Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2013., 10:06   #241
Primorski bor, neće vidjeti, ali ako ide raditi detaljniju kontrolu, onda mu mogu vidjeti jer u sustavu postoji evidencija ulazaka i izlazaka. BTW, ukoliko radi prijavu boravka, onda treba ući sa putovnicom da mu se ima gdje udariti ulazni pečat kao dokaz datuma ulaska.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 11:15   #242
Prelazak granice

Načelnik Uprave za granicu Zlatko Sokolar rekao je da će nakon ulaska RH u EU i nadalje granična policija obavljati graničnu kontrolu na državnoj granici sa svim državama, pa tako i državama članicama EU, sve do ulaska RH u Schengenski prostor, dok se poslovi carine neće obavljati na državnoj granici s državama članicama EU. Na graničnim prijelazima se uvode posebne trake za građane EU-a EGP-a i Švicarske, gdje god je to moguće.

Državljani država članica Europske unije, odnosno Europskog gospodarskog prostora, uključujući državljane Norveške, Islanda, Lihtenštajna te Švicarske Konfederacije, zatim, Kneževine Andore, Kneževine Monako, Republike San Marino i Svete Stolice, mogu ući u Republiku Hrvatsku s osobnom iskaznicom, odnosno drugom ispravom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo.
Građani RH u EU s osobnom iskaznicom

- Državljani RH moći će granice država članica Europske unije prelaziti s osobnom iskaznicom ili putovnicom. Za Norvešku, Island, Lihtenštajn i Švicarsku zasad nije potvrđena mogućnost prelaska državne granice s osobnom iskaznicom, nego je i dalje potrebna putovnica – naglasio je načelnik Sokolar.

Brže preko Slovenije i Mađarske

Na graničnim prijelazima sa Slovenijom i Mađarskom nakon 1. srpnja 2013. uvode se zajedničke granične kontrole s jednim zaustavljanjem (One stop control), što će ubrzati promet putnika preko granica i smanjite gužve i čekanja.
Pristup Schengenu 2015.

Republika Hrvatska zahtjev za pristup „Schengenskom“ prostoru moći će podnijeti dvije godine nakon članstva u EU odnosno 2015. godine. Kad Republika Hrvatska pristupi „Schengenu”, ukida se granična kontrola na graničnim prijelazima sa Slovenijom, Italijom i Mađarskom, kao i prema ostalim državama članicama EU. Unutarnje granice „Schengena” mogu se prelaziti bez granične kontrole, bilo kada i bilo gdje. I dalje će se provoditi granična kontrola na graničnim prijelazima na vanjskim granicama EU.
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 11:44   #243
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Primorski bor, neće vidjeti, ali ako ide raditi detaljniju kontrolu, onda mu mogu vidjeti jer u sustavu postoji evidencija ulazaka i izlazaka. BTW, ukoliko radi prijavu boravka, onda treba ući sa putovnicom da mu se ima gdje udariti ulazni pečat kao dokaz datuma ulaska.

Hvala lijepo na odgovoru.

Pozdrav
Primorski Bor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 11:54   #244
U ovoj prezentaciji mogu se vidjeti prijelazi na kojima se uvodi One-stop kontrola sa Slovenijom: http://www.mup.hr/UserDocsImages/top...c/OSC_2013.pdf
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 16:19   #245
Quote:
Finlandgirl kaže: Pogledaj post
OK, to pise u tom prirucniku, zasto i nitko u ambasadama Finske i HR nije lijepo objasnio, da ja kao laik u medjunarodno ili kako se vec to pravo tretira znam da li mogu bez problema preci granicu na sloveniji i ici u Finsku?
Zato je oni ne rade po tim pitanjima (ne rade na granici).Drugo, Finca nije briga jer mu je stranac u njegovoj zemlji kršio zakone i zato dobio zabranu.Treće, naše nije briga jer nemaju oni zabranu a prima se lijepa plaća.Četvrto, ionako se svatko brine za sebe.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 17:53   #246
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zato je oni ne rade po tim pitanjima (ne rade na granici).Drugo, Finca nije briga jer mu je stranac u njegovoj zemlji kršio zakone i zato dobio zabranu.Treće, naše nije briga jer nemaju oni zabranu a prima se lijepa plaća.Četvrto, ionako se svatko brine za sebe.

i sta sad sjedem u bus i krenem npr u njemacku sa HR osobnom, i na sloveniji ciko samo kaze >nema ulaska< i ja se vratim bez da mi je itko ista objasnio, strasno , za sto oni placu primaju, samo za stembljanje putovnica i rovljenje automobila.
Finlandgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 21:50   #247
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Pa u Hrvatsku možeš, no u Austriju ne možeš, osim ako ti nisu udarili za cijelo područje EGP-a (jer zemlje IMAJU pravo ograničiti samo za svoj teritorij).

Na pitanje kakvi su nam zakoni - velim jadni i smiješni, baš kao i političari koji ih donose, šaka jada i poltronstva.

Ako si u sustavu unesen od jedne države EGP-a, SVE države u EGP to imaju na uvid.

Taj policajac ti priča gluposti, jer sustav izbacuje slične osobe, osobito ukoliko odgovaraju i ostali podaci.
Vidi,ja sam dobio zabranu za Austriju i rekli su mi da vazi za sve zemlje EU!!! Ali nisam bio kod Slovenaca u sustavu-kako onda to??? Slovenci nisu imali pojma da imam zabranu za Austriju! Sada su me Slovenci vjerovatno upisali u taj SIS sustav ili kako se vec zove a onda cu biti i u Hrvatskoj upisan ili ne?
Kako mislis sustav izbacuje slicne osobe? Po cemu slicne,po slici? Ili po imenu,ili po adresi ili sta vec??? Koliko znam skener ne skenira sliku vec samo ona 2 reda pri dnu putovnice sa brojevima i slovima! Hvala na odgovoru.
malivelikicovek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 22:19   #248
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Koji savjeti, koji problemi... mislio sam da je tema ozbiljna, no ispada da ja koji radim na graničnom prijelazu skoro 20 godina nemam pojma, no očito "imaju" oni koji slova zakona pročitali nisu... o tempora, o mores... lupetanja samo tako... sivkić, je li i ti radiš na granici??
Da li je moguce da sam dobio samo zabranu za Austriju i ako je su mi rekli da vazi za sve zemlje EU??? Kad su me Slovenci vratili sa Gruskovje na Macelj kod Hrvata ja sam pitao Slovenca jel mogu u Sloveniju on je slegao ramenima samo,sad mi nista nije jasno?!
malivelikicovek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 07:53   #249
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zato je oni ne rade po tim pitanjima (ne rade na granici).Drugo, Finca nije briga jer mu je stranac u njegovoj zemlji kršio zakone i zato dobio zabranu.Treće, naše nije briga jer nemaju oni zabranu a prima se lijepa plaća.Četvrto, ionako se svatko brine za sebe.
Nema veze gdje rade, zakon moraju poznavati ukoliko ih se tiče ili ukoliko rade po njemu. A da nikoga nije briga, to je glupost. Dapače, laž. Jer je obveza svakoga postupati po onome što mu sustav nalaže, i svatko će to i raditi, jer ako se izrode problemi - nikome se ne želi odgovarati za njih... zato nitko neće reći "baš me briga" ili okretati glavu... jer plaća nije lijepa (barem ne hrvatske policije), ali se posao odradi kako treba, a najmanje tako će biti i ubuduće.

Tu sigurno ne vrijedi da svatko brine za sebe. Jer da znaš što je to pojam readmisije, kako izgleda međudržavni sporazum, kolike troškove to izaziva i kako to netko ipak mora pravdati - ne bi ni pomislio na to da nekoga za nešto "nije briga"...
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 07:54   #250
Quote:
malivelikicovek kaže: Pogledaj post
Da li je moguce da sam dobio samo zabranu za Austriju i ako je su mi rekli da vazi za sve zemlje EU??? Kad su me Slovenci vratili sa Gruskovje na Macelj kod Hrvata ja sam pitao Slovenca jel mogu u Sloveniju on je slegao ramenima samo,sad mi nista nije jasno?!
Pa lako moguće da ta zabrana vrijedi za sve zemlje (najvjerojatnije da da), a kako dugo - pitaj u veleposlanstvu Republike Austrije.

Quote:
malivelikicovek kaže: Pogledaj post
Ali nisam bio kod Slovenaca u sustavu-kako onda to??? Slovenci nisu imali pojma da imam zabranu za Austriju! Sada su me Slovenci vjerovatno upisali u taj SIS sustav ili kako se vec zove a onda cu biti i u Hrvatskoj upisan ili ne?
Kako mislis sustav izbacuje slicne osobe? Po cemu slicne,po slici? Ili po imenu,ili po adresi ili sta vec??? Koliko znam skener ne skenira sliku vec samo ona 2 reda pri dnu putovnice sa brojevima i slovima! Hvala na odgovoru.
Bio si u sustavu, samo vjerojatno policajac nije radio detaljniju provjeru. I naravno da će sada sve što vrijedi i za Austriju vrijediti i za Hrvatsku, i nama će biti vidljivo sve što imaš po pitanju zabrana. I naravno da ćemo po tome i postupati.

Sustav izbacuje slične osobe po usporedbi pravno-činjeničnih podataka (nepromjenjive činjenice - ime, prezime, datum rođenja, mjesto rođenja, ime oca... ime i prezime možeš mijenjati, no sustav kontrolira i sadašnja i bivša imena i prezimena)... Ona dva reda na dnu se zovu MRZ (strojno čitljiva zona) i u njima su te činjenice, fotografija nije bitan čimbenik za stroj.

Zadnje uređivanje Sledgehammer : 28.06.2013. at 08:01.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 12:28   #251
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Pa lako moguće da ta zabrana vrijedi za sve zemlje (najvjerojatnije da da), a kako dugo - pitaj u veleposlanstvu Republike Austrije.



Bio si u sustavu, samo vjerojatno policajac nije radio detaljniju provjeru. I naravno da će sada sve što vrijedi i za Austriju vrijediti i za Hrvatsku, i nama će biti vidljivo sve što imaš po pitanju zabrana. I naravno da ćemo po tome i postupati.

Sustav izbacuje slične osobe po usporedbi pravno-činjeničnih podataka (nepromjenjive činjenice - ime, prezime, datum rođenja, mjesto rođenja, ime oca... ime i prezime možeš mijenjati, no sustav kontrolira i sadašnja i bivša imena i prezimena)... Ona dva reda na dnu se zovu MRZ (strojno čitljiva zona) i u njima su te činjenice, fotografija nije bitan čimbenik za stroj.
Nisam bio u sustavu jer sam ilegalno presao granicu i oni me uhvatili,to sam uradio jer sam vjerovao da sam u sustavu,istog trenutka me hvataju i odvode do kucice i skeniraju putovnicu,nista ne izlazi,2 sata me ispituju i pitaju kuda sam krenuo,niko me ne pita za zabranu,trazili su samo 800 eura kazne za ilegalni prelaz i ako sam ih ja ubedjivao da sam samo htio u Wc koji je na drugoj strani granici,to jest vec na Slovenskoj teritoriji.... 2 sata ispitivanja i ponovnog skeniranja putovnice i trazenje po kompijuteru i opet niko nista ne kaze za zabranu nego me pitaju sta cemo sa tobom?! Nemam novca za kaznu,zovu istraznog sudiju u Jesenicama mislim i on kaze da nema krivicnog djela i da me vrate u Hrvatsku jer sam odatle dosao... U medjuvremenu dolazi nova smena i prvi policajac nakon 2 minuta primecuje da mi fali stranica u putovnici koju sam iseko jer je bio ogroman zig zabrane za austriju!!!Nakon toga im kazem da sam htio kod zene u Austriju a oni me pitaju sto sam rezao stranicu,naravno da je bilo sumnjivo i onda su telefonom zvali Austrijsku policiju za strance i tek su im oni rekli da imam zabranu na 10 godina,vracaju me u Hrvatsku i vode na sud u Krapinu i dobijam 6 mjeseci uvjetne na 3 godine i zabranu na 1 godinu i rok od 7 dana da odem po putni list u Zagreb i sam napustim Hrvatsku,Napominjem da sam i u Hrvatsku usao i izasao nekoliko puta sa tom putovnicom bez stranice i da to nikad niko nije primjetio,pa cak i ti Slovenci koji su me drzali 2 sata na granici... da nije dosla nova smjena i neki pametan policajac koji me je skuzio za 2 minute ko zna sta bi bilo! To znaci da nisam bio u sustavu 100% jer su me bas detaljno radili!!! E sad ne znam jel su me Slovenci upisali jer kada sam pitao onog Slovenskog policajca jer mogu u Sloveniju ili ne on je slegnuo ramenima i rekao NE VEM!
malivelikicovek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 14:26   #252
da li bih mogao imati problema sa prelaskom granice hrvatska-bih jer mi je u putovnici upisana bih adresa, a (odnedavno) imam i prebivalište u hrvatskoj?
điđimilovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 15:46   #253
Quote:
malivelikicovek kaže: Pogledaj post
Nisam bio u sustavu jer sam ilegalno presao granicu
I to se odmah unosi u sustav kao kršenje zakona u tvoj dosje.

Očito ti stvarno misliš da ćeš biti najpametniji na svijetu dok jednom nećeš o prelascima granice sanjati iz malo dužeg odmora u zatvoru. I onda će dosad mali problemi narasti na jako velike, a ti ćeš se pitati "kvragu, što se događa?"... naravno, jednog dana kada ćeš i najlegalnije tražiti neke stvari triput će se odvagnuti hoće li ti se to dati, jer jednostavno svojom recidivom ne nudiš neki normalan, ljudski izbor.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 17:04   #254
zabrana ulaska u hr

Pozdrav svima.Imam jedno pitanje pa bi molio odgovor ukoliko neko zna da mi odgovori.Prije svega da kazem da sam BiH drzavljanin i imam zabranu ulaska u Republiku Hrvatsku do 6/2014 radi nelegalnog pokusaja sverca cigareta preko drzavne granice.odma posle te zabrane otisao sam za sloveniju i zaposlio se i danas imam slovenacku vizu i radnu dozvolu ali kad god idem za bosnu,moram da obilazim RH i idem preko madjarske i srbije.pitanje po ulasku HR u EU dali ce se ta zabrana ukinuti ili Ostaje na snazi do njenog isteka.Unaprijed Hvala
cigarabih is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 19:57   #255
Quote:
cigarabih kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.Imam jedno pitanje pa bi molio odgovor ukoliko neko zna da mi odgovori.Prije svega da kazem da sam BiH drzavljanin i imam zabranu ulaska u Republiku Hrvatsku do 6/2014 radi nelegalnog pokusaja sverca cigareta preko drzavne granice.odma posle te zabrane otisao sam za sloveniju i zaposlio se i danas imam slovenacku vizu i radnu dozvolu ali kad god idem za bosnu,moram da obilazim RH i idem preko madjarske i srbije.pitanje po ulasku HR u EU dali ce se ta zabrana ukinuti ili Ostaje na snazi do njenog isteka.Unaprijed Hvala
Cigaro ti sa ga popusio kao i ja hehehehe,ne brini sad ce ti Sivkic ili Sledgehammer odgovoriti jer oni znaju sve,vjerovatno rade na granicnom prijelazu
malivelikicovek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 20:12   #256
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
I to se odmah unosi u sustav kao kršenje zakona u tvoj dosje.

Očito ti stvarno misliš da ćeš biti najpametniji na svijetu dok jednom nećeš o prelascima granice sanjati iz malo dužeg odmora u zatvoru. I onda će dosad mali problemi narasti na jako velike, a ti ćeš se pitati "kvragu, što se događa?"... naravno, jednog dana kada ćeš i najlegalnije tražiti neke stvari triput će se odvagnuti hoće li ti se to dati, jer jednostavno svojom recidivom ne nudiš neki normalan, ljudski izbor.
Ja zelim samo da odem u EU i ne mislim da sam najpametniji na svetu jer da jesam ne bih bio na ovome forumu! Ne mogu da shvatim da mozes dobiti 10 godine zabrane za jednu sitnicu i da se 13 godina postenog zivota u Austriji zavrsi tek tako!Zato idem stalno i nikada necu odustati,ne mogu oni mene vratiti koliko ja puta mogu uci,na bilo koji nacin
malivelikicovek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 10:44   #257
Quote:
malivelikicovek kaže: Pogledaj post
jer oni znaju sve,vjerovatno rade na granicnom prijelazu
Pa da malo više čitaš u životu, barem odgovore ovdje, onda bi znao da radim na graničnom prijelazu (jer sam to i rekao), i ne bi ti ništa bilo smiješno, kao što ti neće biti ni kada popljugaš 60 dana zatvora kod nas i podosta duže vani, i zbog toga si sjebeš privatni i profesionalni život (možda će te žena čekati 60 dana, što je manje vjerojatno za posao... ). Jer u Austriji za to možeš dobiti i dvije godine...

Jasno mi je da ne možeš neke stvari shvatiti, jer da čitaš zakone možda bi i shvatio, kao i vrč - i tvoja glava će pokušavati ići na "vodu" dok se ne razbije... moraš znati da tu nema logike, ali ima debelog razloga zašto je netko odredio takve kazne kakve je odredio, i ostaje ti jedino da ih poštuješ, jer svakim činom stvaraš sam sebi samo veće i veće probleme, koji će doći do toga da i kada budeš mogao nešto dobiti najlegalnije, to nećeš dobiti, jer svojim kršenjem zakona nisi to zaslužio...

Tako da ipak smatram kako misliš da jesi najpametniji na svijetu, jer iako ti se nešto lijepo kaže, ti opet dereš po svome... možda ti neke stvari zaboravljaš, ali naši kompjuteri ne zaboravljaju ništa, stoji to desetljećima unutra bez problema...

Cigara, zaštitna mjera ostaje na snazi do zadnjeg dana dokad je određena, neće se ništa umanjiti.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 14:04   #258
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Pa da malo više čitaš u životu, barem odgovore ovdje, onda bi znao da radim na graničnom prijelazu (jer sam to i rekao), i ne bi ti ništa bilo smiješno, kao što ti neće biti ni kada popljugaš 60 dana zatvora kod nas i podosta duže vani, i zbog toga si sjebeš privatni i profesionalni život (možda će te žena čekati 60 dana, što je manje vjerojatno za posao... ). Jer u Austriji za to možeš dobiti i dvije godine...

Jasno mi je da ne možeš neke stvari shvatiti, jer da čitaš zakone možda bi i shvatio, kao i vrč - i tvoja glava će pokušavati ići na "vodu" dok se ne razbije... moraš znati da tu nema logike, ali ima debelog razloga zašto je netko odredio takve kazne kakve je odredio, i ostaje ti jedino da ih poštuješ, jer svakim činom stvaraš sam sebi samo veće i veće probleme, koji će doći do toga da i kada budeš mogao nešto dobiti najlegalnije, to nećeš dobiti, jer svojim kršenjem zakona nisi to zaslužio...

Tako da ipak smatram kako misliš da jesi najpametniji na svijetu, jer iako ti se nešto lijepo kaže, ti opet dereš po svome... možda ti neke stvari zaboravljaš, ali naši kompjuteri ne zaboravljaju ništa, stoji to desetljećima unutra bez problema...

Cigara, zaštitna mjera ostaje na snazi do zadnjeg dana dokad je određena, neće se ništa umanjiti.
Znam da ti i Sivkic znate dosta o zakonima i znam da radis na prijelazu 20 godina i hvala ti na savjetima,nisam rekao to ironicno nego bas onako iskreno jer vidim da samo vas dvojica dajete prave odgovore a ovi drugi dijelimicno i ne bas pouzdane odgovore! A onaj smajlic je bio zezancija,evo ga opet
A sto se tice kazne zatvora u Austriji je 42 dana maximalno tek posle 3 ilegalnog ulaska,zabrana se ne moze povecati ilegalnim ulaskom u zemlju,dakle 6 nedelja je maximum za ilegalni ulazak ali tek kad te 3 puta uhvate,mene su jednom samo i lezis par dana dok se ne rezervira karta i kuci avionom uz sendvic i sokic i 50 eura dzeparca...Dakle za Austriju mi nemoj pricati o zakonu,mozes mi jedino reci koliko mogu dobiti u Hrvatskoj i zasto bih dobio u Hrvatskoj ista ako ulazim legalno? Jedino ako vide da imam zabranu za Austriju mogu me vratiti,jel tako?Hvala.
malivelikicovek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 14:27   #259
Ovako kaze moj frend, inace strucnjak za medjunarodno pravo (citiram od rijeci do rijeci): "U Austriji se protiv recidivista ilegalnog prelaska granice gotovo bez iznimke podize optuznica 'prijetnje javnom poretku'. Bas se njima da zajebavati s takvim likovima."

Znaci da ti je Sledgehammer dobro napisao- mozes dobiti i par godinica.

Izgleda da ces sokic piti samo kad ti ga zena donese u posjetu.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 17:06   #260
Quote:
malivelikicovek kaže: Pogledaj post
A sto se tice kazne zatvora u Austriji je 42 dana maximalno tek posle 3 ilegalnog ulaska,zabrana se ne moze povecati ilegalnim ulaskom u zemlju,dakle 6 nedelja je maximum za ilegalni ulazak ali tek kad te 3 puta uhvate,mene su jednom samo i lezis par dana dok se ne rezervira karta i kuci avionom uz sendvic i sokic i 50 eura dzeparca...

Dakle za Austriju mi nemoj pricati o zakonu,mozes mi jedino reci koliko mogu dobiti u Hrvatskoj i zasto bih dobio u Hrvatskoj ista ako ulazim legalno? Jedino ako vide da imam zabranu za Austriju mogu me vratiti,jel tako?Hvala.
U Austriji je to tako dok to ne prijeđe u kazneno djelo, a to prelazi nakon treći puta (a ta preostala dva puta "fore" lako spičkaš u dva tjedna...), a onda više ne postoji "lako ćemo"...

Ukoliko ideš raditi nije zanemarivo ni koliko će popljugati poslodavac.

I ako imaš zabranu za Austriju - da, nema ulaska ni u Hrvatsku.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.