Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2003., 12:45   #81
A i pusti ljude nek otvaraju teme kakve hoce....ako hoces mjerit nije ni priblizno toliko tema ovdje bilo anti-islamski orijentiranih koliko je bilo anti-krscanskih od strane muslimana. Shady vec vise od tri godine postira takve anti-krscanske teme...i nikoga ne smeta, a on nije jedini, proslo je vec ohoho ljudi.

Vecina ljudi koji su pripadnici bilo koje religije su pod utjecajem takvog duhovnog puberteta pa im je onda egobusting pisati ciji je bicklo bolji i ciji je tata veci....jer da su duhovno odrasli niti bi pisali takve teme, niti bi bili pripadnici bilo kakvih religija...(moje skromno misljenje, za koje se nadam da je pogresno).



P.S

A zasto bi netko iso uopce uciti hadise..a ne recimo vede ili druge "svete spise"...well, I guess, ovo je pitanje suvisno, jer svatko za svoje smatra da su drito iz neba pale pa se onda razumije da se i to treba proucavat.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 12:45   #82
Quote:
kaskader kaže:
Adura..

Daj odrastao si covjek...moras vidjeti da Rimi treba neko vrijeme da izbaci frustracije iz IBa iz svog sistema...tako ljudi funkcioniraju....samo nam treba vise tolerancije i razumijevanja...

Ucimo se svaki dan.
U pravu si.)

Tacno je to sto kazes.Meni je zao radi onoga sto se desava, i sto se desavalo i sve sam ucinio da se to na neki nacin zaustavi, ali vec mjesec dana takvog "napora" nije urodio nikakvim plodom.

Kako god da budesh toleranstan uvjek isto,ljudi vide ono sto im je u dusama.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 12:47   #83
Quote:
kaskader kaže:

P.S

A zasto bi netko iso uopce uciti hadise..a ne recimo vede ili druge "svete spise"...well, I guess, ovo je pitanje suvisno, jer svatko za svoje smatra da su drito iz neba pale pa se onda razumije da se i to treba proucavat.

Kaskader, uvjek preporucujem svima da prije citanja Kur'ana i upoznavanja sa islamom, procitaju Stari i Novi Zavjet, tek onda im neke stvari budu jasne.Sve te svete(i hindu i budizam) knjige imaju vecu pravosnaznost nego hadisi.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 12:49   #84
Quote:
Adura kaže:
U pravu si.)

Tacno je to sto kazes.Meni je zao radi onoga sto se desava, i sto se desavalo i sve sam ucinio da se to na neki nacin zaustavi, ali vec mjesec dana takvog "napora" nije urodio nikakvim plodom.

Kako god da budesh toleranstan uvjek isto,ljudi vide ono sto im je u dusama.
Pratio sam malo tamo vasih rasprava...i dobar je bio tvoj stav....ali zaista nista se u svijetu religije nece promijeniti koliko god da se pojavi dobrih i dragih ljudi koji zele napraviti progres prema naprijed.

Usprkos svemu...nasa (tvoja, moja) tolerancija nesmije biti smanjena...mi budimo spremni dati ljudima vremena...posebno onima u kojima vidimo dobro....jer svi se ucimo....a ako u ljudima vidimo lose...najbolje je maknuti se i cuvati svoje dostojanstvo i mentalnu higijenu.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 12:53   #85
Quote:
Adura kaže:
Kaskader, uvjek preporucujem svima da prije citanja Kur'ana i upoznavanja sa islamom, procitaju Stari i Novi Zavjet, tek onda im neke stvari budu jasne.Sve te svete(i hindu i budizam) knjige imaju vecu pravosnaznost nego hadisi.
Ali to moze prihvatiti samo netko tko ima neki nagon da mu ideja o "svetim spisima" ima neke logike. Meni nema (iako sam ih sve godinama proucavao) i ja to nikako nemogu prihvatiti.

Budi bez brige...godinama sam cuo sve argumente za potrebu "svetih spisa"....sto se mene tice ja sam izgubljen slucaj...ali ima ljudima kojima su pomocni kotaci na biciklu potrebni, jer bi se razbili da ih nemaju...pa onda ako im netko malo polira te pomocne kotace i nastimava, jos bolje....kakvi god da jesu, sveti spisi su zloupotrebljeni danas, pa je dobra stvar kad ih netko predstavlja u boljem svjetlu (kao ti) kad ljudima vec ne pada na pamet boga upoznavati bez tih pomocnih kotaca.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 13:18   #86
Kaskader,

Shvatam te u potpunosti , najgore je sto se religija zloupotrebljava u politicke svrhe, i sto su "najjaci glasom" (u smislu dreke ili medijske pompe) magarci i majmuni koji su od religije napravili sredstvo za svoje "mracne motive" u dusi.
Uglavnom ipak mislim da iako se najjace cuje glas magaraca i majmuna, da ce glas razuma vremenom prevladati, ako tako ne bude onda stvarno ima razloga da se zapitamo o buducnosti mnogih , a ponajvise onih nevinih koji su na ovaj i onaj nacin uplteni u te ideoloske struje(ekstrema).
Uglavnom, nadam se da ce prevagnuti "glas" razuma, iako je danas dreka majmuna i magaraca zaglusujuca.

Mir s tobom
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 13:48   #87
Da..moj dragi Adura...lijepo si to opisao..

Kao sto spomenuh, pratio sam neke rasprave tvoje sa Damirom na IB...i moram se sloziti sa Damirom u sljedecem. Lijep je tvoj pristup Islamu i zivotu uopce...takodje ja sam osobno puno raspravljao sa katolicima, pravoslavcima, protestantima, hinduistima, sikhitima...ljudima poput tebe...koji imaju jako fin pristup tim religijama i predstavljaju ih u drugacijem svjetlu, bas kao i sto ti predstavljas Islam.

No, bas kao sto ti je i Damir tamo napisao...vas glas je necujan...cuju se oni drugi...vi ste se osobno uzdigli iznad "religije" ali to je sve sto vam je moguce postici...vasa osobna uvjerenja da ce s vremenom vecina takvim pravcom krenuti ce naici na razocarenje...vasa je ideologija prilicno utopijska jer stoljeca prolaze, reformatori se gaze, glave padaju...ovce i dalje vole pastire koji ce im svirati muziku ugodnu za usi....

A religijskoj masi, muzika za usi je uvijek extremna, ona koja ce im masirati ego ektremizma, vjerskog elitizma i razlicitosti od drugih religija. To njima odgovara i vecina ih je...tvoji i moji pozivi nisu dobrodosli...ja sam to shvatio prije par godina, ti ces isto...u svoje vrijeme.

Ja kazem, dok je god ovaca bit ce i pastira koji ce imati sto strigati.

Quote:
onda stvarno ima razloga da se zapitamo o buducnosti mnogih , a ponajvise onih nevinih koji su na ovaj i onaj nacin uplteni u te ideoloske struje(ekstrema)
Zbog takvih nevinih koji su upleteni...treba nastaviti tiha djelovanja ali bez velikih ocekivanja i sa extremno velikom dozom tolerancije i iscekivanja, ne donosenja preuranjenih zakljucaka.

Ali mnogi su ipak odrasli ljudi i malo tko je bas puskom tjeran da prihvati lavez tih pasa i mukanje tih magaraca.

Osobno vjerujem da je coveku savjest vrhunski autoritet i jedini medijum kroz koji bog zeli doci do pojedinca...a savjest imamo svi...i ako zacepimo usi od tih magaraca, mozda cujemo savjest...ali ako se namjerno oglusujemo o savjest jer nam magareca buka vise odgovara...pa koga cemo kriviti.

Ja sam desetak godina bio dio "religijskog sistema"...ali boze sacuvaj da bih ikoga krivio za bilo sto...vecina ljudi su iskreno vjerujuci u te gluposti zeljeli dobro drugima...a i nitko me puskom nije tjero na nista...

Potrebno je raditi ljudima na svijesti da su malo vise svjesni samoodgovornosti....tada bi si ustedjeli gomilu gorcine i jada. Jer kada za nesto okrivimo sebe...radije nego druge...pokaze se da imamo vise razumijevanja prema sebi i gorcina i jad se smanjuje.

Zato kada vidis da je netko razocaran sa nekim "sistemom" ili ljudima i iz njega bujaju rijeke jada, gorcine i frustracije....pusti...nemoj zamjeriti...sve su to procesi odrastanja....dodje i doba kada covjek shvati da je ipak odgovoran za sebe....i ako mi netko da cokoladu da uzivam u njoj, i ja ju uzmem, a kasnije se pokaze da sam se od nje razbolio...pa sto cu sad...covjek mi dadne cokoladu u najboljoj namjeri....

Znas o cemu pricam...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 14:01   #88
Quote:
Potrebno je raditi ljudima na svijesti da su malo vise svjesni samoodgovornosti....tada bi si ustedjeli gomilu gorcine i jada. Jer kada za nesto okrivimo sebe...radije nego druge...pokaze se da imamo vise razumijevanja prema sebi i gorcina i jad se smanjuje.
Upravo se o tome radi, o odgovornosti.
Primjetio sam da je to prilicno "racionalizovano" kroz masu , odnosno gomilu.

Recimo ovako, muslimani svoju odgovornost prabacuju na "alime" , bez mnogo razisljanja i kritikckog (zdravo razumskog) stava oni su spremni u ime idola(koje su sami napravili , jer niti jedan taj alim nije zelio to sto su oni od njega napravili) i u ime "bratstva"(mase) da svoju odgovornost sublimiraju na kolektiv , i da je tako umanje.

Sa druge strane nista bolji nisu ni krscani, oni svoju odgovornost prebacuju na Isusa koji je "umro za njihove grijehe".

Niti zadrti materijalisti nisu bolji, oni ne vjeruju u "kaznu" , niti u drugi svijet tako da im je svaka "odgovornost" nesto "imaginarno",jedina odgovornost im je ona prema profitu, i prema koristi(u sustini to se sve svede na to).

uglavnom , dobro si primjetio da je "ciscenje covjeka" ili "mali pakao " upravo ta savjest , odnosno mehanizam savjesti je jedan od "utkanih bozijih sudova - u dusi,srcu", a svaka "griznja savjesti" mali "pakao" na ovom svjetu.

U sustini, Kur'anski , samo mogu reci da Kur'an ne "benda" to "prebacivanje krivnje na druge", bilo po osnovu kolektiva , bilo po osnovu bilo kakvog izgovora,svako ce za svoje odgovarati i niko ti vala nije kriv ako "cucnes".


Uglavnom radi se o "zloupotrebi" religije i u slucaju odgvorornosti , jer se sve "prebacuje" na druge.

Zalosno i smjesno u istu ruku.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 15:18   #89
Adura, pa koliko bi se onda slozio samnom u konstataciji da su najveci idolopoklonici upravo sljedbenici religija...jer njihova religija im je svrha sama sebi i end to it.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 16:50   #90
kaskader:
jer njihova religija im je svrha sama sebi i end to it.

Sve religije su institucionalizirane i svrha im je prosperitet na ovom svijetu pomoću instrumenta vjere.Ne znam koliko uopće ima smisla razgovarati o religijskim institucijama u pogledu vjere kad se ionako djelovanje relig. institucija prilagođava političkom trenutku(vremenu),pa se ujedno i prilagođava interpretacija vjere.

Svrha vjere je valjda u djelovanju.U pravu si, savjest bi se po meni mogla nazvati--božjim duhom(djelićem boga) u čovjeku.


"Ne učini drugom što ne želiš da se tebi učini,ne učini sebi što ne želiš drugom učiniti"
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 16:12   #91
Selam alejkum
Nedavno sam procitao ovu temu i stvarno bice mi zao ako ne iznosim svoje mislenje oko sihrom i napada od strana dzine.
Fakt je to deka postoje sihirbazi i to u ogroman broj ..
citao sam postove ostalima na ovo temu postove koje na zalost
negiraju postojanje sihrom ...
necu dugo da pisem evo vam link:
www.lijecenje-kuranom.com
idite na ulema o sihrom i ocjenite sami ..
kad je nas bozji poslanik Muhammed savs bio opsihren sta ce za nas obicni ljudi koji smo slepi oko sposobnostima sihirbazima,i dzine.
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 03:00   #92
Quote:
Alija20 kaže:
Selam alejkum
..
kad je nas bozji poslanik Muhammed savs bio opsihren sta ce za nas obicni ljudi koji smo slepi oko sposobnostima sihirbazima,i dzine.
pozdrav /selam/Shalom
jednom sam na Islam bosna forum napisala ovaj odgovor ali su ga brisali (jer ne ide sa njihovim tvrdnjama , a znas kako je , ako nisi snama onda si neprijatelj)

ovako, pokusacu da govorim jezikom logike , nauke dvadest prvog vijeka , pa nadam se da ce biti jasno

prije 1400 godina , ljudi nisu znali sta je recimo Epilepsija , pa kad su vidjeli covjek pada , sav se trza , od misicnih grceva , ponekad grize jezik a pjena mu ide iz usta , oni nisu znali za tu kemijesku reakciju u njegovim organizmom ,nisu znali sta je Misicna kontrakcija , pa su rekli: Sajtan ili Dzinija mu je usao u tijelu
tadasnji antidzinolozi su izmisli jedan vid terapije istjerijvanje Dzina i djavola iz tijela bolesnika tako da istuku bolesnika stapom, do zlo , da istjeraju djavola od njega

sada u ovoj vrijeme , vrijeme nauke i geneticke revolucije , vrijeme kloniranja covjeka mi vise ne tjeramo djavola ili Dzinija vec lecemo Bolesnika tako da mu uspostavimo taj kemijski balans (mislim na Epilepsije ili Parkinsonizam)

prije 1400 godina , djeca su umirali od obicne prehlade , sad zivimo u sasvim drugacije uslovi

Muhamed nije bio osahren (kako ti kazes) vec tada su davali takve dijagnoze umesto recimo dijabetes tada su rekli SIHR

znas , inace taj izraz Sihr je bio koriscen za mnoge dijagnoze pa sve je ispalo pod dijagnozom Sihr i osihren

dragi prijatelju , ja mislim da se slazes samnom da je ovo zalost ,da tako mlad covjek kao sto si ti i vjerovatno i skolovan da jos prica o Sihr i sihrbadzi ...

jos nesto kad koristite te poluarapske izraze zasto ih ne koristete kako treba , Arapi ne kazu Sihrbadz , VEC SAHARA (mnozina) i Sahir (jedan)
ne kazu osihren , vec mashur

selam i svako dobro
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 16:47   #93
selam alejkum
Evo recicu vam jednu storiju:
imam jedan drug koj di juce bio je u redu isao je u dzamiju
druzio se sa nama ljepo se ponasao , odjednom jedan dan
poceo je sa histericnom ponasanje plakao je nece da dolazi sa nama i lezeo je u posteli i svaki tren mislio je samo na smrt.
skupioje nas svako vece i terao je nas da mu ucimo tekbir
i uvjek kad smo poceli da mu ucimo bilo sta bilo koja sura toj se napocetku tresio kao da ima tresku pa je padao u komu..
i kako ti kazes islismo da trazimo ljek u ta tehnologija sa 21 vjek
kako sto ti je narekujes ..
isli smo na nevropsihijatre prosetali smo sve bolnice koje postoje na ovim prostorima ..
pio je raznih ljekova i sve je bilo lose i lose .. potrosio smo mnogo novca za ovo tehnologiju i da na kraj OVA TEHNOLOGIJA SA 21 VJEK NI KAZE OVAJ COVJEK JE ZA U LUDNICU ???????
kazi mi sestro kako ces se ti ponasati kad se radi za tvoju najbolju drugarico ....SPREMA TEHNOLOGIJU TREBA DA GA ODNESEMO U LUDNICU????????? NA ZALOST SESTRO .
Ljek je samo Allah dzs .hvala allahu sto je dao ovakvim ljudima
koji ljece sa kuranom naravno ljeci samo allah dzs a ne ta tvoja tehnologija..
dobro procitaj hadis koj ga prenesuje imam muslim i buhari
za sihr naseg poslanika muhammed savs ....
I SMESNO JE STA TI OVO KAZES DA JE ON BOLOVAO ODNEKI GRIP
mnogu jasno kaze se da ga je opsihrio evrein ..
necu da se zamaram kako arap kazi za magija
ALI PREDLAGAM TEBI DA MALO VISE SE ZAMARAS SA OVIM ZASTO
SUTRA MOZE I TEBI DA SE DESI NESTO SLICNO PA ZA TO TA TVOJA TEHNOLOGIJA LJEKA NEMA ???????
SELAM ALEJKUM
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 16:52   #94
MOLIM VAS DA NE MI ZAMERITE OKO GOVORA JA SAM
MAKEDONAC
 
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 16:33   #95
malosam citao o vam ana islambosni jer ih stalno prozivate i mogu reci da sam se razocarao u vas.
vi jedne te iste stvari postirate i nikako ne prihvatate dokaze.
a i ti brate adura i tamo imas neke svoje tefsire kao sto sam i ja rekao ovdje.
zalosno je to ali eto sto sada niko ne pita brata aliju o njegovom prijatelju i tvojoj tehnologiji 21 vijeka rima?
da vam se allah smiluje i uputi vas na pravi put
iscjeljitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 17:38   #96
Brate iscjeljitelju,
Pazljivijim citanjem postova koje sam pisao na ovu temu mozesh uociti da ne negiram vjerovanje u jinne, niti negiram postojanje magije , niti djelotvornost vjere same po sebi , kao lijeka za dusevna oboljenja(chak i neka organska ukoliko im je uzrok hiponondrija).

Brat Alija je kao jedan od dokaza lijecenjem Kur'anom, kao i uticaj stetan uticaj naveo i to da je Poslanik bio opsirhan.

Po toj interpretaciji Muhammed je oko 6 godine po hidzretu bio opsirhan od strane jednog jevreja.Naime po toj interpretaciji Muhammed je bio pod uticajem sihra oko sest mjeseci(do godinu i po)godinu zivota.Po toj interpretaciji Muhammed je bio "sterilizovan" od strane "jina".

Iako uzmesh da je sihr uticao na privatni zivot Poslanika, a ne Objavu podizu se neka zanimljiva pitanja.

Prema toj interpretaciji Muhammed nije mogao(zbog sirha):
1.Voditi normalan privatni zivot , jer je "obolio" od sirha.
2.Imati djece.
3.Bio je "manje mobilan".

Istina pak kaze drugacije , kao i istorija.

Istorija spominje da je Poslanik u 6-7 godini po hidzretu obolio od groznice u bitci kod Khaybar , pa je napustio bojno polje.Zamjenio ga je Ali(ra) koji je(za cudo) isto nakon nekog perioda obolio od iste groznice.

Kada se Poslanik vratio tokom ekspedicije jevreji su pokušali da otruju Poslanika s.a.v.s.
Zaynab bint al-Harith zena Salam b. Mishkama je ispekla komad mesa, i na onaj koji je znala da je bio omiljen stavila otrova.
Nakon što je stavila otrov, Muhammed je okusio meso, samo na kratko dok nije shvatio da je meso otrovano.Zaynab bint al-Harith je priznala da je htjela da ubije Poslanika s.a.v.s. , drugi ashabi su zeljeli da je ubiju , ali ju je poslanik postio na slobodu.

Druga stvar, u tom periodu je Muhammed dobio sina Ibrahima, sto nikako (po vashoj interpretaciji ) nije mogao da ima ako je bio pod sihrom.

Treca stvar,
Ukoliko je Muhammed zaista bio "osirhan" po vashoj interpretaciji ,sest mjeseci onda je sherijat izvucen iz hadisa upitan, jer kako da bilo ko bude siguran dali je nesto Muhammed rekao pod sihrom ili ne?

Uglavnom teza da je Muhammed opsirhan(po vasoj interpretaciji) u vremenu od sest mjeseci(ili godinu i po) nema temelja u stvarnosti i u istoriji, kao sto ista podize mnogo ozbiljnija pitanja nego sto je "lijecenje Kur'anom" i sihr .
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:04   #97
Talking jos da nam i gazda*faruk navrati ...

i islambosna je u punom sastavu !!!



nego ...

sta cemo

ako nam navuku

dzine i sihribaza

glavom i bradom...

...na forum ???!!!

livadi© is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:09   #98
Ama dovoljan si nam ti livadichu, sta ima gore od toga?


Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:14   #99
Unhappy

cuo sam da se sihribaz

istjeruje tako sto mu citaju kuran ...

dok ne ugine ...

...sihribaz ili pacijent !!!

pa se prepadoh ...

... mislis li to i na mene primjeniti ???!!!

livadi© is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:19   #100
Jok , zalud gubiti vrijeme, izgubljen slucaj.


Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.