Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2010., 18:30   #61
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Lako je moguće.

Jedino je moguće.

Kad panika zavlada onda nema razuma, nema razmisljanja, nema hrabrosti, morala....

Nasa organizacija 1992. je bila na tako niskom nivopu, da je pravo cudo da Srbi nisu usli i u SL brod.

Danas govoriti o tome kako smo izbacili 15 000 srba iz stroja samo u posavini je na istoj razini kao i tvrditi da smo pobili 30 000 srba kod vukovara unistili 300 tenkova i sl.

Cini mi se da smo mi Hrvtai jako samo kad govorimo i pričamo o jebanju i ratovanju. U pričama smo tu jaki, al kad treba na djela....e, onda....onda smo i slabi jebači

Sve je to stvar mitova i gradjenje mitova. Naravno, mi bi obranili Posavinu da nas "vrhovnistvo" nije izdalo....

Srbi bi se obranili u Oluji, al njih je izdao Milosevic.....plus, Ameri su ih bombardirali....

Mi bi obranili Vukovar, ali izdalo ga je "vrhovniostvo"....


Dajte ljudi, saberite se, koji vam je kurac. Uključite malo mozak, može i mali mozak i razmisljajte. Pa koja smno mi vojska 1992. bili? Jel se vi uopce toga sjecate? A tek HVO? Njih smo od milja zvali "hrvatski vojni otpad", a ni HV nije bila nista bolja.

Čekaj , pa gubici bosanskih srba u ratu u BIH su 30-tak tisuća poginulih. Od toga je par tisuća civila. Pa ta vojska je morala negdje izginuti.

Ako nisu tamo toliko izginuli , onda gdje su izginuli ?

Koje je to ratište u Bosni bilo krvavije ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:31   #62
A malo ti je tesko braniti mjesto preko Save, mali komadic teritorija. Kad su dosli do Broda, gotovo je bilo. Tesko je nesto braniti kad mozes samo cekati, bez ikakve sanse za aktivnu obranu. Treba malo prostora i ljudi za to.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:47   #63
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A malo ti je tesko braniti mjesto preko Save, mali komadic teritorija. Kad su dosli do Broda, gotovo je bilo. Tesko je nesto braniti kad mozes samo cekati, bez ikakve sanse za aktivnu obranu. Treba malo prostora i ljudi za to.

Sve je to politika.

Ako je tako kao što ti kažeš, kako onda nisu pali Orašje i Odžak?
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:50   #64
Mislim da sam čuo podatak da je i s Bosnaske(sjeverno od Tuzle dakle) i s Hrvatske (potez Derventa-Orašje) kao i s Srpske-poginulo 5-6.000 ljudi
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:51   #65
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Sve je to politika.

Ako je tako kao što ti kažeš, kako onda nisu pali Orašje i Odžak?
Odžak smo dobili tek 1995.,toliko o tvom znanju...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:53   #66
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Odžak smo dobili tek 1995.,toliko o tvom znanju...

Ali smo ga dobili...

Imali smo mi Mrkonjić Grad i Šipovo, pa smo ga izgubili...

Zato smo Orašje uvijek držali pod kontrolom..kako to Majkl, šta misliš ti?
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:56   #67
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Čekaj , pa gubici bosanskih srba u ratu u BIH su 30-tak tisuća poginulih. Od toga je par tisuća civila. Pa ta vojska je morala negdje izginuti.

Ako nisu tamo toliko izginuli , onda gdje su izginuli ?

Koje je to ratište u Bosni bilo krvavije ?
Kao prvo, nisam uopce siguran da je toliko Bosanskih Srbalja izginulo u ratu.

Kao drugo, mi samo stvaramo mitove o sami sebima. A u stvari bilo bi nam pametnije da se pogledamo u ogledalo i shvatimo kakva je istina. Nije sjajna, nije ni losa, ali da mi sad stvaramo mitomaniju od jednog sukoba koji je trajao 4 godine.....

Meni jest taj sukob bitan, jer sam njegov sudionik. Imat ce DR i svojih implikacija u povijesti, ali bar budimo iskreni i pokusajmo bar objektivno sagledati neke cinjenice.

15 000 Srba izginulo u Posavini? Koliko je Hrvata tamo izginulo?
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:02   #68
Ako vas tanima zasto je Brod pao a Orasje nije.....odgovori su ponekad tako jednostavni.

Vecina dogadjanja u ratu dse je odvijala zahvaljujuci pojedincima i manjim grupama ljudi. Na same bitke rijetko kada su utjecali generali ili politicari. Najvise su utzjecali vojnici ili oni njihovi prvi zapovjednici.

Pa za usporedbu Broda i Orasja bi trebalo prvo usporediti demografsku strukturu, zatim, tko su bili lokalni vodje, koliko je domacih ljudi ostalo, kako su se ponašali muslimani, koliko je postrojbi iz HR dolazilo i na koje od tih područja.....

To je samo za početak. Zatim je potrebno i izdvojiti ključne momente i datume u svakom od tih područja i vidjeti kako su se ljudi na terenu tada ponbašali.


Meni je zanimljiva činjenica da se za Posavinu trenutno javljaju i svi koji pišu su većinom Hrvati iz Slavonije i 111. Gdje su Posavljaci? Gdje su i tada bili? Koliko ih je bilo na terenu?
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:07   #69
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Kao prvo, nisam uopce siguran da je toliko Bosanskih Srbalja izginulo u ratu.

Kao drugo, mi samo stvaramo mitove o sami sebima. A u stvari bilo bi nam pametnije da se pogledamo u ogledalo i shvatimo kakva je istina. Nije sjajna, nije ni losa, ali da mi sad stvaramo mitomaniju od jednog sukoba koji je trajao 4 godine.....

Meni jest taj sukob bitan, jer sam njegov sudionik. Imat ce DR i svojih implikacija u povijesti, ali bar budimo iskreni i pokusajmo bar objektivno sagledati neke cinjenice.

15 000 Srba izginulo u Posavini? Koliko je Hrvata tamo izginulo?
službeni broj je 25 000 , ali Dodik je izjavio u "nedjeljom u dva" , da je pravi broj oko 30 000.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:09   #70
@Weteran

Ja sam Hercegovac i moje osobno mišljenje da je Posavina prodata radi koridora.

Trgovalo se puno sa Hrvatima iz BiH, i na kraju su najviše popušili Hrvati iz Posavine.
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:10   #71
Ima dosta dokumenata ovdje:

http://www.slobodanpraljak.com/mater...e_Posavine.pdf
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:22   #72
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
@Weteran

Ja sam Hercegovac i moje osobno mišljenje da je Posavina prodata radi koridora.

Trgovalo se puno sa Hrvatima iz BiH, i na kraju su najviše popušili Hrvati iz Posavine.

Moje osobno misljenje je, a nije samo moje, nego je i stari narod znao reći: "Lošem kurcu svaka dlaka smeta."


Srbi su bili jači, stisli su i mi smo popušili.

Jesmo li se mogli obraniti? Gdje su bili, prvo Posavljaci tih godina u 1992? Zatrim gdje su bili Muslimani? Sto je Alija sa nama potpisivao? Tko je bio zapovjednik tog bojišta? Koliko smo brigada HVa imali i gdje su bile angažirane u HR, a gdje u BiH? Koliki dsu bili nasi oklopni, a najvažnije, PO kapaciteti?Kakvo smo topništvo imali? Kako su se borili Hrvati iz HR, a kako Hrvati iz BiH?

Ljudi saberite se, treba malo razmisljati i sire.
Posavina se mijenjala za Koridor? Tko je dobio Koridor, a tko Posavinu?
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 20:46   #73
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Kao prvo, nisam uopce siguran da je toliko Bosanskih Srbalja izginulo u ratu.

Kao drugo, mi samo stvaramo mitove o sami sebima. A u stvari bilo bi nam pametnije da se pogledamo u ogledalo i shvatimo kakva je istina. Nije sjajna, nije ni losa, ali da mi sad stvaramo mitomaniju od jednog sukoba koji je trajao 4 godine.....

Meni jest taj sukob bitan, jer sam njegov sudionik. Imat ce DR i svojih implikacija u povijesti, ali bar budimo iskreni i pokusajmo bar objektivno sagledati neke cinjenice.

15 000 Srba izginulo u Posavini? Koliko je Hrvata tamo izginulo?
jarane malo bolje procitaj sto sam napisao. nigdje nepise da je izginulo 15 000 srba, nego da ih je toliko izbaceno iz stroja, znaci mrtvi i ranjeni. nasih je izbaceno oko 8000. to su podatci za derventsko- brodsko ratiste.
Stjepan Tvrtko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 21:49   #74
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
@Weteran

Ja sam Hercegovac i moje osobno mišljenje da je Posavina prodata radi koridora.

Trgovalo se puno sa Hrvatima iz BiH, i na kraju su najviše popušili Hrvati iz Posavine.
Nakraju su najviše najebali bosanci iz srednje bosne i hercegovci jer su ostali u takvoj bosni kakva jest, jer su ostali taoci takve politike.
DebeliXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 00:46   #75
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Moje osobno misljenje je, a nije samo moje, nego je i stari narod znao reći: "Lošem kurcu svaka dlaka smeta."


Srbi su bili jači, stisli su i mi smo popušili.

Jesmo li se mogli obraniti? Gdje su bili, prvo Posavljaci tih godina u 1992? Zatrim gdje su bili Muslimani? Sto je Alija sa nama potpisivao? Tko je bio zapovjednik tog bojišta? Koliko smo brigada HVa imali i gdje su bile angažirane u HR, a gdje u BiH? Koliki dsu bili nasi oklopni, a najvažnije, PO kapaciteti?Kakvo smo topništvo imali? Kako su se borili Hrvati iz HR, a kako Hrvati iz BiH?

Ljudi saberite se, treba malo razmisljati i sire.
Posavina se mijenjala za Koridor? Tko je dobio Koridor, a tko Posavinu?
Ja koliko znam izreka je: "Hrđavom kurcu svaka dlaka smeta"

Politika je puno toga odrađivala u ratu, ako ti to ne shvaćaš, tvoj problem moj sigurno nije.

Nas u Hercegovini politika je štitila zato što smu čuvali leđa Dalmaciji, a ne zato što smo kao velike Rvatine pa nas je štitio Zagreb.

Da je Hercegovina zemljopisno gdje je Posavina, istu sudbinu bi i mi doživjeli kao što su oni...mi smo igrom slučaja sretni da je naš položaj bio veoma značajan za RH.

Istina je da su četnici bili nadmoćniji u naoružanju, ali je isto istina da se prije početka borbe znalo i kome će pripasti...nažalost Hrvati iz Posavine su unaprijed bili osuđeni na propast radi loše politike.

Na kraju katastrofa da bude još veća, potpisan je taj Daytonski sporazum koji je totalno bio poguban za Hrvate iz BiH...ovih 15-ak godina je to dokazalo...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 00:55   #76
Neka politika nije losa sama po sebi... Losa je politika ona koja ne ostvari ciljeve ili ih ostvari uz preveliku cijenu.
Cilj hrvatske politike je bio prvenstveno obrana Hrvatske. Sam si primjetio da Posavina nije imala neku vecu stratesku vrijednost za tu obranu.
Za ljude iz Posavine, iz njihove perspektive, je to bila losa politika. Za Hrvatsku... Tko zna.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 01:03   #77
@somied

Ja sam samo objektivan, i nedaj bože da bilo tko doživi sudbinu ljudi iz Posavine.

Platili su preveliku cijenu jedne politike.
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 01:10   #78
Pitanje je koliko bi Hrvatsku kostala obrana? Koliko mrtvih, koliko ranjenih, koliko novaca, koliko politickih pritisaka? Koliko majki bi izgubilo sinove, koliko djece bi izgubilo oceve?
Ta jednadzba ima dvije strane.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 01:14   #79
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Pitanje je koliko bi Hrvatsku kostala obrana? Koliko mrtvih, koliko ranjenih, koliko novaca, koliko politickih pritisaka? Koliko majki bi izgubilo sinove, koliko djece bi izgubilo oceve?
Ta jednadzba ima dvije strane.
Shvaćam ja tebe potpuno, ali zar već nije i ovako dosta majki ostalo uplakano?

Ako je već bila dogovorena predaja, trebalo se znati na vrijeme, a ne da ljudi ginu bezveze.
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 01:23   #80
To je istina... Volje za obranu nije bilo, to je bilo ocigledno.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.