Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2017., 19:20   #161
Quote:
Tourniquet_ kaže: Pogledaj post
Ja sam bila na KBT prije cca 6 god i išla sam svaki tjedan 3 i pol mj ali nisam vidjela veće pomake, valjda se nisam trudila dovoljno ili je kod mene problem veći
Nisam nikad bila na KBT, pa ne znam kako to ide i koliko bi se u prosjeku trebalo ići da bi se postigli neki veći rezultati, ali mislim da je to sve individualno. Sve ovisi jesi li kliknula s terapeutom, a možda su i 3 mjeseca premalo vremensko razdoblje za postizanje nekih većih pomaka. Svakako mislim da nije do tebe.
Bellisima11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 01:30   #162
Je li se itko od vas bavi sportom? Fizicko iscrpljivanje je super za sf. Govorim iz iskustva.
Hostija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 12:46   #163
Ja sam pocela vjezbati u teretani i super je bilo ali evo isla sam dva tjedna i onda opet odustala zbog straha od ljudi koji tamo sve gledaju kako vjezbas, pogotovo muski, stalno neki kurac pogledavaju, odmjeravaju, to me uzasno zivcira

I sad sam opet na pocetku, borim se sama sa sobom j da nastavim dalje ili ne.
__________________
"The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated."
Layla DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 13:28   #164
Quote:
Layla DM kaže: Pogledaj post
Ja sam pocela vjezbati u teretani i super je bilo ali evo isla sam dva tjedna i onda opet odustala zbog straha od ljudi koji tamo sve gledaju kako vjezbas, pogotovo muski, stalno neki kurac pogledavaju, odmjeravaju, to me uzasno zivcira

I sad sam opet na pocetku, borim se sama sa sobom j da nastavim dalje ili ne.
ha... to možeš shvatiti i kao kompliment. muški će uvijek gledati i odmjeravati. možda nije u redu, ali ne možemo si pomoći.

makar te razumijem, razmišljao sam i ja o teretani, ali ne sviđa mi se vježbati tamo okružen ljudima. za mene je priroda, šetnja šumom ili parkom, trčanje...
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 13:52   #165
Quote:
Arcturus kaže: Pogledaj post
ha... to možeš shvatiti i kao kompliment. muški će uvijek gledati i odmjeravati. možda nije u redu, ali ne možemo si pomoći.

makar te razumijem, razmišljao sam i ja o teretani, ali ne sviđa mi se vježbati tamo okružen ljudima. za mene je priroda, šetnja šumom ili parkom, trčanje...
Pa da sam zgodna i imaju sto za gledati, ne bi ni rijec rekla. Ali ovako mi nije jasno. I zvicira me jako.

A sto je najbolje, zadala sam si odredjeni rok da se barem mrvicu dovedem u red, jer imam jedan dogadjaj uskoro, ajmo reci, i sad cu sve upropastiti i odustati od toga jer sam odustala od vjezbanja. A to u prirodi meni ne moze pomoci, ni trcanje, jer ne trebam skidati kile, samo mi teretana moze pomoci.

A dobro, sama sam si kriva kad nisam karakter uopce.
__________________
"The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated."
Layla DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 15:51   #166
Quote:
Layla DM kaže: Pogledaj post
Pa da sam zgodna i imaju sto za gledati, ne bi ni rijec rekla. Ali ovako mi nije jasno. I zvicira me jako.

A sto je najbolje, zadala sam si odredjeni rok da se barem mrvicu dovedem u red, jer imam jedan dogadjaj uskoro, ajmo reci, i sad cu sve upropastiti i odustati od toga jer sam odustala od vjezbanja. A to u prirodi meni ne moze pomoci, ni trcanje, jer ne trebam skidati kile, samo mi teretana moze pomoci.

A dobro, sama sam si kriva kad nisam karakter uopce.
vježbanje doma u sobi? čak i bez opreme za početak bi možda bilo dovoljno. puno je tutoriala na youtube.

ono, sada bacam ideje kako da pomognem. teško je ovako reći nešto pametno.
Arcturus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 18:21   #167
Quote:
Arcturus kaže: Pogledaj post
vježbanje doma u sobi? čak i bez opreme za početak bi možda bilo dovoljno. puno je tutoriala na youtube.

ono, sada bacam ideje kako da pomognem. teško je ovako reći nešto pametno.
Ma dobro, naci cu vec rjesenje Necemo sad o tome na temi, nije ovo podforum Rekreacija
__________________
"The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated."
Layla DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 22:57   #168
Quote:
Layla DM kaže: Pogledaj post
Ja sam pocela vjezbati u teretani i super je bilo ali evo isla sam dva tjedna i onda opet odustala zbog straha od ljudi koji tamo sve gledaju kako vjezbas, pogotovo muski, stalno neki kurac pogledavaju, odmjeravaju, to me uzasno zivcira

I sad sam opet na pocetku, borim se sama sa sobom j da nastavim dalje ili ne.
Upiši sport, borilački ako imaš volje. Najbolja teretana.
Ekipa je bolja, opuštenija atmosfera.
Ja idem na rekreativni kick box, em se zjačaš em si gipkiji, double the fun
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 01:39   #169
Pozdrav! Jel ima tko u Zagrebu da bi se htio naći? Preko glave mi je ove socijalne fobije i voljela bih popričati s ljudima koje muči isto, čuti njihova iskustva i napredak. Mislim da je važno izaći iz comfort zone, a ovo je dobar način jer znamo da i drugoga muči isto,pa će valjda ta nervoza i strah biti manji. A bilo bi i smiješno kad bi se svi u grupi zajedno crvenili i mucali, to bi možda i ubilo nervozu :3
Lutalica13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 10:17   #170
Quote:
Lutalica13 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Jel ima tko u Zagrebu da bi se htio naći? Preko glave mi je ove socijalne fobije i voljela bih popričati s ljudima koje muči isto, čuti njihova iskustva i napredak. Mislim da je važno izaći iz comfort zone, a ovo je dobar način jer znamo da i drugoga muči isto,pa će valjda ta nervoza i strah biti manji. A bilo bi i smiješno kad bi se svi u grupi zajedno crvenili i mucali, to bi možda i ubilo nervozu :3
Evo odite pogledajte film, poklopajte kokice i družite se.
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Evo Diego časti kinom.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=305, ako si blizu, javi se.
Znate onu "Pitaće vas starost gdje je bila mladost"

Kasnije kada vrijeme prođe, više ćete žaliti za propuštenim nego za krivim odlukama.
Ne propuštajte ništa ako ikako možete, "druge šanse " teško se javljaju.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 13:29   #171
Lutalice, kognitivno-bihevioralna terapija pomaze, ali treba ustrajati i ne biti lijen. I potrazi si drustvo slicnih interesa i godina. Nije sve za svakoga-upoznavanje preko oglasa, primjerice.
Meni terapija nije dovoljno pomogla, ali ja sam malo tezi slucaj.
Imas na netu sadrzaja koliko hoces, a i na ovoj temi se nalazi par linkova za sf. Samo ces se vrtjeti u krug ako se okruzis slicnim ljudima. Imas 20 godina, ljudi ce te odbaciti ili ako su supci ili ako si ti negativna/antipaticna, zbog pokojeg simptoma sf sigurno nece.
Hostija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 18:52   #172
SF zbilja moze imati gadan utjecaj na život. Ona je bila razlog zašto sam odustao od faksa, svaki dan sam se osjećao jako loše dok sam bio okružen s toliko ljudi, nisam znao kako se nositi s time. Nakon toga sam proveo oko 2 godine bez posla, hvatala me panika pri pomisli javljanja na oglasa uopće i uvjerio sam sam sebe kako ne bih mogao raditi među ljudima. U to vrijeme sam i krenuo na grupnu terapiju koja mi je malo pomogla.

Najviše sam koristi ipak dobio kad sam napokon našao posao koji je uključivao i puno rada s ljudima. Isprva je bilo stvarno teško naviknuti se, ali malo po malo sam se osjećao sve ugodnije kako sam se suočavao sa time. Kasnije sam radio kao prodavač i baš se forsirao da pričam sa ljudima koliko god mogu. Postigao sam dobar napredak i dokazao si da mogu raditi u takvom okruženju. Istina, bilo mi je na momente jako frustrirajuće ali progresivno postaje sve lakše.

Bitno je suočavati se sa strahovima jer tako oni postaju manji. Nekad se i oni ostvare, al u mom slučaju nikad nisu bili tako katastrofalni kako sam ih zamišljao. Ljudi, tražite pomoć, razgovarajte sa drugima o tome što vas muči. Probajte manje izbjegavati situacije koje su vam stresne, jer na taj način si samo dugoročno smanjujete kvalitetu života. Volio bi da sam ranije probao neke stvari, ali šta je tu je. Nisam se ni izbliza suočio sa svim strahovima, ali sam na puno boljem mjestu nego gdje sam bio prije nekoliko godina. Sretno


Jako zanimljiv video na temu https://www.youtube.com/watch?v=M8GSf5cYCvE

Zadnje uređivanje PolucijaZraka : 05.10.2017. at 19:03.
PolucijaZraka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:50   #173
Zanima me da li je ovo znak socijalne fobije.

- U velikoj dvorani, npr. Kino, ne mogu sjesti po sredini, nego na rub, tako da ako me uhvati napad panike da mogu izletiti, dakle osjecaj gusenja ako mi osobe sjede i slijeva i s desna.
- Izbjegavanje druzenja s ljudima, izlazaka, trazenje opravdanja (nisam oprala kosu,a vani je ladno, necu stic, zakasnit cu pa bolje da ne idem).
- Olaksanje kad shvatim da netko ne ide samnom, lakse mi je ici sama.
- Sjedim u drustvu ljudi i pocnem zijevat od dosade, osjecam se kao da "odradivam to" i jedva cekam ici (iako idem ciljano na nesto sto me zanima).
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:33   #174
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je ovo znak socijalne fobije.

- U velikoj dvorani, npr. Kino, ne mogu sjesti po sredini, nego na rub, tako da ako me uhvati napad panike da mogu izletiti, dakle osjecaj gusenja ako mi osobe sjede i slijeva i s desna.
- Izbjegavanje druzenja s ljudima, izlazaka, trazenje opravdanja (nisam oprala kosu,a vani je ladno, necu stic, zakasnit cu pa bolje da ne idem).
- Olaksanje kad shvatim da netko ne ide samnom, lakse mi je ici sama.
- Sjedim u drustvu ljudi i pocnem zijevat od dosade, osjecam se kao da "odradivam to" i jedva cekam ici (iako idem ciljano na nesto sto me zanima).
meni je to da više ne želiš bit u centru pažnje pa onako postrani, a kad si sama onda si ona prava
Vordas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:29   #175
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je ovo znak socijalne fobije.

- U velikoj dvorani, npr. Kino, ne mogu sjesti po sredini, nego na rub, tako da ako me uhvati napad panike da mogu izletiti, dakle osjecaj gusenja ako mi osobe sjede i slijeva i s desna.
- Izbjegavanje druzenja s ljudima, izlazaka, trazenje opravdanja (nisam oprala kosu,a vani je ladno, necu stic, zakasnit cu pa bolje da ne idem).
- Olaksanje kad shvatim da netko ne ide samnom, lakse mi je ici sama.
- Sjedim u drustvu ljudi i pocnem zijevat od dosade, osjecam se kao da "odradivam to" i jedva cekam ici (iako idem ciljano na nesto sto me zanima).
vidi ovo pa sama zaključi:

Opća socijalna fobija

Ako osoba pati od opće socijalne fobije, tada strahuje u svakoj situaciji u kojoj bi mogla biti u središtu pozornosti drugih ljudi. Zabrinuta je jer misli da svi gledaju u nju i prate što ona radi. Strah se može osjećati pri rukovanju i upoznavanju s novim ljudima, ili pri jedenju i pijenju pred drugima.

To mnogima može otežati odlazak u kupnju ili u restorane. Može se osjećati vrlo nelagodno ako je razodjevena pred drugima, pa izbjegava odlaske na plažu. Možda osjeća strah od toga da ne ispadne smiješna, neznalica ili od obraćanja autoritetima, pa se nikada ne suprotstavlja svojim kolegama ili šefu, čak ni onda kada bi to doista trebala učiniti.
I odlazak na zabave nekima može biti veliki problem. Neki se pak osjećaju pomalo neugodno, nesigurno i napeto prije ulaska u sobu punu nepoznatih ljudi. Ako čovjek pati od socijalne fobije, možda će u takvim situacijama neko vrijeme hodati ispred vrata "skupljajući" hrabrost da uđe u prostoriju misleći da se boji zatvorenog prostora, tj. da je klaustrofobičan. Kada napokon uđe u prostoriju punu nepoznatih ljudi, možda će imati osjećaj da svi gledaju baš u njega. Kako bi oboljeli od socijalne fobije umanjio napetost i strah koji osjeća, možda je već prije odlaska na zabavu popio "čašicu pića". Dolaskom na zabavu možda ima ponovno potrebu za "čašicom" da bi se osjećao opušteno i manje uplašeno.

Specifična socijalna fobija


Ta vrsta fobije se obično pojavljuje u ljudi koji su u središtu pozornosti zbog svog zanimanja, npr. trgovci, glumci, glazbenici, učitelji. Specifična socijalna fobija se može pojaviti i u bilo koje osobe koja prigodice mora nastupati iii govoriti u javnosti. Ako pati od te vrste fobije, vjerojatno u uobičajenim svakidašnjim društvenim doticajima s drugim ljudima nema nikakvih problema. Ali nađe li se u situaciji da mora javno nastupiti ili govoriti pred drugima ili nešto slično tome, postajete vrlo uplašena. Možda drhti ili su joj usta suha. Njen strah može biti toliko intenzivan da je potpuno onemogućava da govori.

Što uzrokuje socijalnu fobiju?

Točan uzrok nastanka socijalne fobije se ne zna. Pretpostavlja se da je riječ o poremećaju u razvoju ličnosti od treće do sedme godine. Takva osoba zadržava prekomjernu stidljivost i strah da će ljudi biti prekritični prema njoj.

(u ovome se prepoznajem, ja bih rekla nepovjerenje općenito prema ljudima).

nastavak u drugom postu...
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:33   #176
Kako to izgleda imati socijalnu fobiju?

Ako osoba pati od socijalne fobije, vjerojatno je zabrinuta i zaokupljeni time kako će ispasti neznalica ili se osramotiti u javnom nastupu pred drugima.

Možda će iscrpno razmišljati o svim mogućim neugodnim i zastrašujućim situacijama koje joj se mogu dogoditi. I kada se doista nađe među skupinom ljudi, njen strah može biti toliko intenzivan da je potpuno paralizira i da nije u stanju reći ili učiniti ono što je namjeravala. Kada se cijela situacija završi, oboljeli je ponovno zabrinut zbog onoga što se dogodilo, ponovno u detalje analizira cijelu situaciju želeći da je ovo ili ono drugačije učinio.

Mnogi tjelesni simptomi prate stanje socijalne fobije (suhoća usta, znojenje, lupanje srca, nagon za mokrenjem ill pražnjenjem crijeva). U nekih se taj strah manifestira crvenilom lica, drhtanjam tijela ili ubrzanim disanjem. Sve to može još više uvećati strah.

Strah može biti toliko jak da se javi pravi panični napadaj. To je kratkotrajno razdoblje (tijekom nekoliko minuta) vrlo intenzivnog užasavajućeg straha kada osoba misli da će izgubiti kontrolu nad sobom, umrijeti ili poludjeti. Napad obično prolazi spontano, a osoba se nakon toga osjeća iscrpljeno i slabo (malaksalo).

Socijalna fobija utječe na svakidašnji život i na mišljenje o sebi. Tako svakidašnji život može biti uistinu težak i mučan, kada se čini da ostali ljudi s lakoćom obavljaju stvari koje se oboljelima čine nemogućima. Možda osoba ima osjećaj da je preosjetljiva, da je dosadna i opterećujuća za druge ljude. Zbog svega toga može se osjećati tužno i nesretno, a time je i problem veći.

Zbog straha od različitih socijalnih situacija, svoj život i život obitelji osoba organizirate tako da ih izbjegava. Zato propušta učiniti mnoge stvari koje većinu ljudi vesele. Možda ne može otići na roditeljski sastanak , u kupnju ili zubaru. A možda je namjerno "izbjegla" promaknuće na radnome mjestu čak iako je sposobna obavljati zahtjevniji posao od onoga koji trenutačno obavlja. Otprilike polovica ljudi koji pate od socijalne fobije, poglavito muškarci, imaju teškoća u ostvarivanju dugotrajnijih emocionalnih veza.

Psihoterapija
Liječenje lijekovima
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:39   #177
Tek kad joj se intenzitet pojača i počne ometati socijalno funkcioniranje možemo govoriti o psihičkom poremećaju. Kod socijalne fobije, strah se javlja kad je pojedinac suprotstavljen manjoj grupi drugih osoba (suprotno od mase ljudi) u situacijama u kojim on na neki način dolazi u centar pažnje. Fobija može biti diskretna i ograničena na nekoliko specifičnih socijalnih situacija ili difuzna, koja uključuje gotovo sve socijalne situacije izvan obiteljskog kruga.

Ako je prisiljena biti u fobičnoj situaciji, osoba doživljava jake simptome anksioznosti (crvenilo lica, prekomjerno znojenje, drhtanje, pojačano lupanje srca, osjećaj nedostatka zraka, nelagoda u prsima, suha usta, osjećaj stezanja u grlu, mučnina, nemir, napetost, razdražljivost, proljev, nagon na mokrenje, omaglica, osjećaj nestabilnosti) uz popratne negativne spoznajne interpretacije (biti će negativno doživljena od strane promatrača). Osoba je svjesna svoje anksioznosti i pratećih tjelesnih znakova te vjeruje kako je sve to očito i drugima pa se tako javlja „strah od straha“ i izbjegavanje suočavanja s fobičnom situacijom, što u ekstremnim slučajevima može dovesti do gotovo potpune socijalne izolacije.

Socijalna fobija je često udružena s drugim psihičkim poremećajima, posebice s izbjegavajućim poremećajem ličnosti, depresijom, alkoholizmom, PTSP-om, generaliziranim anksioznim poremećajem i paničnim poremećajem. Socijalna fobija je veliko opterećenje za bolesnika. Ako se ne liječi i razvije se, može kronično onemogućiti bolesnika u cijelom njegovom osobnom i profesionalnom životu, te ju je potrebno adekvatno i na vrijeme liječiti.

https://www.zdravobudi.hr/clanak/989/socijalna-fobija
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:46   #178
Agorafobija- strah od mase ljudi

Agorafobija pretstavlja iracionalan, fobični strah koji osoba doživljava kada se nađe na mestima za koje procenjuje da bi bekstvo bilo otežano ili nemoguće ili u kojima pomoć (druge osobe, najčešće lekara) ne bi bila dostupna u dogledno vreme. Primeri takvih situaciju su: široki bulevari, mase ljudi, ulice i trgovi, pozorišta, bioskopi, putovanja vozom ili autobusom kroz nenaseljena mesta itd. Osoba u takvim situacijama može doživeti intenzivan strah koga se plaši. Osoba se oseća bespomoćno i izbegava odlazak na takva mesta bez “sigurnog” pratioca. Ono što ovu vrstu straha čini fobijom je upravo to izbegavajuće ponašanje koje osoba praktikuje.

Ljudi koji pate od ove vrste problema uviđaju da je njihov strah iracionalan i preteran (što govori o tome da imaju očuvan kontakt sa realnošću), ali njihove emocionalne reakcije su i pored toga intenzivne, preterane i nisu u skladu sa spolja vidiljivim, objektivnim okolnostima. Razlog za to je činjenica da se osoba zapravo ne plaši samih situacija, kao nečeg objektivnog i spoljašnjeg, već se plaši sopstvenih zastrašujućih misli, ideja i osećanja koja se mogu iznenada i mimo volje pojedinca javiti u tim situacijama. Dakle, osoba se plaši nečega što je unutra a ne spolja kako to naizgled izgleda.

Osobe koje pate od agorafobije nemaju uvid u ono čega se zapravo plaše u takvim situacijama. Same situacije nisu zastrašujuće već ideja da bi im se u situaciji u kojoj nema sigurne osobe ili pomoći od strane lekara moglo iznenada dogoditi nešto loše, fatalističko po njihovo zdravlje, samopoštovanje i psihički integritet. Osoba koja pati od agorafobije u takvim situacijama doživljava intenzivan strah obično u vidu straha od gubitka svesti, trenjenje ruku i drugih delova tela, strah od životne ugroženosti, straha od ludila i gubitka kontrole i straha od gubitka samopoštovanja.

Kao i svaki drugi strah i ovaj strah je praćen telesnim promenama kao što su: tremor ruku ili nogu, pojačani srčani ritam, vrtoglavice ili nesvestice, otežano disanje, osećaj mučnine, bol ili pritisak u grudima, znojenje itd. Kada osoba konstatuje prisustvo ovih telesnih senzacija on/ona se često dodatno uplaši što posledično dovodi do pojačavanja straha i svih pratećih telesnih simptoma. Strah od straha može dovesti i do javljanja napada panike. Prisusutvo ovih telesnih simptoma osoba tumači kao dokaz da nešto “ozbiljno” nije u redu sa njenim zdravljem. Na taj način se stvara začaran krug, koga osoba često nije ni svesna i ne zna kako da iz njega izađe.

Kako se ponaša osoba koja ima agorafobiju?

Pre nego što izađe iz kuće osoba predviđa da bi mu/joj se moglo ponovo javiti prisustvo gore navedenih simptoma, osoba počinje da brine unapred (čime stvara i pojačava strah), ta briga traje sve do odlaska u samu situaciju gde dolazi do kulminacije straha i njegovog pražnjenja sa svim telesnim manifestacijama, čime se potvrđuje ono što je osoba na početki i očekivala. Taj fenomen se naziva tzv samoispunjujuće proročanstvo (osoba očekuje da će se uplašiti, brine unapred i na kraju se to stvarno i desi, što služi kao potvrda početnih predviđanja).

Kada osoba doživi strah nekoliko puta u određenim situacijama strah se učvršćuje i osoba kreće da takve situacije izbegava što dodatno potkrepljuje njeno osećanje straha i bespomoćnosti i iracionalna uverenja tipa: “Ja to ne mogu da podnesem”, „Mogao bih da umrem ili poludim”, „Moglo bi da se dogodi da totalno izgubim kontrolu nad sobom i uradim nešto čega ću se kasnije stideti”, „Ako osećam ovako intenzivan strah to znači da je ova situacija opasna i da je to najava da će mi se dogotiti nešto užasno”, „Ako se osećam bespomoćno to znači da sam bespomoćan/a i da ne mogu ništa da uradim”, „Moram brzo da pobegnem iz ove situacije i potrazim lekarsku pomoć” itd. Izbegavajuće ponašanje se ogleda u izbegavanju konkretnih situacija u kojima je osoba već doživela strah kao i situacija koje imaju slična obeležja (smanjena mogućnost bekstva u slučaju iznenadnog javljanja straha). Na taj način dolazi do generalizacije straha, odnosno povećanja broja situacija koje osoba izbegava, što vodi u sve veću izolaciju. Osoba smanjuje svoje izlaske iz kuće, vozi se taksijem i kada to nije nužno, planira unapred putanju kretanja, nosi lekove u džepu i sl.

Šta je suštinski uzrok agorafobije?

Suštinski uzrok je strah osobe od sopstvenih osećanja straha i bespomoćnosti. Osobe koje su sklone agorafobiji su često sobe koje su preživele neka traumatska iskustva u porodici ili van nje, osobe koje su bile odbacivane, snažno kritikovane i zanemarene od strane članova svoje porodice, osobe koje nisu naučile kako da izražavaju ljutnju, nezadovoljstvo, sopstvene stavove i želje, osobe koje su zbog odbacivanja nesigurne u sebe i preosetljive na kritiku, koje se plaše autoriteta, odbacivanja, ali i osobe koje su prezaštićivane u svojim prodicama, koje nisu naučile kako da se nose sa životnim frustracijama i neprijatnostima. S toga, osobe koje su predisponirane za javljanje agorafobije su senzitivnije, strašljive i imaju problem sa izražavanjem svojih osećanja, pre svega, ljutnje i povređenosti.

http://www.vaspsiholog.com/2011/01/agorafobija-2/


(ovo mi je predobro poznato).
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 14:53   #179
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je ovo znak socijalne fobije.

- U velikoj dvorani, npr. Kino, ne mogu sjesti po sredini, nego na rub, tako da ako me uhvati napad panike da mogu izletiti, dakle osjecaj gusenja ako mi osobe sjede i slijeva i s desna.
- Izbjegavanje druzenja s ljudima, izlazaka, trazenje opravdanja (nisam oprala kosu,a vani je ladno, necu stic, zakasnit cu pa bolje da ne idem).
- Olaksanje kad shvatim da netko ne ide samnom, lakse mi je ici sama.
- Sjedim u drustvu ljudi i pocnem zijevat od dosade, osjecam se kao da "odradivam to" i jedva cekam ici (iako idem ciljano na nesto sto me zanima).
Iz isustva rekla bih da je. Doživljavala sam nešto slučajno od nekoga.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 19:32   #180
Imam pitanje.
Sta to tocno znaci klinicki psiholog i cime se bavi ?
Da li na odjelu za psiholosku medicinu na Rebru, nakon narucivanja kod psihologa, jel obavezno se savjetovati i sa psihijatrima u istoj ustanovi ?
Definitivno bi htio zaobici ove druge. Nihove metode me ne interesiraju.
s4l4t4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.