Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2005., 09:19   #1
Anglosaksonska crkva

Molio bih sudionike da mi napišu nešto više o Anglosaksonskoj protestantskoj crkvi.
Njihov stav o

-abortusu
-razvodu braka
-sexu prije braka

Utjecaj koji imaju na politiku, izvori financiranja, središte.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 10:44   #2
nikad čula za crkvu tog naziva
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 10:48   #3
Misli na Anglikansku...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 10:50   #4
Re: Anglosaksonska crkva

Quote:
Ber kaže:
Molio bih sudionike da mi napišu nešto više o Anglosaksonskoj protestantskoj crkvi.
Njihov stav o

-abortusu
-razvodu braka
-sexu prije braka

Utjecaj koji imaju na politiku, izvori financiranja, središte.
Razvoda? Da. Pa sam kralj Henry je se razveo i osnovao tu crkvu i okrenuo se od KC, jer nije imao muskog potomstva (nije ga imao ni kasnije sa iducim zenama). Princ Charles odrzaje tradiciju vidili smo predproslu subotu, zenidbom razvedene Camille (dobili su blagoslov angl. crkve).

Dozvoljavaju homice (aktivne ) biskupe (ogranak Anglokanske crkve, episkopalci)

O abortusu i sexu prije braka smatram da odbijaju. Jedino ako su i tu postali "moderni" , tj. ubijaju, ali sumnjam.
__________________
Prije nego što si bio začet, čeznula sam za tobom. Nosila sam te pod svojim srcem, nisam te još niti vidila, a već sam te volila. Tek si se rodio a već sam bila spremna umrijeti za tebe.
To je tajna života.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 11:17   #5
Anglikansku crkvu osnovao je Henrik VIII prvim Act of Superiority sredinom 17. stoljeća, ako me sjećanje ne vara. Razlog je bio Papina nevoljnost da mu raskine brak sa Katarinom Aragonskom. To inače nije bilo baš tako jednostavno, budući da je Henriku trebao eksplicitno Papino odobrenje da se uopće oženi njome, budući da je bila udovica, a i kraljevske krvi, pa je to bilo složeno sa aspekta nekakvih rodbinskih veza, naslijeđivanja itd. Zbog toga je Papa toliko inzistirao na neponištenju. Inače, poništenja su se događala i nisu bila niti česta niti rijetka, nego se riješavala na case-to-case bazi.

No, pretežiti razlozi Henrikovog Act of Superiority su bili političke naravi -- htio je između ostalog obesnažiti i svog vrlo moćnog kancelara, inače kardinala Engleske Crkve Thomasa Woleseya (kojeg je nedugo nakon raskida s Rimom optužio da kao njegov pregovarač nije činio sve u njegovoj moći da Papu nagovori na raskid braka i skratio ga za glavu). I konačno, postojao je i najveći, materijalni razlog a to je bila Henrikova želja da u izgradnji Engleske nakon pogubnog plemićkog rata - Rata Ruža, u kojem su Tudori, Henrikova dinastija koju je uspostavio tek njegov otac Henrik VII (dakle u tom trenutku su bili potpuno mlada, nova, osvajačka i potpuno nesigurna dinastija), na vlast došli silom. Taj materijalni razlog bilo je to što je Henrik, koji je začeo ono što će za 50 - 100 godina postati najmoćnija flota na plantu, a i koji je želio prebaciti naglasak političkog interesa na vanjsku politiku tj. nastaviti ratovati u Francuskoj koja je vjekovima mamila engleske apetite, trebao silne izvore novaca, a nigdje tada nije bilo netaknutog izvora bogatstva osim u obliku ckrvenih zemljišnih posjeda i samostanskih gruntova.

Napisat ću više kad mi se bude dalo i ako mi se bude dalo, sad idem na kavu
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 11:20   #6
: Anglkanska crkva

Quote:
novamama kaže:
Razvoda? Da. Pa sam kralj Henry je se razveo i osnovao tu crkvu i okrenuo se od KC, jer nije imao muskog potomstva (nije ga imao ni kasnije sa iducim zenama).
Neće biti baš tako. Henry VIII se odrekao pape i proglasio sebe glavarem crkve, ali je zadržao sve katoličke običaje (nije bio protestant), pa je tek kasnije došlo do nekih promjena.

Imao je sina Edwarda koji nije doživio punoljetnost pa su ga naslijedile kćerke Marija (katolkinja) i Elizabeta koja je kao prva kraljica postala i poglavarica Anglikanske crkve.

Anglikanska crkva je državna crkva u UK, ali je jako slična RKC.
Premijer Blair je oženjen za katolkinju i veliki je poklonik Hansa Künga - katoličkog teologa.
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje adriatic : 20.04.2005. at 14:44.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 11:20   #7
Hvalka na povijesti ali mene više zanima trenutačni stav Anglikanske crkve i njen politički utjecaj.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 11:40   #8
Anglikanska crkva (službeno: Church of England) igra važnu ulogu u političkom i kulturnom životu zemlje.

Njeni biskupi (njih 26) su članovi Doma lordova, gdje ravnopravno sudjeluju u odlučivanju u stvarima (jako ogrničenim) u nadležnosti Gornjeg doma.
Crkva daje potporu za 4.700 škola koje pohađa gotovo milijun učenika.


http://www.cofe.anglican.org/about/t...fenglandtoday/


The Church of England plays an active role in national life with its members involved in a wide range of public bodies. Twenty-six bishops are members of the House of Lords and are engaged in debates about legislation and national and international affairs.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 11:47   #9
Quote:
adriatic kaže:
Anglikanska crkva (službeno: Church o England) igra važnu ulogu u političkom i kulturnom životu zemlje.

Njeni biskupi (njih 26) su članovi Doma lordova, gdje ravnopravno sudjeluju u odlučivanju u stvarima (jako ogrničenim) u nadležnosti Gornjeg doma.
Crkva daje potporu za 4.700 škola koje pohađa gotovo milijun učenika.


http://www.cofe.anglican.org/about/t...fenglandtoday/


The Church of England plays an active role in national life with its members involved in a wide range of public bodies. Twenty-six bishops are members of the House of Lords and are engaged in debates about legislation and national and international affairs.
Hvala
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 12:59   #10
Quote:
adriatic kaže:
Neće biti baš tako. Henry VIII se odrekao pape i proglasio sebe glavarem crkve, ali je zadržao sve katoličke običaje (nije bio protestant), pa je tek kasnije došlo do nekih promjena.

Imao je sina Edwarda koji nije doživio punoljetnost pa su ga naslijedile kćerke Marije (katolkinja) i Elizabeta koja je kao prva kraljica postala i poglavarica Anglikanske crkve.

Anglikanska crkva je državna crkva u UK, ali je jako slična RKC.
Premijer Blair je oženjen za katolkinju i veliki je poklonik Hansa Künga - katoličkog teologa.
To je točno. Henriku je trebalo samo da on bude Vrhovni Poglavar kako bi mogao raspolagati vlasništvom i milodarima Crkve. Dapače, u vrijeme prije raskola, on je bio jedan od najgorljivijih, sa doktrinalnog stanovištva, branitelja Katoličanstva u lice Protestantima. Budući da je bio priličan homo universalis, tako se podosta snalazio i u pisanju, pa je napisao sjajne tekstove u obranu katoličke doktrine i prakse. Zato mu je Papa i udijelio naslov 'Defender of the Faith' koji se za poglavare Anglikanske Crkve zadržao do danas.

Međutim, Henrik se stvarno žestoko, više na bazi sukobljavanja ega, tojest osobnosti njega i Pape, posvadio sa Rimom, i pri odgoju njegovog dugoočekivanog nasljednika, Edwarda, stvari je postavio i uredio tako da bude odgojen u žestokom antikatoličkom duhu. Budući da je u duhu vremena antikatolicizam podrazumjevao jedino i isključivo protestantizam, mentori i učitelji mladog Edwarda bili su vodeći protestantski teolozi i na osobnoj razini vrlo predani, gotovo fanatični, protivnici katolicizma.

Zato je Edward, kad je na tron zasjeo kao dijete, bio pod velikim utjecajem tih svojih učitelja i kroz njih profiliranih protestantskih struja u Engleskom parlamentu, tako da će za njegove vladavine biti doneseni odlučujući akti kojima se Engleska Crkva dalje protestantizira. Za vrijeme njegove vladavine Canterburyski nadbiskup isposlovao je stupanje na snagu anglikanskog 'misala': Booke of Common Prayer, koji doktrinarno i što se tiče kulta tj. obnašanja Sv. Euharistije raskrštava sa praksom Katoličke crkve i usvaja sve bitne odrednice protestantske službe.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 14:20   #11
Quote:
GnothiSeauton kaže:
Anglikansku crkvu osnovao je Henrik VIII prvim Act of Superiority sredinom 17. stoljeća
U 16. stoljeću. Prvi, Henrikov Act of Supremacy (1534).

Katolicizam se vraća za vrijeme njegove kćeri Marije.

Elizabeta glasovanjem na prevaru s malom razlikom donosi drugi Act of Supremacy (1559).
 
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 14:26   #12
I stand corrected, imaš pravo, nije mi se dalo otvarati ovaj seminar koji sam pisao o tome, a nemam neki mozak za godine.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 14:27   #13
Basta, zašto 'na prevaru'? Zaintrigiran sam...

StarshipTroopers]

DO YOU WANT TO KNOW MORE?!

[/StarshipTroopers]

Definitely
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 14:37   #14
Ne znam iz povijesti, ali se vidi u svakom filmu o Elizabeti, gdje se vidi glasovanje: neki njen ministar je na prevaru zatvorio 5-6 uvjerenih katoličkih biskupa u jednu sobu dok se glasovanje odvijalo. Baš s tom razlikom je Act donešen.
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2022., 19:54   #15
Ateist Porobija pohvaljuje nedavno preminulog anglikanskog biskupa Desmonda Tutua.
__________________
Eto što vam je čovjek
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:41.