Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2013., 21:16   #41
Ja sam kupila malu vrećicu tamjana? Može li se to piti? Jel ga itko koristi, i ako jest, koliko je žličica stavio u čašu vode?
ema123456789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 22:12   #42
Quote:
ema123456789 kaže: Pogledaj post
Ja sam kupila malu vrećicu tamjana? Može li se to piti? Jel ga itko koristi, i ako jest, koliko je žličica stavio u čašu vode?
To je smola drveta kao i smola od bora baš i nije topivo u vodi.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 23:14   #43
Quote:
ema123456789 kaže: Pogledaj post
Ja sam kupila malu vrećicu tamjana? Može li se to piti? Jel ga itko koristi, i ako jest, koliko je žličica stavio u čašu vode?
ja ga uglavnom koristim kad treba rastjerat one ljute demone koje je srušila gabrijelova zvijezda padalica.

stari dobri recept koji nam je spustio gabrijelov frend rafael imaš u tobiji, glava šesta.

http://www.biblija.net/biblija.cgi?B...dp0=33&idp1=41

Zadnje uređivanje ursamajor : 17.10.2013. at 00:02.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 09:55   #44
Quote:
ema123456789 kaže: Pogledaj post
Ja sam kupila malu vrećicu tamjana? Može li se to piti? Jel ga itko koristi, i ako jest, koliko je žličica stavio u čašu vode?
Piti probaj...ali ne preporučam.
Uz tamjan si trebala kupiti i male ugljenaste pločice. Njih zapališ i staviš par zrnca te smole...i vragovi odu doma
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 10:59   #45
Quote:
Ementaler kaže: Pogledaj post
Tamjan u sebi ima kancerogene tvari, više se otruješ u sat vremena od tamjana nego da cijeli dan stojiš na vrlo prometnoj autocesti, tako da ja ne znam kako to zle duhove odbija, ali znam da rak - privlači.
Ovi ovdje tvrde suprotno.
__________________
Ubi me prejaka reč
Ra'isa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 02:54   #46
Tamjan (grč. Υθυμήαμα, thymiama, arap. luban, lat. olibanum), aromatska smola drva iz roda Boswellia iz porodice Burseraceae. Ovo drvo raste od Azije do Afrike. Iz kore stabla, njezinim zarezivanjem dobija se smola, koja se također naziva tamjan.

Eterična ulja tamjana korite se u aromaterapiji i aroma masaži.



Tamjan je aromatična smola koja paljenjem razvija jak ugodan miris, zbog čega se rabi za kađenje, najčešće prilikom vjerskih obreda. Prodoran mirisni dim razvije se kada se komadić smole stavi na žeravicu.

Dobivanje tamjanske smole zasijecanjem stabala u suptropskim područjima seže duboko u povijest. Jedan od najranijih spomena tamjana nalazi se u bilijskoj knjizi Postanka (37, 25), a odnosi se na pustinjske trgovce Jišmaelce kojima su Jakovljevi sinovi prodali svojeg brata Josipa. U Starom zavjetu također se često spominje tamjan iz Arabije.

Tamjan se u mediteranskom i orijentalnom svijetu koristio radi uklanjanja neugodnih mirisa u prostorijama, ali i u počast osobama ili božanstvima. To je bio razlog zbog kojeg su kršćani u početku zazirali od ovakve prakse, premda je ona kao oblik bogoštovlja opisana i propisana još u knjizi Izlaska (30, 34-37).

Običaj kađenja prodro je u život Crkve najprije na Istoku, u početku u počast caru, a kasnije i u liturgiji, u kojoj ona po nekim mišljenjima simbolizira molitve koje se uzdižu Nebu. Stoga je tamjan amblem svećeništva, pa u Poklonstvu (Matej 2, 11) jedan od maga njime dariva novorođenog Isusa. Na Zapadu se kađenje u liturgiji kao opća praksa uvodi tek u 7. st., a procvat doživljava tek od 14. st. dalje.

smola tamjana:

__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2020., 14:01   #47
koje su razlike? myrrh, frankincense?
lovačkagozba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2020., 16:51   #48
Kako kužiti sveti prostor doma koji je zrokan potresom i koronom a deca neidu u vrtića

onda deni kandilo v ruke
okreni se prema sjeveru i maši z njime, pa na jug pa na istok pa na zapad,
pa tak 33 1/3 puta ko long plejka

upali svijeće bijele na malenom stoliću uz sliku sveca,
imelovu grančicu moraš imati za pojasom a u desnom žepu mali križ kupljen na proščenju v Mariji Bistici te posvečenu zemlju oko iste crikve

na glavu stavi dinamovu kapu, na noge drvene klompe sa placa

idi prema kazaljci na satu, i govori ove riječi;


Molim Boga s-višnjega i sve ostale djelatnike nebeskog kruga da mi pomognu da očistim ovaj prostor od svih kućnih demona i demončića, uljeza i napasnika, od potresa Rihtera i korone wuhanovske, od dece koja su nesnosna jer nema vrtića, škola i dječnih igrališta...od dosadnog muža/žene, svekrve i tasta koji su još živi jer ih ni korona neće
od sve loše energije i prokletstva, loših misli i jedanesteraca koje bi mogao pokupiti Dinamo u sljedećoj sezoni u ligi prvaka....

"faul mali
pa i ofsajd
jedanesterac
igraj rukom
i sedmerac..."

tri put ponavljaj u svakom kutu stana i kadi sa kandilom...dok te ruka služi

ako to ne pomogne i dojde nam potres dok korona negdje vreba, i ne dolazi pomoć s neba...

onda smo gadno vriti

tam di smo navek i bili
na kraju kaži alejuja i to je to

jeftino a pomoći će i nacionalnom klubu u nevoljama.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2020., 17:02   #49
gdje se inače tamjan može kupiti? gdje ga crkva nabavlja?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2020., 15:06   #50
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
onda deni kandilo v ruke
okreni se prema sjeveru i maši z njime, pa na jug pa na istok pa na zapad,
pa tak 33 1/3 puta ko long plejka

upali svijeće bijele na malenom stoliću uz sliku sveca,
imelovu grančicu moraš imati za pojasom a u desnom žepu mali križ kupljen na proščenju v Mariji Bistici te posvečenu zemlju oko iste crikve

na glavu stavi dinamovu kapu, na noge drvene klompe sa placa

idi prema kazaljci na satu, i govori ove riječi;


Molim Boga s-višnjega i sve ostale djelatnike nebeskog kruga da mi pomognu da očistim ovaj prostor od svih kućnih demona i demončića, uljeza i napasnika, od potresa Rihtera i korone wuhanovske, od dece koja su nesnosna jer nema vrtića, škola i dječnih igrališta...od dosadnog muža/žene, svekrve i tasta koji su još živi jer ih ni korona neće
od sve loše energije i prokletstva, loših misli i jedanesteraca koje bi mogao pokupiti Dinamo u sljedećoj sezoni u ligi prvaka....

"faul mali
pa i ofsajd
jedanesterac
igraj rukom
i sedmerac..."

tri put ponavljaj u svakom kutu stana i kadi sa kandilom...dok te ruka služi

ako to ne pomogne i dojde nam potres dok korona negdje vreba, i ne dolazi pomoć s neba...

onda smo gadno vriti

tam di smo navek i bili
na kraju kaži alejuja i to je to

jeftino a pomoći će i nacionalnom klubu u nevoljama.
Nemreš zkandilom mahati, mislim moreš i zotim kak i sa svim drugim i mahati i mlatiti, ali nije sve za tak nekaj predviđeno, ne.. u ovom slučaju kandilo..ono je obično staklena posudica u koju se ulije ulje, stavi pluteni čep i upali fitiljić pa to gori, npr. pred ikonama. Od grčkog, kadilos ili latinskog kandela: svijeća.

A ono s čim se kadi je kadionica. Eto, mali ispravak. Naj se srditi, a u opisanu doktrinu se nebi štel mešati.
__________________
Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με
Riječni rak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2020., 16:00   #51
Quote:
Riječni rak kaže: Pogledaj post
Nemreš zkandilom mahati, mislim moreš i zotim kak i sa svim drugim i mahati i mlatiti, ali nije sve za tak nekaj predviđeno, ne.. u ovom slučaju kandilo..ono je obično staklena posudica u koju se ulije ulje, stavi pluteni čep i upali fitiljić pa to gori, npr. pred ikonama. Od grčkog, kadilos ili latinskog kandela: svijeća.

A ono s čim se kadi je kadionica. Eto, mali ispravak. Naj se srditi, a u opisanu doktrinu se nebi štel mešati.
Mate praf kolega... mi se omaklo.

Kandilo kod ortodoksnih a kadionica tu pri nami... a kladionica 50 metrov od crikve.

__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2020., 20:41   #52
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
gdje se inače tamjan može kupiti? gdje ga crkva nabavlja?
Ne samo to nego čemu im tamjan više služi kad država odluči zatvoriti misne obrede pa onda tamjanom svećenicima preostane tek... Niente.

Crkve su krive, religije su krive, i ludjaci koji ih uspostavili.

Zato je u Otkrivenju zapisano "kako su oni dali vama, tako i vi njima dajte".
(u prijevodu : dali su vam ništa, zato ih vi podarite sa nitko i ništa su)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2020., 08:40   #53
Ovome više ne treba tamjan



https://www.facebook.com/povratakuis...68904446560912
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2020., 09:05   #54
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Mislim da će mu Kršćani sabljom glave doći. Da je moj brat, svezanoga ko medvjeda na koljenima bih ga u crkvu doveo. Takvi smo mi Kršćani
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2020., 11:26   #55
Quote:
rosnatrava kaže: Pogledaj post
Mislim da će mu Kršćani sabljom glave doći. Da je moj brat, svezanoga ko medvjeda na koljenima bih ga u crkvu doveo. Takvi smo mi Kršćani
Predivno, bas se u tome očituje ideološka narav vjerovanja!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2020., 11:45   #56
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Predivno, bas se u tome očituje ideološka narav vjerovanja!
Bravoooo! Drago mi da ti se sviđa. Što bih bio iznimka kada kršćani u Hrvatskoj tako postupaju koji dižu zastavu dželala protiv Kršćanstva. Ne živimo u demokratskim zemljama poput Pakistan, Afganistana, Irana, Malezije, Sudana, Maroka,... gdje konvertite iz Islama cvijećem i pjesmom ispraćaja.... U tvome komentaru se očituje tvoja osobna ideološka narav i vjerovanje. Uzalud ti jesti ekološki čisto jelo
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2020., 12:15   #57
Quote:
rosnatrava kaže: Pogledaj post
Uzalud ti jesti ekološki čisto jelo
Takoje, jedite plastiku iz Vatikana...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2020., 16:46   #58
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Takoje, jedite plastiku iz Vatikana...
Čudna jada i komentara. Ti uprla oči samo u Vatikan kao da ništa drugo ne postoji
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2020., 17:57   #59
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Quote:
rosnatrava kaže: Pogledaj post
Mislim da će mu Kršćani sabljom glave doći. Da je moj brat, svezanoga ko medvjeda na koljenima bih ga u crkvu doveo. Takvi smo mi Kršćani
Predivno, bas se u tome očituje ideološka narav vjerovanja!
Zapravo on je htio biti sarkastičan kako bi prebacio nasilje generalizirajući muslimane. Na žalost, jednim dijelom on jeste u pravu jer mnogi muslimani u svijetu svojim ponašanjem daju razlog za takvo mišljenje. Ovo je vrijeme generalizacija.
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2020., 21:25   #60
Thumbs up

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Zapravo on je htio biti sarkastičan kako bi prebacio nasilje generalizirajući muslimane. Na žalost, jednim dijelom on jeste u pravu jer mnogi muslimani u svijetu svojim ponašanjem daju razlog za takvo mišljenje. Ovo je vrijeme generalizacija.
Generalizirao ali izdvajam muslimanke Bih. Oni su ponajbolji muslimani na svijetu. Iako ih se u radikalizam od nekih strana pokušava uvući. I Turci su u Turskoj su ok. Brberi iz gornjeg toka Nila također izvrsni ljudi. Ima još puno dobra islamskoga svijeta, kao i svakoga, ali pod teretom šerijata ni osobnu slobodu razviti ne mogu. Naravno da sam sarkastičan bio. Dobro da si komentirao jer NG to razumjeti nije u stanju
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.