Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2003., 15:08   #1
Začini

Imate li bogatu kolekciju zacina? Koliko cesto ih koristite? Koristite li ih amaterski, prema 'osjecaju' ili ih bas kombinirate i koristite 'prema knjizi'? Jeste li svjesni da u u vecini slucajeva vrlo zdravi i korisni tijelu?

Eto!

Ja imam nekoliko vrsta zacina i koristim ih onako neodredjeno, odnosno stavim ih tamo gdje mislim da bi bili ok. Pa tako koristim dosta vlasac, curry, papar, papriku, kajenski papar, kadulju, lovor... I cini mi se da je svaki zacin sasvim ok u gotovo bilo kojem jelu. A jos k tome i poboljsavaju zdravlje. Mmmmm...
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 18:51   #2
kad smo kod zacina..

cuo sam da se i marica koristi kao zacin

__________________
skuterii
Eladio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 19:22   #3
Ja isto obozavam zacine. Nekad sam znao kupiti zacin ni ne znajuci za sto je. Pricam o zacinima koji nisu svakodnevni. Hrana koja bi mozda bila prosjecno dobra s pravom kombinacijom zacina ispadne savrsenstvo. Kod mene je sve od oka tako da se nekad zeznem ali sto je tu je.
Corpus: Sto mislis pod "poboljsavaju zdravlje"?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 19:31   #4
svakakvih imam, neke neke niti ne koristim al imam neki čudni fetiš na kupovinu istih...

makar uvijek prednost dajem svježima.....

i jedan jedini uvijek i vazda mora biti doma a taj je basilicum .. jedino govno od biljke u mene crkne za dan i pol šta god ja radila, oš svjetlo, oš mrak, oš vlažno, oš suho, oš kombinacija, oš .......juffff why?
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 22:38   #5
Poludim kad se propagira nezačinjene hrana. Hebeš kuhanje bez začina. U njima je poanta, oni su ti koji obogaćuju hranu i daju sve one fenomenalne okuse zbog kojih nam sline cure...Stvar je u tome da treba pronaći pravi omjer..

Na kraju krajeva to je ono po čemu se razlikujemo od divljaka. Mislim, svatko zna ispeći komad sirovog mesa , ali to nije to..
lady a is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2003., 23:36   #6
Zacini koje redovno koristim:
~ so i biber
~ crvena paprika
~ persin
~ majaron i kim (madjarska kuhinja... )
~ kadulja i timijan (uglavnom zajedno)
~ ruzmarin, uglavno svezi, kao i bosiljak, uostalom
~ lovorov list
~ luk... kod mene ne moze bez luka
~ limun
~ cimet
~ kisela pavlaka
~ senf
~ vino (u svim nijansama )
~ konjak i rum (ne zajedno )
~ eh, da i mak (za rezance... mljac)

A ponekad: lavandula, majcina dusica, smricke, djumbir, origano, imam jos kojekakvih zacina, recimo ~ klincici, koje koristim mozda jednom godisnje za kruske u vinu, iz prostog razloga sto ne podnosim taj miris... ne dismr, vec... ne znam kako da objasnim...

To je uglavnom sve...
Zaboravila sam Vegetu...
idiotluci is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2003., 13:21   #7
Quote:
el_mariachi kaže:
Corpus: Sto mislis pod "poboljsavaju zdravlje"?
Pa vecina njih u sebi sadrzi etericna ulja koja se kuhanjem otpustaju u samo jelo. Vecina tih etericnih ulja su dobra ili za probavu ili za nesto vise i konkretnije. Pogledaj npr. ovaj sajt gdje su prilicno dobro objasnjene zacinske biljke, njihove karakteristike, ljekovita svojstva i sl.
Corpus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 16:31   #8
Obožavam mediteranske začine. Imam svoju teglicu, fino ih mezom i pazim, i trgam i trpam u svakakove jestvine.

Timijan, ružmarin, kadulja, vlasac, peršin, celer, bosiljak, metvica, origano.....što ih više trgaš to bolje rastu

Od onih koji nisu iz teglice koristim papar (crni, zeleni, crveni, bijeli), chili, češnjak (friški je bolji, al bazdi), cimet, klinčići, vanilija, lovorov list....

A Vegeta mi je fuj, posušeno kartonsko povrče i hrpa nitrita, blasfemija od začina.
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
FannyB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 18:19   #9
Re: Začini

Quote:
Corpus kaže:
[B]Imate li bogatu kolekciju zacina? Koliko cesto ih koristite? Koristite li ih amaterski, prema 'osjecaju' ili ih bas kombinirate i koristite 'prema knjizi'? /B]
Da / cesto / amaterski (intuitivno, al uglavnom ispadne fino). Jako volim mediteranske...

I ako imas dobru "zbirku" zacina moze se i od najobicnijih stvari napravit fina papica... Ako nista svaki put drugacija.

E, da ima jedna stvar koju ne volim - vegeta - meni ona nekak "ubije" sve druge zacine u jelu...
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2003., 20:19   #10
Prednost naravno svježim začinima. Ali ne volim koristiti puno začina, pogotovo ne miješati različite začine zajedno, osim kad pripremam neku thai hranu, pa koristim razne curry paste koje imaju 10-tak sastojaka ili npr. indijski začin garam masala koji ima puno toga izmljevenog unutra.

U svakom slučaju okus hrane pokušavam dobiti kombinirajući razne namirnice i samom raznolikosti postići bogatstvo okusa, samo uz dodatak soli, ponekad papra i jedne začinske biljke koja naglašava ili nadopunjuje okus namirnica. Ako je imam svježu, savršeno, ako ne, onda koristim uglavnom sjemenaste začine, puno rjeđe sušene tipa peršina i slično.
Dobra zamjena za klasične svježe začinske trave je ili smrznuti začini (peršin, celer, bosiljak,...) ili teglica sa narezanim travama u maslinovom ulju uz dodatak soli, limuna i slično.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:11   #11
Thumbs up Njihovo veličanstvo - začini!

Dragi forumaši, nadam se da i među vama postoje zaljubljenici u te čarobne rajeve za naše nepce – začine. Moja ljubav prema začinima rodila se tamo nekog davnog ljeta kada sam u majčinom vrtu osjetila predivan miris – miris bosiljka. Otada, u mome srcu, on je kralj svim drugim začinima, pa zbog toga temu o začinima započinjem upravo s njim!
Slobodno se uključite i pišite o svojim omiljenim začinima, o jelima u koja ih stavljate, načinima kako ih kombinirate u hrani, te načinima kako ih uzgajate (ako ih uzgajate).

Neka priča počne!

Bosiljak mnogi nazivaju kraljem začina, a njegovo ime dolazi od grčke riječi basilicum, što znači kraljevski.

Bosiljak se koristi svjež ili osušen, no osušeni bosiljak nije niti približno aromatičan kao svjež. Bosiljak se koristi u pripremi mnogih jela, osobito umaka za tjesteninu, juha od povrća, jela s rajčicom, salata, jela s piletinom itd, a jelu se dodaje pred kraj pripreme. Ima ljekovite vrijednosti i koristi se kao lijek kod katara želuca, upale tankog crijeva, kod trovanja želuca i crijeva, te za bolesti urinarnog trakta. Pojačava apetit, a čaj od bosiljka ublažava kašalj, liječi afte, a služi i za grgljanje kod bolesti u grlu i protiv promuklosti. Oblozi od bosiljka pomažu zacjeljivanju rana.

Svježi listovi bosiljka odličan su domaći lijek protiv uboda kukaca ako prstima usitnite lišće i natrljate mjesto uboda.

Svježi bosiljak možete umiješati u maslac sa svježe mljevenim paprom i naribanom limunovom koricom pa ćete dobiti aromatični maslac koji možete poslužiti preko raznih vrsta pečenog mesa i riba. Dobro ga je dodavati masnim jelima (masna svinjska pečenka, ragu, ovčetina ili pečena guska) jer će uz dodatak bosiljka jela biti ne samo ukusnija, nego i lakše probavljiva.
Dobro se slaže s peršinom, ružmarinom, origanom, majčinom dušicom, kaduljom i šafranom.
Moje omiljeno jelo s bosiljkom je ovo: svježu papriku, onu malu žutu (iz vrta) narežem na kockice, popržim na suncokretovu ulju, razmutim domaća jaja i pomiješam ih s omekšalim paprikama i kad se kajgana s paprikom zgotovi, dodam sitno nasjeckani list svježeg bosiljka.

Zadnje uređivanje diki : 12.06.2007. at 00:04.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:31   #12
obožavam bosiljak i sva jela pripremljena s njim kao začinom.

super tema
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:40   #13
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
obožavam bosiljak i sva jela pripremljena s njim kao začinom.

super tema
hvala, normallni
slobodno se uključi i piši o svojim dragim začinima, ako ih imaš


još nešto! ne zaboravimo da i nad kraljevima začina kraljuje jedan i jedini, začin bez kojeg nema niti ukusnog jela, niti jela koje ima "ono nešto", a taj je začin - ljubav.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:45   #14
Možemo pisati i o neuobičajenim začinima?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:47   #15
Ja uzgajam čili i već su se pojavili mali plodovi.
__________________
They are Millwall, I don't care!
Shmulex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:48   #16
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Možemo pisati i o neuobičajenim začinima?
dapače! samo naprijed!:klap:
samo izvoli, što neobičnije, to zanimljivije
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:49   #17
odlicna tema

molit chu bez chata i promicanja opojnih droga kao neuobicajenih zacina

hvala
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 23:52   #18
obozavam zacine, kuhinja u novom stanu imat che i policu za zacine radjenu zajedno s kuhinjom...

s obzirom na trenutnu nemogucnost uzgoja domacih veselim se velikom balkonu

do tada koristim
persin
ruzmarin
bosiljak
majcinu dusicu
vlasac
origano
slatku papriku
papar
(probala sam i bijeli papar al mi uzasno smrdi)
chili
cimet
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 00:47   #19
je li vegeta isto spada u to?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 00:50   #20
Ma jel to Endimion na Gastronomiji? Sad sam sve vidjela u zivotu

Moi danas dobila na poklon bosiljak, pridruzuje se ruzmarinu i chiliju na balkonu. Sljedece sto nabavljam je majcina dusica, stavljam je u neogranicenim kolicinama u hrpetinu jela.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.