Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2008., 22:50   #1001
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Pa Nizozemci su se pojavili u 19. stoljecu pod tim imenom. Pa opet su etnos. Ima Bosna veze sa Nizozemcima i Norvezanima, Austrijancima puno. Jer sve su ovo narodi koji su nastali iz vise plemena. Znaci nastala je drzava i ta drzava je stvorila etnos.

Bosnjani se prvi put spominju kao obican narod a ne kao plemstvo. Evo ti povelje pa se sam uvjeri u to, nigdje dobrih Bosnjana vec samo obicnih, najobicnijih Bosnjana:




Gdje su nam dobri Bosnjani u ovoj povelji prvoj gdje se spominju Bosnjani? Nema ih nigdje. Ima ih tek nakon ove povelje:




Opet provaljato Kexx. Isto kao kada si rekao da Hum nije bila Bosanska zemlja vec susjedna zemlja pa si se onda poceo izvlaciti. Bas me zanima na koji nacin ces se sada poceti izvalaciti.
Apsolutno me ne zanimaju Nizozemci niti njihova sudbina. Oni nemaju ništa s Bosnom i imali su svoju povijest. Pozivanje na njih nema baš ništa s ovom temom.

Hum naravno nije Bosna, Hum je HUm, a Bosna je Bosna. On postaje bosanska zemlja kad mu vlada vladar Bosne.

Pogledaj ovo ispod, vidi se da ni Usora ni Soli ni Podrinje nisu Bosna.
Bosna je jedno, a bosanske zemlje su drugo.

Mi,gospodin Štefan Tomaš Ostojić,Kralj Srbljem,Bosni,Primorju,Humsci zemlji,Dalmaciji,Hrvatom,Donjim krajem,Zapadnim stranam,Usori,Soli,Podrinju,i k tomu


A ovo je iz 1323.g.
Az sveti Grgur, a zovom ban Stjepan, sin gospodina bana Stjepana, po milosti Bozijej gospodin vsim zemljam bosanskm, i Soli i Usori i Dolnjim krajem, i Humske zemlje gospodin, i brat moj knez Vladislav:
Bi milost naju knezu Vlkoslav, sinu kneza Hrvatina Kljuckog, jere ostavi hrvatskog gospodina i Bapsice, - naju milost djela.
I dasva knezu Vlkoslavu za jegovu vjernu sluzbu dvije zupe: Banice i Vrabnju, od meje do meje, i u niju dva grada: Kljuc i Kotor.
....................
I zato, dasva knezu Vlkoslavu one zupe za jegovu vjeru - a one zupe bista nevjerne i stasta naprotivu nam polog Hrvata.

A tomu daru bise svjedoci dobri Bosnjane.....



Spomen Dubrovčana i Bošnjana je spomen političkih pojmova, odnosno regulira se međuodnos podanika dvije države, pripadnici jedne države su Bošnjani, pripadnici druge države su Dubrovčani. Oba pojma su posljedica postojanja političkih jedinica s tim imenom.
Što dokazuje da se radi o političko teritorijalnim nazivima proizašlim iz imena jedinice, a ne nekakva izvorna narodna imena.
Kexx is offline  
Old 21.12.2008., 22:53   #1002
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Pogresno si shvatio. Niko ne proba stvoriti narod, samo se proba pokazati da su Bosnjani stvarno bili etnicki narod a ne neka politicka tvorevina.

Upravo jesu bili politička tvorevina jer bez Bosne nitko na svijetu se ne bi po njoj zvao. Prvo je nastala Bosna, a iz toga je proizašao i naziv za one koji žive u njoj. Ljudi su nazvani prema imenu teritorija. A teritorij je dobio ime prema rijeci.
Kexx is offline  
Old 22.12.2008., 08:17   #1003
Quote:
Pa Nizozemci su se pojavili u 19. stoljecu pod tim imenom. Pa opet su etnos. Ima Bosna veze sa Nizozemcima i Norvezanima, Austrijancima puno. Jer sve su ovo narodi koji su nastali iz vise plemena. Znaci nastala je drzava i ta drzava je stvorila etnos.
Nije točno.

1581-1795 - Republic of the Seven United Netherlands

1795-1815 - Batavian Republic (pod kontrolom Napoleona)

1815 - Kingdom of the Netherlands

Quote:
Dutch identity in the sense of self-identification on a nation-wide scale can be said to have taken shape in the latter part of the 19th century. The Dutch Republic had been marked by particularism, and after the Napoleonic era the Netherlands, although politically united, kept a culturally fragmented outlook until well into the third quarter of the 19th century. Although a more supra-regional orientation was present among some of the Protestant bourgeoisie in the cities of Holland, most people felt primarily attached to their own town or region rather than considering themselves 'Netherlanders'.[29]
Iako su 300 godina imali svoju državu, svog vladara, svoju vojsku zajednički identitet (etnos valjda) nisu uspjeli stvoriti. To je tek došlo u 19. stoljeću kao i kod mnogih drugih europskih naroda (osim kod Bošnjaka).
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 08:22   #1004
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Evo jedno pitanje, jesu li po tvom mišljenju ovi koje spominješ -Desidijati, Breuci, Delmati i Japodi - Iliri?
ja to nisam rekao nego su to rekli grčki i rimski historičari, pa i aleksandar veliki je spomnjao ilire koji su živjeli sjeverno od makedonije.za mene je to dovoljan razlog da ih priznam jer i sem tih dokaza postoje i arheološki koji potvrđuju njihovo postojanje.
__________________
forza juve
delpiero is offline  
Old 22.12.2008., 08:27   #1005
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Evo jedno pitanje, jesu li po tvom mišljenju ovi koje spominješ -Desidijati, Breuci, Delmati i Japodi - Iliri?
Jesu.

Isto kao što su u 20. stoljeću Rusi, Ukrajinci, Armenci, Litavci itd. bili Sovjeti.
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 08:29   #1006
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Nije točno.

1581-1795 - Republic of the Seven United Netherlands

1795-1815 - Batavian Republic (pod kontrolom Napoleona)

1815 - Kingdom of the Netherlands



Iako su 300 godina imali svoju državu, svog vladara, svoju vojsku zajednički identitet (etnos valjda) nisu uspjeli stvoriti. To je tek došlo u 19. stoljeću kao i kod mnogih drugih europskih naroda (osim kod Bošnjaka).
kod bošnjaka je bilo pokušaja uspostavaljanja identiteta od strane austrijskih zvaničnika(benjamin kalaj)i nekih muslimanskih uintelektualaca ali to nisu uspjeli zbog srpsko-hrvatske propagande sami austrijanci su uvidjeli opasnost od toga pa su poticali bošnjaštvo ali usljed velike destabilizacije bošnjaka nakon odlaska turske oni se počinju mahom odseljavat je bilo teško stvorit bošnjačku naciju , dijelom i zbog toga što su bošnjaci uvijek ispred stavljali vjeru pa tek onda naciju i zbog toga što nisu bili zaluđeni nacionalističkom idejom.kod drugih naroda kao što su talijani, njemci, nizozemci etnos se stvorio u 19 st. a kod bošnjaka je postojao od srednjeg vijeka ali se uruššio u 19 st.to je obrnut proces nego kod drugih naroda a razloge sam već naveo
__________________
forza juve
delpiero is offline  
Old 22.12.2008., 08:39   #1007
Quote:
delpiero kaže: Pogledaj post
kod bošnjaka je bilo pokušaja uspostavaljanja identiteta od strane austrijskih zvaničnika(benjamin kalaj)i nekih muslimanskih uintelektualaca ali to nisu uspjeli zbog srpsko-hrvatske propagande sami austrijanci su uvidjeli opasnost od toga pa su poticali bošnjaštvo ali usljed velike destabilizacije bošnjaka nakon odlaska turske oni se počinju mahom odseljavat je bilo teško stvorit bošnjačku naciju , dijelom i zbog toga što su bošnjaci uvijek ispred stavljali vjeru pa tek onda naciju i zbog toga što nisu bili zaluđeni nacionalističkom idejom.kod drugih naroda kao što su talijani, njemci, nizozemci etnos se stvorio u 19 st. a kod bošnjaka je postojao od srednjeg vijeka ali se uruššio u 19 st.to je obrnut proces nego kod drugih naroda a razloge sam već naveo
Ovo je presmiješno. Znači kod jadnih Bošnjana uvijek naopako, kad drugi nisu znali ni što znači nacija ni etnos VI ste znali...

Jel ti svtarno vjeruješ da je u recimo 17. stoljeću Bosanac katolik gledao na Bosanca muslimana kao na brata rođenog? Da su katolici i muslimani imali jedan, zajednički identitet i da su svjesni bili da imaju isto porijeklo (ne u užem smislu, nego kao "narod")?
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 08:39   #1008
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Apsolutno me ne zanimaju Nizozemci niti njihova sudbina. Oni nemaju ništa s Bosnom i imali su svoju povijest. Pozivanje na njih nema baš ništa s ovom temom.

Hum naravno nije Bosna, Hum je HUm, a Bosna je Bosna. On postaje bosanska zemlja kad mu vlada vladar Bosne.

Pogledaj ovo ispod, vidi se da ni Usora ni Soli ni Podrinje nisu Bosna.
Bosna je jedno, a bosanske zemlje su drugo.

Mi,gospodin Štefan Tomaš Ostojić,Kralj Srbljem,Bosni,Primorju,Humsci zemlji,Dalmaciji,Hrvatom,Donjim krajem,Zapadnim stranam,Usori,Soli,Podrinju,i k tomu


A ovo je iz 1323.g.
Az sveti Grgur, a zovom ban Stjepan, sin gospodina bana Stjepana, po milosti Bozijej gospodin vsim zemljam bosanskm, i Soli i Usori i Dolnjim krajem, i Humske zemlje gospodin, i brat moj knez Vladislav:
Bi milost naju knezu Vlkoslav, sinu kneza Hrvatina Kljuckog, jere ostavi hrvatskog gospodina i Bapsice, - naju milost djela.
I dasva knezu Vlkoslavu za jegovu vjernu sluzbu dvije zupe: Banice i Vrabnju, od meje do meje, i u niju dva grada: Kljuc i Kotor.
....................
I zato, dasva knezu Vlkoslavu one zupe za jegovu vjeru - a one zupe bista nevjerne i stasta naprotivu nam polog Hrvata.

A tomu daru bise svjedoci dobri Bosnjane.....



Spomen Dubrovčana i Bošnjana je spomen političkih pojmova, odnosno regulira se međuodnos podanika dvije države, pripadnici jedne države su Bošnjani, pripadnici druge države su Dubrovčani. Oba pojma su posljedica postojanja političkih jedinica s tim imenom.
Što dokazuje da se radi o političko teritorijalnim nazivima proizašlim iz imena jedinice, a ne nekakva izvorna narodna imena.

Prvo mi daj spomen Hrvata. Znaci ne spomen Hrvata gdje neki bizant spominje neko pleme Hrvata a da ti Hrvati nemaju ni pojma da su Hrvati nego spomen Hrvata gdje jedan Hrvatski kralj svoje sluge naziva Hrvatima. Prvo mi to nadi pa da vidimo i tu vasu stranu medalje.

Ja sam ti vrlo jasno dao dokaz. Ako je bilo i drugih ljudi u Bosni osim Bosnjana onda znaci da su Bosnjani bili etnicka odrecica. To je sada dokazano a to sto ti ne zelis da priznas je tvoj problem.

Quote:
-Dominikanac Matija iz Zagreba pise 1327 god. o inkvizitorskoj sluzbi u Slavoniji i da bi se trebao podici krizarski rat protiv Bosnjana i Sklavena u Ugarskoj i Bosni.

-1334 papa Ivan XXII pise kako mu je stalo da vuci vise ne razdiru ovce u stadu Gospodnjem i zeli iskorijeniti hereticku zlocu te nalaze provincialu dominikanaca u Ugarskoj, da posalje svu svoju bracu protiv svih onih Transilvanaca, Bosnjana i Slavena koji su heretici.
Dragan1986. is offline  
Old 22.12.2008., 08:43   #1009
Quote:
kod bošnjaka je bilo pokušaja uspostavaljanja identiteta od strane austrijskih zvaničnika(benjamin kalaj)i nekih muslimanskih uintelektualaca ali to nisu uspjeli zbog srpsko-hrvatske propagande sami austrijanci su uvidjeli opasnost od toga pa su poticali bošnjaštvo ali usljed velike destabilizacije bošnjaka nakon odlaska turske oni se počinju mahom odseljavat je bilo teško stvorit bošnjačku naciju , dijelom i zbog toga što su bošnjaci uvijek ispred stavljali vjeru pa tek onda naciju i zbog toga što nisu bili zaluđeni nacionalističkom idejom.
Kako su Njemci uspjeli stvoriti zajednički identitet (etnos)? Albanaca ima i muslimana i kršćana...
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 08:45   #1010
Quote:
Transilvanaca
Sad su i Transilvanci narod?

Quote:
Prvo mi daj spomen Hrvata. Znaci ne spomen Hrvata gdje neki bizant spominje neko pleme Hrvata a da ti Hrvati nemaju ni pojma da su Hrvati nego spomen Hrvata gdje jedan Hrvatski kralj svoje sluge naziva Hrvatima. Prvo mi to nadi pa da vidimo i tu vasu stranu medalje.
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 08:52   #1011
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ovo je presmiješno. Znači kod jadnih Bošnjana uvijek naopako, kad drugi nisu znali ni što znači nacija ni etnos VI ste znali...

Jel ti svtarno vjeruješ da je u recimo 17. stoljeću Bosanac katolik gledao na Bosanca muslimana kao na brata rođenog? Da su katolici i muslimani imali jedan, zajednički identitet i da su svjesni bili da imaju isto porijeklo (ne u užem smislu, nego kao "narod")?
Naravno da su imali zajednicki identitet. Cim je Bosnjacko- katolicka intelektualna elita pisala ovakve tekstove i probala da priblizi religije i stvori Bosnjacku naciju i cim je Bosnjacko-muslimanska elita pomagala u tom procesu i pisala slicne tekstove u 19. vijeku, znaci da je postojao zajednicki identitet. Cim su franjevci pisali o Bosnjackoj vojsci i o vojnicima Bosnjacima-poturcenima i Bosnjacima-katolicima, znaci da je postojao zajednicki identitet. Nije to vise bio srednji vijek.

Proglas Franjevca Jukica za budenje Bosnjacke nacije, 19. vijek, te pozivanje na staru Bosnjacku slavu iz srednjeg vijeka.

Quote:
Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi nas samo kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju priatelji naukah i žale nas…. Vrime je da se i probudimo od dugovične nemarnosti; dajte pehar, te carpite iz studenca pomnje mudrost, i nauk; nastojte da najpred naša serca očistimo od predsudah, fatajmo za knjige i časopise, vidimo što su drugi uradili, te i mi ista sredstva poprimimo, da naš narod prosti iz tminah neznanstva na svitlost isitne izvedmo.”
Franjevac Jako Baltic o Bosnjackom ratu:

http://i37.tinypic.com/wwndr5.jpg
http://i35.tinypic.com/2u8fjio.jpg

Franjevac Nikola Lasvanin zapisuje za 1056. godinu:

"I Bosnjaci izabrase Ivana Kotromanica za bana od Bosne "
Dragan1986. is offline  
Old 22.12.2008., 09:03   #1012
Najpoznatija Hrvatska povijesnicarka: prof Nada Klaic:

Quote:
ispunili Dinarski prostor. Na širokom prostoru od Istre do Bugarske
organizirale su se teritorijalne cjeline koje su, posve razumljivo, u isto
vrijeme i političke jezgre. Pretpostavljamo da su manjim takvim cjelinama
na čelu bili župani, a u onim najvažnijim i vjerojatno većim banovi. Karakter
te dvjestagodišnje avarske vlasti je toliko prepoznatljiv da ga je nemoguće
zamijeniti s bilo kojim drugim političko-upravnim sistemom na tom pro-
storu.
Ako su ove naše pretpostavke točne, onda su bosanske zemlje počele
svoj samostalni politički razvitak doduše u isto vrijeme kad i oni Slaveni
koji su zaposjeli kasnije hrvatske i srpske zemlje, ali je ogromna razlika
među njima bila upravo u tome što samostalni bosanski politički razvitak
nisu prekidali niti Hrvati niti Srbi koji su tek potkraj VIII. st. osvanuli u
Dinarskim planinama. Ovoj prekrasnoj i bogatoj planinskoj zemlji majka
je priroda stoljećima pomagala ne samo da se održi nego i obrani od
nepoželjna gosta izvana. Ako je ipak bosanski ban morao ponekad dopustiti
da se susjedni vladari prošeću njegovim područjem, pa ako je, štoviše,
morao priznati njihovu vlast, onda takvi »izleti« ili »podjarmljenja« nisu u
srednjem vijeku značili ništa.
Ali, ni istočni ni zapadni car ne stižu do
bosanskih planina.
Potpuno je suvišno razbijati glavu zbrajanjem godina u
kojima su susjedni vladari u ranom srednjem vijeku mogli vladati Bosnom.
Oni su došli i otišli, a bosanski bi vladari ostajali boreći se i dalje za
samostalnost svoje zemlje.

Tako je Bosna kao samostalna zemlja dočekala XII. st. kad su se u
njezinu susjedstvu zbivale važne promjene koje su na kraju ipak ostavile
tragove i u njezinom političkom životu.
Quote:
….No, ove nevješte projekcije o srpstvu Bosne vrijede isto koliko Šišićevo dokazivanje o hrvatsvu Bosne. Međutim nekritički izvještaj Konstantina Porfirogeneta o Sklavinijama moze poslužiti kao podloga za zaključke samo onom historičaru kome nije odveć stalo do historijske istine. On je uglavnom iste vrijednosti kao i Dukljaninove vijesti o vladanju hrvatskih ili srpskih vladara nad Bosnom. To su tek povremeni izleti susjednih vladara koji nisu niti su mogli izmijeniti stoljetni položaj bosanskih zemalja, jer su one bez Hrvata i Srba odavno išle svojim, od njih posve odijeljenim putem. Carevi podaci za taj posao ne mogu biti mjerodavni, a još manje vješta konstrukcija barskog nadbiskupa koji piše sredinom 12. stoljeća. ….Posve razumljivo da Ćirkoviću za njegovu teoriju o srpstvu Bosne ne mogu poslužiti niti Konstantinovi podaci o naseljenju Srba, jer ih car, a znamo i zašto, stavlja u Srbiju, Paganiju, Zahumlje i Travuniju te Konavle po kriteriju 10-og stoljeća kad su sve te zemlje priznavale bizantsku vlast. Prema tome, ako se sam car nije hvalio da je Bosna od naseljenja srpska, a sigurno bi to vrlo rado učinio,onda kritičkom historičaru ne preostaje drugo nego i na osnovi careva teksta tvrditi da je Bosna od početka bila BOSANSKA.
Dragan1986. is offline  
Old 22.12.2008., 09:05   #1013
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Naravno da su imali zajednicki identitet.
Taj njihov zajednički identitet bio je samo teritorijalnog karaktera.

Quote:
Cim je Bosnjacko- katolicka intelektualna elita pisala ovakve tekstove i probala da priblizi religije i stvori Bosnjacku naciju i cim je Bosnjacko-muslimanska elita pomagala u tom procesu i pisala slicne tekstove u 19. vijeku, znaci da je postojao zajednicki identitet. Cim su franjevci pisali o Bosnjackoj vojsci i o vojnicima Bosnjacima-poturcenima i Bosnjacima-katolicima, znaci da je postojao zajednicki identitet. Nije to vise bio srednji vijek.
Ne. Znači samo da su pokušali stvoriti od tog teritorijalnog identiteta nešto više.
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 09:11   #1014
Zamisli kako bi smiješno bilo kad bi za 500 godina neki tvrdili da postoji Kosovski narod zato što su u 21. stoljeću Kosovljani imali svoju državu, svog vladara, svoju vojsku...
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 09:13   #1015
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Taj njihov zajednički identitet bio je samo teritorijalnog karaktera.



Ne. Znači samo da su pokušali stvoriti od tog teritorijalnog identiteta nešto više.


Od 10. do 20. stoljeca Bosna ima Bosnjane i Bosnjake i drzavu, samoupravu. Pa sta je se moglo stvoriti nego narod. Fra Ivan Jukic je probao da stvori Bosnjacku naciju a nacija se ne stvara iz teritorijalnog pojma vec iz etnickog. Pogledaj sta je tvoja Hrvatica Nada Klaic napisala ako meni ne vjerujes. Da je jezgrena Bosna uvijek bila Bosanska.

Hrvata u Bosni nije bilo do 19. vijeka to zapamti vec jednom. To su Bosnjaci-katolici koji su Hrvatizirani:

Fra Ivan Jukic:

Quote:
"Bosnjaci-katolici ne znadu za ime Hrvatsko a kamoli da se osjecaju pripadnicima Hrvatske nacije"
Dragan1986. is offline  
Old 22.12.2008., 09:16   #1016
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Zamisli kako bi smiješno bilo kad bi za 500 godina neki tvrdili da postoji Kosovski narod zato što su u 21. stoljeću Kosovljani imali svoju državu, svog vladara, svoju vojsku...
Pa sta podrazumijevas pod narodom. Skoro sve nacije i narodu u evropi su nastali na taj nacin. Pa sta onda lupetas? Norvezani, Skoti, Swedani, Italijani: Swi su nastali zato sto je ih neovisna drzava stvorila a ne zato sto su bili pleme. A Amerikanci su cak nastali iz forimiranog etnosa.

P.S. Koliko ti imas godina? Ako ti je manje od 18 onda ja nemam vise sa tobom nista pricati posto vidim da su ti postovi poprilicno plitki. Mirises mi malo na balavca a ti reci dali sam u pravu.
Dragan1986. is offline  
Old 22.12.2008., 09:51   #1017
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post


Od 10. do 20. stoljeca Bosna ima Bosnjane i Bosnjake i drzavu, samoupravu. Pa sta je se moglo stvoriti nego narod. Fra Ivan Jukic je probao da stvori Bosnjacku naciju a nacija se ne stvara iz teritorijalnog pojma vec iz etnickog. Pogledaj sta je tvoja Hrvatica Nada Klaic napisala ako meni ne vjerujes. Da je jezgrena Bosna uvijek bila Bosanska.



Fra Ivan Jukic:

Pa hvala Bog i ti si konačno shvatio: zato je i ta ideja o Bošnjačkoj naciji propala!

Quote:
Hrvata u Bosni nije bilo do 19. vijeka to zapamti vec jednom. To su Bosnjaci-katolici koji su Hrvatizirani:
Pa nije ih bilo ni u Dalmaciji, Lici, Slavoniji...

Quote:
Pa sta podrazumijevas pod narodom. Skoro sve nacije i narodu u evropi su nastali na taj nacin. Pa sta onda lupetas? Norvezani, Skoti, Swedani, Italijani: Swi su nastali zato sto je ih neovisna drzava stvorila a ne zato sto su bili pleme. A Amerikanci su cak nastali iz forimiranog etnosa.
Da, u 19. stoljeću. Vi ste nastali 1993.

Quote:
P.S. Koliko ti imas godina? Ako ti je manje od 18 onda ja nemam vise sa tobom nista pricati posto vidim da su ti postovi poprilicno plitki. Mirises mi malo na balavca a ti reci dali sam u pravu.
Malo me koči jezik a i tvoja argumentacija. Samo ponavljaš jedno te isto.
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 09:59   #1018
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Pa hvala Bog i ti si konačno shvatio: zato je i ta ideja o Bošnjačkoj naciji propala!
Ne nije. Ideja je propala kada je Bosna usla u kraljevinu SHS i kada se Bosnjaci nisu priznali kao etnos iz osvete Turcima a Bosna je se pocela objasnjavati kao "vekovna Srpska zemlja" a kasnije kao vijekovna Hrvatska gruda.



Quote:
Pa nije ih bilo ni u Dalmaciji, Lici, Slavoniji...
Ti se salis?

Fra Jukic je zapisao 1840. :

Quote:
Ostavivši Tešanj, (…) pregazismo Usoru rijeku (…) i prešavši Krnjin, spustismo se do podne u ravnine i doline fočanske. Ovdje spazih Hrvaćane, ljude po imenu i razgovoru od Šokaca različite. Zapitam kiridžiju: ťKakvi su to Hrvačani?Ť ťBježi, ne pitajŤ, veli on, ťto su ljudi izvraćeni, koji se ne boje ni Turčina ni fratra, pod puškom po vasdan radi, a rijedko će je i po noći iza pasa izvaditi! Prije 15 godina malo se koja kuća šokacka ovdje nalazila, pak evo se gori doseli Hrvaćanin, to sve ispod ljubuške i vrgoračke krajine. A to sam i sâm iz njihovog odijela i govora poznao: je, bija, vidija, naresto; mjesto: jest, bio, vidio, narasto…[2]


[/QUOTE]
Dragan1986. is offline  
Old 22.12.2008., 10:00   #1019
Quote:
Norvezani, Skoti, Swedani, Italijani: Swi su nastali zato sto je ih neovisna drzava stvorila a ne zato sto su bili pleme. A Amerikanci su cak nastali iz forimiranog etnosa.
Uvijek spominješ Šveđane, Talijane, Škote a sam neznaš zašto.

Šveđani -
Quote:
The Swedes (Swedish: svear; Old Norse: svíar; Old English: Sweonas; Latin: Suiones, Suehans or Sueones) were an ancient North Germanic tribe in Scandinavia. As the dominions of their kings grew, their land slowly evolved into the modern Swedish nation.
Škoti -
Quote:
While the Latin word Scoti[11] originally applied to a particular, 5th century, Gaelic tribe that inhabited areas in the north of Ireland and western Scotland
Kakve veze ovo ima sa Bošnjanima?

A za Talijane siguran sam da neće nijedan tvrditi da je u srednjem vijeku naziv Talijan označava etničku pripadnost.
Kloki is offline  
Old 22.12.2008., 10:07   #1020
Quote:
Ne nije. Ideja je propala kada je Bosna usla u kraljevinu SHS i kada se Bosnjaci nisu priznali kao etnos iz osvete Turcima a Bosna je se pocela objasnjavati kao "vekovna Srpska zemlja" a kasnije kao vijekovna Hrvatska gruda.
Misliš reći da je sve do 1918. postojao neki zajednički osjećaj između muslimana, pravoslavaca i katolika BiH? Na osnovi čega? Misliš da su se muslimani i pravoslavci identificirali sa katoličkim Bošnjanima? Sam si rekao da je ovo bilo nemoguće zbog vjerske podjele a sad kriviš velikosrpsku politiku i hrvatski narodni preporod?

Quote:
kada se Bosnjaci nisu priznali kao etnos iz osvete Turcima
Kloki is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:21.