Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2015., 23:43   #1
Dvije mreže-->jedan printer?

Imam problem oko postavljanja mrežnog printera (i još par stvari) za dvije odvojene mreže u jednom uredu.

Trenutna situacija je: manji ured sa 7 PC-a, dva mrežna printera, dva NAS data servera, jedan modem.

Dakle mreža je rezvučena po uredu i svi uređaji su spojeni žično, svi kablovi dolaze do reglete u server ormaru. Tu je i 24port switch koji regulira svu komunikaciju. Na njega je spojen modem za internet i onda i svi drugi uređaji (7 PC, 2 NAS, 2 mrežna printera). Sve odlično funkcionira ali...

Uskoro će u isti prostor doći neki suradnici dok se bude radilo na zajedničkom projektu i njima će se dati na korištenje internet te mrežni printeri. Ali zbog sigurnosti i podataka koji su na NAS data serverima ne bi htio da sve bude vidljivo svima.

Dakle zanima me da li je moguće napraviti varijantu da se postave dvije odvojene mreže ali da printeri budu dostupni i jednoj i drugoj mreži (ali ne i ostala računala/NASovi)?

Znam da mogu ubaciti router i na njega spojiti nova računala (imali bi različiti IP range od prve mreže), i na taj način svi imaju internet i to je ok. Ali ne znam kako bi omogućio svima da mogu printati?

Hvala na pomoći.
emulator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 14:20   #2
Nabavi router / firewall s dva LAN interfacea s mogucnoscu konfiguracije access lista ili security policya ; spoji svaku mrežu u svoje sučelje i na samom uređaju gore navedenim definiraj koje adrese / hostovi mogu pristupat kojim uredjajima na drugoj mrezi.
The Citizen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.