Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2015., 10:39   #1641
http://www.zirs.hr/obrazovanje-odras...p=3&program=50

U ZIRS-u je :
Cijena za polaznike seminara iznosi 1.200,00 kn po polazniku + PDV (ovaj program nije oslobođen obveze plaćanja PDV-a) u što je uključena i obrazovna dokumentacija.

Mislim da nebi trebalo biti skuplje ...
__________________
Lijenčine nisu samo oni koji ne rade, već i oni koji mogu raditi bolje.
Keti051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 20:10   #1642
svaka njima čast, ali treba vidjeti što točno piše u pravilniku. taj je pravilnik stalno mjenjaju...na poslu mi je pravilnik s izmjenama, pogledam sutra...
ines.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 08:15   #1643
Quote:
tujec kaže: Pogledaj post
Pozdrav;

ima li netko informaciju da li se andragogija može položiti negdje na području Varaždinske ili Međimurske županije?? Ili je u Križevcima najbliže za to područje.. tnx
Nema.

Ja sam isto iz Varaždina, pa sam išao polagati u ZIRS.

1200 kn+PDV. Traje 2 dana (andragogija i psihologija+obrazovna dokumentacija iz prakse), Treba napraviti seminarski u roku od 7 dana od predavanja i ko prođe, za dodatnih 7 dana je ispit. 90% pitanja je na zaokruživanje.

Sretno.
ORIELKO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 08:41   #1644
Quote:
ines.a kaže: Pogledaj post
svaka njima čast, ali treba vidjeti što točno piše u pravilniku. taj je pravilnik stalno mjenjaju...na poslu mi je pravilnik s izmjenama, pogledam sutra...
U pravilniku ne spominju uopće andragogiju.. Samo u Zakonu čl. 30 st.2, a tamo je to prilično jasno napisano Nije da mi se baš da, ali očito ću morati.
MikiMF is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 11:35   #1645
Quote:
MikiMF kaže: Pogledaj post
Koja je cijena toga? Ne mogu naći na njihovoj stranici..

CIjena je 1200kn ako se dobro sjećam. Ja sam ih zvao i telefonski dogovorio. Kada se skupi dovoljan broj ljudi onda će se osposobljavanje iz andragogije održati. Dakle, u fazi čekanja sam. Ima ZIRS, a ima i Visoka škola za sigurnost, cijena je ista kod jednih i drugih.
piple is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 11:19   #1646
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Mislim da je ukinuto ovo za firme do uključivo 49 radnika.

PRAVILNIK O OBAVLJANJU POSLOVA ZAŠTITE NA RADU (NN 112/14, 43/15, 72/15)

Članak 6.
Kod poslodavca koji zapošljava do uključivo 49 radnika, poslove zaštite na radu obavlja najmanje jedan stručnjak zaštite na radu I. stupnja.

I to je to.
To je u redu za firme do 49 zaposlenih, ali ja sam shvatio da se ovdje radi o firmi s oko 80 zaposlenih, a za njih još uvijek vrijedi da posao može obavljati stručnjak I ukoliko je manje od 20% poslova koji nisu s posebnim uvjetima rada. Ne da se slažem s tim, ali propis tako kaže.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 11:32   #1647
Quote:
piple kaže: Pogledaj post
Kolega mislim dan si u krivu. Evo mail iz Ministarstva nakon što sam im postavio isto pitanje: "Stručnjaci zaštite na radu koji obavljaju osposobljavanje radnika za rad na siguran način, bez obzira da li to rade za potrebe vlastitog poslodavca ili za druge poslodavce kao stručnjaci zaposleni kod ovlaštenih osoba, obvezno moraju imati položena minimalna andragoška znanja sukladno odredbi članka 30. stavka 2. Zakona o zaštiti na radu („Narodne novine“, broj 71/14, 118/14 i 154/14), u protivnom slučaju se njihova osposobljavanja ne mogu priznati, tj. tako sastavljeni zapisnici o osposobljavanju ne vrijede te se slijedom toga smatra da radnici nisu osposobljeni za rad na siguran način.

S poštovanjem,"


Isu stvar mi je rekao inspektor ZNR prije 2 tjedna nakon inspekcije u mojoj firmi, kao i profesor na Visokoj školi za sigurnost. Upravo sam se iz tih razoga predbilježio za sljedeće andragoško osposobljavanje na Visokoj školi za sigurnost. Predavanja 3 dana pa ispit i miran sam što se osposobjavanja radnika tiče.
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
Hm, citam sad malo zakon i pravilnik o osposobljavanju iz zastite na radu i ispada da je to stvarno tako. Sad me muci zasto sam tvrdio suprotno, jel se to nesto izmjenilo u izmjenama i dopunama ili sam ja to nesto bio krivo shvatio???


Sent from my iPhone using Tapatalk
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Jbt., pa i ja sam evo do maloprije isto mislio da ne treba imati andragogiju za osposobljavanje u svojoj firmi!?!
Moram se ne složiti s vama oko toga, ali evo napisat ću svoje mišljenje pa možemo diskutirati.
Prije svega "genijalci" iz Ministarstva ne znaju tumačiti ono što su propisali ili to nije jasno napisano ono što su mislili. Što se inspekcije tiče, nisam raspravljao o tome, ali mogao bih im usmeno objasniti ono što mislim.
Dakle, članak 30., stavak 1 Zakona o ZNR govori o osposobljavanju za vlastite potrebe. Stavak 2 se odnosi na ovlaštene osobe koje moraju dobiti ovlaštenje Ministarstva, a stručnjaci u svojim firmama to ne moraju ishoditi. Sama riječ ovlaštene osobe govori da se tu radi o osobama koje moraju dobiti ovlaštenje. Nadalje stoji u istom članku da će se sve definirati pratećim Pravilnikom, a u Pravilniku nigdje ne stoji da poslodavci koji za sebe rade poslove izrade Procjene rizika, vođenja poslova ZNR, osposobljavanja za rad na siguran način i ovlaštenika i povjerenika moraju dobiti ovlaštenje. Moraju tražiti samo ovlaštenje za ispitivanje strojeva i radnog okoliša i za to su im propisani kadrovski uvjeti. Samim time ne trebaju ovlaštenje za osposobljavanje, a time ne spadaju pod stavak 2 točke 30 Zakona o ZNR.

Naravno, ukoliko se ne slažete napišite svoje, ali ja bih da imam dvojbu ili problem polaganja andragogije, tražio od bilo koje nadležne institucije objašnjenje ovoga što sam naveo, a oni su sami napisali kao zakonodavci.

Opet s druge strane, svima koji misle obavljati poslove osposobljavanja za svoje potrebe, preporučam da ipak završe Andragogiju budući da je to nešto što stvarno daje bazu za obavljanje tih poslova. Opet ponavljam, tko god se misli ozbiljno baviti poslovima zaštite na radu trebao bi i sam težiti da se usavrši najbolje što može, a i Andragogija je stvarno važan dio toga.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 15:55   #1648
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Moram se ne složiti s vama oko toga, ali evo napisat ću svoje mišljenje pa možemo diskutirati.
Prije svega "genijalci" iz Ministarstva ne znaju tumačiti ono što su propisali ili to nije jasno napisano ono što su mislili. Što se inspekcije tiče, nisam raspravljao o tome, ali mogao bih im usmeno objasniti ono što mislim.
Dakle, članak 30., stavak 1 Zakona o ZNR govori o osposobljavanju za vlastite potrebe. Stavak 2 se odnosi na ovlaštene osobe koje moraju dobiti ovlaštenje Ministarstva, a stručnjaci u svojim firmama to ne moraju ishoditi. Sama riječ ovlaštene osobe govori da se tu radi o osobama koje moraju dobiti ovlaštenje. Nadalje stoji u istom članku da će se sve definirati pratećim Pravilnikom, a u Pravilniku nigdje ne stoji da poslodavci koji za sebe rade poslove izrade Procjene rizika, vođenja poslova ZNR, osposobljavanja za rad na siguran način i ovlaštenika i povjerenika moraju dobiti ovlaštenje. Moraju tražiti samo ovlaštenje za ispitivanje strojeva i radnog okoliša i za to su im propisani kadrovski uvjeti. Samim time ne trebaju ovlaštenje za osposobljavanje, a time ne spadaju pod stavak 2 točke 30 Zakona o ZNR.

Naravno, ukoliko se ne slažete napišite svoje, ali ja bih da imam dvojbu ili problem polaganja andragogije, tražio od bilo koje nadležne institucije objašnjenje ovoga što sam naveo, a oni su sami napisali kao zakonodavci.

Opet s druge strane, svima koji misle obavljati poslove osposobljavanja za svoje potrebe, preporučam da ipak završe Andragogiju budući da je to nešto što stvarno daje bazu za obavljanje tih poslova. Opet ponavljam, tko god se misli ozbiljno baviti poslovima zaštite na radu trebao bi i sam težiti da se usavrši najbolje što može, a i Andragogija je stvarno važan dio toga.
POTPISUJEM
ZOKI42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 12:22   #1649
Dali je poslodavac temeljem Pravilnika o sigurnosti i zaštiti zdravlja pri radu s računalom dužan financirati kupnju dioptrijskih naočala kada se na liječničkom pregledu ustanovi da radnik ima potrebu za naočalama ili si sam radnik kupuje naočale??
danijel363 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 14:01   #1650
Quote:
danijel363 kaže: Pogledaj post
Dali je poslodavac temeljem Pravilnika o sigurnosti i zaštiti zdravlja pri radu s računalom dužan financirati kupnju dioptrijskih naočala kada se na liječničkom pregledu ustanovi da radnik ima potrebu za naočalama ili si sam radnik kupuje naočale??
Svaka osoba koja ima zdravstveno osiguranje ima pravo na subvenciju za naočale od strane HZZO-a u iznosu od nekih 80-ak kuna. Raspitaj se u HZZO-u.
MRCINA2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 16:30   #1651
Quote:
danijel363 kaže: Pogledaj post
Dali je poslodavac temeljem Pravilnika o sigurnosti i zaštiti zdravlja pri radu s računalom dužan financirati kupnju dioptrijskih naočala kada se na liječničkom pregledu ustanovi da radnik ima potrebu za naočalama ili si sam radnik kupuje naočale??
Quote:
MRCINA2102 kaže: Pogledaj post
Svaka osoba koja ima zdravstveno osiguranje ima pravo na subvenciju za naočale od strane HZZO-a u iznosu od nekih 80-ak kuna. Raspitaj se u HZZO-u.
I to što je kolega napisao, a s druge strane nije poslodavac "kriv" što djelatnik ima dioptriju od prije. On je samo odgovoran da ju ne pogoršava radniku u svom tehnološkom procesu.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 09:53   #1652
Izmjene i dopune pravilnika za prijavu ozljede, novi obrazac, 5 primjeraka po novom, od 03.07.15. Cini mi se, proguglajte malo N.N.


Sent from my iPhone using Tapatalk
igor minga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 11:36   #1653
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
Izmjene i dopune pravilnika za prijavu ozljede, novi obrazac, 5 primjeraka po novom, od 03.07.15. Cini mi se, proguglajte malo N.N.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Izmjene i dopune pravilnika o ovlaštenjima za poslove zaštite na radu (za one koji žele kao privatna ili fizička osoba obavljati poslove zaštite na radu za druge pravne osobe).
ORIELKO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 16:23   #1654
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Moram se ne složiti s vama oko toga, ali evo napisat ću svoje mišljenje pa možemo diskutirati.
Prije svega "genijalci" iz Ministarstva ne znaju tumačiti ono što su propisali ili to nije jasno napisano ono što su mislili. Što se inspekcije tiče, nisam raspravljao o tome, ali mogao bih im usmeno objasniti ono što mislim.
Dakle, članak 30., stavak 1 Zakona o ZNR govori o osposobljavanju za vlastite potrebe. Stavak 2 se odnosi na ovlaštene osobe koje moraju dobiti ovlaštenje Ministarstva, a stručnjaci u svojim firmama to ne moraju ishoditi. Sama riječ ovlaštene osobe govori da se tu radi o osobama koje moraju dobiti ovlaštenje. Nadalje stoji u istom članku da će se sve definirati pratećim Pravilnikom, a u Pravilniku nigdje ne stoji da poslodavci koji za sebe rade poslove izrade Procjene rizika, vođenja poslova ZNR, osposobljavanja za rad na siguran način i ovlaštenika i povjerenika moraju dobiti ovlaštenje. Moraju tražiti samo ovlaštenje za ispitivanje strojeva i radnog okoliša i za to su im propisani kadrovski uvjeti. Samim time ne trebaju ovlaštenje za osposobljavanje, a time ne spadaju pod stavak 2 točke 30 Zakona o ZNR.

Naravno, ukoliko se ne slažete napišite svoje, ali ja bih da imam dvojbu ili problem polaganja andragogije, tražio od bilo koje nadležne institucije objašnjenje ovoga što sam naveo, a oni su sami napisali kao zakonodavci.

Opet s druge strane, svima koji misle obavljati poslove osposobljavanja za svoje potrebe, preporučam da ipak završe Andragogiju budući da je to nešto što stvarno daje bazu za obavljanje tih poslova. Opet ponavljam, tko god se misli ozbiljno baviti poslovima zaštite na radu trebao bi i sam težiti da se usavrši najbolje što može, a i Andragogija je stvarno važan dio toga.
Urione, puno hvala za još jedno pametno objašnjenje. S obzirom da živimo u državi u kakvoj živimo, svatko će taj članak protumačiti kak mu paše, a pogotovo inspektor ako mu je u cilju odrapit neku kaznu. Slažem se da bilo kakva obuka i znanje nije nikad naodmet i ja ću se osobno potruditi to objasniti poslodavcu, ali ima i onih koji si jednostavno ne žele (ili ne mogu) priuštiti trošak koji zakonski nije obavezan.
MikiMF is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 08:46   #1655
Zanimljivo je vidjeti da u cl.30 pise osoba ovlastena, a radi se o ovlastenoj osobi....

Koliko vidim u izmjenama pravilnika o ovlastenjima za poslove znr izbacili su onu nebulozu od samozaposlene osobe i smanjili su broj godina potrebnog iskustva s tri na dvije god....
ines.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 13:59   #1656
Quote:
MikiMF kaže: Pogledaj post
Urione, puno hvala za još jedno pametno objašnjenje. S obzirom da živimo u državi u kakvoj živimo, svatko će taj članak protumačiti kak mu paše, a pogotovo inspektor ako mu je u cilju odrapit neku kaznu. Slažem se da bilo kakva obuka i znanje nije nikad naodmet i ja ću se osobno potruditi to objasniti poslodavcu, ali ima i onih koji si jednostavno ne žele (ili ne mogu) priuštiti trošak koji zakonski nije obavezan.
Ne može svatko pa tako niti inspektor tumačit zakon kako mu paše već onako kako piše. Baš u tome i jest između ostalog najveći problem što priučeni stručnjaci i sami poslodavci protumače nešto na jedan način, inspektor na drugi, a u konačnici nitko nije u potpunosti u pravu. Poslodavci ako smatraju da su u pravu dužni su dati prigovor na rješenje inspektora i žaliti se na prekršaj, ne može se kazna baš tako lako odrapit ako ste u pravu. O tome baš i piše URION, poslodavci i stručnjaci ZNR se trebaju educirati iz područja zaštite, pa i između ostalog položiti i tu andragogiju, kako bi znali na osnovu čega se žaliti inspektoru i kako inspektoru začepiti labrnju , a svoje radnike tj, same sebe zaštiti na najbolji mogući način. Dok god zaštitu i ulaganje u edukaciju budete smatrali kao dodatni trošak možete biti sigurni da ćete živjeti u stalnom strahu od inspektora, a kad se dogodi ozljeda držte hlače tada na red stupaju odvjetnici koji vas gule do gole kože
ZOKI42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 14:31   #1657
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
Izmjene i dopune pravilnika za prijavu ozljede, novi obrazac, 5 primjeraka po novom, od 03.07.15. Cini mi se, proguglajte malo N.N.


Sent from my iPhone using Tapatalk
U pravu si. I ja sam našao, NN od 20.07.2015, sa 8 primjeraka na 5.
piple is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 15:03   #1658
čitam i čitam ali nikako da budem 100% siguran, pa molim kratku konzultaciju. tko radi procjenu rizika za građevinsku firmu preko 50 zaposlenih?

mogu li (moram li) ja kao stručnjak II stupnja ili vanjska ustanova, odnosno ovlaštena pravna osoba?
b_special is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 11:59   #1659
Quote:
b_special kaže: Pogledaj post
čitam i čitam ali nikako da budem 100% siguran, pa molim kratku konzultaciju. tko radi procjenu rizika za građevinsku firmu preko 50 zaposlenih?

mogu li (moram li) ja kao stručnjak II stupnja ili vanjska ustanova, odnosno ovlaštena pravna osoba?
Bez obzira o tome kolika je firma (1 zaposleni ili 10000) i bez obzira na djelatnost Procjenu rizika za svoje potrebe može napraviti Poslodavac sam za sebe. Tko će to unutar firme napraviti nije naglašeno, ali naravno na svakoj Procjeni piše tko je radio na njoj. Naglašavam može budući da to može dati i ovlaštenoj ustanovi ukoliko nije siguran kako ju napraviti. U bilo kojem slučaju važne su 3 stvari definirane u Zakonu i Pravilniku - mora postojati, biti u skladu s postojećim stanjem (rizici na mjestu rada - opasnosti, štetnosti, napori) i mora se dati djelatnicima da im bude dostupna na mjestu rada.
Kao stručnjak II ZNR morao bi znati ovo što sam napisao.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 13:04   #1660
Znam čitati hrvatski sa razumijevanjem pa sam i shvatio tako kako si napisao, ali kod ovih naših zakona i pravilnika nikada ne možeš biti siguran da nema neka rupa ili nelogičnost. Zato sam se htio posavjetovati.
Što se tiče procjene rizika, onaj seminar za stručni ispit gdje nešto sam zbrljaš oko metoda za procjenu rizika a koji ti nitko i ne pogleda, sigurno nije dovoljan da bi odmah sutra čovjek mogao samostalno napraviti procjenu. U građevinskoj firmi. Što je upravo slučaj sa svima nama koje je poslodavac uputio na osposobljavanje a nismo u startu te struke. Problem je što nemaš nikakav support. Ovima u ovlaštenoj firmi nije u interesu da ti pomognu, što je i razumljivo. Ali ajde, pošto sam na gradilištima 10 godina nekako ću se snaći.

Imam još jedno pitanje; prije 10 min mi je došao direktor i naredio da se raspitam gdje ima osposobljavanje za Drager i koja je procedura pa da me pošalje... Htio bi uvoditi reda po gradilištima... Zna li netko? Po mogućnosti u Osijeku.
b_special is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.