Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2008., 23:01   #21
Quote:
sanity assasin kaže: Pogledaj post
Da- OM sam zaboravio... Ali to nije ime, to je Prvobitni zvuk, dakle svojstvo kreacije, ne stvaratelj, ne?

Naravno da nema ime, ali možda ima neko Najuzvišenije ime? ALi ok, jedno mišljenje je i da nema nikakvo ni najuzvišenije niti nenauzvišenije ime.
negdje sam citala, ali poa klavir na mene ako zanm gdje da je i allah zvuk, ne ime, kao i om, znaci istoo svojstvo kreacije.. bog nikako ustvari ne moze postojati, on moze samo biti (eventualno), a to sto znaci "biti"
jako nervozna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 23:41   #22
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ateisti - BAANG !!! ili BIG BAAANG !!!

Hinduisti - OOOOOOOMMMMMMM

Nemanifestovani Bog naravno nema ime, tj. sva imena su njegova imena
That is SO not true.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 23:41   #23
Quote:
sanity assasin kaže: Pogledaj post
Da- OM sam zaboravio... Ali to nije ime, to je Prvobitni zvuk, dakle svojstvo kreacije, ne stvaratelj, ne?
Hinduizam nije usporediv sa ostalim navedenim iz razloga sto se sastoji od ogromnog broja razlicith tradicija sa cesto razlicitim ili cak ostro suprotstavljenim vjerovanjima. Uz advaitu i impersonalno tumacenje postoji personalno, a to personalno opet moze biti bezoblicno ili u liku (antropomorfno). Tako da ce shaivistima Shiva biti ime vrhovnog Boga, shaktama Kali, Durga itd, vaishnavama Krishna, Rama, Vishnu, Narayana itd (vec ovisno koji je lik u centru stovanja pojedinog kulta).

Mislim da su i o ostalim religijama navodi iz prvog posta malo onako.. odvec odokativni
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 23:49   #24
Quote:
sanity assasin kaže: Pogledaj post
Da- OM sam zaboravio... Ali to nije ime, to je Prvobitni zvuk, dakle svojstvo kreacije, ne stvaratelj, ne?
...
To se isto moze uzeti kao ime. Zapravo po teoriji o zvukovima i mantrama Stavaralac i njegovo ime su jedno tj. on je to ime tj. zvuk stvara sve.

Problem moze biti sto mi zamisljamo Stvaraoca odvojenog od Stvorenog (sto ne mora biti slucaj) podrazumevajuci pri tom da "Onaj-iz-koga-proizilazi-Stvaraoc/Stvoreno" ima neko ime (sto bi bila vibracija ma kako suptilna), a On/Ona/Ono je samo Sat-Cit-Ananda.

Zato imas u Yogi (a i drugde) Ishvaru (Stvaraoca) na koga se mozes koncentrirati, jer je onaj drugi jednostavno neopisivo apstraktan.

PS
Ali naravno i veoma bitno, Om kako ga mi izgovorimo (cujno), nije Om o kome se zapravo radi !
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 23:59   #25
Quote:
sanity assasin kaže: Pogledaj post
Dakle koje je ime božje? Mislim najuzvišenije?

Po židovsjtvu - Jahve, ili YHWH ,
po islamu - Allah (ima ih 99 ako se ne varam, ali ovo je kao najuzvišenije, ili ne? neki poznavaoc islama bi mogao pomoći tu)
po kršćanstvu - e tu mi isto nije baš najjasnije - jeli Isus ? Tu je isto dobrodošla pomoć nekog poznavaoca.

to su najglavnija mišljenja. Kineski Tao nije baš sa religioznim prizvukom, kao ni grčki Logos, indijci imaju miljun bogova i tu isto nije jasno, budizam nema boga u svom učenju. Ateisti naravno isto misle da nema boga. indijanci kažu Manitu ali to je više obožavanje duhova prirode, i fakat ne znam koji je još ozbiljni kandidat za to uzvišeno ime.
Mišljenja?
...dotakao si se opasne teme, poslovica kaže ne žvači ono što progutat nemožeš...biblija je najstarija knjiga na svijetu, tako je i trebamo cijeniti, ona je knjiga nad knjigama, ona je zakon, ona je sudac, ona je i krvnik...u bibliji sve piše i u krivim rukama se doslovno uvijek tumači mada je značenje više nego trostruko...

...kada zapovjed iz knjige kaže: "JHWH (ja sam onaj koji jesam) je bog tvoj i nemaj drugih bogova uz njega" onda ona misli na Ja jesam-Ja sam, što znači na govornika osobno...što znači da si ti kao i svako drugi svoj vlastiti Bog a kad to otkriješ imaš i moć nad sobom kao što je i rečeno u knjizi "onaj koji otkrije moje ime vladati će samnom"...

...hrpa cirkusanata je odlučila živjeti od svete knjige pa je sve prilagodila sebi, naplaćuju i trguju dušama, njihove su ruke krvave i kriju se svi iza majke...ali ja ti kažem da nemaš boga do sebe samog kako je i zapisano u knjizi...
magnitude defeater is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 00:03   #26
Quote:
sanity assasin kaže: Pogledaj post
po kršćanstvu - e tu mi isto nije baš najjasnije - jeli Isus ? Tu je isto dobrodošla pomoć nekog poznavaoca.
Bog je Otac, i takvim Ga Isus zove, Duhom to možemo i sami uvidjet.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 00:21   #27
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Bog je Otac, i takvim Ga Isus zove, Duhom to možemo i sami uvidjet.
...ne, i njegov otac je bio bog ošto je on bio onaj koji je, on je začet po duhu svetom, židovski svečenici su u ono vrijeme stvarali nove svečenike tako što su spavali sa djevicama...pošto su oni bili sveti ljudi, jedino su oni po njihovom zakonu bili u stanju da naprave "svetog čovjeka" jer su bili čisti i oplodili djevicu...po svečenicima je dolazio "duh sveti"...i to ravno u maternicu djevice...a priče su učinile svoje (eto zašto židovi ne priznaju novi zavjet-znaju pravu istinu)...
magnitude defeater is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 00:58   #28
[QUOTE=magnitude defeater;12064947biblija je najstarija knjiga na svijetu [/QUOTE]


Nije. Osim sti je SZ skup tekstova pisan kroz prilicno dugo razdoblje cak i ako kao datum nastanka uzmemo najstarije tekstove, a ne sinode iz 4 stoljeca koje su ju "definirale" ima starijih nekrscanskih knjiga od toga (I Ching, Gilgames, neki egipatski tekstovi, Rg Veda itd). Naravno em su tako stara datiranja dosta aproksimativna, am je upitno sto ce se smatrati knjigom. Usmeno prenoseni kanoni ili kad je prvi puta zapisana (predpostavka) ili najstariji sacuvani zapis ili slikarije na zidovima pecina? No koji god kriterij da uzmes tesko da Biblija moze proc kao najstarija
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 00:59   #29
Quote:
magnitude defeater kaže: Pogledaj post
...ne, i njegov otac je bio bog ošto je on bio onaj koji je, on je začet po duhu svetom, židovski svečenici su u ono vrijeme stvarali nove svečenike tako što su spavali sa djevicama...pošto su oni bili sveti ljudi, jedino su oni po njihovom zakonu bili u stanju da naprave "svetog čovjeka" jer su bili čisti i oplodili djevicu...po svečenicima je dolazio "duh sveti"...i to ravno u maternicu djevice...a priče su učinile svoje (eto zašto židovi ne priznaju novi zavjet-znaju pravu istinu)...
po čemu je ovo što si napisao/la vjerodostojno? Ja osim osobnog iskustva se pozivam na Novi Zavjet, i bilo bi korektno da to poštuješ jer je pitanje namjenjeno krščanima.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 12:04   #30
Quote:
jako nervozna kaže: Pogledaj post
negdje sam citala, ali poa klavir na mene ako zanm gdje da je i allah zvuk, ne ime, kao i om, znaci istoo svojstvo kreacije.. bog nikako ustvari ne moze postojati, on moze samo biti (eventualno), a to sto znaci "biti"

Interesantna igra rijeci.
qwertybajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 15:53   #31
Ime boga?
Pa ima ih na tisuće.
Do sada oko 3000 dokumentiranih.

http://www.godchecker.com/
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 16:55   #32
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nije. Osim sti je SZ skup tekstova pisan kroz prilicno dugo razdoblje cak i ako kao datum nastanka uzmemo najstarije tekstove, a ne sinode iz 4 stoljeca koje su ju "definirale" ima starijih nekrscanskih knjiga od toga (I Ching, Gilgames, neki egipatski tekstovi, Rg Veda itd). Naravno em su tako stara datiranja dosta aproksimativna, am je upitno sto ce se smatrati knjigom. Usmeno prenoseni kanoni ili kad je prvi puta zapisana (predpostavka) ili najstariji sacuvani zapis ili slikarije na zidovima pecina? No koji god kriterij da uzmes tesko da Biblija moze proc kao najstarija
...imaš pravo, to sam napisao u kontekstu "tako se kaže" ili "kažu da je...", jer je nivo pisanja mojih postova bio u kontekstu koji je pisano-mada obojica znamo da to nije točno i šta sam htjeo reći...npr. vede su isto starije, ali ja se moram spustiti na razinu shvačanja jednog prosječnog kršćana te tako i zboriti......ak me razmeš kaj ti hoću reć...faljen isus...
magnitude defeater is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:43   #33
Je li Tlahuizcalpantecuhtli bozanstvo sa najduzim imenom

Ili ima neki drugi?
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 20:08   #34
hmmmm zanimljivo.

po kršćanstvu je jedino izneseno mišljenje da je ime boga Otac. To kao najuzvišenije ime? Otac? Znači ne Isus? Ne YHWH? A opet, svako ima oca na zemlji, pa da ja recimo zovem svog oca imenom Boga: Otac? I on svoga? I svećenici isto se zovu - Oče, znači Otac, ime boga?

I ima li drugih mišljenja po kršćanstvu? Valjda kršćani znaju kako im se bog zove?

Nažalost, još se nije izjasnio nijedan židov ili musliman.

Magnitude je rekao JHWH. Ok. Ali da li se drugi slažu? I da li se mogu neki argumenti iznjeti? Nažalost mislim a ipak biblija nije najstarija knjiga na svijetu. Neki drugi argument?
sanity assasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 23:53   #35
Quote:
sanity assasin kaže: Pogledaj post
hmmmm zanimljivo.

po kršćanstvu je jedino izneseno mišljenje da je ime boga Otac. To kao najuzvišenije ime? Otac? Znači ne Isus? Ne YHWH? A opet, svako ima oca na zemlji, pa da ja recimo zovem svog oca imenom Boga: Otac? I on svoga? I svećenici isto se zovu - Oče, znači Otac, ime boga?

I ima li drugih mišljenja po kršćanstvu? Valjda kršćani znaju kako im se bog zove?

Nažalost, još se nije izjasnio nijedan židov ili musliman.

Magnitude je rekao JHWH. Ok. Ali da li se drugi slažu? I da li se mogu neki argumenti iznjeti? Nažalost mislim a ipak biblija nije najstarija knjiga na svijetu. Neki drugi argument?

Po kršćanstvu ime Boga nije otac,već kao i ostali,navedeni, opis(kršćanstvo daje opis proistekao iz u ranim danima upotrebljavanog Adonai,pa Dominus etc. - ponekad se koristilo i Ime).
Nekakve karakteristike kojima se pokušavao opisati Bog (tipa najmudriji,najbolji etc.) isto ne spadaju u kategoriju imena već opisa.

Koji je točno argument da je tetragramaton(ja jesam) ime Boga?
Ime kao snaga je,ukratko, dio vjerovanja da znanjem imena "zarobljavaš" demona,duha etc.

Bog nema ime.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 07:02   #36
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Po kršćanstvu ime Boga nije otac,već kao i ostali,navedeni, opis(kršćanstvo daje opis proistekao iz u ranim danima upotrebljavanog Adonai,pa Dominus etc. - ponekad se koristilo i Ime).
Nekakve karakteristike kojima se pokušavao opisati Bog (tipa najmudriji,najbolji etc.) isto ne spadaju u kategoriju imena već opisa.
Koji je točno argument da je tetragramaton(ja jesam) ime Boga?
Ime kao snaga je,ukratko, dio vjerovanja da znanjem imena "zarobljavaš" demona,duha etc.
Bog nema ime.
argument je da je to jahve rekao mojsiju,dakle jahve kaže mojsiju (koji ne kuži s kim to priča) da nitkom prije njega nije rekao svoje pravo ime tj. jahve nego su ga prije poznavali pod el-shaddai svemogući,el-elyion najviši,elohim itd. kad u našim biblijama imamo prijevod gospodin to je često u tori na židovskom bilo jahve pa je to ime tako u petoknjižju spomenuto stotinama puta prije mojsija.
kad imamo prevedeno gospodin bog to je bilo jahve elohim.
tako je u stvari jahve naređivao žrtvovanja djece pod tim imenima tipa el elion,el shadai i sl. koje su poznavali još u staroj mezopotamiji (boga svete planine itd) samo nisu znali da je tom strašnom bogu u stvari ime jahve.
a onima u palestini kojima je on prije bio bog vulkana,rata,imao svoju pratilju itd. je pokazao tamo negdje od šestog stoljeća i joshie da je u stvari samac, kršćanima je ipak otkrio najveću tajnu da je on u stvari samohrani otac,jest da su o bogu tako promišljali još platon i ekipa al nisu imali crno na bijelo.istina i mnogim je židovima kasnije on bio samohrani otac samo je umjesto sina imao kćer i zvala se subota bila je djevica,rođena samo od oca (dakle bez mame) i bila mnogim na istoku posrednica do svog tate.tako je jahve i dalje samac al se sad sumnja da ima dva sina,kćer i kućnu pomoćnicu s kojom je u divljem braku.

Zadnje uređivanje ursamajor : 11.01.2008. at 07:42.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 21:11   #37
Quote:
danaye kaže: Pogledaj post
Po kršćanstvu ime Boga nije otac,već kao i ostali,navedeni, opis(kršćanstvo daje opis proistekao iz u ranim danima upotrebljavanog Adonai,pa Dominus etc. - ponekad se koristilo i Ime).
Nekakve karakteristike kojima se pokušavao opisati Bog (tipa najmudriji,najbolji etc.) isto ne spadaju u kategoriju imena već opisa.

Koji je točno argument da je tetragramaton(ja jesam) ime Boga?
Ime kao snaga je,ukratko, dio vjerovanja da znanjem imena "zarobljavaš" demona,duha etc.

Bog nema ime.
bumbar je rekao za kršćanstvo da se zove Otac, kokobil reče Bog, a ti kažeš da nema ime? kome da vjerujem? zašto mi uiskraćujete to znanje? zar pitam puno? koliko ljudi , hrvata 90%, su katolici i znaju kako se bog zove. pa ako mogu znati tih 90%, zašto i meni ne kažete?
sanity assasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 21:23   #38
judeo-kršćansko ime boga je jahve, jhvh, adonaj. to nije "bog" jer je bog uzurpirani praslavenski pojam, sankrtski bagha - nebeski svod, stvoritelj. vjekovima se koristio kao sufiks ostalih slavenskih, indo-europskih božanstava i ispravno je pisati ga malim početnim slovom.

daklem, nema boga u judeo-kršćansko semitskom vjerskom sustavu, on je ukraden, uzurpiran iz mnogo starijeg folklora kao nadomjestak.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 21:38   #39
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
judeo-kršćansko ime boga je jahve, jhvh, adonaj. to nije "bog" jer je bog uzurpirani praslavenski pojam, sankrtski bagha - nebeski svod, stvoritelj. vjekovima se koristio kao sufiks ostalih slavenskih, indo-europskih božanstava i ispravno je pisati ga malim početnim slovom.

daklem, nema boga u judeo-kršćansko semitskom vjerskom sustavu, on je ukraden, uzurpiran iz mnogo starijeg folklora kao nadomjestak.
plakaću

sad na kraju u kršćanstvu NEMA boga ???
sanity assasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 21:49   #40
Quote:
sanity assasin kaže: Pogledaj post
plakaću

sad na kraju u kršćanstvu NEMA boga ???
hmm, vjerovatno bi bio god ili gott u engleskom/njemačkom kao općeniti izraz, sam pojam bog je stariji od kršćanstva i služio se mnogo prije. dakako, njemu ne pripada i imao je nešto drugačiju uporabu.

u kršćanstvu je vjerovatno jahve, adonaj jer ipak je kršćanstvo niklo iz judejske epopeje.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.