Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2023., 18:36   #441
Ja sam s Amazona nabavio engleski. Bez ikakvih problema.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2024., 23:01   #442
Završio sam sve knjige koje su prevedene na hrvatski, dakle prve četiri knjige.

Super mi je svijet, a lore je jedan od najboljih u fantasyu koji sam čitao.

Ali mi se dvije stvari baš ne sviđaju, prva je količina gadarija, mislim da pretjeruje žešće. U ranijoj fazi to nisam mislio, ali što dalje ide to je gore, i ne znam koliko mi se uopće da nastaviti čitati takve stvari.

A drugo što me nervira je njegov način pisanja. Ja imam pristojnog iskustva u tom žanru, ne kažem da sam ponovnorođeni Tolkien, ali nisam baš ni početnik. A problem je taj da redovito ne razumijem što točno pisac govori. Previše muljavi, piše nejasno, redovito ne napiše što se točno događa nego stvari tipa "bljesak u tami, pad cigle, smrad izmeta" i sad bi ja trebao zaključiti da je netko ispalio neku moć koja je udarila u neku zgradu i netko se usro od straha. Mislim brate mili. Onu borbu sa Chisaurimima u Shimehu na kraju nisam skužio ni 20% šta se događa. Moje skromno mišljenje je da kvalitetan pisac mora znati prenijeti što se događa na jasan način. I to me na početku i nije toliko mučilo ali kako stranice prolaze imam sve manje tolerancije. I baš sam pričao sa jednim prijateljem koji je to sve pročitao i on je također rekao vrlo slične stvari, tak da nisam jedini u tome. EDIT: moguće da je ovo i do prijevoda, vidit ću kako će biti u originalu

I onda knjiga završi, i gospon Bakker u glossaryu na kraju sve napiše fino, čitko i razumljivo, tko su Inchoroi, tko Neljudi, što se tu sve dogodilo itd. Po meni takve bitne stvari trebaju biti na jasan način otkrivene u knjizi, a ne u nekom glossaryu koji sam skoro preskočio, a na kraju skužio da je najzanimljiviji dio knjige.

Al kao što rekoh, neke stvari je brutalno dobro odradio, tak da ne znam ni sam da nastavljam ili da stanem.
CanSee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2024., 23:25   #443
Nastavi, meni je bilo dobro, bez obzira na sve
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2024., 15:01   #444
@CanSee: Eh, kako svatko ima svoj ukus.. Upravo ono što su tebi minusi Bakkerovog pisanja su meni plusevi
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2024., 17:08   #445
Quote:
raliSHA kaže: Pogledaj post
@CanSee: Eh, kako svatko ima svoj ukus.. Upravo ono što su tebi minusi Bakkerovog pisanja su meni plusevi
Kada sam bio mlađi, puno manje su mi smetale te gadarije i perverzije, odnosno opscenosti kako bi to Bakker nazvao. Mislim nisam ja star, imam 32 godine, ali kad vratim film unazad 7-8 godina puno su me manje smetale okrutnosti, otkad sam djecu dobio sam malo smekšao valjda.

A što se tiče pisanja ću morat zapravo odgoditi svoje mišljenje dok ne krenem na engleski, u biti sam to već počeo jučer, sasvim moguće da je pisac puno jasniji u originalu.
CanSee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2024., 13:34   #446
A čuj.. Gadarije su tu jer je ovo hc grimdark, ali mislio sam i na ovaj dio pisanja gdje nije sve eksplicitno izrečeno nego se pušta mašti na volju da se zamisli i pretpostavi što se točno događa. Mislim da većina fantasy upada u zamku pretjerano detaljnog plošnog opisivanja.
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.