Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2012., 01:30   #1
Smanjena mirovina

Primjetio sam da mi se je mirovina za siječanj smanjila u odnosu na prethodne, i to nakon što su dodatak na mirovinu dodali iznosu mirovine. Da li tko ima isto takav slučaj. Molim komentar.
mlebaro1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 07:39   #2
Možda se sada plaća porez na ukupnu mirovinu pa je u konačnici manja a prije se na dodatak nije plaćao porez.
Kako ima više vrsta mirovina i samim tim i nekih razlika vezano za dodatke najbolje se obratiti mirovinskom
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1763
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 08:53   #3
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Možda se sada plaća porez na ukupnu mirovinu pa je u konačnici manja a prije se na dodatak nije plaćao porez.
Tako je, porez na mirovinu se plaća ako ona prelazi 3200kn (uskoro 3400kn), u to do sada nije ulazio dodatak na mirovinu ali to je promijenjeno prije nekoliko mjeseci a počelo se provoditi s mirovinama za siječanj.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 01:17   #4
smanjena mirovina

Raspitao sam se u Mirovinskom i saznao da se sada razni porezi i prirezi plaćaju na ukupni iznos. S obzirom da sam za siječanj dobio cca 391 kn manje, nova vlada je jednostavno naša prava smanjila u odnosu na stare umirovljenike, a dodatak na mirovinu je i bio donešen kako bi novi umirovljenici bili u istom položaju kao i stari. Ova vlada mi je bahato oduzela 391 kn. U predizbornoj kampanji nije bilo riječi ni o većem PDV-u a niti o smanjenju prava umirovljenicima. Jednostavno su sve koji su glasali za njih prevarili, što je i bilo za očekivati. U današnjem Večernjem listu piše nešto o ovome, ali iz članka bi čitatelji mogli shvatiti da će umanjenje mirovina biti samo 57 kn što uopće nije točno.
mlebaro1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 08:58   #5
Kao što sam napisao to je odluka prošle vlade donesena u 9 mjesecu prošle godine:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._114_2224.html
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 11:06   #6
smanjena mirovina

Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Kao što sam napisao to je odluka prošle vlade donesena u 9 mjesecu prošle godine:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._114_2224.html
Prijašnja Vlada je donjela odluku o objedinjavanju Dodatka uz mirovinu i Mirovine, a ova Vlada je jedva dočekala da opali porez, prirez i dodatni doprinos za ZO. Dodatni doprinos uz mirovinu bio je donešen kako bi se izjednačila prava starih i novih umirovljenika. Potezom nove Vlade opet smo u neravnopravnom položaju u odnosu na stare umirovljenike, ali si je zato Vlada dodatno napunila kasicu - morate shvatiti da je ovim potezom smanjila naša prava. Vidim da je to Vama OK, jer se to vas ne tiče. Općenito je kod nas mišljenje što se mene izravno ne tiče to je OK. U pred izbornoj kampanji o ovako nečemu nije ni bilo govora, pa svi koji su za njih glasovali su na neki način prevareni.
mlebaro1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 11:22   #7
Quote:
mlebaro1 kaže: Pogledaj post
Prijašnja Vlada je donjela odluku o objedinjavanju Dodatka uz mirovinu i Mirovine, a ova Vlada je jedva dočekala da opali porez, prirez i dodatni doprinos za ZO. Dodatni doprinos uz mirovinu bio je donešen kako bi se izjednačila prava starih i novih umirovljenika. Potezom nove Vlade opet smo u neravnopravnom položaju u odnosu na stare umirovljenike, ali si je zato Vlada dodatno napunila kasicu - morate shvatiti da je ovim potezom smanjila naša prava. Vidim da je to Vama OK, jer se to vas ne tiče. Općenito je kod nas mišljenje što se mene izravno ne tiče to je OK. U pred izbornoj kampanji o ovako nečemu nije ni bilo govora, pa svi koji su za njih glasovali su na neki način prevareni.
Ne želim previše ulaziti u politiku, pa ne bi ulazio u predizborna obećanja, ovo je ipak forum pravo ali ipak me zanima koje je to nove poreze na mirovine donijela ova nova vlada (osim najave da će u budućnost oporezivati i neke mirovine iz inozemstva jednako kao hrvatske mirovine)?
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 20:25   #8
smanjena mirovina

Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ne želim previše ulaziti u politiku, pa ne bi ulazio u predizborna obećanja, ovo je ipak forum pravo ali ipak me zanima koje je to nove poreze na mirovine donijela ova nova vlada (osim najave da će u budućnost oporezivati i neke mirovine iz inozemstva jednako kao hrvatske mirovine)?
U tome i je trik da su sada oni čisti, pa su jednostavno samo na veći iznos mirovine (nakon što je objedinjena mirovina i dodatak uz mirovinu) primjenili postojeće poreze pa to sada izgleda ovako u izračunu moje mirovine:

mirovina za prosinac

Mirovina 6480,98 kn Porez 305,58 kn
Dodatak uz mirovinu 1749,86 kn Prirez 55,00 kn
Dodatni doprinos za ZO 194,43 kn

Svota za isplatu 7675,83 kn
mirovina za siječanj

Mirovina 8230,84 kn Porez 592,98 kn
Dodatak uz mirovinu 0,00 kn Prirez 106,74 kn
Dodatni doprinos za ZO 246,93 kn

Svota za isplatu 7284,19 kn
mlebaro1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 09:55   #9
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
.. a rečeno je da mirovine neće dirati.
Nisu ih dirali jer ih nisu smanjivali.Porezi su nešto drugo.

Quote:
mlebaro1 kaže: Pogledaj post
Prijašnja Vlada je donjela odluku o objedinjavanju Dodatka uz mirovinu i Mirovine, a ova Vlada je jedva dočekala da opali porez, prirez i dodatni doprinos za ZO.
Samo pravno poštivanje Ustava gdje su svi jednaki.Jedan plaća porez na plaću drugi na mirovinu.Tko ima više i plati više.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 15:43   #10
Držite se pravnog aspekta ovog problema, a politiziranju nije mjestu ovdje.
Ovo je pdf.Pravo. Ima drugi Pdf za to.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 01:58   #11
Obrisano je, i priklano nagrađeno blažom mjerom (upozorenjem), nekoliko komentara koji su isključivo politiziranje, pa vas opet molim da to ne radite. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 11:21   #12
uzdržavani član

Za sječanj mi je umanjena mirovina koja je bila 4950, (tek ću vidjeti na ispisu banke koliko )Pitanje koje me zanima je,moj suprug ima 1080 kn mjesečno mirovine (nedostatno za život) mogu li ga prijaviti kao uzdržavanog člana,te na taj način ako se zbroje naše mirovine ne prelaze 6.800,00 kn koliko će sada biti neoporezivi dio za dvije osobe,odnosno 3.400 po osobi.
Da li se može na ovaj način postupiti, molim ako netko znade da odgovori,jer sigurno ima mnogo ovih slučajeva.

Hvala svima
đulic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.