Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2007., 09:54   #21
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Nedavno sam bila u jednom restoranu u dalmaciji i dobila sam blitvu začinjenu vegetom.
Upravo to mene izluđuje!
Zamisli da su ovdje u jednoj putopisnoj reportaži, praveći nam besplatnu reklamu za našu obalu, između ostalog pokazali i jedan restoran, gdje je kuhar priredio škampe, prekrasne, velike, lijepe na oko kako samo oni naši znaju biti i dok on tako yaka-yaka-bla-bla priča kako ih pripremiti, veli slijedeće:"I sada naša tajna" i zgrabi žlicu i s njom u vrećicu vegete i krene prašiti one sirote prekrasne škampe tom žutom prašinom Vjeruj mi da se još nisam od šoka oporavila i još me jeza hvata kad se sjetim.
Našim ljubiteljima vegete nije jasno koliko je taj okus zapravo umjetan i koliko ga oni nenavikli na njega svakodnevnom upotrebom, osjećaju kao stran, neprirodan.
Ne vidim razliku u okusu buzare od morskih plodova začinjenu vegetom i recimo gulaša s vegetom - meni to ima isti okus
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 09:59   #22
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Blitva kojoj sve osim par kapi maslinovog ulja pokvari okus potpuno je bila ubijena začinom.
a sol?
Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 12:08   #23
Pa najbolje je onda uopće ne koristiti ni začine ni sol i nek svako jelo ima svoj prirodan okus.....najeli bi se ne
__________________
nema problema
da lee boor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 12:54   #24
[QUOTE=Donata;9174910]
Quote:
Točno, ali konkretno za betakaroten, koji je antioksidant u našem tijelu i izuzetno koristan kad u nas dođe iz povrća i voća, sintetički u vidu pripravaka, kod pušača povećava rizik raka pluća - znači nije sve bezopasno samo zato što postoji i u prirodi.
krivo. to je jedna te ista molekula i odakle i na koji god način ti nju izvukla, ostat će ista. nadam se da ne aludiraš na gluposti o "bioenergiji". ono kao, ovo je "prirodno", a ovo je "umjetno"...

Quote:
Ako kupuješ standardno povrće, tek onda ti vegeta ne treba, jer u vegeti nema egzotičnih začina, koliko se sjećam u onih jadnih 8% sušenog povrća nalazi se mrkva, celer, peršin. luk - dakle standardni svežanj začina za juhu, ništa egzotično!
ali bude ukusnije. i nećeš staviti šaku, nego žličicu.

Quote:
Što se pretjerivanja tiče - Podravka je ta koja pretjeruje sa svojim reklamnim receptima, ono posipanje po ribi, po salati ... :fuj.fuj.fuj: Vegeta, koja je rođena kao dodatak juhama (i varivima - tradicionalna prehrana naših prostora, pogotovo u doba kad je vegeta osmišljena), je danas proizvod koji se u nekim domaćinstvima izopačeno koristi - npr. vidjela sam da se vegetom posipa blitva ili kupus s krumpirima na lešo, pečena jaja (?), općenito recepti na coolinariki su svi "vegetirani" do bola, ali opet, to je njihov site... sve to svejedno me ne tangira, dok god mi ne počnu podvaljivati vegetu u restoranima, samo zato što im je kuhar lijeni ignorant!
to što si ti vidjela ne znači da je vegeta izopačena nego da su izopačeni oni koji ju krivo koriste. što se tiče jaja, može se dodati u kajganu, zašto ne? opet, samo malo. prstohvat, umjesto soli.



[QUOTE=chateauxdeif]
Quote:
endimion 17
mislim da si krivo razumio neke napisane stvari ili si ih zanemario.
nemam dojam da bilo tko "blati" V, već samo postavlja pitanje o eventualnoj štetnosti njezinog sastojka, a da je MNG bezopasan - NIJE i to su činjenice.
uporaba V je naš slobodan odabir, da li možemo bez okusa V ili ne stvar je naših naviknutih osjetila
ni sol nije bezopasna. ni ocat. pa eto, koriste se.

Quote:
da li bi, kako ti kažeš "sva ekipa" (tu podrazumijevaš cosmopolitu, martinna i mene - jer si bio ljut i vidio paranoju već samo nakon ta tri posta) bila oduševljena s time prije sto godina da je donešena iz indije ne znam, ali za sebe znam da nisam bila nikada pomodar u bilo čemu pa ni u uporabi začina.
začini u današnje doba nisu skupi, a pogotove ne oni koji se nalaze u V. prošlo je doba kada su brodovi koji su prevozili začine vrijedili bogatstvo i kada su osvajane daleke zemlje zbog njih.
martinna sam prokužio jer je već otvorio temu o blaćenju ledo sladoleda. znam taj tip forumaša. na gastronomiji paničare o konzervansima, na SoN-u o nuklearnoj energiji. poznato.
svejedno, ići ću kupiti vegetu i pokušati usporediti cijenu sa začinima, ako ih nađem. mislim da je vegeta jeftinija.

Quote:
slažem se s tobom da se V ne jede žlicom, al' dali si vidio kada klinac dobije komad kruha i masti pa mu na to nasipaju žlicu vegete, jer ..."u njoj ima povrća i zdrava je"... ja jesam i bilo mi je zlo. ne vrijedi nikakovo upozorenje da V nije za takovu uporabu, jer agresivna reklama za V i nedovoljna educiranost vrlo velikog dijela ljudi kojima neka slova tipa E 621 ili slično ne znače apsolutno ništa, jača su od riječi pojedinca.
mislim da svatko ima pravo znati ŠTO konzumira, a da to ne bude proglašeno paranojom.
molim?

pa koji degenerični roditelji to daju jesti djeci?
namaz od masti i vegete. LOL
ne znam, to su ipak ekstremi. osobno sam vidio kako se vegeta koristi samo na ispravan način, i s njom nikad nije bilo problema.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 13:01   #25
Quote:
Martinn kaže: Pogledaj post
Ne kužim ljude koji koriste Vegetu ... sva hrana uz dodatak vegete ima identičan i dosadan okus.
Slažem se.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 13:09   #26
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
[svejedno, ići ću kupiti vegetu i pokušati usporediti cijenu sa začinima, ako ih nađem. mislim da je vegeta jeftinija.

nije jeftinija nikako
nemoj samo uspoređivati cijenu po dekaži nego i usporedi koliko se toga nečega dodaje u jelo
uzmimo npr. kelj čušpajz s kojim se fenomenalno slaže muškatni oraščić, samo što se oraščić samo provuče 2-3 puta preko ribalice a vegete se šikne bar žlica
osim toga vegeta sama za sebe nije začin nego dodatak jelima
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 13:12   #27
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Upravo to mene izluđuje!
Zamisli da su ovdje u jednoj putopisnoj reportaži, praveći nam besplatnu reklamu za našu obalu, između ostalog pokazali i jedan restoran, gdje je kuhar priredio škampe, prekrasne, velike, lijepe na oko kako samo oni naši znaju biti i dok on tako yaka-yaka-bla-bla priča kako ih pripremiti, veli slijedeće:"I sada naša tajna" i zgrabi žlicu i s njom u vrećicu vegete i krene prašiti one sirote prekrasne škampe tom žutom prašinom
Kaj se mene tiče, to je dovoljno za smrtnu kaznu. Fuj!!!
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 13:16   #28
endimion17
vjeruj mi da ono sa kruhom nisam izmislila i da sam ostala šokirana. primitivizam vezan uz prehranu je tako raširen da se čovjek zgrozi, a ako nešto kažeš onda misle da si lud.
sada mi je jasna tvoja reakcija, a bilo bi mi drago da tebi bude jasna i moja.
jedina razlika je dakle ostala: ti upotrebljavaš V i jelo ti je ukusno, ja ju ne upotrebljavam i jelo mi je ukusno. da ne bude ona standardna de gustibus... njemačka izreka kaže: Gusten und Ohrfeigen sind verschieden = ukusi i čuške su različiti (za one koji ne znaju njemački)
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 13:22   #29
@Endimion17
Razumijem da je tebi vegeta draga i nastavi ju koristiti, ali dozvoli i nama kojima se gadi da kažemo zašto. To kao prvo! Kao drugo, dozvoli i da postoje neke informacije koje ti ne moraju biti dostupne, ne zato što su tajne, nego jednostavno zato što svevišnji nije predvidio da svi znamo sve o svemu. Dakle, kad smo se dogovorili oko toga, možemo sada i o beta karotenu za kojeg sam ja, po tebi, napisala gluposti. Kako se meni jednostavno neda dokazivati s nedokazanima izvoli pročitati u originalu izvadak iz vodiča s UC Berkeley (kojeg pišu stručnjaci na osnovu podataka iz istraživanja, nikakvi bioenergetičari i sl., još manje prodavači magle i čudesnih tableta od kojih ćeš biti zdraviji, ljepši i vjerojatno će ti i ćuna narasti veća ako ih uzimaš) o beta karotenu kao dodatku prehrani:
"Some good research—mostly involving beta carotene from the diet—suggests that beta carotene could lower the risk of cancer and possibly other diseases. Thus, some nutrition experts once recommended beta carotene pills. Then came two first-rate studies showing that beta carotene supplements could cause serious harm, at least in smokers. The CARET study (full name: Beta Carotene and Retinol Efficacy Trial) tested beta carotene and vitamin A supplements in people at high risk for lung cancer—smokers, former smokers, and asbestos-industry workers. The study was halted when it became clear that those taking beta carotene (not even a high dose—just 30 milligrams a day) actually had a higher rate of lung cancer and higher mortality rate than those taking a placebo.

Don't assume that beta carotene or other antioxidants in supplement form are beneficial, or even harmless. Don’t take beta carotene pills, particularly if you’ve ever been a smoker. Beta carotene is plentiful in vegetables and fruits, and is safe and beneficial when consumed from such foods. "

Priče o tome kako je jelo ukusnije uz vegetu objesi mačku o rep i kupi si bilo koju kuharicu (a da nije Podravkina), pa da vidimo koliko žlica vegete treba staviti u jelo. Navikao si se na taj okus isto kao i mačke na određeni tip mačje hrane (ili psi na pseću), jer je i ta grana industrije shvatila kako učiniti korisnika ovisnikom o okusu.
Druga je priča ako u Podravci zarađuješ plaću, u tom slučaju razumijem strastvenu obranu žute prašine!
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 13:39   #30
Hvala Bogu ipak je na ovom siteu dobar dio normalnih ljudi koji razlikuju kakicu i spizu koja nam daje majčica priroda. Baš mi je to razvedrilo dan !
p.s. pročitah na nekom od topika maloprije da netko kupuje vegetu jer nema novaca za povrće. To je fakat najsmješnije što sam ikada čuo.
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 15:25   #31
gourmet... eto, vidim da i po drugim temama pljujes po dodacima za jela... sta, ti si neki "ultra zdravo se hranim covjek" ili?
Lya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 16:03   #32
dodatak jelima? kako lijep nazivnik! evo recimo dodatak jelima mogu biti i stare automobilske gume, onda može biti i prozorsko staklo, može biti i žniranac, može biti i andol, može biti i daljinski upravljač, pa čak i kozji brabonjci... sve ovisi što dodaš u svoje jelo... a svatko ima pravo na izbor ofkors
:-))
gourmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 17:30   #33
Znam ljude koji kad doma spremaju meso na roštilju kao poseban dodatak uz to služe sljedeće: cijeli jedan kruh narežu na šnite, namažu svaku maslacem + pospu vegetom i to stave na rešetku roštilja!! Da mi štos bude veći svi o njihovom roštiljanu pričaju upravo zbog tog kruha. Jednom sam imala prilike to kod njih probati - bljak.....nije mi to valjalo. Inače, koristim Vegetu u kuhinji, ali po malo i ne stavljam je u svako jelo.


Ne znam da li se igdje do sada spominjala i famozna kocka juha - goveđa, kokošja, povrtna.......Bojim se da je tu slična stvar ko s Vegetom.......kaj vi velite?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 17:31   #34
sorry ako je moje ispalo bezobrazno, nisam mislila nista negativno. samo me zanima tvoj nacin prehrane jer vidim da branis svoje stavove.
Lya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 17:58   #35
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
Ne znam da li se igdje do sada spominjala i famozna kocka juha - goveđa, kokošja, povrtna.......Bojim se da je tu slična stvar ko s Vegetom.......kaj vi velite?
Ja se borim i protiv upotrebe tih kocki, ovaj puta ne toliko radi uniformiranja okusa različitih jela koliko radi sastava - u klaičnoj mesnoj kocki za juhu ima svega 3-5% mesa, 50-60% je kuhinjska sol i MNG , 15% idrogenizirane biljne masnoće, voda i različite arome.
Kad mi zatreba juha za različite recepte, kao npr. za rižoto, obično se služim juhom koju sama napravim i redovito imam u zamrzivaču.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 18:38   #36
Eto, meni vegeta upravo služi umjesto tih kocaka. Trudim se temeljac napraviti sama. No kako nisam vrijedna kao moja Donatica pa mi se nekad ne da ili nemam vremena onda u uzavreloj vodi zamutim malo vegete. No stvarno ne volim kada vegeta preuzme okus jela.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 19:13   #37
Ma nisam ti ja ništa posebno vrijedna, ali onako, dva puta mjesečno skuham po kantu juhe, procijedim i u zamrzivač s njom. I onda kad me uhvati želja za tanjurom juhe ili mi treba za neki recept odmrzavam.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 20:49   #38
jasno da i kocke, ma kako se one zvale, podravka, maggi i gotove juhe u vrećicama jesu ista priča. pa dodaci za čorbanac, za fiš, za sarmu itd. imam jednu susjedu koja ovako hvali kuhinju svoje prijateljice "... ona ti tu ribu uvalja u vegetu, ostavi stajati 10 sati i onda kad ju navečer ispeće, to je za prste oblizati. uopće ne znaš da je to riba.." !! časna riječ. i ima žena pravo. vjerujem da uopće ne znaš da je riba.
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 20:59   #39
Quote:
sis kaže: Pogledaj post
Slažem se.
Auuuuu, sami gurmani. Isti ko onaj iz nacionala.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 21:01   #40
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
jasno da i kocke, ma kako se one zvale, podravka, maggi i gotove juhe u vrećicama jesu ista priča. pa dodaci za čorbanac, za fiš, za sarmu itd. imam jednu susjedu koja ovako hvali kuhinju svoje prijateljice "... ona ti tu ribu uvalja u vegetu, ostavi stajati 10 sati i onda kad ju navečer ispeće, to je za prste oblizati. uopće ne znaš da je to riba.." !! časna riječ. i ima žena pravo. vjerujem da uopće ne znaš da je riba.
Za mene je to plus .... da ne znam da je riba. Molim ne o ukusima raspravljati.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:08.