Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2006., 15:05   #1
Uvod u makrobioticku kuhinju

U iscekivanju tecaja iz makrobioticke kuhinje citam knjigicu i pokusavam nesto skuhati no ne uvijek uspjesno . Zamjetih da tu ima vrsnih makrobioticara i kuhara pa bih molila da napisu koji dobar recept ili savjet. Hvala
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 13:34   #2
jos niko Leela 108 di si? Daj hiti oko na ovo
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 14:43   #3
Imas krasnu knjigu Prirodno i slatko od JAdrane Boban Pejic. Mozda je dobra ideja za pocetak


Ja ne radim neke tipicne bozicne kolace, napravim tortu od prosa, zelea i jabuka (zgusnem s kuzuom ili agar agarom)

Bozicnu stolu (kruh s vocem) kupim u ducanu zdrave hrane.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 15:18   #4
fala . Vidis to je zgodno.
Ja nisam znala ni rizu skuhat no onda je Leela uskocila pa sam je skuhala. Mene za sada zanima vise recepti za juhice, i te spike. I recimo kaj se navek za dorucak jede riza u kombinaciji s nekom drugom zitaricom? onak suha
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:03   #5
Ja si za dorucak skuha bundevu i quinou. I ubacim malo nesumporiranih grozdjica unutra.

Recepte skupljam od teta u ducanu, kad im se smilim mi nesto i zapisu. Onda u principu kupim sve sastojke, pa su svi sretni i veseli.

Miso juhicu imam svaki dan na meniju, lukic ili poriluk narezan na male kolutice, mrkvica rezana dijagonalno (zasto, bo al ajde) wakame alge, neko korjenasto cudo- pastrnjak mislim, pa se lagano kuha. U kuhano ubaciti par komada tofua prokljucati par puta, razmutiti miso, uliti unutrai vratiti na vatru, ali ne smije zakuhati.

JA si cak miso stavim u tanjur, pa preko toga juhicu, jednostavnije mi je.

NIsam vjerojatno na pravoj liniji, davnih godina sam bila, sad mi tete prilagode recepte da mi je jednostavnije i da mi pase.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:05   #6
I volim manestricu, osnova kao miso, ali dodam i lecu i kombu algu, dodje gusto. Pa miso unutra i to mi je glavno jelo u danima kaad sam knap s vremenom ili niasm jako gladna.

NA zalost u zadnje vrijeme su mi prsti precesto u cokoladi, ili veslam zlicom po nutelli.

Imam recept negdje za njoke s kuskusom i pekmezomako hoces, potrazim.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:06   #7
Hmmm... kad sam ja bio mlad i zelen isto je bila popularna makrobiotika ali mi se cini da je osnovno ucenje bilo da se koriste iskljucivo sezonske namirnice iz najblize okoline, dakle bez ikakavih egzoticnih algi i zacina. Jesam ja tu nesto fulao ili se moda promijenila
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:19   #8
KOmbu alga pomaze da grahorice ne napuhuju. Wakame slovi kao prirodni antibiotik.

Sigurna sam da nitko ne bi imao nista protvi da krenes roniti i izvlaciti JAdranske alge van

NAmirnice sezonske, u smislu da se ne preporucaju banane ili ananas zimi, nego voce i povrce kojeg ima.

Nadopunjavaju se stvarima koje su kvalitetne i pomazu organizmu. Recimo umeboshi sljive su meni u hrani nezaobilazne, a nitko kod nas ne kiseli sljive

Mislim da se ovo o cemu ti pricas zove mediteranska prehrana, ne makrobioticka. Ali vidim gdje je moglo doci do zabune
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 22:32   #9
ajmo sad u 3 rečenice; zašto makrobiotika?

ovo pišem, jeduć kokice iz mikre, s pivom zaljevajuć.
al meni je to načelno jako fina hrana, ali ponekad.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 23:10   #10
A to nismo mogle na kavi rijesiti Zbog poradi zdravlja. Eto 3 rijeci
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 08:41   #11
ja pocela to istrazivati zbog zdravstvene p***arije u obitelji
poceli smo kuhati miso juhu no ubacili smo kaj smo imali npr. karfiol, brokula, alge naravno i te spike. No u knjigici navode koristiti izvorsku vodu kaj je meni malo ekstrem. Ja nisam neki mesojelac no nekak si nemrem zamisliti cijeli dan jesti miso juhu a gladan si za sat vremena

Noemi pa ti si prava makrobioticka knjigica fala

moze recept koji
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 09:13   #12
pa mogle smo; ćemo.

men je to fino jestu u makrorestoranu; al me stvarno zanima koji je motiv osim zdravlja.
jer zapravo iznimno je komplicirano promjenit nešto na čemu si odrastao; a bome i cijene biodućana su malo visoke.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 10:05   #13
moj osvrt:kupis u biovegi i prirodno je i prirodno platis a oni upakiraju u svoje vrecice (valjda kupe na veliko) i nema specifikacija nego je vrlo sturo. Ak vec placas koliko placas onda bi deklaracija trebala biti preciznija.
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 10:08   #14
mda; svratim ja ponekad do njih; al više u restoran nego u dućan.

njih dućan ne blago nervira; al to je moj problem; sve što taknem, ko suho zlato.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 10:21   #15
ok deca, ajde mi objasnite (u smislu dajte recept) kaj da radim s algama i kojim. i kaj su alfa alfa klice. i to.
ja ne prelazim na makrobiotiku, nego kombiniram najbolje od toga.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 14:31   #16
Quote:
plavva kaže:
ok deca, ajde mi objasnite (u smislu dajte recept) kaj da radim s algama i kojim. i kaj su alfa alfa klice. i to.
ja ne prelazim na makrobiotiku, nego kombiniram najbolje od toga.
U stvari su to klice od djeteline, lucerke. Ima negdje recept za naklijavanje, samo treba pazit gdje se sjeme kupuje da nebi bilo tretirano za sjetvu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 10:25   #17
alfaalfa imaš u mercatora; na odijelu di su gljive.
ja ih mećem u salate; ponekad.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 10:50   #18
Ja sam kupila wakame i kombu alge i idu u juhice. Prvo se namoce i onda ubace. Mogu zavirit doma u knjigicu na recept pa napisem
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 16:46   #19
Makrobiotika je super jer mi je dobro nakon takvog obroka! Dok se nisam pozabavila makrobiotikom imala sam problema sa bolovima, napuhavanjima, eksplozivnom stolicom, eksplozivnim vjetrovima (prdež koji ne možeš zaustaviti niti kada kontaktiraš sa ljudima), težinom u želucu itd...
Sada se osjećam preporođeno. Priznajem da nisam samo na režimu makrobiotike, ali se trudim. To što ja koristim je između makrobiotike i vegetarijanstva, ali se više naginje na makrobiotiku. Ako krenete kuhati više neko peći već ćete se osjećati bolje. Ja sam izbacila meso i puno mi je bolje. Za makrobiotički način prehrane treba se učiti prilagoditi prehranu i sebe. Za to je potrebno vrijeme, ali vrijedi.
Recepti?
Ovaj tjedan ide u Dobro jutro prilog iz Makronove, pa je to dobar način učenja. Svatko tko želi barem zaviriti u principe makrobiotike treba uzeti knjigu Hrana za život jer je najbolji uvod u sve. Tamo su recepti prilagođeni kombiniranju onoga što je ostalo od jučer za ručak danas.
Meni je najdraži doručak kaša od ječma sa jabukama, cimetom, sušenim marelicama, grožđicama, rižinim mlijekom i bademima. Najbolja je tek drugi dan kada se podgrije.
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 02:13   #20
nisam makrobiotičar...ali naginjem
ovo mi je prvo iz glave:
*zobene pahuljice, suhe ribizle, grožđice i bademi- preliveno vrućom vodom (najbrži doručak, ali mi je tako fino da ponekad jedem i kao desert)
*zob i pšenica namočeni preko noći stave se kuhati i nakon nekog vremena se dodaju naribana jabuka i bademi/orasi/sjemenke razne...(još finije, ali dulje se kuha)
*kolač: proso isprati i staviti u pleh (dovoljno da prekrije dno), zaliti vodom s malo slada, meda, stevie... ili nekim žitaričnim mlijekom tek toliko da prekrije, na to natrpati ribanih jabuka s malo cimeta i nesjeckanih badema ili sl, kada je pečeno rastopiti malo čokolade (bez mlijeka, maslaca, aditiva...) s mrvkom vode i poprskati po jabukama- spoj gorkaste čokolade i slatkih jabuka je
*najjednostavnija verzija juhe od buče: poprži se malo luka i doda se nasjeckana buča, sol i papar, malo se dinsta, pa se doda vode i šaka-dvje crvene leće, zgusne se s malo brašna ili kuzu praha razmućenih u vodi, na kraju se doda svježi peršin. Ovo je osnova za 1001 verziju koje se dobivaju dodavanjem začina (lovor, kurkuma, češnjak, đumbir...), raznih korjenja (mrkvica, celer, pastrnjak...), grahorica (slanutak, zel. leća, grah...)
*extrajednostavan složenac od buče: isto ovako prodinstana buča slaže se u posudu-red aldente skuhane tjestenine, red buče, posuti s peršinom i ribanim kozjim sirom, pa isponova-zapeći u pećnici.
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.