Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2008., 12:04   #41
Članak 111. Zakona o obveznim odnosima se nije promijenio i dalje glasi:
(1) Od jamca se može zahtijevati ispunjenje obveze ako je glavni dužnik ne ispuni u roku određenom u pisanom pozivu.

(2) Vjerovnik može zahtijevati ispunjenje od jamca iako nije prije toga pozvao glavnog dužnika na ispunjenje obveze, ako je očito da se iz sredstava glavnog dužnika ne može ostvariti njezino ispunjenje ili ako je glavni dužnik pao pod stečaj.

Uglavnom ako ti imaš čime podmiriti obvezu jamca ne smiju dirati. I ništa se nije promijenilo kako oni kažu "po novome", ne smiju ni kunu uzeti jamcu, ako je glavni dužnik solventan.

No to ne vrijedi u slučaju da se jamac obvezao kao jamac platac i to uređuje članak 111. stavak 3.
(3) Ako se jamac obvezao kao jamac platac, odgovara vje­rov­niku kao glavni dužnik za cijelu obvezu i vjerovnik može zahtijevati njezino ispunjenje bilo od glavnog dužnika bilo od jamca ili od obojice u isto vrijeme.
shearer999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 02:09   #42
Dugovi kao bračna stečevina

saznala sam da je moj suprug podigao ogromne kredite i zadužio se preko svake mjere.
nisam mu niti jamac, niti sudužnik a dobila sam informaciju da i dugovi spadaju pod "bračnu stečevinu"

ako se razvedem jesu li to i moji dugovi u slučaju da ih on ne može vraćati?

kako se maknuti od svega?

molim savjet
madrid1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 17:21   #43
probajte dokazati da je no to napravio bez vašeg znanaj jer za poslove izvanredne uprave bračnom stečevinom potrebna je suglasnost drugog bračnog druga
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 09:22   #44
nisam mu mogla dati suglasnost kada nisam niti znala da se zadužuje i ne znam kako bih to mogla dokazati uopće...što poduzeti?
madrid1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 00:05   #45
Quote:
madrid1 kaže: Pogledaj post
saznala sam da je moj suprug podigao ogromne kredite i zadužio se preko svake mjere.
nisam mu niti jamac, niti sudužnik a dobila sam informaciju da i dugovi spadaju pod "bračnu stečevinu"

ako se razvedem jesu li to i moji dugovi u slučaju da ih on ne može vraćati?

kako se maknuti od svega?

molim savjet
Vezano uz razvod braka...Ne, bračna stečevina je imovina stečena u braku radom i ona se dijeli pola-pola. Dakle, u bračnu stečevinu ne ulaze dugovi, dugovi se ne dijele pola-pola. Ako su krediti na njegovo ime i vi niste sudužnik...nema beda.
Doduše, on može preko suda tražiti da i vi plaćate pola, ali tu se možete postaviti i reći da ne želite plaćati, ali da onda nećete tražiti niti ono što je pribavio novcem od kredita. Primjerice, ako je kupio kreditom stan i sam plaća kredit, stan je samo njegov.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.

Zadnje uređivanje lujka_x : 12.04.2009. at 00:07. Reason: krivi izričaj
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 00:07   #46
ništa ne znaš i mirna si
Stari Joža M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 00:10   #47
Quote:
Stari Joža M. kaže: Pogledaj post
ništa ne znaš i mirna si
kratko i jasno
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 08:30   #48
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
Vezano uz razvod braka...Ne, bračna stečevina je imovina stečena u braku radom i ona se dijeli pola-pola. Dakle, u bračnu stečevinu ne ulaze dugovi, dugovi se ne dijele pola-pola. Ako su krediti na njegovo ime i vi niste sudužnik...nema beda.
Doduše, on može preko suda tražiti da i vi plaćate pola, ali tu se možete postaviti i reći da ne želite plaćati, ali da onda nećete tražiti niti ono što je pribavio novcem od kredita. Primjerice, ako je kupio kreditom stan i sam plaća kredit, stan je samo njegov.
Ne smatra li se dug "negativnom imovinom" i kao takav podliježe dijeljenju? Nisu li supružnici i sudužnici po defaultu?

Situacija gdje jedna strana ništa nije znala i ništa nije pridonijela nastanku duga je identična situaciji gdje jedan supružnik dobije na lotu i pri razvodu ne želi dijeliti taj dobitak.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 13:09   #49
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Ne smatra li se dug "negativnom imovinom" i kao takav podliježe dijeljenju? Nisu li supružnici i sudužnici po defaultu?

Situacija gdje jedna strana ništa nije znala i ništa nije pridonijela nastanku duga je identična situaciji gdje jedan supružnik dobije na lotu i pri razvodu ne želi dijeliti taj dobitak.
kolko mi je ostalo u sjecanju kad mi se frend razvodio,samo se zajednicki dugovi dijele.ak nisi potpisao sa si nit suduznik nit jamac valjda,nemas se cega bojat.

a lotto,i ja to e kuzim,mozda si sud misli,zena te inspirirala
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 13:23   #50
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Ne smatra li se dug "negativnom imovinom" i kao takav podliježe dijeljenju? Nisu li supružnici i sudužnici po defaultu?

Situacija gdje jedna strana ništa nije znala i ništa nije pridonijela nastanku duga je identična situaciji gdje jedan supružnik dobije na lotu i pri razvodu ne želi dijeliti taj dobitak.
Nije isto, nije po defaultu...Dobitak na lotu je bračna stečevina, to je izričito propisano Obiteljskim zakonom. Kao što je propisano i da autorsko djelo pripada bračnom drugu koji ga je stvorio, ali da imovinska korist od autorskog prava ulazi u bračnu stečevinu. Ostalo se rješava prema odredbama stvarnog i obveznog prava.

Stoga, ako je jedan bračni drug podigao kredit, npr. da bi kupio auto, i obvezao se banci na vraćanje kredita sam, stvorio je dug sebi. To je obvezni odnos. Drugi bračni drug nije se obvezao kao sudužnik i zato se u praksi to rješava na način da, ako bračnom drugu koji je sam preuzeo obvezu padne na pamet tražiti drugog bračnog druga da vraća pola kredita za koji nije našao za shodno niti obavijestiti svog supružnika, a kamoli se dogovoriti, drugi bračni drug na sudu izjavljuje da neće plaćati taj kredit, ali da neće niti tražiti pola onoga što je što je pribavljeno novcem od kredita, u ovom slučaju pola auta. Dakle, ako drugi bračni drug neće pola auta, auto pripada onom bračnom drugu koji ga je kupio na kredit, pa sam i otplaćuje. Ako osoba ne vraća kredit, znamo kako se banka namiruje...

Takve situacije rješavaju se na sudu. Tko ne želi plaćati dugove svog supružnika koje je on/ona stvorio/la kao da je solo bez da uopće o tome razgovara, treba se odreći onog što je pribavljeno novcem od kredita pa nek se supružnik koji se zadužio sam vadi iz dugova. Međutim, onaj tko pri razvodu hoće, recimo i pola stana kupljenog na kredit, naravno da će biti dužan i davati za kredit.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 13:29   #51
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
kolko mi je ostalo u sjecanju kad mi se frend razvodio,samo se zajednicki dugovi dijele.ak nisi potpisao sa si nit suduznik nit jamac valjda,nemas se cega bojat.

a lotto,i ja to e kuzim,mozda si sud misli,zena te inspirirala
loto, šta ćeš, načelo bračne solidarnosti nema mrdanja...
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 14:57   #52
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
Nije isto, nije po defaultu...Dobitak na lotu je bračna stečevina, to je izričito propisano Obiteljskim zakonom. Kao što je propisano i da autorsko djelo pripada bračnom drugu koji ga je stvorio, ali da imovinska korist od autorskog prava ulazi u bračnu stečevinu. Ostalo se rješava prema odredbama stvarnog i obveznog prava.

Stoga, ako je jedan bračni drug podigao kredit, npr. da bi kupio auto, i obvezao se banci na vraćanje kredita sam, stvorio je dug sebi. To je obvezni odnos. Drugi bračni drug nije se obvezao kao sudužnik i zato se u praksi to rješava na način da, ako bračnom drugu koji je sam preuzeo obvezu padne na pamet tražiti drugog bračnog druga da vraća pola kredita za koji nije našao za shodno niti obavijestiti svog supružnika, a kamoli se dogovoriti, drugi bračni drug na sudu izjavljuje da neće plaćati taj kredit, ali da neće niti tražiti pola onoga što je što je pribavljeno novcem od kredita, u ovom slučaju pola auta. Dakle, ako drugi bračni drug neće pola auta, auto pripada onom bračnom drugu koji ga je kupio na kredit, pa sam i otplaćuje. Ako osoba ne vraća kredit, znamo kako se banka namiruje...
Ja dignem kredit kod zelenaša i kupim tim novcem masu srećaka lota, računajući da ću pametnim rasporedom imati (nakon vraćanja novca zelanašu) 10% profit. Uspije, moja srećka je dobitna, ali me u tom času žena odluči ostaviti.

Polaže li ona pravo na taj dobitak na lutriji a da istovremeno nije obavezna priznati dug kod zelenaša (jer nije znala da sam ja ušao u dug da kupim sve te srećke)? Pa onda ako ona uzme 50% "bruto" dobitka, ja ne mogu više pokriti dug zelenašu i ostajem u minusu. Slomljenih koljena.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 16:42   #53
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Ja dignem kredit kod zelenaša i kupim tim novcem masu srećaka lota, računajući da ću pametnim rasporedom imati (nakon vraćanja novca zelanašu) 10% profit. Uspije, moja srećka je dobitna, ali me u tom času žena odluči ostaviti.

Polaže li ona pravo na taj dobitak na lutriji a da istovremeno nije obavezna priznati dug kod zelenaša (jer nije znala da sam ja ušao u dug da kupim sve te srećke)? Pa onda ako ona uzme 50% "bruto" dobitka, ja ne mogu više pokriti dug zelenašu i ostajem u minusu. Slomljenih koljena.
E sad već malo pretjerujemo...ušli smo čak i u kazneno, ali ajde.

dobitak=bračna stečevina. Bračna stečevina, ako nema bračnog ugovora=pola-pola - neoboriva presumpcija.

Žena ne mora tražiti pola, dobiva pola po defaultu. To kaj je mužić išao kod lihvara - a radi igara na sreću...no comment. Da se ne razvodim, mam bi se odlučila nakon toga. Raspikuća.

Eto tako...mislim da smo ovu temu ispremetali dovoljno...zakoni su takvi, dok su na snazi to je tako i nema smisla sad oko toga lamentirati.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 21:56   #54
znaci najbolje ne vjencavat se,i ako onda samo uz predbracni ugovor.

jebo te ispadne da je isplatljivije ic kod kurve dvaput tjedno neg imat zenu
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 22:24   #55
velika hvala na odgovorima

kada sam mu rekla što sam saznala, odgovorio je kako je novac za pokretanje posla i zajedničku dobit te me zamolio da odemo do banke. kada smo došli, ponuđeni su mi nekakvi formulari na potpisivanje...

izjavila sam da ne želim biti sudužnik niti ikakvo "sjedanje" na plaću. službenica je rekla kako je u pitanju mjenica te da mi nitko neće "sjesti" na plaću nego "samo nemam prava na bračnu stečevenu u slučaju razvoda". i to samo ako ne bude mogao otplaćivati.

odbila sam potpisati i time "jako povrijedila" supruga kao i "izgubila njegovo povjerenje"

kakav licemjer....
madrid1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 22:30   #56
zaboravih napomenuti kako me je nedavno obavijestio da je upoznao ženu "s kojom može razgovarati o svemu"...te želi na kredit kupiti veći stan za mene i kćerku kako bi naš zajednički stan bio njemu na raspolaganju...

evo..to je to...
madrid1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 08:21   #57
Kome se trebam obratiti i gdje ako želim staviti zabranu na prodaju zajedničke imovine?
Napominjem da nismo predali zahtjev za razvod. Hvala
madrid1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 14:42   #58
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
Nije isto, nije po defaultu...Dobitak na lotu je bračna stečevina, to je izričito propisano Obiteljskim zakonom. Kao što je propisano i da autorsko djelo pripada bračnom drugu koji ga je stvorio, ali da imovinska korist od autorskog prava ulazi u bračnu stečevinu. Ostalo se rješava prema odredbama stvarnog i obveznog prava.

Stoga, ako je jedan bračni drug podigao kredit, npr. da bi kupio auto, i obvezao se banci na vraćanje kredita sam, stvorio je dug sebi. To je obvezni odnos. Drugi bračni drug nije se obvezao kao sudužnik i zato se u praksi to rješava na način da, ako bračnom drugu koji je sam preuzeo obvezu padne na pamet tražiti drugog bračnog druga da vraća pola kredita za koji nije našao za shodno niti obavijestiti svog supružnika, a kamoli se dogovoriti, drugi bračni drug na sudu izjavljuje da neće plaćati taj kredit, ali da neće niti tražiti pola onoga što je što je pribavljeno novcem od kredita, u ovom slučaju pola auta. Dakle, ako drugi bračni drug neće pola auta, auto pripada onom bračnom drugu koji ga je kupio na kredit, pa sam i otplaćuje. Ako osoba ne vraća kredit, znamo kako se banka namiruje...

Takve situacije rješavaju se na sudu. Tko ne želi plaćati dugove svog supružnika koje je on/ona stvorio/la kao da je solo bez da uopće o tome razgovara, treba se odreći onog što je pribavljeno novcem od kredita pa nek se supružnik koji se zadužio sam vadi iz dugova. Međutim, onaj tko pri razvodu hoće, recimo i pola stana kupljenog na kredit, naravno da će biti dužan i davati za kredit.
Ovo s autom mi je zanimljivo. A sto da recimo jedan bracni drug unatoc protivljenju drugog bracnog druga podigne kredit za auto i za koji ovaj nije ni suduznik i nista. Ali sukladno tome, ovom bracnom drugu s kreditom puno manje ostane od place pa zena/muz podmiruju svojom placom vise izdataka (tetu cuvalicu, vrtic, sve rezije i sl.), nije li onda ionako pridonijeo otplacivanju kredita, i kako da onda nema pravo na dio koji je i otplatio (ovisi koliko se kredita ispalatilo)?
Bubamaraaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 21:01   #59
moj dug na amexu od bivšeg supruga

Molim pravni savjet!
Razvedena sam. U braku smo na moj amex napravili kredit za nekakve gluparije u autu koji je ostao kod ex.
Ja taj amex otplaćujem jer glasi na moje ime. On znam s tim nema nikakve veze. Postoji li način da nekako pravno istjeram da bar plati pola tog duga?
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 21:14   #60
tužiti ga građanskom parnicom...al onda pola auta je i njegovo..al normalno advokata pitaj pa kak to niste riješili u toku razvoda pardon...imovinsko pravni zahtjevi su out od razvoda to je isto tako da osoba koja je bila domačica a razvode se ima pravo da joj se isplati "naknadan" za oprani veš, suđe i bla bla u zajedničkom domačinstvu ..jel tak narode imam li pravo?
__________________
bože, meni tako malo treba,
ispod ovog svetog neba,
topla postelja i....(T.P.)
mppet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.