Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2013., 23:08   #121
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Da, točno.
Medjutim.
Izrael za sunitske autokratske režime, a većina ih je takvih, predstavlja ispušni ventil za frustriranu populaciju. Jer dok podanici uzvikuju: "smrt Izraelu" i pale zastavu, zaborave na vlastitu bijedu, nerazvijenost, te odsutnost bilo kakve perspektive.
pa i u iranu se pale izraelske zastave i uzvikuje smrt izraelu, tako da nema prevelike razlike u pogledu na izrael i kod šiija
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 23:55   #122
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
pa i u iranu se pale izraelske zastave i uzvikuje smrt izraelu, tako da nema prevelike razlike u pogledu na izrael i kod šiija
Točno.
Al opet medjutim.

Ayatollah republika takodjer treba ispušni ventil.
Ekonomska situacija je sve gora. Nezaposlenost medju mladima (a oni čine veliki % populacije), inflacija jede sve više obezvrijedjenu valutu, politička i vjerska represija, itd.
No "Smrt Izraelu" ostaje i dalje ruralna, nedovoljno obrazovana i siromašna manjina (južni Teheran, npr). Tj. prosvjednici koje režim autobusima dovodi na strogo kontrolirane, od režima organizirane prosvjede.

Za razliku. U arapskim, sunitskim zemljama je to većina populacije.

Ne bih dalje o tome ovdje, ovo je libanonska tema. Za IRI postoji posebna tema.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 00:09   #123
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Falanga je prošlost.

Tigrovi nisu raspušteni.
Kako mi je danas objasnio prijatelj Libanonac, njih se čuva za slučaj da se sukob proširi. Jer za sada je to, bez obzira na broj poginulih, još uvijek lokalni sukob (jug Libanona).
Na osnovu cega stojis iza ovih (podebljanih) tvrdnji? Jer niti jedna nije u potpunosti tocna.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 00:46   #124
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Na osnovu cega stojis iza ovih (podebljanih) tvrdnji? Jer niti jedna nije u potpunosti tocna.
Phalanga kakvu je znamo iz gradjanskog rata ne postoji. Kataëb je, ipak, nešto drugo.

Za Tigrove ne tvrdim ništa jer, iskreno, o njima ne znam ništa. Zato i jesam napisala da mi je to danas objasnio prijatelj, Libanonac.
(upravo zbog pitanja od Majkla C. sam navratila u kebab nakon posla, postavila pitanje).

Cela dit, ne uzimam zdravo za gotovo sve što mi netko kaže. Al obzirom da je Libanonac, valjda poznaje situaciju bolje nego drugi. Naravno, uz dozu subjektivnosti koju ima kao maronit i ex borac (Forces libanaises).

Ako ti nešto drugo znaš, u uho sam se pretvorila, čekam.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 10:22   #125
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Phalanga kakvu je znamo iz gradjanskog rata ne postoji. Kataëb je, ipak, nešto drugo.
Kada povlacis paralele, slazem se. Nakon kraha stranka se nikada nije oporavila, barem ne u potpunosti, iako od vremena ponovne uspostave i ulazak u parlament nije malen pothvat, iako bi zlobnici i to pridodali, iskljucivo, samom imenu (povijesti) stranke.

Quote:
Za Tigrove ne tvrdim ništa jer, iskreno, o njima ne znam ništa. Zato i jesam napisala da mi je to danas objasnio prijatelj, Libanonac.
(upravo zbog pitanja od Majkla C. sam navratila u kebab nakon posla, postavila pitanje).
Tigrovi su okoncali nakon poraza od Falange, kao posljedica unutarkrscanskih sukoba. Odnosno nakon pogubljenja njihovih utjecajnijih clanova pridruzuju se Falangi. Naknadno su pokusali ponovno uspostviti pokret, ali bez uspjeha.

Usput, Tigrovi su bili kontroverzna formacija.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 10:35   #126
Quote:
Robbie MO kaže: Pogledaj post
BiH je europski Libanon.

S razlikom što su kršćani u BiH u boljoj poziciji nego oni u Libanonu.
Po mom mišljenju nemoguće je uspoređivati Bosnu i Libanon jer i jedno i drugo imaju različite negativne i pozitivne strane.
Npr. Libanon je dobro uređena zemlja u kojoj vlast drži sve konce, ali s druge strane te konce pokušavaju presjeći ekstremisti koji bacaju bombe na vojne ponktove i ubijaju vojnike po ulici, dok je BiH slabo uređena i vlada gotovo i nema nikakvu kontrolu ali zato je vrlo malo ekstrmista/radikala.
Ekscentrik93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 15:39   #127
Quote:
Robbie MO kaže: Pogledaj post
BiH je europski Libanon.

S razlikom što su kršćani u BiH u boljoj poziciji nego oni u Libanonu.
Kršćani ni u Libanonu nisu jedinstveni, ali u Bosni su međusobno više ratovali nego s muslimanima, barem katolici
Quote:
Ekscentrik93 kaže: Pogledaj post
Po mom mišljenju nemoguće je uspoređivati Bosnu i Libanon jer i jedno i drugo imaju različite negativne i pozitivne strane.
Npr. Libanon je dobro uređena zemlja u kojoj vlast drži sve konce, ali s druge strane te konce pokušavaju presjeći ekstremisti koji bacaju bombe na vojne ponktove i ubijaju vojnike po ulici, dok je BiH slabo uređena i vlada gotovo i nema nikakvu kontrolu ali zato je vrlo malo ekstrmista/radikala.
E ovo Bosni priznajem, čak ni u Srebrenici nema fizički ograđenih četvrti kao recimo u Sjevernoj Irskoj, niti danas naoružanih milicija kao u Libanonu
__________________
.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 27.06.2013. at 14:02. Reason: spajanje poruka
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:03   #128
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Točno.
Al opet medjutim.

Ayatollah republika takodjer treba ispušni ventil.
Ekonomska situacija je sve gora. Nezaposlenost medju mladima (a oni čine veliki % populacije), inflacija jede sve više obezvrijedjenu valutu, politička i vjerska represija, itd.
No "Smrt Izraelu" ostaje i dalje ruralna, nedovoljno obrazovana i siromašna manjina (južni Teheran, npr). Tj. prosvjednici koje režim autobusima dovodi na strogo kontrolirane, od režima organizirane prosvjede.

Za razliku. U arapskim, sunitskim zemljama je to većina populacije.

Ne bih dalje o tome ovdje, ovo je libanonska tema. Za IRI postoji posebna tema.
ok, nećemo kvariti temu...po ovome ispada da su u globalu šiijti napredniji od sunita
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:06   #129
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
ok, nećemo kvariti temu...po ovome ispada da su u globalu šiijti napredniji od sunita
Ne baš, Iran ima najestremniju vlast, a većina ih živi tamo.

Azeri su bili pod SSSR-om, a Irački pod sekularnim Sunitom Sadamom, Šiiti Libanona su isto žestoki, osim u Bahrainu, u ostalim zemljama su manjina
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:26   #130
Sukob u Abri (predgradje Sajdona) okončan.
Sunitski radikalni sheik, A. el-Assir, nestao bez traga.

Fotke su šokantne, pokazuju koliko je ozbiljno sve to bilo.
Saida, le jour d'après

Sad se zbrajaju štete. Fizičke i one druge, daleko opasnije.
Suniti (većinski u Abri) kažu da je bombardiranje djelo Hezbollahove tzv. Brigade otpora. A navodno je u sukobu sudjelovao i Amal (takodjer financiran iz Teherana).

Quote:
Ekscentrik93 kaže: Pogledaj post
Po mom mišljenju nemoguće je uspoređivati Bosnu i Libanon jer i jedno i drugo imaju različite negativne i pozitivne strane.
Npr. Libanon je dobro uređena zemlja u kojoj vlast drži sve konce, ali s druge strane te konce pokušavaju presjeći ekstremisti koji bacaju bombe na vojne ponktove i ubijaju vojnike po ulici, dok je BiH slabo uređena i vlada gotovo i nema nikakvu kontrolu ali zato je vrlo malo ekstrmista/radikala.
Vlast ne drži nikakve konce u Libanonu, dapače.
Vojska je u konkretnom slučaju djelovala na svoju ruku. Jer je bila direktno ugrožena.

Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
ok, nećemo kvariti temu...po ovome ispada da su u globalu šiijti napredniji od sunita
Jesu, bez daljnjeg. Toliko o tome.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 10:01   #131
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ne baš, Iran ima najestremniju vlast, a većina ih živi tamo.

Azeri su bili pod SSSR-om, a Irački pod sekularnim Sunitom Sadamom, Šiiti Libanona su isto žestoki, osim u Bahrainu, u ostalim zemljama su manjina
pusti sada vlast...do iranske revolucije iran je bio najliberalnija muslimanska zemlja...toliko liberalna da je bilo previše po muslimanskim kriterijima..dobar dio stanovništva i dan danas teži takvom uređenju
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 10:08   #132
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post

Tigrovi su okoncali nakon poraza od Falange, kao posljedica unutarkrscanskih sukoba. Odnosno nakon pogubljenja njihovih utjecajnijih clanova pridruzuju se Falangi. Naknadno su pokusali ponovno uspostviti pokret, ali bez uspjeha.

Usput, Tigrovi su bili kontroverzna formacija.
Misliš kontroverzniji od ostalih frakcija ili što?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 13:14   #133
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Misliš kontroverzniji od ostalih frakcija ili što?
Da, kontroverzniji no druge krscanske frakcije. Od navodnog primanja pomoci od strane arapskih zemalja do trgovine drogom i pokolja nad palestinskim izbjeglicama, iako ne tvrdim da se i unutar drugih frakcija nisu odvijale slicne radnje (zadnje dvije spomenute).

Razlog tome je prvenstveno njihova nediscipliniranost (cak i iz saveza krscanskih milicija istupaju relativno brzo) u odnosu na druge krscanske frakcije.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 13:26   #134
U Libanonu je mjesto Predsjednika rezervirano za Maronita, a Premijera za sunnita.
Robbie MO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 13:33   #135
Quote:
Robbie MO kaže: Pogledaj post
U Libanonu je mjesto Predsjednika rezervirano za Maronita, a Premijera za sunnita.
Dio ustava koji garantira izbor, iskljucivo, krscanina za predsjednika mi je poznat, dok ovaj drugi ne.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 13:40   #136
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Dio ustava koji garantira izbor, iskljucivo, krscanina za predsjednika mi je poznat, dok ovaj drugi ne.
I šiita za predsjendika parlamenta, da tako je
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Da, kontroverzniji no druge krscanske frakcije. Od navodnog primanja pomoci od strane arapskih zemalja do trgovine drogom i pokolja nad palestinskim izbjeglicama, iako ne tvrdim da se i unutar drugih frakcija nisu odvijale slicne radnje (zadnje dvije spomenute).

Razlog tome je prvenstveno njihova nediscipliniranost (cak i iz saveza krscanskih milicija istupaju relativno brzo) u odnosu na druge krscanske frakcije.
Bili su pro-Sirijska frakcija, nije to neka tajna
__________________
.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 27.06.2013. at 14:00. Reason: spajanje poruka
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 13:58   #137
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Dio ustava koji garantira izbor, iskljucivo, krscanina za predsjednika mi je poznat, dok ovaj drugi ne.

http://en.wikipedia.org/wiki/National_Pact
Robbie MO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 15:10   #138
Toga, koliko znam, nema u libanonskom Ustavu.

@Robbie je u pravu.
National Pact iz 1943.
A tradicija vuče korjene iz vremena francuskog mandata.


Edit
@Bynw
Da se vratim na "tigrove".
Libanonci zovu "Chamunovi tigrovi" te "izumrle" o kojima ti govoriš. Medjutim, specijalce (komandose) koji čine dio regularne libanonske vojske neformalno zovu takodjer tigrovi (jedan, manji, dio njih je sudjelovao u Abra operaciji, Sajdon).
Odatle, valjda nesporazum.

PS. kod mene, na Guadeloupi, postoji mala libanonska zajednica (kršćani).
Jedan od njih ima nećaka u Tigrovima, komandosima (ne onim drugima). I silno su se uzrujali kad sam im išla objašnjavat da su "tigrovi" izumrli.
Na kraju je ispalo da govorimo o različitima.

Zadnje uređivanje antilles : 27.06.2013. at 15:32.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 15:36   #139
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Bili su pro-Sirijska frakcija, nije to neka tajna
Ali nije ni istina.

Ok.

Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Edit
@Bynw
Da se vratim na "tigrove".
Libanonci zovu "Chamunovi tigrovi" te "izumrle" o kojima ti govoriš.
Da, znam.

Quote:
Medjutim, specijalce (komandose) koji čine dio regularne libanonske vojske neformalno zovu takodjer tigrovi (jedan, manji, dio njih je sudjelovao u Abra operaciji, Sajdon).
Odatle, valjda nesporazum.
Nisam upoznat s kolokvijalnim nazivima libanonske (regularne) vojske, tako da necu ni komentirati.
Dobro da smo razrijesili i taj nesporazum.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 18:54   #140
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Ali nije ni istina.
Kako nije, pa podržavali su ostanak Sirijske vojske,barem u početkom 80-tih
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.