Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2012., 17:54   #1
Strastvena ljubav vs. ljubavi izrasle iz prijateljstva ili pak "dogovorene" veze

Budući da se na topicu o uletavanju kao retardiranom načinu upoznavanja, razvila diskusija o vezama koje nastaju iz prijateljstva i onima koje su dogovorene (dogovoreni brakovi), ovdje ćemo nastaviti istu.

Dakle, što mislite o vezama koje izrastaju iz prijateljstva? Je li riječ, po vašem mišljenju, o tome da osobe zapravo ulaze u vezu s dobrom podlogom? Ili o nečemu drugome (bio je spomenut očaj i želja da se s makar bilo kime uđe u vezu)?

A što se tiče dogovorenih veza - smatrate li da one mogu biti uspješne i da osobe u njima mogu biti sretne te se zavoljeti ili ne?
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:03   #2
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Dakle, što mislite o vezama koje izrastaju iz prijateljstva? Je li riječ, po vašem mišljenju, o tome da osobe zapravo ulaze u vezu s dobrom podlogom? Ili o nečemu drugome (bio je spomenut očaj i želja da se s makar bilo kime uđe u vezu)?
Mislim da su pogrešne. Barem je moje iskustvo takvo. Na kraju izgubiš i prijatelja.

Ne znam zašto bi očaj bio motiv za takvo što?
Iznenadna želja, strast? Blizina? Nečije prisustvo i podrška?
Smislila bih još mnogo motiva, ali očaj se ne bi našao među njima.

Quote:
A što se tiče dogovorenih veza - smatrate li da one mogu biti uspješne i da osobe u njima mogu biti sretne te se zavoljeti ili ne?
Kakve su dogovorene veze? Iskreno, prvi put čujem za taj termin.
Paradisaea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:07   #3
Quote:
Paradisaea kaže: Pogledaj post

Kakve su dogovorene veze? Iskreno, prvi put čujem za taj termin.
Kad tvoj i njegov tata dogovore da vas dvoje uđete u brak, npr.

Quote:
Paradisaea kaže: Pogledaj post
Mislim da su pogrešne. Barem je moje iskustvo takvo. Na kraju izgubiš i prijatelja.
Očito si imala iskustva s time da si ulazila u veze s prijateljima, a da one nisu uspjele.
Zašto si ih izgubila i kao prijatelje?
__________________
Those who dance are considered insane by those who cannot hear the music. (G.C.)
Velia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:09   #4
Možda bi bilo zgodno,prije nego se ova tema zakotrlja,ako netko rapolaže nekim linkovima ili statističkim podacima,da ih zalijepi ovdje.
Onda bi na početku teme imali brojke kojima ćemo kasnije suprostaviti stavove i pojedinačna iskustva ili primjere

EDIT

Ovo je svemirski znak
Paralelno s otvarajem ove teme je krenuo na TV film o dogovorenom braku
I neš ti vraga,još je žena VSS a muž NO SS

It has it US written all over it

Zadnje uređivanje Prdimahovina : 17.06.2012. at 18:28.
Prdimahovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:10   #5
Završila sam jednom s jako dobrim prijateljem, nakon godina prijateljstva, jednostavno se nešto dogodilo i ono, ja sam bila u oblacima.

Problem je bio što je on bio moj prijatelj, koji me je znao bolje od većine ljudi u mom životu, i pomisao da budem intimna s njim mi je bila prečudna. Između ostaloga.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:11   #6
Mene je u naslovu topica privuklo ovo " svemirska zaljubljenost".
Naime ja sam taj tip, zaljubim se bezglavo, i uvijek mislim da to tako mora biti, da ako mi se ne trese tlo pod nogama kad je ta druga osoba blizu, onda to nije to. Ali to je faza zaljubljenosti, ta faza prođe, i ono što ostaje jednako je kvalitetno ili nekvalitetno, svakodnevno i nebajkovito, kao recimo nešto što je izrastalo iz prijateljstva bez tog početnog zemljotresa. Nekad čak to otriježnjenje od zaljubljenosti moguće je i protumačiti kao: joj, nema više ljubavi...Pa nastaju dodani problemi kad osoba očekuje da je to cijeli život tako.
Vjerujem da je moguće izgraditi odličnu vezu na prijateljstvu, uvjeravaju me i ljudi i primjeri iz okoline, tako da sam i ja stavila malo stvari u perspektivu.
Svemirska zaljubljenost nije zdrava...čak i kad je obostrana..

Naravno sve to pod uvjetom da veza iz prijateljstva nije zato što je netko očajan, nego zato što su se razvile emocije koje su uputile na taj korak.
__________________
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain.
Time to die.
andjeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:16   #7
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Kad tvoj i njegov tata dogovore da vas dvoje uđete u brak, npr.
A to se još uvijek negdje (kod nas) zaista dešava?
Iskreno, o tome nemam mišljenje jer sam rođena i odrasla u sredinama u kojima sam o takvome nečemu čitala samo u knjigama.


Quote:
Očito si imala iskustva s time da si ulazila u veze s prijateljima, a da one nisu uspjele.
Zašto si ih izgubila i kao prijatelje?
Preciznije, jedno takvo iskustvo, ali zaista sam ga cijenila kao prijatelja i družili smo se godinama. U vezi se ispostavilo da je on potpuno, ali ne pretjerujem, potpuno drugačija osoba od one kako sam ga ja doživljavala.

Bila sam izbezumljena, prvenstveno radi svoje potpuno pogrešne procjene. Bila sam iznenađena, nisam znala kako da se iz toga čim prije-tim bolje izvučem. Nisam ga više željela ni kao prijatelja.

I da jesam, ne vjerujem da bi on bio voljan za takvo što. Iskazao je potpuno bolesnu, posesivnu, nezdravu "ljubav" prema meni, pa ne vjerujem da bismo ikada (sve i da jesmo pokušali) uspjeli ostvariti bilo kakvu vrstu zdravog odnosa kakvo prijateljstvo mora biti.

Da sam mogla pretpostaviti takav razvoj situacije, nikada ne bih ušla sa njim u vezu. Vjerujem da bismo i danas bili prijatelji, tu negdje jedno za drugo, s vremena na vrijeme, i ne vjerujem da bi bilo prilike da se tako jako razočaram u njega.
Paradisaea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:18   #8
veze prizasle iz prijateljstva su mi bile najslade,najzdravije,najdulje
one izrasle iz guzice nisu daleko dogurale,sto vise upoznajem osobu to mi je jasnije da nije za mene zato sad dobro upoznam nekoga skime mozda planiram nesto,strpljiv sam,a i neda mi se istra sranja vise prolazit ak se pak i zaljubim,a to je svako malo,drzim to za sebe

sto se tice gubljenja prijatelja,neizgubih nijednu zbog tog
__________________
Develop interest in life as you see it. In people, things, literature, music, the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.Henry Miller
Exploited is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:20   #9
Quote:
Exploited kaže: Pogledaj post
veze prizasle iz prijateljstva su mi bile najslade,najzdravije,najdulje
Traju li te veze još?
Paradisaea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:42   #10
Svoje jako dobre dugogodišnje prijatelje gledam kao čisto i samo kao prijatelje
Nimalo me ne privlače nit sam ikada razmišljala o bilo kojem frendu na takav način, a sad da se nešto promijeni, da se desi neka iskra... ne, totalno mi je teško to zamisliti... Pogotovo kak je netko već ranije napisao, ne mogu si ni zamisliti da budem intimna s njim... fuj... Nekako me predobro poznaju, ne znam kak bi drugačije to opisala...
Mislim da to predobro prijateljstvo nije dobra podloga za uć u vezu... Nije to isti odnos...

Mada ja za razliku od nekog gore vidim očaj kao "dobar" razlog za uć u vezu s frendom
takooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 23:44   #11
"Dogovorene veze" u doslovnom smislu tog izraza su mi potpuno nezamislive.

Veze nastale iz prijateljstva su mi nešto lakše zamislive, ali onako poput dvoje ljudi koji cijelu večer provedu na istom partyju, ali se ugledaju tek kad svi ostali odu doma, pa skuže da će im udobnije biti zajedno provesti ostatak noći - a ne treba zanemariti ni manji trošak za zajednički taxi.

U naslovu mi nedostaje treća opcija: "veza/brak iz računa". Pritom ne mislim na materijalni račun, odnosno uvezivanje zbog nečije novčane obdarenosti: radi se o vezi/braku u koji se ulazi bez svemirštine, ali s jasno osviještenim razlozima za vezu/brak; radi se o vezi/braku u kojem leptiri ne ometaju jasan pogled na onoga drugog...

Takve su veze inicijalno vrlo izgledne - upravo nepostojanje leptira umanjuje onaj "moment triježnjenja" u kojem se počnu javljati brojni "a ja sam mislio/la da si ti, da ćeš ti, da smo mi, da ćemo mi...", uz neizostavno razočaranje zbog nedosegnutih ciljeva koji su se, nošeni jebenim leptirima, činili tako bliskima i dohvatljivima.

Pa ipak, i tu postoji jedan problem - takve su veze dugoročno stabilne i manje sklone burnim raskidima samo za one koji nikadnikad ne osjete u želudcu potrebu da nekome budu sve; samo za one koji ne vide ništa problematično u odrađivanju života od blagdana do blagdana, od jednoga dječjeg rođendana do drugog, od jedne partije tenisa s dečkima do druge, od jednog pilatesa s curkama do drugog...

Oni/e koji se jednog jutra probude (ili ih neznani netko probudi) željni bivanja važnim, posebnim, lijepim i jedinim, željni razgovora, poljupca od kojeg se ježi koža i dodira od kojeg se uzdrhti i zagrize usna i uzdahne kao da je prvi put... e, ti su u problemu kad se takvo što dogodi, a u kadru tog filma su i djeca i retriever i krediti .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 23:56   #12
@ Lord Byron,: da ti nisi možda rak u horoskopu?
Imaš stil izražavanja koji je silno patetičan i kompliciran, pa zato pitam.




OT: Nego, zaljubljenost prođe, ali moguće ju je ponovno zaiskriti.
Btw, tko kaže da partner ne može biti prijatelj koji je zaljubljen?

Često se brka zaljubljenost i zaluđenost.
Ovo prvo je nastalo iz kvalitetnih postavki, ovo drugo je samo odraz iluzije koju si čovjek stvori o dotičnoj osobi.
Selectra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 00:04   #13
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Kad tvoj i njegov tata dogovore da vas dvoje uđete u brak, npr.
sta to jos zbilja postoji u 21 stoljecu
zelis reci da ti je tata nasao decka

mislim, ja bih opcenito izbjegla bilo kakve ljubavi koje bi predlozili moji roditelji

u veze iz prijateljstva vjerujem
u svemirske jos vise

a, sto se tice bas tih veza iz prijateljstva - to i nisu bas veze iz totalnog prijateljstva, jer me je zivot puno puta demantirao

Zadnje uređivanje Mantis Religiosa : 18.06.2012. at 00:20. Reason: .
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 00:11   #14
Quote:
Selectra kaže: Pogledaj post
@ Lord Byron,: da ti nisi možda rak u horoskopu?
Imaš stil izražavanja koji je silno patetičan i kompliciran, pa zato pitam.


Nemoj se sramotiti, neugodno je za čitati.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 00:17   #15
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
sta to jos zbilja postoji u 21 stoljecu
Lako za to, Mantis, nemaj straha. Nit deva, nit novaca, nemaju nas kome prodat. Ni utopit.



Nego, zašto je u naslovu zaljubljenost vs. ljubav? :cjepidlaka:

Sad malo ozbiljnije. Čini mi se da kad se kaže svemirska zaljubljenost da ne pomislimo svi na istu stvar. Neki će pomisliti na svemirske zablude, neki će pomisliti na svemirski seks, a neki na na nešto treće što bi možda moglo doći bliže onoj ljubavi koja je ostala iza vs.

U svakom slučaju ne vidim baš pretjerani smisao u stavljanju i jednog od elemenata u naslovu nasuprot onom drugom ako su ljudi koji stoje na tim stranama sretni i zadovoljni.

Biti svemirski zaljubljen meni ne zvuči loše. Uživati u ljubavi koja je izrasla iz prijateljstva isto ne zvuči loše. Biti u dogovorenoj vezi u kojoj su mi dogovorili nekog tko mi je , ne znam, mislim da bi preživila.

Dok je dobro, neka je. Kad nije dobro, tako mi svejedno kako je do toga došlo, a moglo je svakako, pa čak i mojim vlastitim izborom

Ako ćemo u postotke i vjerojatnosti u bolji ishod onda glasam za... pitajte me za 30tak godina. Do onda možda skupim oko sebe dovoljno primjera ljubavi za neku kakvu takvu statistiku.
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 00:27   #16
Quote:
darkić kaže: Pogledaj post


Nego, zašto je u naslovu zaljubljenost vs. ljubav? :cjepidlaka:
Nisi cjepidlaka. Naslov je promašen.

U naslovu je trebalo stajati STRASTVENA ljubav vs. ono drugo, kamilica, menta, votever..
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 00:28   #17
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Veze nastale iz prijateljstva su mi nešto lakše zamislive, ali onako poput dvoje ljudi koji cijelu večer provedu na istom partyju, ali se ugledaju tek kad svi ostali odu doma, pa skuže da će im udobnije biti zajedno provesti ostatak noći - a ne treba zanemariti ni manji trošak za zajednički taxi.
Ovo je baš otužno.Vidim ih oboje kako u taksiju plaču na putu prema ostatku te noći.

Quote:
U naslovu mi nedostaje treća opcija: "veza/brak iz računa"...
Pa ipak, i tu postoji jedan problem - takve su veze dugoročno stabilne i manje sklone burnim raskidima samo za one koji nikadnikad ne osjete u želudcu potrebu da nekome budu sve; samo za one koji ne vide ništa problematično u odrađivanju života od blagdana do blagdana, od jednoga dječjeg rođendana do drugog, od jedne partije tenisa s dečkima do druge, od jednog pilatesa s curkama do drugog...
Dakle, to je treća i finalna opcija. Ne zvuči baš zadovoljavajuće, jer mislim da su rijetki takvi koje opisuješ da im je opcija 3. prihvatljiva, poželjna i za njih, kao takve, dugoročno stabilna.

Obzirom da si i svemirske ljubavi eliminirao kao moguće na duže staze iz razloga što im svakako slijedi "moment triježnjenja" koji sa sobom nosi neizbježno razočarenje, postavlja se pitanje: postoji li, dakle, uopće dugoročna veza/brak koja može zadovoljiti aktere u istoj?
Paradisaea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 00:37   #18
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post


Nemoj se sramotiti, neugodno je za čitati.
Žao mi je što te je sram.
Selectra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 00:37   #19
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
Nisi cjepidlaka. Naslov je promašen.

U naslovu je trebalo stajati STRASTVENA ljubav vs. ono drugo, kamilica, menta, votever..
I mene to zanima!!

Jer jedno i drugo nema veze s vezom.
Totalno promašeno.

Peace out.
Selectra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 00:42   #20
Quote:
Velia kaže: Pogledaj post
Dakle, što mislite o vezama koje izrastaju iz prijateljstva? Je li riječ, po vašem mišljenju, o tome da osobe zapravo ulaze u vezu s dobrom podlogom? Ili o nečemu drugome (bio je spomenut očaj i želja da se s makar bilo kime uđe u vezu)?

A što se tiče dogovorenih veza - smatrate li da one mogu biti uspješne i da osobe u njima mogu biti sretne te se zavoljeti ili ne?
dogovorene veze mogu biti uspjesne, zasto ne - ukoliko ti se doticni barem minimalno svidja

cisto sumnjam da ces u vezu iz prijateljstva uci zbog ocaja, prijateljstvo podrazumjeva duze poznavanje ali i minimalnu privlacnost. Iz tog razloga bas to nisu prava "prijateljstva".

prije ces u nekakvu vezu iz "ocaja" uci random
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.