Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2017., 11:22   #1
60. gastronomski natječaj - Slana i slatka jela od grahorica (jela izvan natječaja)

Ovdje stavljamo jela s kojima se ne natječemo.
Pellaprat is offline  
Old 01.11.2017., 14:57   #2
Burgeri od grahorica i svega i svačega

Možete ih napraviti od ostataka, skuhat one razne mješavine, odvajat dio skuhanog graha, slanutka,...i smrzavati pa kad se nakupi napraviti burgere.
Osim grahorica možete koristit i žitarice; raž, ječam, pir, rižu,......
Ovi su konkretno od trešnjevca, crvenog graha, crnog graha, slanutka, leće i suhog zelenog graška.
Točnih mjera nema no bilo bi otprilike ovako.
- 1 litra kuhanih grahorica i žitarica
- 3/4 litre vode / tekućine od kuhanja
- 2 velike naribane ili sitno sjekane mrkve
- sitno narezani zeleni dio jednog velikog poriluka
- 1 sitno narezana crvena paprika
- mekane ljuspice zobi, e toga nemam pojma koliko, pripremite bar kilu
Sve to umiješajte i ostavite stajati cca sat vremena da se zob napuhne. Smjesa kad umiješate zob treba biti malo premekana za oblikovati lijepe burgere.
Grahove i slanutak malo protisnite rukom tako da dio zrna popuca a dio ostane cijeli.
Umiješajte i sol, papar, ljutu papriku.
Stavite sve što vam paše i što volite. meni je ovo dovoljno.
Nakon što odstoji umiješajte integralnog brašna tako da se poveže i postane čvrsto taman za oblikovanje.
Burgere malo naprašite brašnom ili prezlama



Ispecite



Ili ih poslažite na tacnu, pokrijte folijom i smrznite. Jako dobro podnose smrzavanje i ne mijenjaju okus.
Osim kao dio ručka super su i za sendviče.
Smjesu možete ispeć i u rolu u obliku štruce.

Kod mene danas u društvu špinata i pirea.
Sjetila sam se tek na kraju da mi treba i ceduljica za natječaj :škarnicl:



Fina je kombinacija gljiva i leće, brokule i suhog zelenog graška, hokaidice i suhog žutog graška,....skombinirajte kaj volite.
I ne zaboravite zobene ljuspice, one su ključne.
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Old 01.11.2017., 17:44   #3
Čušpajz

Sastojci su oni kojih je bilo za jos pokupiti na tatinom vrtu, tj zadnji izdisaji ovogodisnjeg vrta i cega ima doma jer mi je plan smanjiti zalihe hrane na minimum, a ponekad se sama iznenadim sto sve imam po ormarima a da niti ne znam

Iako su tema grahorice, ovdje je pocetna namirnica bio kovrcavi kelj, i to dvije razlicite vrste
Stariji forumasi ce se sjecati patientie i njezinih postova na temu kelja, zelja i ostalog i da nas kelj zapravo nije kelj vec zelje, tj kupus, al ne obican vec savojski itd itd
I eto pomalo zahvaljujuci i njoj i znatizelji kad sam naisla prvi put na sjeme kovrcavog kelja, moj tata unatrag nekoliko godin sadi i kovrcavi kelj, a ove godine smo imali dvije razlicite vrste

Dakle, sastojci
kovrcavi kelj
mrkva
Cherry paradajzici
Paprika
Grah (bila je konzerva s razlicitim vrstama)
Leca
Zelena psenica (freekeh)
Pasirani paradajz
Pasirana paprika u tubi (otkrice iz madarske)
Luk
Ulje, sol, papar

Na ulju poprziti luk, mrkvu narezanu na kockice, dodati paradajzice i papriku, kad paradajzi malo omeksaju ja ih s vilicom malo zgnecim da sok lakse ide van
Zatim dodati lecu i psenicu i vode i kuhati, te dodati listove kelja
Kad je sve kuhano, sjesti za stol i dobar tek


__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Old 05.11.2017., 20:28   #4
Veganski bolognese od crvene leće

Ovaj bolognese možete upotrijebiti i kao punjenje za različito povrće. Ja najčešće punim papriku, ali i tikvice, patlidžane, luk.. Svima se "bolognese" jako sviđa, čak i mesojedima koji inače nisu fanovi veganskih kombinacija.



Pripremite:

150g crvene leće
3 glavice ljutike
3 režnja češnjaka
1 manji celer (korijen i stabljiku)
3 srednje velike mrkve
1 konzervu sjeckane rajčice
250ml pirea od rajčice ili nekoliko svježih rajčica
svježe mljeveni papar
himalajsku sol
origano
bosiljak
chili papričicu
prstohvat smeđeg ili kokosovog šećera
tjesteninu od kamuta



Na maslinovu ulju prodinstajte sitno narezanu ljutiku i češnjak. Kad povenu, dodajte usitnjenu mrkvu i korijen celera (i narezanu stabljiku). Možete ih usitniti u sjeckalici.



Dinstajte pa kad vidite da je povrće omekšalo, dodajte sjeckanu rajčicu iz konzerve. Miješajte, dodajte pire od rajčice i malo vode pa ostavite na laganoj vatri. Umiješajte leću koju ste prethodno oprali i ocijedili, začinite po vlastitom ukusu. Kušajte, pa po potrebi dodajte prstohvat smeđeg ili kokosovog šećera. Ostavite da krčka 20ak minuta, dok se leća ne skuha.



Poslužite s tjesteninom od kamuta ili nekom drugom tjesteninom po želji. Ovaj bolognese odličan je i s špagetima od tikvica.
Gipsyqueen is offline  
Old 15.11.2017., 15:10   #5
(Brzi) Harak osbao ili sirijska leća s tjesteninom

O sirijskoj kuhinji ne znam baš ništa.
Ili preciznije, nisam znala baš ništa do prošle godine.
Sada znam ovo jedno jelo. Statistički, to bi bilo ništa, jedva iskazivo u moru divnih recepata koji sigurno postoje. No u mojoj kuhinji, to je puno. Ovo prekrasno jelo, naime, objedinjuje tri meni najdraže stvari na svijetu: leću, tjesteninu i kontrast divnih, intenzivnih boja. Već smo kod prethodnih recepata ustanovili da smeđa boja, ma koliko dobro izgledala na lišću i kaputima, naprosto čini jela ružnima i tužnima, ma koliko bila ukusna. E pa, u Siriji očito znaju nešto što mi ne znamo, jer su oni svoju 'ružnu' smeđu leću učinili prekrasnom sa samo malo boje: zelene, intenzivne crvene, pa onda još malo sumaca koji je gotovo duboko ljubičast...et voila, čudo! Možda ne na mojim slikama doduše, ali vjerujte mi, ovaj je put zaista do fotografkinje i njenog lošeg aparata. I još na tužnom zamjenskom mobitelu, jer mi je, po već nepisanom pravilu "win a concert, lose a phone", i posljednja žrtva prije koji dan dala život; prvi za glazbenu ljubav mog života, drugi za glazbenu ljubav iz nekog prošlog života, iz nekih drugih bendova. Ah well, win some lose some - only fair.

Ali vratimo se mi tjestenini i leći. Ovo je jedno od onih jela koja su jednostavna, poprilično jeftina (jednom kad skupite tih par za naše podneblje još uvijek pomalo egzotičnih sastojaka poput sumaca i melase od nara; znam da ih nije baš najlakše naći, no zaista se isplati) i brza, pa je idealno kao svakodnevni ručak ili večera. No neka vas to ne zavara: toliko je fino da smo ga u našoj maloj obitelji ove godine služili - u skladu s tradicijom da se za sreću i bogatstvo jede leća - i na prvi novogodišnji dan. (Nažalost, nije baš pomoglo, ali možda probamo i iduće godine, nikad se ne zna.) Za mene, apsolutno je dostojno i najvećih gozbi, pa i natječaja, i jedini razlog što ga nisam stavila na natječajni topic moja je nespretnost. Naime, harak osbao se inače kuha 'from scratch', i tako sam ga i ja planirala kuhati danas. No po dolasku kući iz dućana shvatila sam da sam se preračunala, i da imam crvene leće (koja je ovdje premekana, želite takvu koja će zadržati oblik) i žutog graška, ali ne i obične smeđe. Uletila je velika konzerva leće, no to onda više nije bilo - to, premda je rezultat i dalje bio savršeno ukusan. Kako ne bih varala natječaj, pišem vam ovu brzu varijantu, a na linku je recept za cijeli postupak, koji ipak više preporučujem.

Za ovo divno, jednostavno jelo trebat će vam (ovaj put sam radila odokativno, ali Ottolenghi ima sve mjere):

- tjestenina (po mogućnosti neka duža i tanja; ja sam imala intergralne fusille ovaj put i poslužili su svrsi
- jedan veći ili dva manja luka (najbolji je ljubičasti, but any will do)
- maslinovo ulje
- par češnjeva češnjaka
- jedna velika konzerva leće od 800gr (ili još bolje, ekvivalent nekuhane smeđe ili zelene leće);
- temeljac, sol, papar
- sumac
- korijander (svježi ili suhi listovi - svježi su bolji)
- peršin
- jedan nar
- žlica-dvije melase od nara
u Ottolenghijevom receptu dodaje se i tamarind; mnogi drugi pak koriste malo kumina i sjemenki korijandera; meni je i jedno i drugo zapravo nepotrebno, jer i bez svega toga okus je jako fin.



U veću posudu (kod mene wok, jer nisam našla bolju alternativu) stavite tjesteninu i prepecite je par minuta, dok lagano ne počne dobivati boju. Odložite sa strane.

U istu posudu dodajte žlicu-dvije ulja i prepržite luk rezan na tanje ploške, dok ne dobije boju i ne karamelizira se lagano. Odložite sa strane.



U posudu dodajte leću i temeljac, te pustite da se kuha: 20ak minuta i oko litru i sitno temeljca za suhu leću, ili tek dok ne zavri s oko 4-5dl temeljca za već kuhanu. Potom dodajte preprženu tjesteninu, melasu (ja obično dodam žlicu, pa kasnije 'pojačam' ako mi fali okusa), papar, sol i pustite da se kuha kojih 10ak minuta, nakon čega pokrijte posudu i ostavite stajati još par minuta, da tjestenina upije višak tekućine.



Dok čekate da se sve to dogodi, odradite najteži dio ovog recepta: očistite nar bez da i sebe i kuhinju uflekate od poda do stropa i čela do papuča...



...i na žlici-dvije maslinovog ulja popržite češnjak dok ne dobije laganu boju, te mu dodajte (svježe ili suho) lišće korijandera.



Kada je leća gotova, prebacite je u posudu za serviranje (ili ako ste lijeni jer ste sami doma, ostavite u posudi u kojoj se kuhala), dodajte preprženi luk, posipajte žlicom sumaca, uljem i češnjakom; natrgajte svježeg peršina koliko vam srce želi i pretjerajte s narom, pa okinite mutnu fotku...



...i još jednu s ceduljom...


...i dobar vam tek!
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Old 16.11.2017., 09:33   #6
Crni kornjača grah sa suhim jezikom



Sastojci:

-60 dag crnog graha
-1 suhi juneći jezik
-20 dag masnije slanine ili 15 dag larda
-25 dag ljutike
-2 jušne žlice sjeckanog mladog češnjaka ili 4 čena starog
-2 jušne žlice sjeckanog peršina
-3 žličice slatkog Pimenton de la Vera
-1 žličica Habanero smokey
-1 žličica čubra
-2 lovorova lista
-povrtni temeljac
-1 jušna žlica svinjske masti
-sol
-papar





Grah namočite 8-10 sati u hladnoj vodi koju nekoliko puta promjenite. Prokuhajte ga deset minuta u nezasoljenoj vodi, vodu bacite, grah ocijedite. Stavite ga kuhati u blago posoljeni povrtni temeljac. Ovako pripremljenom crnom grahu trebati će još oko 1 sat kuhanja. Dodajte sitno kosanu ljutiku koju prethodno dobro popržite na žlici masti. Kuhajte ga u polupokrivenoj posudi oko pola sata. Posebno, na 3/4, skuhajte suhi jezik. Ogulite ga i narežite na deblje šnite.



Nakon prvih pola sata kuhanja grahu dodajte Pimenton de la Vera, Habanero smokey, lovorov list, čubar i narezani jezik. Kuhajte 15-20 minuta otklopljeno da se tekućina reducira. Grah ne miješajte kuhačom nego tresući posudu. Tako će zrna ostati cijela i kožica im neće popucati. Oduzmite nekoliko jušnih žlica graha i izmiksajte ih u pire. Izmiksani grah vratite kako bi ste zgusnuli jelo.



U sjeckalici napravite pešt. Pešt je dalmatinski izraz za pesto napravljen od masnije slanine ili larda, češnjaka i peršina, a njime se inače obavezno začinjava paštafažol. Dodajte ga u grah zadnjih petnaestak minuta kuhanja i nježno ga umiješajte.



Gotovi grah, tek kada ga maknete sa štednjaka, popaprite svježe mljevenim paprom, ostavite stajati desetak minuta i servirajte uz svježi kruh.



Dobar tek !
Pelle
Pellaprat is offline  
Old 16.11.2017., 18:21   #7
Salata od slanutka, avokada i pečenog povrća


Ovakve salate možete pripremiti kao toplo ili hladno glavno jelo ili prilog. Meni je draža topla verzija, zato što pečeno povrće dodatno omekša avokado, koji postane poput kremastog umaka. Ako volite kompaktniji avokado i ne volite tople salate, ispecite povrće pa ga ohladite.



Slanutak možete sami skuhati, no meni je zgodan ovaj iz konzerve jer mi ubrza pripremu. Umjesto slanutka možete upotrijebiti zelenu leću ili neku grahoricu po želji.

Za 2 osobe pripremite:

2 rog paprike
100g celera
1 srednje veliku tikvicu
maslinovo ulje
1 avokado
2-3 mlada luka
nekoliko listova svježeg bosiljka
1 konzervu slanutka (240g ocijeđenog)
sok jedne limete ili limuna
himalajsku sol
svježe mljeveni papar
chili papričicu
po želji kozji ili neki drugi sir


Pećnicu zagrijte na 200C.
Paprike, tikvicu i celer narežite na kockice. Prelijte s malo maslinova ulja, dodajte sol i papar. Promiješajte i rasporedite na tepsiju obloženu papirom za pečenje. Pecite 15ak minuta, dok povrće ne dobije boju na rubovima.



Avokado prerežite po sredini, zaokrenite i razdvojite. Uklonite košticu i izdubite žlicom. Narežite na kockice. Pomiješajte s povrćem i ocijeđenim slanutkom. Dodajte natrgani bosiljak, nasjeckani mladi luk. Prelijte sokom limete, po potrebi dodajte još maslinova ulja.
Ako volite ljuto, dodajte chili papričicu, a ako želite da salata bude još bogatija, dodajte i kozji sir.



Dobro da sam išla čitati komentare. U zadnji tren pofotkala i s ceduljom.
Gipsyqueen is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.