Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2011., 20:08   #1
Kako se zakonski odreći roditelja

Bok,
trebam pomoć. Da li postoji mogućnost da se zakonski odreknem oca. Naime, situacija je ovakva, ne živim sa njim već dulji niz godina, nikada nije plaćao alimentaciju niti se brinuo o nama, barem ne od razvoda (1996). Danas je situacija takva da smo zaposlene, on je alkoholičar, dugova kao u priči i iskreno ne znamo kako će to sve završiti.
Zanima nas da li se mi možemo ikako pravno ograditi od toga svega da nam se ne bi dogodila situacija u kojoj ćemo mi morati plaćati njegove dugove, brinuti se za njega...
Malo smo kopale po netu i većina piše da i ako se mi njega pravno odreknemo ipak smo se u određenome trenutku, ukoliko je to potrebno dužne brinuti o njemu...
To nam ne djeluje baš fer, pa bi bile zahvalne ako bi nam netko mogao reći kako se mi sa pravne strane moramo ograditi od toga svega...

Hvala
MaliŠlempo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 22:19   #2
To bi najbolje trebao znati odvjetnik.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 11:01   #3
pa njegove dugove ne možete nasljediti ako jednoga dana kada on umre se odreknete njegove imovine, nasljeđa(ako ga ima) ,a ako prihvatite nasljedstvo ,morate prihvatit i dugove.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 11:48   #4
Nije stvar samo u nasljedstvu, punoljetna djeca su dužna uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad a nema dovoljno sredstava za život. Iako je točno da samo odricanje od prava i obaveza uzdržavanja nema pravnog učinka, dijete se ipak može osloboditi dužnosti uzdržavanja roditelja koji nije njega uzdržavao kada je to bila njegova zakonska obaveza.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 18:38   #5
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Nije stvar samo u nasljedstvu, punoljetna djeca su dužna uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad a nema dovoljno sredstava za život. Iako je točno da samo odricanje od prava i obaveza uzdržavanja nema pravnog učinka, dijete se ipak može osloboditi dužnosti uzdržavanja roditelja koji nije njega uzdržavao kada je to bila njegova zakonska obaveza.
E ovo ti je vrlo riskantno!
Poznat mi je slučaj,gdje su dvoje djece,od dojenačke dobi bila na skrbi bake(bila im je i zakonski skrbnik),jer su se oba roditelja (alkoholičari)odrekli skrbništva.
Sve je bilo evidentirano i pračeno od nadležnog Centra za socijalnu skrb.
Kroz desetljeća,otac je poginuo,a majka postala slučaj za njegu(fizička i mentalna ruina)te od istog Centra smještena u odgovarajuću ustanovu.
Plačanje te ustanove isti Centar je pokušao naplatiti od te djece.Suma nije mala,čak podijeljena na oboje djece.
Ogorčena djeca(praktički dva puta kažnjena:život bez roditelja,a onda im se nameće skrb za istog),nisu imala drugog izlaza,već postati nezaposlenima,da bi izbjegla plaćanje.Jer kao nezaposleni nisu dužni plačati,obzirom da nemaju vlastitog prihoda.
Time sad uništavaju i vlastiti život(radni staž itd.)
Gdje je tu pravda,pravica i slično...

Po kojim to mjerilima,prvenstveno zakon,a onda sudovi i centri donose odluke...
No na to bi najbolje mogao odgovoriti netko kome je obiteljsko pravo fah.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 09:41   #6
Obiteljski zakon kaže ovo:
Članak 213.

(1) Punoljetno dijete je dužno uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.

(2) Dijete se može osloboditi dužnosti uzdržavanja roditelja koji ga iz neopravdanih razloga nije uzdržavao u vrijeme kad je to bila njegova zakonska obveza.

Znači dobar odvjetnik i na sud.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 09:53   #7
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Ogorčena djeca(praktički dva puta kažnjena:život bez roditelja,a onda im se nameće skrb za istog),nisu imala drugog izlaza,već postati nezaposlenima,da bi izbjegla plaćanje.Jer kao nezaposleni nisu dužni plačati,obzirom da nemaju vlastitog prihoda.
Time sad uništavaju i vlastiti život(radni staž itd.)
Gdje je tu pravda,pravica i slično...
Nisu imala drugog izlaza???
A recimo boriti se za svoja prava putem suda? To sto se Centar pokusavao naplatiti od njih ne znaci da ima pravo na to.
Ili u krajnju ruku recimo pristati raditi i davati dio place za uzdrzavanje...

Ovo sto ti govoris, da su svjesno i namjerno izbjegavale zaposljavanje da bi izbjegle davanje dijela place za uzdrzavanje, to nema nikakvog smisla. Ili ima smisla kao, ne znam...amputirati sebi nogu da ne bi morao sluziti vojni rok...
Gospa Sinjska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 14:16   #8
Imali su drugog izlaza a to je sud.Možda nisu znali za to.Ali u tu priču ulazi duboko centar za socijalni skrb koji može presudu okrenut na stranu roditelja koji se nisu brinuli za svoju djecu jer njima će bit bitnije da roditelj više ne može sam sebe uzdržavat nego to da su ti isti roditelji ostavili svoju djecu na brigu drugome.Pravda je na strani djece ali možda nije pravo, a gleda se pravo.Imao sam iskustva sa soc.službom osobno ali i sastrane blisko i ne znam kako mi se učinilo da rade po pravu a ne po pravdi.Nije vezano za slučaj ali da kažem.ako ti policija nađe maljoljetno dijete samo vani poslije 23 sata što se bez problema može dogodit iz raznoraznih kombinacija imaš najmanje 6 mjesci posla sa njima.Dok s druge strane znam obitelji gdje caruje alkohol i sve što ide uz njega ali pošto nema prijava isti ne postupaju.Takvi su zakoni.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 14:43   #9
Quote:
MaliŠlempo kaže: Pogledaj post
Bok,
trebam pomoć. Da li postoji mogućnost da se zakonski odreknem oca. Naime, situacija je ovakva, ne živim sa njim već dulji niz godina, nikada nije plaćao alimentaciju niti se brinuo o nama, barem ne od razvoda (1996). Danas je situacija takva da smo zaposlene, on je alkoholičar, dugova kao u priči i iskreno ne znamo kako će to sve završiti.
Zanima nas da li se mi možemo ikako pravno ograditi od toga svega da nam se ne bi dogodila situacija u kojoj ćemo mi morati plaćati njegove dugove, brinuti se za njega...
Malo smo kopale po netu i većina piše da i ako se mi njega pravno odreknemo ipak smo se u određenome trenutku, ukoliko je to potrebno dužne brinuti o njemu...
To nam ne djeluje baš fer, pa bi bile zahvalne ako bi nam netko mogao reći kako se mi sa pravne strane moramo ograditi od toga svega...

Hvala
Definitivno ste u nezavidnoj situaciji, no ipak to vam je otac i bez obzira kakav on bio i kako se ponašao ta činjenica se ne može promjeniti.

Što se tiče pravnog dijela pitanja, nasljednici odgovaraju za dugove ostavitelja do visine nasljeđene imovine (članak 139. Zakona o nasljeđivanju) Naravno možete se i odreči nasljedstva i tada nećete odgovarati za dugove, no čak i ako to ne učinite i dalje će ta odgovornost biti samo do visine nasljeđene imovine i ništa više.

Što se tiče uzdržavanja, forumaši su već prije mene citirali Obiteljski zakon kojim je rečeno da se djete može osloboditi obveze uzdržavanja roditelja ako ga taj roditelj nije uzdržavao. No o tome će se odlučivati na sudu, prvo će se odlučivati da li taj roditelj ima sredstva za život, da li je sposoban za rad, da li ima neke imovine, pa ako je na sva pitanja odgovor negativan. Onda će se vidjeti da li postoji netko tko bi ga mogao i morao uzdržavati, to bi mogli bi vi kao njegova djeca i tada vi možete iznijeti prigovor u tom istom postupku u smislu da ni on vas nije uzdržavao kada je to bila njegova dužnost te da bi za vas to bila dodatan financijski teret...

Ono što je važno da tu odluku o uzdržavanju ne može donijeti centar za socijalnu skrb nego sud u parničnom postupku gdje ćete vi kao stranke biti pozvane, naravno ako do takve parnice uopće dođe

Zadnje uređivanje Chakotay.zg : 07.06.2011. at 14:56.
Chakotay.zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 09:55   #10
je li se šta promijenilo po ovom pitanju?
da li osoba koja ima 30 god se može odreći roditelja i kako?
preko novina?
karikiram.
i to zato jer ono tako želi, nije bilo fizičkih obračuna, ničega, jednostavno postoji ta neka želja već 10 god, i zato pitam.


hvala.
tarantula100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 11:37   #11
Ima li tko novije informacije može li se pravno odreći roditelja?
Punoljetna sam (odavno ), želim se pravno odreći oca i promijeniti djevojačko prezime (udana sam). Je li to moguće?

Hvala.
b_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 02:00   #12
Moze li mi netko reci da li imam pravo zakonski se odreci oca, koji samnom nije zivio dugi niz godina, tj. od rastave s mojom majkom, te je sad nakon godina izbivanja od moje obitelji fizicki nasrnuo na mene i pokusao me ubiti nozem. Dogodila se svada gdje se on nasilno zelio vratiti i useliti u moju vlastitu kucu, te kad sam rekla da to ne dolazi u obzir, zaprijetio mi je nozem da ce me ubiti. Da li se mogu pravovaljano odreci njega kao oca, posto u njemu pogotovo nakon ovog dogadaja ne vidim oca.
mariposakc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 12:17   #13
Dakle mariposa mi smo isto prozivjele, al ja prije 5 godina.. On je odgulio u zatvoru i vani je, alimentaciju nikad nije plaćao i iako imamo pravomoćne presude ne možemo ništa, vodi se da nema nikakve imovine, a kako je imao obrt za koji godinama nije ništa plaćao, skupilo se i par stotina tisuća kuna duga, alkohol ga je naravno uništio i bolestan je i ne pada mi na pamet brinuti se za njega, bio on meni otac i tisuću puta. Sustavno nas je sve mlatio godinama, imala sam potres mozga zbog njega i iscasenje vilice, i ako on tada nije bio svjestan da sam mu dijete, ne osjećam nikakvu obvezu skrbiti se za njega. Kako onda i pravno, službeno, što već, raskinuti veze s njim?
azrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 17:40   #14
Moze li se podnijet kaznena prijava za zanemarivanje i zlostavljanje iako se to dogodilo godinama prije?
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.