Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2008., 16:39   #41
Ako možeš, odi kod dr.Kiš na fax, ona će ti najbolje sve objasnit, ima i pretraga krvi koju oni rade ali se izvađena krv vozi u Beč na analizu. Kolko sam čula, ona je najbolja za epilepsiju.
nika35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 12:56   #42
nasa maza ima epilepsiju

Molim malu pomoc i ako taj topic vas ima negdje, pliz da me usmjerite...nasa sasavica Lisa (pod S.O.S. za jedan mladi zivot) ima epilepsiju i pije tablete ali napadi su jos uvijek tu, isli smo na sve moguce preglede, cak i na CT u sloveniju ali imam osjecaj da se nista ne mijenja...molila bih vas da mi ovdje ili na pvt ispricate svoja iskustva s tom bolescu...puno, puuuuuuno hvala
GoodGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 13:01   #43
Što dajete i koliko?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 19:37   #44
Naš je pas imao epilepsiju (dalmatiner).
Prvi je napadaj imala kada je bila stara oko godinu i pol. Obišli smo puno veterinara, slikali glavu, napravili brdo pretraga, nisu našli uzrok.
Raspitivali smo se kod uzgajivača kod kojeg smo kupili psa ima li još koji koji boluje od epilepsije, rekli su da ne.
Od veterinara smo dobili ljekove za epilepsiju (iste one koje koriste i ljudi), teško je bilo naći pravu dozu.
Ako je bila prevelika, pas je cijeli dan bio omamljen, ako je bila doza premala, događali su se napadaji.
Od veselog i živahnog psa postala je uplašena, izbjegavala je ljude i ostale pse.
Svaki puta je predvidjela napadaje i uznemirila se. Nakon napadaja je bila dezorjentirana.
Ostajala je sama doma s djecom dok smo mi radili, micali smo namještaj da se ne bi ozlijedila dok padne uslijed napadaja, micali smo tepihe jer se svaki puta pomokrila, bojali smo se izlaziti da ne doživi napadaj na cesti ili u autu, kad smo odlazili na more više nije htjela ulaziti u vodu, a prije je obožavala plivati. Na kraju napadaje više nismo mogli kontrolirati. Imala ih je svaki dan, često i nekoliko puta. Svaki napadaj ostavlja posljedice na mozak.
Ova moja priča je grozna ali poznajem ženu koja ima psa koji već sedam godina ima epilepsiju i sasvim dobro to drže pod kontrolom.
Tebi i tvom psu želim uspjeh u liječenju.
__________________
In the end love is the only thing that counts
isazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 20:38   #45
Evo ja imam malo sretniju priču. Pas mog djeda i bake prvi napad imao je već sam 6 mjeseci. Inače je labrador, dobili su ga na poklon, a prijašnja vlasnica nije ništa govorila o tome je li i ranije imao napadaje. Isprva su bili dosta česti, nekoliko puta mjesečno, dobio je iste tablete kao i ljudi, ali i s njima su napadaji dolazili, ponekad su i dugo trajali. Pas sada ima 15 godina, pije hrpetinu tableta, od apaurina, pa za epilepsiju, pa za ovo, za ono, ali je svejedno najživahniji pas kojeg znam. Uz to je imao i tumor, i problema sa žliijezdama na stražnjici... napadaji mu se i sad znaju dogoditi, ali vrlo rijetko, i moji su se već naučili na promjene ponašanja netom prije napadaja, pa mu ponekad znaju unaprijed dati tabletu. Jedno vrijeme se čak govorilo da pomaže Neurobion, ali tad ga nije bilo kod nas za nabaviti.
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2008., 21:20   #46
Hvala vam...
Evo nisam htjela u pocetku duziti ali prica ide ovako....malenu smo udomili (kao sto se moze vidjeti na gore spomenutom topicu), tako da ne znamo kako je bilo prije...napadaji su poceli kratko nakon dolaska. Pila je i jos pije Phenobarbiton (i za ljude), prvo po 15mg ujutro i navecer, napadaji su bili rijeđi pa su u zadnjih otprilike mj dana cesci (pocela je dobivati 50mg ujutro i navecer), prvo jednom mjesecno a sada je razmak i po dva tjedna, cetiri dana, deset dana...vecinom su ujutro oko 6, pa u pet, pa u 4 mada je bilo i u druga doba dana). Pokusali smo naci nekakvu poveznicu za uzrok ali nista. Inace je strasno vesela, sve obozava, znatizeljna, ma sve u svemu skroz sasava. Ne primjecujem da ih predosjeca jer je strasno zaigrana. Tijekom napada se ne pomokri, jednom je malo slinila ali uglavnom 'samo' grcenje jedne strane i 'trzanje' okica. Par minuta nakon sto napad prodje, kao da se nista nije dogodilo. Samo je jednom dobila normabel jer nam je vet tak rekao...eto, to je, otprilike to...i dalje se nadam savjetima i vasim iskustvima...hvala...
GoodGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 00:24   #47
Koja pasmina i koliko ti je težak pas?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 12:24   #48
mjesanka, sve mi se cini izmedju nekog malog hrta i skotskog ovcara (po glavici) - ima fotke na topicu u plavoj sapi- S.O.S. za jedan mladi zivot...sada joj je vec 15kg a prema vetovim procjenama smo joj odabrali rodjendan 7.11., znaci uskoro godinu dana
GoodGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 12:54   #49
Za 15 kg teškog psa, to bi trebalo biti dovoljno, ako još uvijek daješ 100 mg dnevno... fenobarbiton može ići i do 8 mg/kg, što bi u tvojem slučaju bilo 120 mg, iako se bojim da ako i pod 100 mg još uvijek ima napadaje, onda tih 20 mg neće napraviti neku razliku. U svakom slučaju, približavaš se već gornjoj granici, što nije baš ohrabrujuće.
Ne znam jeste li to radili, ali uobičajeno je monitorirati razinu fenobarbitona u krvi, najprije nakon početka terapije, a kasnije pri promjeni doze, ili svakih nekoliko mjeseci, tipa, dvaput godišnje, pod uvjetom da je životinja pod kontrolom. Možda ti to u Sloveniji mogu napraviti, ili probaj pitati u Zagrebu u kojem privatnom humanom laboratoriju. Imaj na umu da fenobarbiton ima dosta dugačko vrijeme metabolizma, i treba mu otprilike 7-10 dana da dostigne konstantnu koncentraciju u plazmi, što u praksi znači da nakon povećanja doze, puni efekt može postati vidljiv tek nakon tog vremena.
Kod pasa sa refraktornom epilepsijom, može se uvesti kao dodatak fenobarbitonu, kalijev bromid. Jedini je problem, kako ga nabaviti, koliko me sjećanje služi, to se nabavljalo odnekud izvana. Probaj pitati u privatnoj ljekarni, možda se može naručiti... normalno, u dogovoru s veterinarom. Početna doza je otprilike 22-40 mg/kg/dnevno, pri čemu onda smanjuješ fenobarbiton na najmanju efikasnu dozu. Isto tako, kod skidanja s fenobarbitona, ne smije se naglo prekinuti, jer to može uzrokovati pogoršanje simptoma.
To što ti na dijagnostici nisu našli ništa, nije iznenađujuće, većina epileptičnih pasa nema organsku podlogu.
Što se tiče diazepama (Normabel, Apaurin i sl.), on nije predviđen za kontrolu epilepsije, tj nije klasični antiepileptik, i s njime nećeš moći spriječiti pojavu napada. On se koristi kod statusa epilepticusa, kad se daje intravenozno, što ti kod kuće svakako ne možeš izvesti. Možda ga je ipak dobro imati pri ruci, da možeš dati tabletu, ako si daleko od veterinara.
Postoji nekoliko temeljnih načela u kontroliranju epilepsije, ali to je malo sad preopširno da idemo u takve detalje...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 12:08   #50
sutra idemo kod veta, malo popricat, hvala na svemu....nego imam jos jedno pitanje-- na koje nacine ste primjetili da slijedi napadaj? kako se pas ponasao?
GoodGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 12:35   #51
To ti možda mogu bolje reći vlasnici koji su imali takve pse, ja mogu samo prenijeti ono što su oni meni rekli ili što sam pročitao u literaturi. U načelu, postoje dva pojma-aura (koja postoji i kod ljudi) i prodromum. Aura je svojevrsni predosjećaj napada, koja se u ljudi očituje u subjektivnom doživljaju zvukova ili boja, što je u pasa, iz očitih razloga, nemoguće ustanoviti. Psi u auri često pokazuju neuobičajeno ponašanje u smislu povećanog kontakta s vlasnikom, nešto poput "attention seeking". Aura je obično prisutna unutar nekoliko sati do neposredno prije napadaja. Prodromum je vjerojatno nešto rjeđi, i javlja se puno duže prije napadaja, ponekad čak i nekoliko dana prije. Većina vlasnika nauči prepoznavati takve znakove i reagirati na vrijeme.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 17:53   #52
Ako je ležala odmah je sišla s fotelje i stala na noge. To primjetiš ako baš gledaš u psa. Ali najviše to vidiš u njezinom pogledu.
Pogled između zbunjenosti, uplašenosti...
__________________
In the end love is the only thing that counts
isazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 13:59   #53
bili smo kod veta, lisi je povecao dozu na 75mg ujutro i navecer, sad cemo vidjet....drzimo fige da upali...
GoodGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 17:47   #54
Držimo ti fige!
__________________
In the end love is the only thing that counts
isazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 17:02   #55
moj psić cini se isto ima epilepsiju, iako nisam nikad bila potpuno sigurna da je to to. on mozda jednom, dvaput mjesecno ima napade, grči se, bježe mu nogice, zjenice mu se jako prosire, ne moze stajati, i UVIJEK nakon napada povraća, i obicno vise puta...
kad smo bili kod veterinara, i rekli navedene simptome, on je rekao da je to vjerojatno epilepsija, ali nije spominjao apsolutno nikakav nacin lijecenja (tj. te lijekove)...
on je sasvim normalan nakon napada (i prije), i ne vidim da ostavlja neke posljedice na njega - i dalje je živahan, nije plašljiv, ma sve je super...
što ja mogu napraviti tijekom napada? uvijek smo uz njega, blago ga pridržavamo da ne udara okolo (iako napadi nisu obicno tako jaki)... da odem kod nekog drugog veterinara? mozete mi preporuciti nekog u zagrebu?
hvala...
pink diamond is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 20:08   #56
Vet vam nije dao terapiju jer su napadaji rijetki.
Jedino što možeš napraviti je da budeš uz svog psa za vrijeme napadaja.
Mi samo obišli nekoliko veterinara, terapiju smo dobili od dr. Nikolića ( iz McDonalds-a Kruge), ali to je bilo prije više od 10 godina.
__________________
In the end love is the only thing that counts
isazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 01:11   #57
Macic mi ima epilepsiju .

Zadnja dva napada su bila u razmaku od 2-3 tjedna i vet nam je za pocetnu terapiju dao 2 mg Normabela - pokazalo se prejakim i smanjio je odmah na 1 mg.

Rekao je da bi mogli obaviti kompletne pretrage i pokusati otkriti uzrok epilepsije, ali da to moze dosta dugo trajati bez da nademo ista konkretno (odnosno da se nekad uzrok jednostavno ne moze otkriti ili je genetski naslijedena) - tako nekako, dogovorili smo se da cemo iduci put detaljnije popricati o tome kada vidimo kako mu je na ovoj terapiji iducih tjedan dana.
Meni je zao opet "muciti" macica sa silnim pretragama (jer smo taman bili prestali sa redovitim odlascima vetu za sve zivo s cime je imao problema) ako je vrlo vjerojatno da je uzrok nesto na sto nikako ne mozemo utjecati.

Pretpostavljam da je zivotinja koja ima sekundarnu epilepsiju u pravilu starije dobi i pokazuje i druge svakodnevne znakove da nesto nije u redu, pa vjerujem da mi je zato odmah rekao da se vjerojatno radi o primarnoj .

Ima li itko iskustva sa epilepsijom kod macica ?
__________________
"It may help to understand human affairs to be clear that most of the great triumphs and tragedies of history are caused,
not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people."
- Good Omens
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 08:13   #58
Predpostavljam da je kod mačića isto kao i kod psa.
Uz pravu dozu ljekova možeš kontrolirati napadaje.
Onemogući mačiću penjanje na više elemente ( ormar ili polica ) da se ne bi ozlijedio prilikom pada ako dobije napadaj.
__________________
In the end love is the only thing that counts
isazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 15:10   #59
Imala sam samojeda kujicu,imala je epilepsiju.Pila je phenobarbiton....ona se preporodila....inace je imala i po par napadaja dnevno....na pocetku terapije bila je hiperaktivna....a kasnije sasvim normalna....sto se tice doziranja....to morate sami prepoznati sto je optimalno za vaseg ljubimca....ako vidite da je usporen,jednostavno smanjite dozu....
SIMPTOMI:grcenje,cvokotanje zubima,pjena na usta,pisanje i izmet uslijed grcenja,otezano disanje ili opca nemogucnost disanja,oduzetost dijela tijela,moze trajati od minute pa do par sati.....nakon toga pas se dize,malo osamucen i zbunjen te za minutu-dvije,ko da niceg nije ni bilo
jelena.p is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 15:17   #60
Da, stvarno dobar savjet, igrajte se s dozom kako vam se hoće...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.