Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2017., 18:23   #1161
Rekla sam joj da bude iskrena iz dva razloga: ta djeca postoje i postojat će i dalje i ako joj neće izići u susret u situaciji koja je neplanirana (ona je bezecirala i uplatila mjesto prije 3 mjeseca i nije računala s time da će dobiti posao uopće, a ovo je palo s vedra neba), biti će joj problem i dalje.

Drugo, mislim da im ne treba zbog toga lizati pete, nego izraziti zahvalnost ako joj odobre i to je to. Barem su to moja iskustva sa strancima kada se radi o majkama s djecom. Ne bi ju ni uzeli da nisu bili barem donekle sigurni u to da je inače osoba koja daje sve od sebe na svom poslu.

Naši zakoni su jasni po tom pitanju, ali brijem (iako ne znam pa zato pitam), da postoji neka sloboda kod sastavljanja ugovora o radu barem prema mojim iskustvima kada se radi o stranim firmama koje posluju u Hr.

U krajnjoj liniji, ovdje mora posložiti prioritete bez obzira na dobiveni posao, a to su što joj je bitnije: dijete ili posao. Očito je već odlučila ako je spremna reći odmah na početku svoju dvojbu tj. i prije nego li je ugovor potpisan. Meni je to ok. S obzirom da i sama imam djecu, postupila bih isto.
__________________
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth. - A.E.
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 18:41   #1162
Sto se mene nekoc tice, meni su i cak kao honorarcu po firmama detalji oko godisnjeg odmora bili definirani na slican nacin, i nitko od nas honoraraca nije pokusao izaci iz tog okvira.
Muzu, sa ugovorima na odredjeno i neodredjeno - ista situacija.
Dakle, da, ugovor sastavlja svaka firma posebno u skladu sa zakonskim okvirima. Najbolje ti je cisto malo procesljati ZOR da vidis kako bi to moglo izgledati.

Cinjenica da su upoznati s njenim radom od ranije je plus.

No jebiga, nikome ne moze uci u glavu, pa ni predvidjeti kako ce tocno reagirati na njezin zahtjev.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 19:46   #1163
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Najbolje ti je cisto malo procesljati ZOR da vidis kako bi to moglo izgledati.
Zar nije Kolektivni ugovor presudniji ?
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 15:06   #1164
Koje je minimalno tranjanje GO?

ZOR kaže 18 radnih dana. RRIF kaže 4 tjedna (5 za malodobne radnike), te još par sajtova navodi 4 tjedna 20/25 dana (ovisno o radnom tjednu 5/6).
__________________
http://www.crnaknjiga.hr/
Old is gold :)
Kurculja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 20:04   #1165
Ti ne vidiš da ti je ZOR star 13 godina?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 13:03   #1166
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ti ne vidiš da ti je ZOR star 13 godina?
Ne. Mislio san da su NN relevantne kao sluzbeno glasilo, moze link na aktualan ZOR?
__________________
http://www.crnaknjiga.hr/
Old is gold :)
Kurculja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 22:41   #1167
Quote:
Kurculja kaže: Pogledaj post
Ne. Mislio san da su NN relevantne kao sluzbeno glasilo, moze link na aktualan ZOR?
Zakon o radu NN 93/14.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 23:32   #1168
Jesam li ja jedini koji ima mišljenje kako godišnji odmor treba biti kada radniku paše a ne poslodavcu?
Jer recimo ako te poslodavac ne treba onda ti može ili dati otkaz ili te minimalno platiti da ostaneš kod njega jer mu se ne isplati učiti nove radnike svake godine.
Zašto to govorim?
Jer većina naših poslodavaca jako ovisi o sezoni i sa time nema šanse da se ide na godišnji tjekom sezone nego tamo po zimi.
E pa jebeš takav godišnji.
Znam da će sada biti odgovora tipa,ako ti ne paše odi raditi kod drugog no to ne rješava ovaj problem i problem da se sve naše firme okreću sezoni i turistima.
blackdragons is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 22:25   #1169
Pozdrav, imam pitanje.
Dala sam otkaz prije isteka ugovora koji traje so 31.10
Radim do 30.9. Biti ce tocno 6 mjeseci da sam radila kada odem. Da li ja nakon toga imam pravo na godisnji,tj naknadu s obzirom da nisam radila malo vise od 6 mjeseci nego ce biti tocno 6 zadnji dan kada odem.
Hvala
k-girlx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 01:16   #1170
Da si radila i mjesec dana poslodavac bi ti bio obvezan omogućiti korištenje ili platiti za razmjerni dio godišnjega odmora na koji imaš pravo.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 12:38   #1171
Pozdrav. Opet ja.
Da li imam pravo na naknadu za neiskoristeni godisnji odmor ako potpisem sporazumni otkaz?
k-girlx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 13:19   #1172
Quote:
k-girlx kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Opet ja.
Da li imam pravo na naknadu za neiskoristeni godisnji odmor ako potpisem sporazumni otkaz?
Da. vrsta otkaza nema veze s tvojim zakonskim pravom na godišnji. Naknadu ti moraju isplatiti sa zadnjom plaćaom. Ako to ne naprave, možeš ih ili upozoriti ili tužiti. (ali najbolje to razriješiti unaprijed)
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 13:52   #1173
@kiss_me

Nastavno na moj post #1129 (i daljnju diskusiju) ->

Potrajalo je, ali dobila sam odgovor od Ministratsva rada. Potrajalo je jer sam im dva puta slala upit jer se prvi odgovor opet mogao dvostruko tumačiti. Uglavnom, pitanje u drugom mailu bilo je:

"Prema zakonu, na koji godišnji (puni ili razmjerni) ima pravo radnik koji se prvi puta zaposlio (ili je imao pauzu dužu od 8 dana), ako se zaposlio npr. 1.4.2017. U tom slučaju u 2017 prolazi više od 6 mjeseci, ali nije puna kalendarska godina - ima li za tu godinu u tom slučaju radnik pravo na puni ili razmjerni godišnji?"

Ovo je njihov odgovor: http://i64.tinypic.com/r2khhc.jpg

(ne znam zašto neće sliku prikazat, evo tekst tu, kome se ne da klikat:

"Godišnji odmor određuje se za svaku kalendarsku godinu. Radnik koji se prvi puta zaposli ili ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na „puni“ godišnji odmor, nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod tog poslodavaca.

Slijedom navedenoga, radnik koje se zaposlio 1. 4. 2017. godine, te u ovoj godini nije imao druge ugovore o radu, steći će pravo na puni godišnji odmor za 2017. godinu u trajanju od najmanje četiri tjedna s 1. 10. 2017. godine, odnosno nakon šest mjeseci neprekinutog radnog odnosa kod tog poslodavca. Ukoliko bi tokom 2017. godine, došlo do prestanka radnog odnosa, takav radnik ostvario bi pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora.")


Prema tome, čini mi se da je ipak moj 'hodogram' koji sam raspisala u postu #1129 točan (točke 5 i 6 - tj. barem točka 6, za 5 i dalje iz njihovog odgovora nisam 100% sigurna).

Ne znam, sad imamo potvrdu i od babe iz RRiF-a i potvrdu od (moguće dede?) iz Ministarstva rada.

Zanima me komentar. Još uvijek sam otvorena da me se argumentirano uvjeri u suprotno, ali moram priznati da, iako sam u međuvremenu prihvatila tumačenje od kiss_me (i nekih drugih na drugim grupama, jer se i drugdje lome koplja), ovaj odgovor me dosta pokolebao, doživljavam ga "najslužbenijim" mogućim. Ako ni njima nije za vjerovat, koga sljedećeg zakonski relevantnog mogu pitati za objašnjenje?
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 14:22   #1174
Nemam ti ja baš lijepo mišljenje o onom što sjedi u pravnim odjelima državnih i javnih službi u Lijepoj našoj, a bogami ovi u RRiF-u imaju psoebne tukce na platnoj listi i to ne zato što nekog ne volim, nego upravo zbog svega onog što sam čula iz njihovih usta - kad bi došla ko stranka, a da mi nisu znali struku.
Prestrašno šta im je znalo iz usta dolaziti.

A ovaj rezultat je odgovor kad si dobio posao, jer si u stranačkoj mladeži... ne znam kako da drugačije to protumačim
Mislim, aj sad ti meni reci na šta tebi naliči taj odgovor?
S jedne strane ti u prvoj rečenici metne "puni" pod navodnike, a onda u drugoj napiše da ima pravo na puni.
Prvo ti napiše da se GO određuje za svaku kalendarsku godinu, a onda dole da objašnje nje koje je

Dakle, ZOR kaže da radnik za kalendarsku godinu ima pravo 4 tjedna GO.
Ako netko ne zna šta je kalendarska godina - guglajte. Od 01. siječnja, do 31. prosinca.
Sve ispod toga je razmjerni dio.


Iako ovaj dio sa 6 mjeseci mi nikada nije bio jasan, niti koja je njegova svrha. Poslodavac ti i tako daje godišnji kad hoće i kad mu paše
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 18:51   #1175
Nadoknada za godisnji

Moj slucaj:

U privatnoj firmi sam od 2015.god.
Ugovor mi je isticao 30.9.2017.i nisam ga produzivala.
Po zakonu o radu, prema kojim smo se ravnali, imam pravo na 24 dana godisnjeg. U 9.mj sam iskoristila 2 tj, znaci 12 dana.
Dobila sam platnu listu, i na njoj isplaceno 80 sati iskoristenog godisnjeg, i na dnu jos naknada za 7 sati, tj 1 dan.

Moram provjerit odakle jos taj jedan dan, ali mene samo sad zanima, da li oni meni moraju isplatit i ostatak od 12 dana koji je ostao ili kako?
Hvala
Anellye is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 03:33   #1176
Quote:
Anellye kaže: Pogledaj post
Moj slucaj:

U privatnoj firmi sam od 2015.god.
Ugovor mi je isticao 30.9.2017.i nisam ga produzivala.
Po zakonu o radu, prema kojim smo se ravnali, imam pravo na 24 dana godisnjeg. U 9.mj sam iskoristila 2 tj, znaci 12 dana.
Dobila sam platnu listu, i na njoj isplaceno 80 sati iskoristenog godisnjeg, i na dnu jos naknada za 7 sati, tj 1 dan.

Moram provjerit odakle jos taj jedan dan, ali mene samo sad zanima, da li oni meni moraju isplatit i ostatak od 12 dana koji je ostao ili kako?
Hvala
Trebaš dobiti 18 dana. Nikako ne možeš dobiti puni godišnji. To čak nitko niti nije tvrdio ovdje Ako si dobila 12 + 1 onda im reci da ti isplate još tih preostalih 5 dana ili probaj na blef tražiti i ono što ti ne pripada, pa ako jadni ne znaju, možda ti daju sve
Čak imaš gore link na sliku i odgovor od ministarstva gdje kaže "Ako ugovor nije prekinut tijekom 2017 godine" premda su i u tom odgovoru falili i napisali da radnik ima pravo na puni godišnji već sa 01.10. ako je radio od 01.04. I onda na dnu ide: "Osim ako se ugovor ne prekine u 2017".. budalaštine, ali kako ljudi ne znaju čitati, lov u mutnom ide dalje...
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 13:24   #1177
U osnovnoj školi bez prekida radila sam 18.08.2014. do 17 10.2017.
Od 30.08.2017. sam na bolovanju. U odluci o trajanju godišnjeg odmora stoji sljedeće: "…odobrava se korištenje godišnjeg odmora za 2017.g., u trajanju od 28 radnih dana, a koji će koristiti od 18.7. do 18.8.2017. g. te se dužna vratiti na posao 21.8.2017. Preostalih 5 dana godišnjeg odmora koristit će za vrijeme godišnjeg odmora." S obzirom da više ne radim u školi, zatražila sam da mi se neiskorišteni dani plate, međutim škola je rekla da na isplatu nemam pravo. Molim vas za savjet.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 17:01   #1178
E pa ne znam kakvi su vam granski kolektivni, a bez toga ti se ne može dati savjet.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 22:04   #1179
Pozdrav,
Dao sam otkaz nedavno i na otkaznom sam do 13.12.2017 i imam 2tjedna neiskoristenog godišnjeg kojeg po stavu svog šefa vjv neću ni iskoristit a nit će mi bit uplaceno na račun plus tu je još bozicnica koju će svi dobit osim mene jer sam ja dao otkaz. Zanima me kojoj pravnoj službi se obratit da navedem šefa na isplatu godišnjeg u 2018 godini jer je ova već gotova skoro i imam li pravo uopće na bozicnicu s obzirom da sam cijelu 2017 kod njega radio.
Hvala
matethorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 12:04   #1180
Inspektorat rada.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:16.