Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2017., 12:00   #41
ali sve je točno i jasno objašnjeno. i tele2 na webu ima ispravnu informaciju, problem su jadni studenti u szk kojima se valjda pomotalo kao i tebi. nhf
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:02   #42
Prenosim jedan interesantan FB post. Mozda pomogne razjasniti...

Quote:
FB Đuro Lubura

[APEL MEDIJIMA - POTPUNA INFORMACIJA O ROAMINGU]
Ljudi definitivno ne razumiju razliku između roaminga i međunarodnih poziva. Kako bismo spriječili puno problema, molim da prenesete informaciju.
ROAMING je situacija kada sa svojim mobitelom odete izvan Hrvatske i mobitel koristite na stranoj mreži. Ako nakon četvrtka 15.06.2017. budete u roamingu unutar Europske Unije, Islanda, Lihtenštajna i Norveške, mobitel možete koristiti kao doma, a operator će vam potrošene minute, megabajte ili poruke skidati iz vaše tarife ili naplaćivati prema tarifi kao da iz Hrvatske pozivate drugu mrežu u Hrvatskoj (primjerice iz VIP mreže Tele2), dok se dolazni pozivi ili poruke ne naplaćuju. Ako unutar četiri mjeseca telefon dulje koristite u EU roamingu, operator može od vas tražiti pojašnjenje i u iznimnim slučajevima nakon upozorenja naplatiti dodatnu naknadu koja nije previsoka. Svakako, nikakva naplata vam se neće dogoditi da vi o tome prethodno ne budete obaviješteni pa slobodno razgovarajte i surfajte dok god ste u EU/EEA. I dalje valja paziti u pograničnim područjima prema Srbiji, BiH ili Crnoj Gori jer je roaming s tim zemljama i dalje jako skup, a ako živite blizu granice može se dogoditi da se telefon spoji na njihovu mrežu iako ste doma. Ono što buni većinu ljudi je međunarodni poziv koji je i dalje jako skup. Ako ste s vašim mobitelom u Hrvatskoj i zovete nekoga u inozemstvo - u EU ili drugdje, TO NIJE ROAMING, te cijene nisu regulirane niti su pojeftinile. Dakle, ako iz Zagreba sa svog mobitela zovete prijatelja ili poslovnog partnera u Italiju, to će vas koštati primjerice 4, 5 ili 10 kuna po minuti, ovisno o tarifi i operatoru. Ako odete u Sloveniju (što znači da ste u EU roamingu) i nazovete broj u Italiji ili drugdje u EU, to vas neće koštati ništa više nego da u Zagrebu sa svoje mreže zovete prijatelja koji je na drugoj hrvatskoj mreži (npr. s Tele2 zovete HT). Nelogično, ali je tako jer je Europska unija regulirala roaming, dok međunarodni pozivi nisu regulirani i njihova cijena ovisi samo o poslovnoj politici vašeg operatora.
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:05   #43
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
rlah bi trebalo znaciti da ces placat pozive prema de brojevima gdne god bio u eu, ali ces zato imat besplatne pozive prema hr brojevima, gdje god bio u eu (zapravo i u jos kojoj drzavi).
što si zapeo za tu njemačku bokte
po tvojoj logici, gdje god bio u eu sve bi se plaćalo kao međunarodni poziv. jer se iz hrvatske svi inozemni pozivi plaćaju kao međunarodni pozivi.
znači, iz EU se možeš samo mami doma javiti bez dodatnog plaćanja? iz italije ne smiješ zvati tog fiktivnog buraza u njemačku? ili kako?
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:14   #44
eto ja bio u Vip centru radi točne informacije pošto imamo službene mobitele i dosta putujem na relaciji HR-DE ..

1. ako sam u HR i zovem u inozemstvo, npr.De - plaćam međunarodni poziv kao i dosad

2. ako sam npr. u De i zovem De broj, to je kao da zovem u Hr neki Hr broj ( pošto imam unlimited ne plaćam ništa, uzima mi minute iz tarife )

3. ako sam npr. u De i zovem Hr opet ništa kao i br.2 ( pošto imam unlimited ne plaćam ništa, uzima mi minute iz tarife )

4, ako sam u Slo i zovem De broj opet ništa ( pošto imam unlimited ne plaćam ništa, uzima mi minute iz tarife )

sve ovo vrijedi dok je potrošnja neka normalna, fair usage.. ako smatraju da zloupotrebljavaš dobovate sms poruju da ovaj mjesec nema više free ( npr. hr pretplata i 2-3mj samo roaming pozivi , npr. da sam u De 2 mj i samo od tamo zovem..
__________________
I went through my darkest time alone, so sorry if I act like I don´t need anyone..
rapajic_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:18   #45
iskreno se nadam da ste u pravu.
cekam prva osobna iskustva forumasa da budem siguran kako ce se operateri ponasat.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:30   #46
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
poprilicno sam siguran da ce operateri to shvacat upravo kako ja pisem.
Nemaju operatori što shvaćati. "Regulirani poziv u roamingu" je definiran na početku EU roaming regulacije još 2007. i definicija se nije mijenjala. Prekosutra se ne mijenja ništa osim cijene. Definicija reguliranih roaming usluga ostaje ista.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:37   #47
eto ja sam 19./20./21.6 u Munchenu

odmah budem vidio na službenom ako mi tpo potrošnja raste .. pošto dosad to uvijek bilo nakon par razgovora dobio sms o povećanju TPO
__________________
I went through my darkest time alone, so sorry if I act like I don´t need anyone..
rapajic_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:49   #48
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
nemam ja nista protiv (naprotiv) da bude kako vi pisete, al sve to sto pise u pravilniku se moze dvojako shvatiti. jedino "roam like at home" se ne moze dvojako shvatiti. poprilicno sam siguran da ce operateri to shvacat upravo kako ja pisem.
da li ce eu komisija to tocnije objasnit ovako kako vi pisete pa poslije kaznjavat operatere ili ce stati na stranu operatera, to ce se tek vidjet. vidu se da u tele2 to shvacaju ovako kako sam ja napisao. i to je, za sad (dok komisija ne objasni kako se spada), ispravno. rlah bi trebalo znaciti da ces placat pozive prema de brojevima gdne god bio u eu, ali ces zato imat besplatne pozive prema hr brojevima, gdje god bio u eu (zapravo i u jos kojoj drzavi). isto tako, neces placat dolazne pozive jer je to kao da si u domacoj mrezi u kojoj takve pozive ne placas

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Ti si vidio odgovor koji sam dobio od zaposlenika u tele2, koji nakon što sam sad to malo proučio, očito nije u tom trenutku bio dovoljno upućen, jer na linku koji je Duba stavila, piše sasvim drugačije. Prije tog nisam ni ja gledao baš, držao sam se njegovog odgovora i mislio da će se naplaćivat kao međunarodni poziv. Vidjet ćemo u četvrtak
everest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 13:28   #49
Dakle ako sam dobro skužio će onda najjeftinija i najjednostavnija opcija zvati putem VoIP-a? Npr. imam 5 GB podatkovog prometa od svojeg operatera i u stranoj mreži koristim to za zvanje putem Facetimeam Whatsappa, Vibera itd. Ili?
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 13:32   #50
Samo pazi, možda nećeš moći iskoristiti svih 5 GB. Fair use količina može biti i manja od toga.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 14:13   #51
Quote:
everest kaže: Pogledaj post
Ti si vidio odgovor koji sam dobio od zaposlenika u tele2, koji nakon što sam sad to malo proučio, očito nije u tom trenutku bio dovoljno upućen, jer na linku koji je Duba stavila, piše sasvim drugačije. Prije tog nisam ni ja gledao baš, držao sam se njegovog odgovora i mislio da će se naplaćivat kao međunarodni poziv. Vidjet ćemo u četvrtak
A zašto ti je to čudno?

Svaka SZK ima ljude koji interpretiraju nove regulative i promjene, pa onda o tom obavijeste podređene koji nešto krivo shvate, pa onda krivo informiraju svoje podređene koji isto tako nešto krivo shvate. U Hrvatskoj gotovo pa već normalna pojava da se stvari peglaju u hodu.

EDIT: pročitajte post Đure Lubure (stalni sudski vještak za, između ostalog, telekomunikacije)
__________________
"I nek' se zna da su mi ostala samo dva komada!" (by Koralica)
R1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 17:08   #52
Roaming od 15.06.2017

Nadam se da ce Apple uvesti neku opciju u postavkama za zastitu korisnika, tipa da dopusta internet spajanja na mrezama EU, i slicno.

I da, moglo bi bit velikih problema s internetom tijekom sezone. Vec i sada sam imao trenutke oko 19-20h kad uopce nije bilo interneta zbog preopterecenosti, a sta ce to sad biti kad i stranci krenu surfati
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 17:34   #53
Nećeš vjerovati ali ta opcija je postojala prije par godina. Zašto su je kasnije maknuti nemam pojma niti sam išta pametno izguglala.

http://www.cultofmac.com/288360/euro...aming-options/
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 18:16   #54
EU regulator je ukinuo podršku za to. Razlog: nije postojao interes za to (samo jedan operator u cijeloj Europi je nudio to).
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 20:55   #55
Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post

Uzmimo u obzir da imam 5GB i 1000 MIN u domaćoj tarifi u RH i da to ne mogu potrošiti.
Što bi značilo da:
  • Quote:
    mezzzzzo kaže: Pogledaj post
  • Nalazim se NJEM, i slobodno mogu koristiti internet u tarifi.
  • Da i nema naplate dok ne potrošiš svih 5GB, ali nakon toga ti se računa po cijeniku operatera.
    Quote:
    mezzzzzo kaže: Pogledaj post
  • Nalazim se NJEM, i slobodno mogu zvati HRV brojeve gdje god se oni nalazili.
  • Da, opet dok ne spališ paket, dalje ti naplate.
    Quote:
    mezzzzzo kaže: Pogledaj post
  • Nalazim se u HRV, i slobodno mogu zvati HRV brojeve, iako znam da su u inozemstvu te neće doći do naplate za uspostavu poziva/minute i slično.
  • Tu nisi nikada ni plaćao, plaćali su oni koji su vani. A sada ne će plaćati.
    Quote:
    mezzzzzo kaže: Pogledaj post
  • Nalazim se u HRV, i ne mogu jeftinije pozivati NJEM brojeve gdje god se nalazili.
Upravo tako, i ne samo njemačke.

Quote:
mezzzzzo kaže: Pogledaj post
Također sve isto za SMS. Eto, netko tko je stručnjak za roaming.
Sms, mms, što god, ne plaćaš ako je prema HRV mrežama.

Quote:
rapajic_st kaže: Pogledaj post
mene samo buni ovo, primjer:

idem u njemačku.. i kada se vozim po austriji i zovem njemački broj, jel se to naplaćuje ili ne?
Sve što zoveš / šalješ sms, mms a nalazi se van hrv mreža se naplaćuje.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 21:41   #56
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Sve što zoveš / šalješ sms, mms a nalazi se van hrv mreža se naplaćuje.
Ne, pročačkaj cijelu temu. Ako si u roamingu, npr u Sloveniji i zoveš Norvešku mrežu, troši ti se iz paketa, ne naplaćuje se ništa dodatno, košta te kao da si doma i zoveš bilo koju našu mrežu. Dobro, sve ovisi koju tarifu imaš
everest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:19   #57
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Sve što zoveš / šalješ sms, mms a nalazi se van hrv mreža se naplaćuje.
joj meni. ne!

evo, još jednom iz citata koji je gore mezzo postavio

Quote:
Dakle, ako iz Zagreba sa svog mobitela zovete prijatelja ili poslovnog partnera u Italiju, to će vas koštati primjerice 4, 5 ili 10 kuna po minuti, ovisno o tarifi i operatoru. Ako odete u Sloveniju (što znači da ste u EU roamingu) i nazovete broj u Italiji ili drugdje u EU, to vas neće koštati ništa više nego da u Zagrebu sa svoje mreže zovete prijatelja koji je na drugoj hrvatskoj mreži (npr. s Tele2 zovete HT). Nelogično, ali je tako jer je Europska unija regulirala roaming, dok međunarodni pozivi nisu regulirani i njihova cijena ovisi samo o poslovnoj politici vašeg operatora.
dakle dok ste u EU roamingu, pozivi prema svim državama članicama EU se računaju po lokalnoj tarifi tvog operatera (iz mreže u drugu lokalnu mrežu). ako imaš tarifu gdje je sve besplatno, ništa ne plaćaš.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:42   #58
Quote:
rapajic_st kaže: Pogledaj post
eto ja bio u Vip centru radi točne informacije pošto imamo službene mobitele i dosta putujem na relaciji HR-DE ..

1. ako sam u HR i zovem u inozemstvo, npr.De - plaćam međunarodni poziv kao i dosad

2. ako sam npr. u De i zovem De broj, to je kao da zovem u Hr neki Hr broj ( pošto imam unlimited ne plaćam ništa, uzima mi minute iz tarife )

3. ako sam npr. u De i zovem Hr opet ništa kao i br.2 ( pošto imam unlimited ne plaćam ništa, uzima mi minute iz tarife )

4, ako sam u Slo i zovem De broj opet ništa ( pošto imam unlimited ne plaćam ništa, uzima mi minute iz tarife )

sve ovo vrijedi dok je potrošnja neka normalna, fair usage.. ako smatraju da zloupotrebljavaš dobovate sms poruju da ovaj mjesec nema više free ( npr. hr pretplata i 2-3mj samo roaming pozivi , npr. da sam u De 2 mj i samo od tamo zovem..
Ovo je po meni točno, samo što će se gledati period od 4 mjeseca. I vjerojatno ti neće isključiti roaming prije nego te nazovu i provjere zašto si toliko dugo na stranoj mreži. Jer će biti puno slučajeva gdje ljudi žive uz granicu, i signala domaće mreže nema, nego si spojen na npr. Talijansku mrežu. I tu vjerojatno neće biti nikakve zabrane, bez obzira na duljinu roaminga.
nadimak_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 23:08   #59
Quote:
nadimak_1 kaže: Pogledaj post
vjerojatno ti neće isključiti roaming prije nego te nazovu i provjere zašto si toliko dugo na stranoj mreži.
Moraju te upozoriti 15 dana prije. I ne smiju isključiti, nego ide doplatak na domaće cijene (0,29 kn/min, 0,09 kn/SMS, 0,07 kn/MB)
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 23:22   #60
Danas je više rečeno u Trećem Dnevniku na HRT-u u vezi onog pravednog (fair) korištenja mreže za internet.. Primjerice neograničeni internet na Tele2 nije neograničeno i u roamingu već je na pretplatu 10 GB, a na bonove 7 GB. Tomato još ne zna kako je kod njih, kao da ova regulacija nije već godinama poznata, a srećom imaju još 24 sata da odluče Jel postoji mogućnost da nema tog "pravednog korištenje"? Da je tipa 6000 jedinica i da ih možeš potrošiti svih 6000 na internet?
mezzzzzo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.