Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2007., 12:37   #81
Da da sve se plaća koda vadiš nove dokumente... jedino ne znam koliko se plaća dok kod matičara vadiš razno razne izvode, znam da je izvod iz matice rođenih 20 kn, dok je vjenčani list, rodni list i tome sl. po 50 kn. nakupi se toga kad počneš vaditi. a da ne velim da ti u banci za svaku karticu promjenu prezimena naplačuju po 20 kn minimalno.
tincica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 12:39   #82
Quote:
Brančika kaže: Pogledaj post
A čuj, to ti je kako ko shvaća. Meni je promjena prezimena kao da promijenim osobno ime tj. first name, pa sad odjednom više nisam Brančika nego Francika, recimo To je moje ime i moje prezime i shvaćam ga dosta intimno, kao dio sebe. Jednako kao što je ime koje mi je mama izabrala, tako je i moje prezime dio mog nasljeđa, to sam ja - ono je dio mene i ja dio njega.

Netko to ne uzima toliko srcu, pa promijeni prezime. Sto ljudi sto ćudi, kak se kaže.
Ali kako god bilo, niti jedna od tih solucija mi nije smiješna, niti bedasta - svatko ima svoje vrijednosti i ljestvicu bitnosti.
A na nama ostalima je da poštujemo tuđe vrijednosti i tuđa shvaćanja stvari, a ne da im se smijemo jer su različite od naših.
tincica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 12:42   #83
Quote:
Brančika kaže: Pogledaj post
A čuj, to ti je kako ko shvaća. Meni je promjena prezimena kao da promijenim osobno ime tj. first name, pa sad odjednom više nisam Brančika nego Francika, recimo To je moje ime i moje prezime i shvaćam ga dosta intimno, kao dio sebe. Jednako kao što je ime koje mi je mama izabrala, tako je i moje prezime dio mog nasljeđa, to sam ja - ono je dio mene i ja dio njega.

Netko to ne uzima toliko srcu, pa promijeni prezime. Sto ljudi sto ćudi, kak se kaže.
Ali kako god bilo, niti jedna od tih solucija mi nije smiješna, niti bedasta - svatko ima svoje vrijednosti i ljestvicu bitnosti.
A na nama ostalima je da poštujemo tuđe vrijednosti i tuđa shvaćanja stvari, a ne da im se smijemo jer su različite od naših.
ma nisan ja mislila ništa loše, ja to poštujem i ne smijem se, nego nisam našla bolju riječ od "smiješno". nije to meni ni čudno ni glupo ni ne znan šta, ja samo velim da to ne mogu shvatiti jer eto nisan tako vezana za to prezime. netko je, pravo veliš, al mi je jedino malo to bilo...nejasno u vezi identiteta jer ispada da se čovjek promjeni ako promjeni prezime. ma nema veze, no hard feelings

50 kn za list papira? o to me malo iznenadilo. ha dobro, kad moraju ubirat od nekud.
kitty b is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 12:49   #84
a da ja samo to za platiti bilo bi dobro...no kad ne znaju gdje bi više uzimali od ljudi... nema gdje neće naplatiti taksice...a tak nam je suđeno...
tincica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 08:06   #85
Mi u petak riješili papire kod matičara za sklapanje braka u vjerskom obliku. Najbolje pitanje mi je bilo kod pisanja zapisnika, da li smo u krvnom srodstvu. Baš.
No to je pola sata vremena 140 kuna biljega i 25 kuna za papire.
I to toto.
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 09:43   #86
cure, zanima me nešto (iako je to možda više za pravnike); mogu li ja nakon vjenčanja na svoje prezime dodati njegovo, a ako mi za par godina dosade dva duga prezimena promijeniti tj.ostaviti samo njegovo?
mimixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 10:52   #87
Mislim da se može, samo odeš opet u matični ured i pitaš koja je procedura. Tak su barem rekli mojoj frendici kad je pitala, ja osobno nisam imala takvog iskustva.
tincica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 11:08   #88
o.k. hvala tincica!
mimixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 11:17   #89
Quote:
tincica31 kaže: Pogledaj post
...s tim da sam rekla da će djeca imati samo njegovo jer on neće dodavati moje, i to mi je sasvim normalno.
E a zašto bi djeca imala samo njegovo prezime, to nije pravedno.. bemti ko da toj djeci ti ili vi nećete biti mame ... kvotam tebe jer si mi se prva našla pod rukom da ne bi mislila a sam se okomila baš na tebe, a u biti nisam na nikog već me samo zanima
Mislim da bi bilo najpoštenije da djeca imaju oba prezimena, ako se vi već ne možete dogovorit oko jednog Heh.. meni prva 3 slova ostaju ista pa brijem da ću se potpisivat samo sa ta tri slova prezimena... ah mudrica sam uvijek bila
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 12:13   #90
Quote:
mimixx kaže: Pogledaj post
cure, zanima me nešto (iako je to možda više za pravnike); mogu li ja nakon vjenčanja na svoje prezime dodati njegovo, a ako mi za par godina dosade dva duga prezimena promijeniti tj.ostaviti samo njegovo?
Ako se ne varam, onda moraš podnijeti zahtjev za promjenu prezimena (koji može svatko podnijeti nevezano za vjenčanje), ako je taj slučaj, tj. ako odlučiš to učiniti nakon vjenčanja. Nisam sigurna, ali mislim da se to dosta plaća, više nego samo promjena dokumenata i sl.
Znam da ima neki propis o tome da ti prijedlog mjesec dana mora stajati na oglasnoj ploči općinskog suda tako da svaki građanin može izraziti svoje protivljenje i kad prođe tih mj. dana tada tek možeš imati to novo ime tj prezime.
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 12:41   #91
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
E a zašto bi djeca imala samo njegovo prezime, to nije pravedno.. bemti ko da toj djeci ti ili vi nećete biti mame ... kvotam tebe jer si mi se prva našla pod rukom da ne bi mislila a sam se okomila baš na tebe, a u biti nisam na nikog već me samo zanima
Mislim da bi bilo najpoštenije da djeca imaju oba prezimena, ako se vi već ne možete dogovorit oko jednog Heh.. meni prva 3 slova ostaju ista pa brijem da ću se potpisivat samo sa ta tri slova prezimena... ah mudrica sam uvijek bila
e i šta ćeš onda ako budeš imala kćer? mislim kad se ona bude udavala, ako i ona tako hoće i svoje zadržat pa muževo dodat, imat će 3 prezimena? onda njoj ustvari uskraćuješ izbor, morat će jednostavno preuzet muževo. a da ide birat između tvog ili tatinog isto nije fer...zato il se potrudi imat sinove il ne kompliciraj i dajte djeci jedno prezime
kitty b is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 13:03   #92
Quote:
kitty b kaže: Pogledaj post
e i šta ćeš onda ako budeš imala kćer? mislim kad se ona bude udavala, ako i ona tako hoće i svoje zadržat pa muževo dodat, imat će 3 prezimena? onda njoj ustvari uskraćuješ izbor, morat će jednostavno preuzet muževo. a da ide birat između tvog ili tatinog isto nije fer...zato il se potrudi imat sinove il ne kompliciraj i dajte djeci jedno prezime
Na sve u samo reči jedva čekam dan kada će biti više muškaraca koji će uzimati ženino prezime ... e onda će to biti ravnopravnost.. a do tad će se gomilat prezimena iza ženskih imena osobito ili po starom dobrom ili ne običaju će čast prezimena pripadati muškićima našim... a kaj im to vrijedi kad smo mi i tak i tak šefice u kući
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 12:22   #93
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
6 mjeseci
evo breza, wedding kaze 6 mj. na 2. stranici imas te postove, kasnije je malo krenio topic naopacke
__________________
Magg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 10:19   #94
Quote:
Magg kaže: Pogledaj post
evo breza, wedding kaze 6 mj. na 2. stranici imas te postove, kasnije je malo krenio topic naopacke
Magg draga hvala ti na trudu. Sad mi lakše, već sam mislila da ću morati sve duplirati jer trenutno nismo u našem stanu (trebao bi biti gotov za cca 2 mj). Spasila si me horora
breza76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 16:16   #95
piše da je rok za promjenu osobne 15 dana od promjene prezimena (odnosno osobnih podataka) piše na mup-ovoj stranici
Kitty Kat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 16:19   #96
Quote:
Kitty Kat kaže: Pogledaj post
piše da je rok za promjenu osobne 15 dana od promjene prezimena (odnosno osobnih podataka) piše na mup-ovoj stranici
ja promjenila nakon 5 mjeseci i nikome ništa...
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 16:49   #97
Quote:
Orphea kaže: Pogledaj post
Cure, a jel se netko udavao usred faxa? Šta je s indexom, iksicom i ostalim stvarima za fax?Nije valjda da se to mora mijenjat...
Evo ja se udajem usred faxa. I mislila sam da moram mijenjat cijeli index, ali ne moram!!! Žena u referadi rekla mi je da samo donesem vjenčani list - moje staro prezime će staviti u zagradu i dopisati novo.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 23:48   #98
Promjena prezimena

Ako mi netko može reći koliko je trošak promjene prezimena i nekih osobnih dokumenata.
gialala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 23:54   #99
Quote:
gialala kaže: Pogledaj post
Ako mi netko može reći koliko je trošak promjene prezimena i nekih osobnih dokumenata.
Ovisi kaj sve moraš mijenjati...Za početak osobna i putovnica koštaju 270 kn plus 4 slike plus sati dragocjenog vremena...
Onda tu još ide vozačka, pa zdravstvena, pa kartice, pa licence, pa diploma, pa sve moguće važnije kontakte....
I nije stvar u lovi koliko u vremenu...a vrijeme je preogroman novac, barem u mom slučaju, jer ga stvarno imam na kapaljku...
__________________
sreća je...
mila78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 08:52   #100
Pa jel nije putonica jedini dokument koji ne moras mijenjat nakon promjene prezimena sve dok ti ona ne istekne? Ili sam ja u zabludi?
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:34.