Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2008., 20:13   #81
Kako da mi procvijeta slonova noga?

Jel ima koga da mu je procvjetala slonova noga?

Šmizla is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 10:55   #82
bolesna slonova noga

Deblo slonove noge mi je počelo opasno truliti. Da li joj ima spasa?
Npr. da izrežem bolesne dijelove?
Gluha Kuja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 13:18   #83
Au...previše vode. Reci otprilike gdje je to truljavo?
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 14:29   #84
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Au...previše vode. Reci otprilike gdje je to truljavo?
Pri dnu noge.Tamo gdje je najdeblja.
Gluha Kuja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 11:44   #85
I reci baš je onako kora se kao odvaja, kad primiš prstima unutra je mekano ? Čuj, ja si mislim ako odrežeš biti če samo gore, bolje da je ostaviš možda se sama posuši nekako. Kažem ja sam jednu zalila sa previše vode ljeti ogromna je bila ali je cijela popila vode, tako da mi je cijelo deblo odmah na dodir bilo mekano, a kora se onako odvajala od debla. Propala je na žalost.
Ove 4 koje imam imam godinama. Zalijem kad se deblo SMEŽURA. Onda stavim 1,5dcl vode, popije i opet je mir dok se ne smežura. Znam listove špircom pošpricati i sve je u redu.
Bojim se da ti to režeš da se ne posuši, kad ne mogu vidjeti baš na kojem dijelu je...
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 15:00   #86
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
I reci baš je onako kora se kao odvaja, kad primiš prstima unutra je mekano ? Čuj, ja si mislim ako odrežeš biti če samo gore, bolje da je ostaviš možda se sama posuši nekako. Kažem ja sam jednu zalila sa previše vode ljeti ogromna je bila ali je cijela popila vode, tako da mi je cijelo deblo odmah na dodir bilo mekano, a kora se onako odvajala od debla. Propala je na žalost.
Ove 4 koje imam imam godinama. Zalijem kad se deblo SMEŽURA. Onda stavim 1,5dcl vode, popije i opet je mir dok se ne smežura. Znam listove špircom pošpricati i sve je u redu.
Bojim se da ti to režeš da se ne posuši, kad ne mogu vidjeti baš na kojem dijelu je...
Ma grozno je strulila, osjećao se smrad. A inače je velika bila preko metra. Sad sam ju odrezala na 1/3 i tako posadila u zemlju. Nadam se da će pustit korijen.
Znači, ne treba joj puno vode...
Još kad bi i procvjetala jednog dana
Gluha Kuja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 17:24   #87
Hajde, a šta češ drugo jedino da ju frkneš u kantu, ovako si bar dala neku nadu nolini...jer problem je previše vode.
A za cvat - e to bih i ja voljela vidjeti, sumnjam da se itko pohvalio još , ove koje preko bare rastu lako cvatu.
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 09:18   #88
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Hajde, a šta češ drugo jedino da ju frkneš u kantu, ovako si bar dala neku nadu nolini...jer problem je previše vode.
A za cvat - e to bih i ja voljela vidjeti, sumnjam da se itko pohvalio još , ove koje preko bare rastu lako cvatu.
Ne bi pričala o cvatu da ga nisam vidjela na svoje oči. Fantastičan je, mjesecima traje.
Niš, pokušat ću ispitati pa javim.
Gluha Kuja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 22:49   #89
Drago mi je da ste podigli temu, Kujo, nije mi drago što ti Nolina truli, nadam se da ćeš je spasiti.
Ja sam prije mjesec dana dobila prekrasan primjerak, veeelik i bogat, ima 4 glave i gustu kosicu.
Upravo sam je šišala, eto baš šišala. Uzela škare i podrezala suhe vrhove, kojih je nažalost bilo dosta, zapravo previše.
Stoji mi u polusjeni, klimatizirana je soba, u niskom pitaru, zalijevam je minimalno. Toliko sam puta na netu pročitala da se ne smije previše močiti, da sam je počela presušivati. Samo malo vode u tanjurić pa koliko gospođa sama popije.
Je li moguće da se listovi suše (ne žute, baš se suše), jer je premalo prskam/zalijevam? Što uopće znači malo zalijevati? Koliko je to malo? Čaša od 2 dl? Više ili manje? Koliko je često špricate?
Hvala na odgovorima, a čim popravim fotić, budem je slikala i postala ovdje.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 09:59   #90
Pa ovako ja svoje stvarno zalijem sa i manje od 2dcl vode. Zavisi u biti koliko je velika. Ove dvije kojima je deblo široko recimo kao zatvorena šaka i manje od 2dcl vode pustim malo da popije jer ostavim u tanjuriću par minuta i onda izlijem ostatak. Zalijevam odozgora da sva zemlja pije. Ne držim dugo vodu u tanjuriću upravo zbog toga da ne uzme korijenje previše vode.
Drugi dan vidim kakvo je deblo da li je sada #normalno# ili je još uvijek smežurano. Tada bih dala još vrlo malo vode. Ako nije smežurano onda je o.k. Špricati povremeno listove mlakom vodom, i to ne da mi voda ide u sredinu listova.
U svakom slučaju bolje da ako se već listovi suše nego da iznutra ide bljedunjavo lišće to ne valja. I dajte probajte slikice staviti biti će puno lakše
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 13:17   #91
Hvala Hoya na odgovoru, malo si me prestrašila sa onim svijetlim izbojima, mislim da mi se upravo to događa. Žao mi je što nemam fotić, pokušala sam sa mobitelom, nadam se da možeš vidjeti o čemu govorim. Ja se ponadala da su to mladi listovi, pa da su zato dosta svjetliji, o čemu se ustvari radi?
Je li može razlog tome biti premalo svjetla? Soba je mala i klimatizirana, ne puše u nju ali možda joj i to smeta, joooj sad sam već dobro zabrinuta. Problem je u tome što je nemam gdje pomaknuti, nemam mjesta, a ona zauzima mjesta ko dobar komad namještaja.
Slike su izuzetno loše kvalitete, ali bar se vidi kolika je i kakvi su ti svijetli izboji.
E da, što znači povremeno prskanje, čitam na netu da je neko prska svaki dan, netko je tušira u kadi, (hehe, ne mogu je pomaknuti i kad bih htjela), netko jednom tjedno, a ima i onih koji kažu da se ne smije prskati.




Zadnje uređivanje Vivianne : 15.08.2008. at 14:42.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 16:03   #92
Dva dana nakon kompletnog podrezivanja suhih krajeva, oni se i dalje suše i to po 1-2 cm iznad mjesta gdje sam sjecnula suhe krajeve. Listovi na vrhu su i dalje bljedunjavi, možda još i svjetliji nego prije.
Možda je proces aklimatizacije u pitanju (imam je samo mjesec dana), a vjerojatnije je da joj mjesto ne odgovara, svejedno.
Bilo kako bilo, dobila je novo mjesto u stanu, organizirala sam muške članove obitelji za nošenje, mislim, tj. nadam se da će joj tu biti bolje, mislim da je svakako zdravije za nju.
Ima li itko iskustva sa stručnjacima, vrtlarima, znalcima profesionalcima?
Malčice sam se uspaničila, namjeravam nekoga pozvati i pitati za stručni savjet, prije nego bude kasno.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 20:06   #93
Vivi predivan ti je primjerak Čuj, ona meni jako dobro izgleda. Ako budeš šišala te suhe vrhove ostavi koji mm suhoga na listu, nemoj rezati na zelenom. Ako ide iz sredine svjetlije - to stvarno mogu biti novi listovi a zdravi dokle god ti nisu kao bijeli i klimavi - ono da pada dolje. Tada bi to bio znak da je previše vode popila.
Nemoj se uzrujavati , za sada je ona ok i nemoj je više razmještavati zbog stresa neka se navikne na jednom mjestu.
Svaki drugi dan recimo lagano špricom mlake vode pošpricaj lišće i nemoj unutra gdje su ti novi listovi da ide voda. A na ovakav primjerak možeš dati 2dcl vode možda malkice i više, pa ocijedi višak nemoj da ti bude dugo u toj vodi.
Možeš svakih 10 dana sad zalijevati , ne znam kolika ti je temp. u stanu zbog klime ona može bez vode dugo, ali opet ne predugo - jer če ti se vidjeti na deblu da se smežuralo.
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 20:18   #94
Ovi svijetli listovi idu iz sredine, zato sam i pomislila da su novi i mladi, međutim shvatila sam da nešto ipak nije u redu kad sam vidila da je taj svijetli ton na listovima od 40 cm, a toliko brzo ne rastu. Valjda. Još mi nije jasno, od čega postaju svjetlilji, od nedostatka svjetla, ili nečeg drugog? Teško da je kod mene problem previše vlage, koliko štedim na vodi i bojim se zalijevati i prskati, može biti samo premalo.
Kako god, sad je dobila novo mjesto u stanu, nažalost ne krasi više sobu kojoj je namjenjena, ali sad mi je najvažnije da se oporavi i počne rasti kako treba.
Ima više svjetla, nema klimu, samo se bojim da se mace ne počnu penjati po njoj
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 21:56   #95
Ne, nemaš problema Vivi - svi novi listovi koji idu iz sredine su svjetlije boje, kasnije dobiju lijepu zelenu boju. Kažem jedino da nisu bijeli više i klimavi. Ali tvojji su u redu i nemoraš se bojati.
A za mace ne brini imam i ja i dva velika pasova , jedino da kojim slučajem maca ne popiški onda je pakao premda moje imaju mačji wc i uredne su ali ja volim iči na ziher pa sam stavila na zemlju dva tri veća kamena, da im ne bi palo na pamet , općenito za sve biljke koje su mi na podu. Noline nisu ovoliko visoke kao tvoja (pujpujpuj za sreću )manje su.
Ne sikiraj se biti če sve u redu, sad sam se malo smirila jer vidim na slikama da je ok.
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 23:03   #96
Hvala ti Hoya na riječima utjehe, sad sam malo mirnija, jučer i jutros me baš panika uhvatila. Inače nemam iskustva s biljkama, a ovo mi je prva Nolina u životu, pa još k tome ovolika, stvarno bi se ubila da je svojim nemarom i neznanjem uništim.
Što se tiče maca, jedna je htjela oštriti kandže na njoj, ma ima gdje, al je prasica razmažena, pa mora sve novo probati, ali je stablo stvarno debelo, pa ne može veliku štetu učiniti. Više me brine "zapišavanje", tj obilježavanje teritorija, tu ne pomažu nikakva kamenja na zemlji, jedino da joj deblo obložim najlonom.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 10:07   #97
Ne, nemoj ništa sa najlonom Ova moja veća koju sam utopila i nije bila tolika kao ova tvoja, pa i dan danas nakon ne znam koliko godina o njoj mislim i žao mi je. Znaš da su ti veći primjerci po užasno visokoj cijeni, a moja je došla oko 180kn na pol manja nego tvoja . Mislim noline su u biti drveče tako da ne moraš brinuti pretjerano
Si možda gledala na netu slikice njih u prirodi, gdje žive vani i rastu slobodno? Bože kao pustinja, vručina i Nolina raste
Meni je ona definitivno jako zahvalna biljkica i efektna za u stanu , samo kažem jedini je problem što su veči primjerci jako visoka cijena
Eto ako gdje zapne za bilo koju biljkicu, pitaj
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 19:20   #98
Pročitala sam negdje da su svi veliki primjerci iskopani iz njihovih prirodnih staništa i uvezeni u Europu i druge krajeve, a malene biljčice, one koje se prodaju u velikim trg. centrima su uzgojene iz sjemena.
E pa malo bi apsurdno bilo da je moja preživjela put i aklimatizirala se iz npr. Meksika do moje kuće, a da ne preživi moje neznanje i razmaženost i samovolju mojih maca.

Čim popravim fotić ili kupim novi postat ću nove slikice, valjda će dotada biti još ljepša i veća, ili barem ovakva kakva je sad.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 08:17   #99
dobila sam na poklon drvce slično nolini, ali neznam da to je ona ili nije. iz tegle idu 4 stabla koja su ispletena u platenicu i na vrhu bujno lišče ali ne kao kosa na nolini nego nego onako list sa 5 latica. pomozite jer su se listovi počeli osipati pa neznam gdje griješim?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 14:56   #100
Jučer sam preuzela skrb nad jednom slonicom koja je, stjecajem okolnosti, više od godinu i pol dana bila poprilično zanemarena, zalijevana tu i tamo, u dosta mračnoj prostoriji. Srušila se iz lonca, otpali su joj apsolutno svi listovi, mislili smo da je propala. Ipak, odrezali smo joj sve grane i zalili vodom i gle čuda! niklo joj par novih listova. I tako sam je odlučila posvojit' iako pojma nemam o biljkama, baš sam totalna neznalica. Otprilike sam iz vaših postova pohvatala kako je zalijevati... Biljka (deblo joj ima oko 80 cm) se inače nalazi u loncu promjera cca 35 cm i 30tak cm dubokom. Trebam li je presaditi u neki veći lonac ili je i ovaj ok? Htjela bih joj malo i zemlju zagnojiti, imate li kakve preporuke oko izbora gnojiva (štapići, tekuće...)?
I ne znam više što bih pitala... Svaki vaš savjet je dobrodošao. Jer baš bih ju htjela spasiti.
Zahvaljujem!
__________________
Ki ne bi rada da mu se dozna, neka ne učini.
boshkarina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:22.