavne stvari na koje treba gledati ovisno o potrebama:

- mehanicka membrana (ovisno o poroznosti eliminira vece fizicke cestice pa sve do virusa)
- ugljeni filter (eliminira mirise, okuse i neka kemijska oneciscenja)
- neki kompleksniji tretmani za kemijska oneciscenja (u pravilu za ogranicenu upotrebu i brzo se trose, nema ih u pravilu u kucnim aparatima, barem ja nisam vidio, doduse jesa neke u prirucnim filterima za planinare, ali isto vrlo ogranicenog vjeka trajanja u odnosu na klasicne filtere)
- invezna osmoza (eliminira sve, ali i minerale pa se voda obicno remineralizira)

Najbolje je testirati vodu, videti sto treba filtrirati (ako ista, cesto je nepotrebni marketing) pa uzeti prigodan mehanizam.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 17:01   #65
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Najbolje je testirati vodu, videti sto treba filtrirati (ako ista, cesto je nepotrebni marketing) pa uzeti prigodan mehanizam.
Hvala na odgovoru. Moze nekakav prijedlog "testa"?
mrn1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2019., 21:43   #66
nisam nikad testirao, ali znam da ljudi to znaju raditi sa lokalnim izvorima i kod provjere vode kod kuce pa sigurno postoje odgovarajuci laboratoriji.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2019., 10:48   #67
U HZJZ treba odnijeti. Vidi gdje ti je najbliže i nazovi nek ti kažu upute kako donijeti.
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2019., 18:27   #68
Talking

Filter se mijenja ovisno o kakvoći vode.
Npr.ukoliko je povećana koncentracija kamenca izmjenu obavljati redovitije.
__________________
Kada zemlja strahuje od svojih najpametnijih ljudi, a malo ih ima, što se može očekivati nego propast.
Lennie Ingall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2019., 20:44   #69
Quote:
Lennie Ingall kaže: Pogledaj post
Filter se mijenja ovisno o kakvoći vode.
Npr.ukoliko je povećana koncentracija kamenca izmjenu obavljati redovitije.
Naravno.

Kad sam koristio Brita filter, najprije sam ga mijenjao svakih mjesec dana, kao što se preporuča. Međutim, s godinama sam primijetio da je voda nakon filtriranja sve lošije kvalitete te je s vremenom već i nakon samo tjedan dana njen okus bio bljutav i loš, a imala je i lagano neugodan miris, gotovo kao i voda iz vodovoda.
Tada sam ga počeo mijenjati svaki tjedan.

Kasnije sam kupio destilator i riješio sve probleme.
__________________
Odluka je pala - cijepit ću se! Ali preko telefona. Kako nas liječe, tako neka nas i cijepe!
Ibrahim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2020., 00:08   #70
U zadnje vrijeme u Novom Zagrebu se jako osjeti klor u vodi. Evo maloprije sam popila casu vode, imala je miris po bazenskoj vodi. Ima li netko rjesenje u obliku filtera za vodu?
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2020., 08:13   #71
Istina je da voda iz vodovoda nije kvalitetna i da ima cudan miris i ukus, ja je ztao ne pijem vec dugo godina. Imas vise vrsta tih filtera i svaki proizvodac bas za svoj kaze da je najbolji i svaki navodi neke razloge za to tako da tu tesko mozes znati koji bi bio najbolji. Najbolje bi ti bilo ako imas neki izvor u blizini pa da pijes izvorsku vodu ili da si kupis kucni destilator za vodu i imati ces najcistiju mogucu vodu.
__________________
Ž
GnuUjnineStrine is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2020., 09:31   #72
Quote:
GnuUjnineStrine kaže: Pogledaj post
Istina je da voda iz vodovoda nije kvalitetna i da ima cudan miris i ukus, ja je ztao ne pijem vec dugo godina. Imas vise vrsta tih filtera i svaki proizvodac bas za svoj kaze da je najbolji i svaki navodi neke razloge za to tako da tu tesko mozes znati koji bi bio najbolji. Najbolje bi ti bilo ako imas neki izvor u blizini pa da pijes izvorsku vodu ili da si kupis kucni destilator za vodu i imati ces najcistiju mogucu vodu.
Voda iz vodovodne mreze nije ista u cijeloj zemlji, nije ista svugdje niti u pojedinom gradu, pa nema smisla generalizirati na ovaj nacin.

Takodjer, osim u slucaju nekog akutnog oneciscenja, svugdje je pitka jer se redovno kontrolira.

"Prirodni izvori" (glup naziv, jer niti vodovod vodu ne stvara iz vakuuma nego uzima iz prirodnih izvora) se pak ne kontroliraju, stoga je pretpostaviti kako je on nuzno bolji od vodovoda neosnovano.

Ako se namjerava redovno koristiti takav izvor onda ga pojedinac koji ga koristi sam treba kontrolirati slanjem o svom trosku na laboratorijska ispitivanja, ako zeli biti siguran da je tehnicki kvalitetno.

Sto se tipa filtera tice opet trebaju laboratorijske analize da bi ustanovio koji je problem i sto treba filtrirati, iako vjerojatno ne treba nista. Generalno je kod gradskih vodovoda nepotrebno filtrirati potencijalna bioloska oneciscenja i pojedinci su uglavnom zabrinuti zbog mogucih kemijskih. Vecina kucnih filtera je bazirana na aktivnom ugljenu i tretiranju klora i njegovih produkata i nekih drugih oneciscenja. Vecina filtera za nekontroliranu ("prirodnu") vodu se fokusira na uklanjanje mikrobioloskih oneciscenja (protozoa, bakterije, a kvalitetniji cak i viruse) pomocu membrana, neki na to dodaju i ugljeni filter, iako rijedje.
Postoje i tvari koje se nijednim od tih standardnih filtera ne mogu odstraniti pa je potrebna specializiranija oprema, ali se uglavnom radi o nekim rijedjim, cesto industrijskim kontaminacijama.

Nije tocno da ce destilator omoguciti najciscu mogucu vodu, ovisno o stupnju vrelista kemijska oneciscenja mogu opstati, npr klor kojim se dezinficira vodovodna voda.

Reverzna osmoza je takodjer popularna kod "ozbiljnih" kucnih filtera.

Kako bilo ne postoji jedan jedinstveni sistem koji bi svako moguce oneciscenje nuzno rjesavao, zato se takve stvari trebaju raditi namjenski za pojedini izvor vode i pojedini problelm sa specificnim poznatim oneciscenjem.

Osobno na jednoj lokaciji u Istri koristim ugljeni filter, u Rijeckom stanu ne koristim nista, za planinarenje imam mali prirucni membranski filter, a za stacionarno kampiranje veci sa boljom membranom (koja filtrira i viruse) i opcionalnim ugljenim. Debela vecina konzumacije je direktno iz vodovoda bez ikakvog tretiranja.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 11.02.2020. at 10:32.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2020., 00:25   #73
Quote:
GnuUjnineStrine kaže: Pogledaj post
Istina je da voda iz vodovoda nije kvalitetna i da ima cudan miris i ukus, ja je ztao ne pijem vec dugo godina.
Barem u Zagrebu je to tako. Voda je očajne kvalitete. Zato sam i ja nabavio destilator u kojem nakon svake destilacije ostane toliko taloga da ti se smuči kad pogledaš...imam blagi osjećaj da nitko tko tu vodu smatra kvalitetnom, kad bi to vidio, ne bi imao želju to unijeti u sebe...
Quote:
GnuUjnineStrine kaže: Pogledaj post
Najbolje bi ti bilo ako imas neki izvor u blizini pa da pijes izvorsku vodu ili da si kupis kucni destilator za vodu i imati ces najcistiju mogucu vodu.
I ja sam tog mišljenja. Meni najbliži izvor udaljen je oko 10-12 km i obično hrpa ljudi čeka u redu da natoče vodu u boce, bačve i cisterne.

Kad izračunam koliko mi vremena treba do tamo i natrag, koliko ću čekati na red, a kad dođem na red onda ću, naravno, morati natočiti čim više da mi potraje pa ću piti ustajalu vodu, a troškove prijevoza neću ni računati - daleko isplativiji mi je bio destilator.
Utočiš vodu, uključiš ga i ni brige ni pameti.
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Voda iz vodovodne mreze nije ista u cijeloj zemlji, nije ista svugdje niti u pojedinom gradu, pa nema smisla generalizirati na ovaj nacin.
To je točno, kvaliteta jako varira. Jedna od najgorih je svakako zagrebačka, a jedna od najboljih je na Cresu.
Zapravo, svuda osim u zagrebu i u Povljani na Pagu, gdje je voda neopisivo bljutava i odvratna, a neki su dobivali i proljev od nje, voda je definitivno bolja.
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Takodjer, osim u slucaju nekog akutnog oneciscenja, svugdje je pitka jer se redovno kontrolira.
Da, pitka je. Puno toga je pitko i jestivo, ali ipak ne znači da je za unos.
Ali to je već stvar kriterija, ja gledam iz svog kuta.
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kako bilo ne postoji jedan jedinstveni sistem koji bi svako moguce oneciscenje nuzno rjesavao, zato se takve stvari trebaju raditi namjenski za pojedini izvor vode i pojedini problelm sa specificnim poznatim oneciscenjem.
Najbolje bi onda bilo kombinirati više vrsta pročišćivača (filtera) s destilatorom.
__________________
Odluka je pala - cijepit ću se! Ali preko telefona. Kako nas liječe, tako neka nas i cijepe!
Ibrahim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2020., 03:32   #74
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
U HZJZ treba odnijeti. Vidi gdje ti je najbliže i nazovi nek ti kažu upute kako donijeti.
HZJZ - jel to Hrvatski zavod javnog zdravstva? Znaš li možda jeli se i koliko to plaća??? Ja mislim da kad bi analizirali ovu moju zagrebačku vodu "pipovaču" - našli bi unutra toliko otrova i radioaktivnih materijala da se ne bi usudili objaviti nalaze da ne nastane opća panika. Ne samo da je puna klora i sve je bijelo od toga, nego samo čekam da pijavice i punoglavci počnu ispadat iz pipe. Moram metat unutra sok od limuna da zatomi onaj okus hrđe koji nije nimalo ukusan. A voda je najvažnija stvar u životu i moraš svaki dan popit neke 3 litre, a ako je to splačina, kako možeš uopće ostati zdrav??? Ili je možda bolje da ne dam na analizu, jer tek onda neću to moći piti, a tko će stalno kupovat flaširanu vodu??? Već sam imao onaj filter u ćupu prije više godina, i jednostavno sam zaboravio na njega....ali trebalo bi vodu filtrirat, ili prokuhat, pa onda konzumirat...u zadnje vrijeme sam počeo piti čajeve - nabavio onaj grijač vode, začas zakuha, napravim par šalica čaja, jednu popijem toplu, a druge kad se ohlade....i bolje se osjećam - jer je voda ipak prokuhana, samo što se hvata bijeli kamenac od klora, pa treba poslije upotrebe svaki dan ulit malo octa da se to raskuži....
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2020., 06:23   #75
Vidim o vodi kao i o boksu

Talog je vezan uz tvrdocu vode i minerale (nejcesce spojevi kalcija i magnezija), ne uz klor.

Bioloska oneciscenost je vrlo malo vjerojatna, posebno istovremeno uz zamjerke o visku klora

Bolje da das na analizu da prestanes fantazirat

Probaj zivjet par mjeseci negdje gdje voda stvarno nje kvalitetna a di svi imaju parazite i proljeve pa se javi
Inace uobicajeno stanje primitivnih drsutava bez organiziranog vodovoda (npr amazonskih plemena) je setanje okolo s parazitima, prakticki svi ih imaju
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2020., 07:02   #76
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
HZJZ - jel to Hrvatski zavod javnog zdravstva? Znaš li možda jeli se i koliko to plaća??? Ja mislim da kad bi analizirali ovu moju zagrebačku vodu "pipovaču" - našli bi unutra toliko otrova i radioaktivnih materijala da se ne bi usudili objaviti nalaze da ne nastane opća panika. Ne samo da je puna klora i sve je bijelo od toga, nego samo čekam da pijavice i punoglavci počnu ispadat iz pipe. Moram metat unutra sok od limuna da zatomi onaj okus hrđe koji nije nimalo ukusan. A voda je najvažnija stvar u životu i moraš svaki dan popit neke 3 litre, a ako je to splačina, kako možeš uopće ostati zdrav??? Ili je možda bolje da ne dam na analizu, jer tek onda neću to moći piti, a tko će stalno kupovat flaširanu vodu??? Već sam imao onaj filter u ćupu prije više godina, i jednostavno sam zaboravio na njega....ali trebalo bi vodu filtrirat, ili prokuhat, pa onda konzumirat...u zadnje vrijeme sam počeo piti čajeve - nabavio onaj grijač vode, začas zakuha, napravim par šalica čaja, jednu popijem toplu, a druge kad se ohlade....i bolje se osjećam - jer je voda ipak prokuhana, samo što se hvata bijeli kamenac od klora, pa treba poslije upotrebe svaki dan ulit malo octa da se to raskuži....
Probaj ako mozes nabaviti neku vodu sa izvora ili nabavi dobar filter ili destilator za vodu i imati ces odlicnu vodu i vidjeti ces kolika je to razlika u ukusu i mirisu, neces vise nikada moci piti ovu iz pipe.
__________________
Ž
GnuUjnineStrine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2020., 23:50   #77
Opet olake izjave. Voda iz pipe nije svugdje ista, izvorska voda nije svugdje ista, destilacija ne uklanja sve moguce stetne sastojke (ukoliko im je vreliste nize ili jednako vodi), razliciti filteri djeluju razlicito itd.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2024., 23:16   #78
Pozdrav, koji su najbolji filteri za vodu, dal je to Brita ili?

Molim preporuke za najbolje, a da se mogu normalno kupiti u dućanu, bez naručivanja iz dalekih zemalja..hvala.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2024., 17:44   #79
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, koji su najbolji filteri za vodu, dal je to Brita ili?

Molim preporuke za najbolje, a da se mogu normalno kupiti u dućanu, bez naručivanja iz dalekih zemalja..hvala.
Tako nesto ne postoji buduci da razlicite metode filtriranja imaju razlicite ucinke.
"Najbolji" ovisi o tome koji je cilj i koja je polazna tocka (sto idealno trazi analizu).

Takodjer se sa ovime da je dostupno u ducanu donekle ogranicavas u onome sto mozes koristiti, ako ono sto jest dostupno nije u skladu sa ciljevima i polaznim tockama.

Npr filtracijski sistem koji imam za nuzdu (koristenje vode u prirodi, posebno ako nije direktna izvorska i eventualni slabo vjerojatni akutni problemi sa vodoopskrbom) nisam siiguran da se tipski moze naci kod nas, dakle taj tip filtera opcenito, ne specificna marka.

Naime membranski filteri koji su najcesci i kakvih se moze naci po ducanima planinarske opreme su oglavnom dostatni za krupnija bioloska oneciscenja do razine bakterija, ali ne i ispod toga do razine virusa. Najcesce u Europi nije presudno, ali kako sam znao lunjati egzoticnijim krajevima to mi je obicno kriterij za takovrstan proizvod.

Naravno nista od toga ne djeluje na kemijska oneciscenja i za njih treba sasvim drugi sistem, odnosno neki od selektivnih sistema koji su u prenosivom obliku jako rijetki i sa malim kapacitetima pa imaju smisla samo vrlo, vrlo ciljano.

Ako bi se pak zelila takovrsna finomembranska filtracija u kucnom fiksnom sistemu mogucnost da se nabavi je jos ogranicenija jer je to puno rjedje od recimo osmoze ili bazicne grube i ugljene filtracije najjeftinijih sistema.

Od lako nabavljivih uredjaja najsiri raspon "ciscenja" imaju fileri bazirani na rev. osmozi, ali to su najcesce veci sustavi koji se instaliraju ispord slavine, a ne brita vrcevi.
Mana im je sto se gubi gro minerala koji su potrebni, pa onda kvalitetan sistem mora imati i fazu remineralizacije prije konzumacije.
Sto je sve skupa jako velika komplikacija za nesto sto vrlo izgledno uopce nije potrebno, is to nas opet vraca na testiranje vode prije ikakakvih zahvata.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2024., 12:33   #80
Treba mi prvenstveno za filtraciju gradske vode koja je navodno krcata teškim metalima..kolko vidim oko sebe, skoro svi Britu koriste..e sad, kolko je ona učinkovita u tome..
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.