Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2009., 19:26   #1341
Jedno vrijeme se nisam bio u mogućnosti javiti, te sada koristim priliku da se zahvalim Jolcu i Tommyju na odgovorima. Mislim da za sada, obzirom na cijenu i daljnju očekivanu promjenu dioptrije, neću kupovati multifokalne naočale . Da li bi bilo korisno učiniti lasersko mjerenje dioptrije s opuštenim očnim mišićima. Gdje se to može obaviti i kolika je cijena? Predložene linkove sam pogledao, ali obzirom na moje skromno znanje engleskog, čekam pomoć jokera - nadam se ovaj vikend. Još jednom veeeeliko hvala za omogućavanje boljeg sagledavanja problema.
iwanho is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 01:49   #1342
Quote:
iwanho kaže: Pogledaj post
Jedno vrijeme se nisam bio u mogućnosti javiti, te sada koristim priliku da se zahvalim Jolcu i Tommyju na odgovorima. Mislim da za sada, obzirom na cijenu i daljnju očekivanu promjenu dioptrije, neću kupovati multifokalne naočale . Da li bi bilo korisno učiniti lasersko mjerenje dioptrije s opuštenim očnim mišićima. Gdje se to može obaviti i kolika je cijena? Predložene linkove sam pogledao, ali obzirom na moje skromno znanje engleskog, čekam pomoć jokera - nadam se ovaj vikend. Još jednom veeeeliko hvala za omogućavanje boljeg sagledavanja problema.
Progresivne naočale o kojima je Tommy govorio ako je mjerenje dioptrije dobro vršeno nebi smjele postat neuporabljive,jer ponavljam sa godinama skijaskopska dioptrija ostaje ista,akomodacijska moć pada,ali progresivne naočale omogućavaju vid na blizu bez akomodacijske moći,što znači da ako nedobiješ očnu mrenu ili kakvu drugu očnu bolest to će biti doživotne naočale,kažu da je za njih potreban period privikavanja.

Ukapavanje kapi radi pouzdanijeg mjerenja potpuno opušta cilijarne mišiće i omogućava veću preciznost kod mjerenja,dioptrija mjerena na taj način prikazuje nepromjenjivu dioptriju za daljinu koja uglavnom iza 25-30godine života ostaje ista,a ako se i promijeni to se događa na način da veća plus dioptrija padne,a minus dioptrija se poveća,znači da su naočale koje su ti godinama iznova ordinirane za daljinu trebale imat istu dioptrijsku vrijednost(nikako ne veću),što znači da ti nije trebalo sa godinama mijenjat dioptriju za daljinu.Drugim rječima da si sa 30godina stavio +1,5 vidio bi na daljinu isto savršeno dobro kao tada bez njih zbog tadašnje moćne akomodacijske moći.
Sad dali se radi o namjeri oftamologa da daljnjim slabljenjem akomodacije dolaziš ponovno kupovat(veća provizija ili zarada),ili se radi o lošem mjerenju dioptrije neznam.Ali i bez ukapavanja kapi koje blokiraju cilijarne mišiće moguće je izvest prilično pouzdano mjerenje,jer taman da oftamolog nije posjedovao refraktometar mogao je dodavanjem plus stakala pronaći točku pada vidne oštrine,tako da više vjerujem da se radi o novcu nego o pogreški.Kompjutersko mjerenje bez ukapavanja tek rijetko zna pogriješit kod odraslih,ukapavanje je potrebno više kod djece.Ipak gdje se traži velika preciznost i sigurnost mjerenja(npr. laserska korekcija vida) uvijek se koristi ukapavanje kapi sa ciljem blokade cilijarnih mišića.
Kompjutersko mjerenje se uvijek uspoređuje sa čitanjem slova na tabli,ali privatni oftamolozi možda će tvrdit da je najbolje neordinirat dioptriju mjerenu kompjuterski kako bi mušterija brzo došla ponovno u kupnju(jer će date naočale brzo postat preslabe).Uglavnom kompjutersko mjerenje dioptrije=ordinirane naočale za daljinu ,tek kod astigmatizma,prevelike razlike u dioptriji između očiju ili kad je dioptrija preko +-3dioptrije(vertex distanca) tada to nemora bit tako.Korištenjem kapi povećava se pouzdanost kompjuterskog mjerenja,jer je moguće da su se u trenutku mjerenja cilijarni mišići stisli i uzrokovali pogrešku,ali nadprirodno širenje zjenica može unijet drugi oblik pogreške,zato kompletno mjerenje obuhvaća 4vrste mjerenja,to su:
1.Kompjutersko mjerenje
2.Čitanje slova sa table
3.Kompjutersko mjerenje sa ukapavanjem
4.Čitanje slova sa table sa ukapavanjem

Ovakva preciznost uglavnom nije potrebna kod izrade naočala pa mnogi oftamolozi kod odraslih koriste samo prve dvije točke,mislim da trebaš tražit optiku gdje imaju kompjutersko mjerenje dioptrije i pitat dali će ti ordinirat naočale kompjuterski mjerene dioptrije i ako neće pitaj jesu li usporedili kompjutersko mjerenje sa slovima na tabli,vjerojatno kad vide da si više informiran neće ti probat uvalit naočale za daljinu koje češ poslje morat mijenjat ponovno davajući lovu.Mnoge optike u zg. reklamiraju da imaju besplatno kompjutersko mjerenje dioptrije pa moš probat na više mjesta.

Zadnje uređivanje Jolac : 23.01.2009. at 03:07.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 21:29   #1343
Kako deru u Visumed-u (Optical Express)

Gledajući cijene istih operacija u različitim zemljama, vidi se koliko su u Visumedu pohlepni tj. kako deru ljude koristeći nedostatak konkurencije. Još da nije poliklinike Svjetlost, vjerojatno bi još podigli cijene. Naime Visumed je član tj. u većinskom vlasništvu Optical Express grupe, a ta ista firma ima puno manje cijene diljem Evrope. Koliko deru najviše je vidljivo iz cijena LASIK i PRK operacija u Italiji i Španjolskoj koje su 2,3 puta niže od cijena u Hrvatskoj.

Evo pregleda LASIK cijena Optical Epress grupe po državama:
- Hrvatska: 1500 EUR po oku (11.000 KN)
http://hr.opticalexpress.com/cijene_..._placanja.html
- Italija: 595 EUR po oku http://www.opticalexpress.com/it/the.../procedura/113
- Španjolska: 595 EUR po oku
http://www.opticalexpress.com/es/la_...tervencion/113
- Njemačka: 795 EUR po oku
http://de.opticalexpress.com/kosten.html
- UK: £395 po oku
http://uk.opticalexpress.com/laser-e...e-options.html
- Francuska: 795 EUR po oku
http://fr.opticalexpress.com/chirurg...nancement.html

Dakle ne da su skupli 20-30 posto nego i više od 250% u odnosu Italiju i Španjolsku ili oko 180% u odnosu na Njemačku i Francusku.

No možda to i nije toliko loše jer to znači i da će manje naših ljudi možda nastradati tj. zbog skupoće neće niti otići na LASIK operaciju.
zzvrh is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:48   #1344
Jolac hvala na pojašnjenju. Ipak me muči jedna stvar. Kad sam dobio prve naočale za čitanje (+1,50) one mi nisu bile dobre za vid na daljinu - vidio sam slabije nego bez njih i nakon nekog vremena osjetio laganu vrtoglavicu. Sada na većoj udaljenosti (15 - 20 m) ne mogu vidjeti ni blizu tako dobro kao zdrav mladi čovjek, neovisno o dioptriji naočala koje stavim. Zato mi se uvukao crv sumnje. Možda imam neki poremećaj, a problemi se pripisuju staračkoj dalekovidnosti. Tražim informacije gdje mogu napraviti dijagnostičku obradu, a da ne naletim na oftalmologa kojemu je najvažnije što više zaraditi.
iwanho is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:55   #1345
Quote:
zzvrh kaže: Pogledaj post
Gledajući cijene istih operacija u različitim zemljama, vidi se koliko su u Visumedu pohlepni tj. kako deru ljude koristeći nedostatak konkurencije. Još da nije poliklinike Svjetlost, vjerojatno bi još podigli cijene. Naime Visumed je član tj. u većinskom vlasništvu Optical Express grupe, a ta ista firma ima puno manje cijene diljem Evrope. Koliko deru najviše je vidljivo iz cijena LASIK i PRK operacija u Italiji i Španjolskoj koje su 2,3 puta niže od cijena u Hrvatskoj.

Evo pregleda LASIK cijena Optical Epress grupe po državama:
- Hrvatska: 1500 EUR po oku (11.000 KN)
http://hr.opticalexpress.com/cijene_..._placanja.html
- Italija: 595 EUR po oku http://www.opticalexpress.com/it/the.../procedura/113
- Španjolska: 595 EUR po oku
http://www.opticalexpress.com/es/la_...tervencion/113
- Njemačka: 795 EUR po oku
http://de.opticalexpress.com/kosten.html
- UK: £395 po oku
http://uk.opticalexpress.com/laser-e...e-options.html
- Francuska: 795 EUR po oku
http://fr.opticalexpress.com/chirurg...nancement.html

Dakle ne da su skupli 20-30 posto nego i više od 250% u odnosu Italiju i Španjolsku ili oko 180% u odnosu na Njemačku i Francusku.

No možda to i nije toliko loše jer to znači i da će manje naših ljudi možda nastradati tj. zbog skupoće neće niti otići na LASIK operaciju.

"Zanimljiv" odnos cijena!?!

Malo sam pogledao linkove pa ispada da je npr. cijena customiziranog ("po mjeri") wavefront LASIK-a u njemačkom Optical Expressu 1120 eura, a ako se još doplati za laserski mikrokeratom (femto-LASIK) cijena je 1570 eura.
Dakle, cijena najmodernije varijante LASIK-a (customizirani wavefront i laserom napravljeni tanki flap) u Njemačkoj tek je 70 eura (cca 500 kuna) skuplja od klasičnog LASIK-a (bez wavefront analize i s mehaničkim mikrokeratomom) kod nas.

Koja je varijanta LASIK-a manje rizična i koja daje bolje rezultate, već sam pisao... Kao i to da je PRK još daleko sigurnija metoda, a kvalitetne kontaktne leće daleko najbolja i najsigurnija opcija.

Što se domaćih cijena tiče, mislim da znam u čemu je kvaka - s isticanjem (pre)visoke razine cijene, kandidata/pacijenta se drži u lažnom uvjerenju da će se na njemu primjenjivati najmodernija i najskuplja tehnologija. To je tipičan marketinški trik gdje se proizvod/usluga umjesto kvalitetom od ostalih proizvoda/usluga na tržištu diferencira cijenom, kako bi se u podsvijesti potrošača stvorio efekat pripadanja "eliti" koja si taj proizvod/uslugu može priuštiti. A na vlastitom zdravlju ionako nitko ne misli štedjeti, dapače, viša cijena potencijalnim kandidatima ulijeva dodatnu sigurnost u pogledu očekivane kvalitete usluge.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 20:22   #1346
Quote:
iwanho kaže: Pogledaj post
Jolac hvala na pojašnjenju. Ipak me muči jedna stvar. Kad sam dobio prve naočale za čitanje (+1,50) one mi nisu bile dobre za vid na daljinu - vidio sam slabije nego bez njih i nakon nekog vremena osjetio laganu vrtoglavicu. Sada na većoj udaljenosti (15 - 20 m) ne mogu vidjeti ni blizu tako dobro kao zdrav mladi čovjek, neovisno o dioptriji naočala koje stavim. Zato mi se uvukao crv sumnje. Možda imam neki poremećaj, a problemi se pripisuju staračkoj dalekovidnosti. Tražim informacije gdje mogu napraviti dijagnostičku obradu, a da ne naletim na oftalmologa kojemu je najvažnije što više zaraditi.
Ako naočale više ne daju 100%-tni vid, moguće je da se radi o razvoju očne mrene, koja bi se trebala moći lako detektirati na pregledu slit-lampom s proširenim zjenicama. Očna mrena tj. zamućenje prirodne očne leće je prilično uobičajena stvar u kasnijoj životnoj dobi, i na sreću se vrlo uspješno operira. Obično je simptom očne mrene gubljenje oštrine vida (i uz naočale), jer očna mrena smanjuje kontrast i dodaje aberacije.
Pregled fundusa tj. pozadine oka se slično obavlja (slit-lampom i s proširenim zjenicama), a može se napraviti i OCT skeniranje mrežnice, kako bi se provjerilo ima li kakvih degenerativnih promjena na mrežnici. Obavezno treba izmjeriti očni tlak.
Ako se sumnja na odvajanje staklovine od pozadine oka, to se može potvrditi ultrazvučnom pretragom. Samo odvajanje staklovine je prirodan proces (često popraćen bljeskovima u perifernom vidu) i nije opasno ako završi bez trauma za mrežnicu. U većini slučajeva to i jest tako, i jedina vidljiva posljedica su obično floateri, kod nekih ljudi jače, kod nekih slabije izraženi. I, naravno, ubrzanje razvoja očne mrene jer staklovina ima zaštitnu ulogu budući da kao barijera štiti očnu leću od visoke koncentracije kisika na pozadini oka tj. u mrežnici. Kad barijera kolabira (odvajanje staklovine) kisik se bez većih problema širi prema očnoj leći i ubrzava njeno zamućenje tj. stvara očnu mrenu.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 22:57   #1347
Thumbs up

Quote:
cap_insanio kaže: Pogledaj post
!!!!!!!!DONT!!!!!!!
s obzirom da sam rodjena kratkovidna, da imam osjetljive ochi sklone infekcijama i stoga mi sochiva ne odgovaraju, a naochale ne volim (mada sam bogatstvo dala/dajem za okvire, svaki putkazem-e ovaj cu definitivno nositi, i onda nosim mjesec dana i prestanem, as usual) razgovarala sam jednom sa hirurgom koji radi na VMA u Beogradu-kako to uraditi, kakva je procedura, da li on preporuchuje, shta, kako.
On izrichito savjetuje- ne dirati oko ni pod kakvim izgovorima i nositi naochale. Da je navodno to lasersko korigovanje dioptrije chisto zapadnjachko pomodarstvo koje se vec odavno izbacuje kod njih uz razloga shto se oko nakon tog zahvata ponasha kao "oshteceno, povrijedjeno oko". To opet u praksi najcheshce znachi da se nakon operacije javlja stanje zvano "ablacija retine (ablatio retinae)" a kad to dobijesh jeban si.
to je pucanje/odvajanje jednog od 10tak slojeva roznjache koji se odvoji i uzrokuje sljepilo; situacija je jako hitna (24 h je navodno vec mnogo) jedini nachin lijechenja je operativan i uglavnom se radi o barem 3 operacije (prva "plombiranje", druga uglavnom vadjenje silikonskog ulja koje sluzi kao plomba, treca lasersko lijepljenje rubova roznjache) i to josh ako si sretan jer te operacije su pipljive, komplikovane, preskupe, chesto uspiju a josh ceshce i kad uspiju ablacija se vrati nakon par godina. postoperativni period poslije ablacije je katastrofa-ne smijesh dici nishta teze od kilograma (????!!!!) otprilike pola godine dok to ne zaraste, a ni nakon toga cijeli zivot nema vishe velikih napora, nema saginjanja, morash ce chuvati vjetra, prejake svjetlosti, vruce vodene pare (od kuhanja), dima. a opet, kao posljedica te ablacije i njene operacije-javlja ti se mrena na oku i to je isto valjda "normalna pojava". uglavnom on kaze da ne treba u zdravo oko dirati, jednom kad se u njega dirne nema vishe povratka dok si ziv neshto cesh morati krpiti na njemu, a to ti niko od doktora koji ti u privatnim klinikama rade korekciju vida laserom ne kaze, shta te potencijalno cheka.
prosurfaj malo, potrazi na netu korekciju dioptrije laserom, ali josh vishe potrazi tu ablaciju retine, u vecini sluchajeva zashto se javlja ce ti pisati - nakon laserske korekcije vida.
Smetnje imas samo prvi mesec dana a ostalo nista nije tako. Moj brat je operisao oci u Petrogradu i hvala Bogu sve je u najboljem redu . Dve godine je proslo od operacije a evo i ja planiram ići -njegova je dioptrija bila 8 a moja je 9.
mamaljix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 22:18   #1348
pozz

Quote:
Ahil kaže: Pogledaj post
Želio bi skinuti dioptriju koja baš i nije velika 1,75 na oba oka.
Leće ne mogu nikako nositi jer me previše iritiraju (pokušao sam sa svim vrstama).

Zanima me ima li tko iskustva sa laserskim skidanjem dioptrije.
Koja je cijena i kakve su moguće komplikacije.
Unaprijed hvala.
pozzzz.....
ja sam bio na laserskoj operaciji oka i mogu ti reci da mi je to najbolja odluka u zivotu!!! bolje ti je novce uloziti u zdravlje nego za auto,mobitele ili druge gluposti... skupo je ali vjeruj da se isplati... znam kako je to nositi naocale, nosio sam ih od rodenja, pa se moze reci da se suosjecam s tobom... operacija je 99%sigurna i bezbolna...
nije svaka dioptrija ista, ja sam imao na ljevom oku -4,75 ali i stigmatizam pa mi nisu uspjeli skinuti cilindar do kraja tako da jos uvijek nemam 100%vid na ljevom oku, a na desnom mi je vracen na 100%... prvo moras tamo nazvati i naruciti se za pregled,,, ja sam taj pregled platio 400kn,ali sam cuo da je sada besplatan... na pregledu ce ti reci da li si kandidat za operacijski zahvat i ako jesi sto mozes ocekivati nakon operacije...
kad sam ja isao na operaciju (prije 2god.) cjena je bila 1500e po oku,moglo se placati i u ratama,ali sada imaju i neke popuste... ako imas mogucnosti(novac) preporucio bi ti, meni je jako promjenilo zivot na pozitivnije...a ti kako se odlucis , sretno...
crny23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 09:17   #1349
Quote:
crny23 kaže: Pogledaj post
pozzzz.....
ja sam bio na laserskoj operaciji oka i mogu ti reci da mi je to najbolja odluka u zivotu!!! bolje ti je novce uloziti u zdravlje nego za auto,mobitele ili druge gluposti... skupo je ali vjeruj da se isplati... znam kako je to nositi naocale, nosio sam ih od rodenja, pa se moze reci da se suosjecam s tobom... operacija je 99%sigurna i bezbolna...
nije svaka dioptrija ista, ja sam imao na ljevom oku -4,75 ali i stigmatizam pa mi nisu uspjeli skinuti cilindar do kraja tako da jos uvijek nemam 100%vid na ljevom oku, a na desnom mi je vracen na 100%... prvo moras tamo nazvati i naruciti se za pregled,,, ja sam taj pregled platio 400kn,ali sam cuo da je sada besplatan... na pregledu ce ti reci da li si kandidat za operacijski zahvat i ako jesi sto mozes ocekivati nakon operacije...
kad sam ja isao na operaciju (prije 2god.) cjena je bila 1500e po oku,moglo se placati i u ratama,ali sada imaju i neke popuste... ako imas mogucnosti(novac) preporucio bi ti, meni je jako promjenilo zivot na pozitivnije...a ti kako se odlucis , sretno...
koliki ti je bio astigmatizam
ja bi uglavnom radi njega i išla na operaciju jer mi je jako mali, pa nosim leće bez cilindra i slabije vidim
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 13:14   #1350
Quote:
iwanho kaže: Pogledaj post
Jolac hvala na pojašnjenju. Ipak me muči jedna stvar. Kad sam dobio prve naočale za čitanje (+1,50) one mi nisu bile dobre za vid na daljinu - vidio sam slabije nego bez njih i nakon nekog vremena osjetio laganu vrtoglavicu. Sada na većoj udaljenosti (15 - 20 m) ne mogu vidjeti ni blizu tako dobro kao zdrav mladi čovjek, neovisno o dioptriji naočala koje stavim. Zato mi se uvukao crv sumnje. Možda imam neki poremećaj, a problemi se pripisuju staračkoj dalekovidnosti. Tražim informacije gdje mogu napraviti dijagnostičku obradu, a da ne naletim na oftalmologa kojemu je najvažnije što više zaraditi.
Kad bi zaista staračke promjene uzrokovale porast dioptrije za daljinu dalekovidnih,to bi povlačilo da bi iste staračke promijene uzrokovale smanjenje dioptrije za daljinu kratkovidnih,a zapravo sa godinama se stariji ljudi nikad nerješavaju kratkovidnosti niti im dioptrija za daljinu pada i nisam čuo ni za jedan takav slučaj.Uostalom da neispadne da je to neko moje nagađanje evo sljedeći tekst
http://www.zdrav-zivot.com.hr/index....vidnost&nrsp=3
izdvajam:
Nakon 55. godine života razvijaju se staračke promjene u leći, skleroza 4.0nukleusa leće, pa se može pojačati indeks loma svjetlosti u nukleusu, što dovodi do senilnoga, sivog refleksa u zjenici i pojave staračke kratkovidnosti. Tada treba jakost presbiopskih naočala smanjiti. Staračka kratkovidnost je predstadij razvoja staračke sive mrene.

Znači dioptrija kod dalekovidnih(za daljinu) se pri procesu starenja eventualno može smanjit,a kod kratkovidnosti eventualno povećat,u slučaju 0dioptrije kod ovog efekta nastaje staračka kratkovidnost i od tu to ime.
A sad kako je moguće da sa +1.5 nisi vidio dobro,a sada vidiš,nepronalazim pouzdan odgovor,možda se radi o nečem potpuno netipičnom,nekakvom astigmatizmu očne leće čija vrijednost opada ili varira ovisno o jakosti akomodacije,koja se godinama izmijenila.
Pad vidne oštrine sa godinama dolazi,ali da bi znao o čemu se radi najbolje je preko bolnice dobit uputnicu,navodno su se u Rebru opremili novom dijagnostičkom opremom u skladu sa zapadnim standardima.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 19:26   #1351
pozz

Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
koliki ti je bio astigmatizam
ja bi uglavnom radi njega i išla na operaciju jer mi je jako mali, pa nosim leće bez cilindra i slabije vidim

EVO OVAKO MI PISE U NALAZU, A JA TI NEMAM POJMA STA TO ZNACI;

astigmatismus myopicus mixtus o.dx et comp. o.sin. Amblyopia o.u

L>D


u svakom slucaju ce ti na prvom pregledu reci hoce li ti moci skroz maknuti dioptriju,a na reklamama sam cuo da im je taj prvi pregled sada besplatan pa nemas sta izgubit da odes...
crny23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 12:29   #1352
Quote:
crny23 kaže: Pogledaj post
pozzzz.....
ja sam bio na laserskoj operaciji oka i mogu ti reci da mi je to najbolja odluka u zivotu!!! bolje ti je novce uloziti u zdravlje nego za auto,mobitele ili druge gluposti... skupo je ali vjeruj da se isplati... znam kako je to nositi naocale, nosio sam ih od rodenja, pa se moze reci da se suosjecam s tobom... operacija je 99%sigurna i bezbolna...
nije svaka dioptrija ista, ja sam imao na ljevom oku -4,75 ali i stigmatizam pa mi nisu uspjeli skinuti cilindar do kraja tako da jos uvijek nemam 100%vid na ljevom oku, a na desnom mi je vracen na 100%... prvo moras tamo nazvati i naruciti se za pregled,,, ja sam taj pregled platio 400kn,ali sam cuo da je sada besplatan... na pregledu ce ti reci da li si kandidat za operacijski zahvat i ako jesi sto mozes ocekivati nakon operacije...
kad sam ja isao na operaciju (prije 2god.) cjena je bila 1500e po oku,moglo se placati i u ratama,ali sada imaju i neke popuste... ako imas mogucnosti(novac) preporucio bi ti, meni je jako promjenilo zivot na pozitivnije...a ti kako se odlucis , sretno...
ma da? a o komplikacijama nisi razmišljao ili nisi znao, niti sad ne razmišljaš?
Kako možeš samo tako preporuciti nešto samo zato jer je tebi dobro prošlo, iako i to ne znaci da neces imati komplikacije u buducnosti.
Jel ti uopce citaš 100 stranica ovog foruma i vidis da postoje ljudi kojima je loše prošlo, da postoje linkovi na forume i ostale zapise o losoj strani lasika?
I kako onda samo tako mozes preporuciti nekome nešta da prvo ne kažeš toj osobi da vidi sa cime se slaže, sa kojim nuspojavama ili posljedicama? I ti si potpisao taj dokument al ocito te nije briga, ili te ocaj natjerao, a eto vidiš uz svu tu moc lasik operacije opet ti nisu mogli staviti vid na 100% jednog oka? Pa nije li to cilj te operacije?
Molim te, ne preporucuj ljudima samo tako operaciju, drago mi je da ti je dobro prošlo al pustio ljude da se obrazuju i vide na šta tocno idu, a ne slijepo pa da na kraju završe poluslijepo.
Odakle tebi info da je ta operacija 99% sigurna? Odakle si to izvukao, to si sam zakljucio ili si to vidio na lijepo uredjenim photoshop oglasima na stranicama klinika ili su ti oni doktori koji papreno naplacuju to kod nas tako objasnili?
Ti shvacas da kod nas i u zasotatku ta tehnologija, jer koristi se mehanicki keratom za rezanje flapa, a postoji laserski koji ipak smanjuje mogucnost komplikacija, a zašto to kod nas još nema dok vani vec standard postaje, zato jer nemaju para i prvo trebaju trenutnu opremu otplatiti.

99 posto sigurna, bože sveti.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 12:32   #1353
Quote:
crny23 kaže: Pogledaj post
EVO OVAKO MI PISE U NALAZU, A JA TI NEMAM POJMA STA TO ZNACI;

astigmatismus myopicus mixtus o.dx et comp. o.sin. Amblyopia o.u

L>D


u svakom slucaju ce ti na prvom pregledu reci hoce li ti moci skroz maknuti dioptriju,a na reklamama sam cuo da im je taj prvi pregled sada besplatan pa nemas sta izgubit da odes...
Da, zašto se zamarati.
A na kakvoj si ti tocno operaciji bio, pa ima dvije vrste ili više tih laserskih operacija, jesi li bio na lasiku ili prk, jel znas uopce na kakvom postupku si bio?
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 23:42   #1354
pozz

Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
Da, zašto se zamarati.
A na kakvoj si ti tocno operaciji bio, pa ima dvije vrste ili više tih laserskih operacija, jesi li bio na lasiku ili prk, jel znas uopce na kakvom postupku si bio?
obozavam takve pametne kao sto si ti!!!
ne ne znam nista o toj operaciji,nije me uopce nista zanimalo... htio sam malo adrenalina i imao viska novca pa sam otisao na tu operaciju...!!!
srvarno si j... genijalac....

gle cuda,,,,,,,, tko bi reko, cak mi je palo na pamet da se raspitam prije nego sam se odlucio za odlazak na operaciju..... genijalno ha??
uostalom ocito nisi cito gdje su ti ljudi bili na operacijama, koji specijalisti su im radili operaciju... DA bio sam na lasiku i DA ne mozes mi ti reci jel mi to bilo dobro ili ne,to bi ocito trebao sam znati kao i sto znam...
i ako nisi znao DA ima kod nas strucnih ljudi i medicinske opreme,samo na zalost ne mogu si ju svi priustiti,ocito sam jedan od sretnijih iako bi bio jos sretniji da uopce nisam morao ici...
a da demantiram ove tvoje komentare,jos malo cu nadodati;

na operaciji sam bio u BILIC VISION , savi zainteresirani mogu naci vise informacija na njezinoj stranici...
dakako da malo prosirimo o dr.Bilic,kad si vec rekao da kod nas nema strucnih ljudi... ona je jedna od najboljih dr. u Europi ...
-ako se sjecas nedavne nesrece u Rusiji sa laserima kada su se zrake okrenule prema ljudima i više od 30 mladih oslijepilo na koncertu u blizini Moskve... zvali su i dr Bilic kao i ostale cjenjene dr. ... imas po novinama ...
ako nisi znao dr. Bilic nije samo dr. nego je dr.med.dr.sci N. BILIC (spec. oftalmolog)specijalist za ocne bolesti, ali kao sto rekoh vise se moze saznati na njezinoj stranici... ima i jako poznatih koji su tamo radili operacije,pa neznam zasto bi ti bogati ljudi(pjevaci,sportasi,)riskirali sa svojim ocima ako nije sigurno...ali imas tamo i njihove komentare i moj i jos puno komentara od drugih ljudi, pa procitaj malo...
-upss skoro zaboravi o aparatu,,,,,,,,,malo iz copy pasta ''Danas se u svijetu najčešće primjenjuje LASIK metoda, a koju i mi koristimo. Metoda je potpuno bezbolna, sigurna, a sama operacija traje svega nekoliko minuta. Laserske operacije skidanja dioptrije izvodimo u suradnji s Centrom za lasersku kirurgiju VisuMed koji posjeduje vrhunsku kvalitetu, najnoviju tehnoligiju i edukaciju oftalmologa u ovlaštenoj VisuMed akademiji u Njemčakoj.Optical Express je br.1 u Europi za lasersku korekciju vida. Što ako za vrijeme laserske korekcije vida zatvorim ili pomaknem oko? Blještavilo odraženog svjetla izbjegava se primjenom kapi, a držac kapka drži oko otvorenim tijekom laserske korekcije vida. Sastavni dio opreme je vrlo složeni sustav za pracenje oka (eye tracker) koji prati svaki pokret oka tijekom zahvata. Pomakne li se oko tijekom zahvata izvan zadane crte, laser ce uociti i najmanji pokret i prekinut ce s radom. P. Je li zahvat siguran? Da, ali se zahvat laserske korekcije vida svrstava medu kirurške postupke i kao takav predstavlja odredeni rizik, premda vrlo malen. U smislu medicinskog postupka, laserska korekcija vida ima vrlo malu stopu komplikacija, manju od 1 %. Velika vecina komplikacija pri laserskoj korekcija vida je blaga. Postupak je prošao opsežnu provjeru javnih agencija za zdravstvo i medicinske struke, i nakon jednog desetljeca istraživanja, komplikacije koje znacajno utjecu na vid postale su krajnje rijetke nakon laserske korekcije vida. Lijecnik ce s vama razgovarati o svim komplikacijama koje su moguce pri laserskoj korekciji vida i objasniti kako se s njima nositi.''

nadam se da si dobio dosta informacija (cinjenica)...
pozz svima...no hard feelings...
crny23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 02:28   #1355
Quote:
crny23 kaže: Pogledaj post
obozavam takve pametne kao sto si ti!!!
ne ne znam nista o toj operaciji,nije me uopce nista zanimalo... htio sam malo adrenalina i imao viska novca pa sam otisao na tu operaciju...!!!
srvarno si j... genijalac....

gle cuda,,,,,,,, tko bi reko, cak mi je palo na pamet da se raspitam prije nego sam se odlucio za odlazak na operaciju..... genijalno ha??
uostalom ocito nisi cito gdje su ti ljudi bili na operacijama, koji specijalisti su im radili operaciju... DA bio sam na lasiku i DA ne mozes mi ti reci jel mi to bilo dobro ili ne,to bi ocito trebao sam znati kao i sto znam...
i ako nisi znao DA ima kod nas strucnih ljudi i medicinske opreme,samo na zalost ne mogu si ju svi priustiti,ocito sam jedan od sretnijih iako bi bio jos sretniji da uopce nisam morao ici...
a da demantiram ove tvoje komentare,jos malo cu nadodati;

na operaciji sam bio u BILIC VISION , savi zainteresirani mogu naci vise informacija na njezinoj stranici...
dakako da malo prosirimo o dr.Bilic,kad si vec rekao da kod nas nema strucnih ljudi... ona je jedna od najboljih dr. u Europi ...
-ako se sjecas nedavne nesrece u Rusiji sa laserima kada su se zrake okrenule prema ljudima i više od 30 mladih oslijepilo na koncertu u blizini Moskve... zvali su i dr Bilic kao i ostale cjenjene dr. ... imas po novinama ...
ako nisi znao dr. Bilic nije samo dr. nego je dr.med.dr.sci N. BILIC (spec. oftalmolog)specijalist za ocne bolesti, ali kao sto rekoh vise se moze saznati na njezinoj stranici... ima i jako poznatih koji su tamo radili operacije,pa neznam zasto bi ti bogati ljudi(pjevaci,sportasi,)riskirali sa svojim ocima ako nije sigurno...ali imas tamo i njihove komentare i moj i jos puno komentara od drugih ljudi, pa procitaj malo...
-upss skoro zaboravi o aparatu,,,,,,,,,malo iz copy pasta ''Danas se u svijetu najčešće primjenjuje LASIK metoda, a koju i mi koristimo. Metoda je potpuno bezbolna, sigurna, a sama operacija traje svega nekoliko minuta. Laserske operacije skidanja dioptrije izvodimo u suradnji s Centrom za lasersku kirurgiju VisuMed koji posjeduje vrhunsku kvalitetu, najnoviju tehnoligiju i edukaciju oftalmologa u ovlaštenoj VisuMed akademiji u Njemčakoj.Optical Express je br.1 u Europi za lasersku korekciju vida. Što ako za vrijeme laserske korekcije vida zatvorim ili pomaknem oko? Blještavilo odraženog svjetla izbjegava se primjenom kapi, a držac kapka drži oko otvorenim tijekom laserske korekcije vida. Sastavni dio opreme je vrlo složeni sustav za pracenje oka (eye tracker) koji prati svaki pokret oka tijekom zahvata. Pomakne li se oko tijekom zahvata izvan zadane crte, laser ce uociti i najmanji pokret i prekinut ce s radom. P. Je li zahvat siguran? Da, ali se zahvat laserske korekcije vida svrstava medu kirurške postupke i kao takav predstavlja odredeni rizik, premda vrlo malen. U smislu medicinskog postupka, laserska korekcija vida ima vrlo malu stopu komplikacija, manju od 1 %. Velika vecina komplikacija pri laserskoj korekcija vida je blaga. Postupak je prošao opsežnu provjeru javnih agencija za zdravstvo i medicinske struke, i nakon jednog desetljeca istraživanja, komplikacije koje znacajno utjecu na vid postale su krajnje rijetke nakon laserske korekcije vida. Lijecnik ce s vama razgovarati o svim komplikacijama koje su moguce pri laserskoj korekciji vida i objasniti kako se s njima nositi.''

nadam se da si dobio dosta informacija (cinjenica)...
pozz svima...no hard feelings...
Ipak previše je postova napisano i zato je nerealno za očekivat da svi koji se jave sve pročitaju pa ostaje da ponovim već prije napisano.
Komplikacije nakon Lasika su dosta učestale i podaci od 1% mogu se naći samo na nekim reklamnim stranicama,međutim svako imalo razuman više će vjerovat FDA(AMERIČKA UDRUGA ZA ZAŠTITU POTROŠAĆA) koja je provela nezavisne ankete zadovoljstva operiranih i došla do brojke od 10posto nezadovoljnih ishodom operacije i nekim nezavisnim kliničkim istraživanjima koja kazuju da 5% operiranih pati nakon operacije od sindroma suhih očiju.Čak i u prezentaciji jednih od trenutno najmodernijih lasera stoji da 20posto operiranih očiju gubi makar jednu liniju na tabli Bcva(oštrinu vida sa najboljim mogućim staklima).Čak 65posto visokokratkovidnih primjeti gubitak kvalitete noćnog vida u odnosu na ono što su imali prije operacije sa naočalama i nikakve naočale nakon operacije im to više nemogu nadoknadit,unatoč tome kod visoke kratkovidnosti 72posto operiranih izražava zadovoljstvo operacijom,nadalje navedena su i ostala klinička istraživanja,ali da više neponavljam,poanta je samo da treba informacije provjerit iz više izvora,a ne reklama.
Što se tiče stručnosti,kod laserske korekcije kirurg je posve nemoćan da svojom stručnosti može posve nadoknadit nedostatak tehnologije,jer stručan i opremljen je uvijek bolji od samo stručan.Postupak je razvojem tehnologije postao gotovo posve kompjuteriziran,aparati sve izmjere,podaci se prenose na kompjuter koji po prethodnim mjerenjima obrađuje rožnicu,kod transepitalnog Prka kirurg gotovo da ni nije potreban,mislim nema kirurškog rezanja i čeprkanja po oku od strane doktora,osim završnog stavljanja kontaktne leće.
A pitanje zašto bogati ljudi riskiraju?
Ne riskiraju svi bogati ljudi,već samo neki ,kad bi oni znali u što se točno upuštaju sigurno nebi birali Lasik i to još bez Wavefronta sa mehaničkim mikrokeratomom,već neku bolju metodu i/ili opremu koja daje bolji i kontrastniji vid.
Od pjevača i glumaca nisu svi dobro prošli,ako se sječaš one domaće pjevačice Kasandre,govori se da je ona bila na laserskoj operaciji očiju i skoro ostala invalid,ali je odbijala iznosit detalje u javnost u vezi nezadovoljstva zahvatom.
Onda su na ovom forumu spomenute i ona glavna glumica iz serije "Odjednom Suzan" sa vrlo teškim komplikacijama,a intervjui za reklamu se daju gotovo odmah nakon operacije,dok pacijent zbog uzimajućih stereoidnih kapi nemože znat koliko su mu zapravo oči suhe,niti kakav mu je konačan vid,tako da iste te glumce i pjevače 6mjeseci nakon operacije pitaš za intervju lako moguće da nebi bio baš isti odgovor,uostalom nezadovoljni glumac neće ni bit u reklamnom intervjuu.
Ipak velika većina je zadovoljna zahvatom,ali za te neke osnovne stvari mislim da treba upoznat kandidate prije operacije,a ne samo sve dogovorit i onda pred operaciju uvalit papir sa rizicima na potpis da se kirurg riješi odgovornosti.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 14:50   #1356
Quote:
crny23 kaže: Pogledaj post
obozavam takve pametne kao sto si ti!!!
ne ne znam nista o toj operaciji,nije me uopce nista zanimalo... htio sam malo adrenalina i imao viska novca pa sam otisao na tu operaciju...!!!
srvarno si j... genijalac....

gle cuda,,,,,,,, tko bi reko, cak mi je palo na pamet da se raspitam prije nego sam se odlucio za odlazak na operaciju..... genijalno ha??
uostalom ocito nisi cito gdje su ti ljudi bili na operacijama, koji specijalisti su im radili operaciju... DA bio sam na lasiku i DA ne mozes mi ti reci jel mi to bilo dobro ili ne,to bi ocito trebao sam znati kao i sto znam...
i ako nisi znao DA ima kod nas strucnih ljudi i medicinske opreme,samo na zalost ne mogu si ju svi priustiti,ocito sam jedan od sretnijih iako bi bio jos sretniji da uopce nisam morao ici...
a da demantiram ove tvoje komentare,jos malo cu nadodati;

na operaciji sam bio u BILIC VISION , savi zainteresirani mogu naci vise informacija na njezinoj stranici...
dakako da malo prosirimo o dr.Bilic,kad si vec rekao da kod nas nema strucnih ljudi... ona je jedna od najboljih dr. u Europi ...
-ako se sjecas nedavne nesrece u Rusiji sa laserima kada su se zrake okrenule prema ljudima i više od 30 mladih oslijepilo na koncertu u blizini Moskve... zvali su i dr Bilic kao i ostale cjenjene dr. ... imas po novinama ...
ako nisi znao dr. Bilic nije samo dr. nego je dr.med.dr.sci N. BILIC (spec. oftalmolog)specijalist za ocne bolesti, ali kao sto rekoh vise se moze saznati na njezinoj stranici... ima i jako poznatih koji su tamo radili operacije,pa neznam zasto bi ti bogati ljudi(pjevaci,sportasi,)riskirali sa svojim ocima ako nije sigurno...ali imas tamo i njihove komentare i moj i jos puno komentara od drugih ljudi, pa procitaj malo...
-upss skoro zaboravi o aparatu,,,,,,,,,malo iz copy pasta ''Danas se u svijetu najčešće primjenjuje LASIK metoda, a koju i mi koristimo. Metoda je potpuno bezbolna, sigurna, a sama operacija traje svega nekoliko minuta. Laserske operacije skidanja dioptrije izvodimo u suradnji s Centrom za lasersku kirurgiju VisuMed koji posjeduje vrhunsku kvalitetu, najnoviju tehnoligiju i edukaciju oftalmologa u ovlaštenoj VisuMed akademiji u Njemčakoj.Optical Express je br.1 u Europi za lasersku korekciju vida. Što ako za vrijeme laserske korekcije vida zatvorim ili pomaknem oko? Blještavilo odraženog svjetla izbjegava se primjenom kapi, a držac kapka drži oko otvorenim tijekom laserske korekcije vida. Sastavni dio opreme je vrlo složeni sustav za pracenje oka (eye tracker) koji prati svaki pokret oka tijekom zahvata. Pomakne li se oko tijekom zahvata izvan zadane crte, laser ce uociti i najmanji pokret i prekinut ce s radom. P. Je li zahvat siguran? Da, ali se zahvat laserske korekcije vida svrstava medu kirurške postupke i kao takav predstavlja odredeni rizik, premda vrlo malen. U smislu medicinskog postupka, laserska korekcija vida ima vrlo malu stopu komplikacija, manju od 1 %. Velika vecina komplikacija pri laserskoj korekcija vida je blaga. Postupak je prošao opsežnu provjeru javnih agencija za zdravstvo i medicinske struke, i nakon jednog desetljeca istraživanja, komplikacije koje znacajno utjecu na vid postale su krajnje rijetke nakon laserske korekcije vida. Lijecnik ce s vama razgovarati o svim komplikacijama koje su moguce pri laserskoj korekciji vida i objasniti kako se s njima nositi.''

nadam se da si dobio dosta informacija (cinjenica)...
pozz svima...no hard feelings...


Kako izgleda informativni/konzultacijski pregled kod dr Bilić opisao je forumaš zzvrh u postu https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=1252

Moj komentar na tamo navedene dezinformacije i postupke "mjerenja" može se pročitati na https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=1253

Uglavnom, količina dezinformacija je bila pogolema, a kad bi postojale ozbiljnije kontrole rada privatnih klinika, s onako površnim načinom mjerenja širine zjenica rad klinike bi bio zabranjen.

Prema zzvrhovom svjedočanstvu, dr.med.dr.sci N. Bilić (spec. oftalmolog)specijalist za očne bolesti, (nadam se da mi nije promakla koja titula) mu je rekla da wavefront nije važan(?!?!?!?), a također su mu htjeli odrapiti 160 mikrometarski flap s mehaničkim mikrokeratomom (makar imaju na raspolaganju tzv. XP mikrokeratom koji radi tanje i preciznije flapove, doduše isto mehaničkim putem).

Nadalje, zzvrh svjedoči da je dr med sci etc. etc. Bilić rekla da je čula samo za jedan(!) slučaj u svijetu traumatske dislokacije flapa, te što je još frapantnije, da se nakon 6 mjeseci flap više ne može podići tj. da potpuno zaraštava. A vani se pacijentima praktički bez problema podižu flapovi (bez rezanja!) i nakon 10 godina za potrebe novih dolaseriranja. Također o dislokacijama flapa ima podosta materijala, linkove sam dao pa da se ne ponavljam.

Uglavnom, sve veći se broj inozemnih liječnika okreće površinskim metodama ili u slučaju LASIK-a laserskom kreiranju flapova koje daje najkvalitetnije flapove koji se čak i nešto malo prime podloge.

Nadalje, koga su novinari zvali u slučaju nekih "očnih" tema u novinama ili na TV-u je sasvim nevažno, ono što bi bilo relevantno je da su ruski specijalisti zvali za konzultacijske ili još bolje operacijske usluge nekoga iz Hrvatske, tada bi to već značilo da je dotični liječnik iz Hrvatske stekao zavidnu međunarodnu reputaciju.

Copy-paste koji si stavio u svoj post onoga što smatraš relevantnim informacijama o LASIK-u na žalost te stavlja po razini znanja čak ispod novinara. Informacije koje si tamo naveo su toliko općenite i nevezane za konkretnu proceduru u konkretnoj klinici, a navedeni postoci su jednostavno - dezinformacija!

Prave informacije bi bile - vrsta (proizvođač i model) lasera, vrsta (proizvođač i model) mikrokeratoma, debljina flapa, širina optičke i tranzicijske zone, i naravno, optimalni odnos prema širini izmjerenih zjenica. Zatim, objašnjenje mehanizma stvaranja suhog oka, mogućnosti tretmana i očekivanja, objašnjenje rezanja flapa (privremeni nagli porast očnog tlaka, moguće posljedice po staklovinu, floateri i sl.), informacije o ectasiji, informacije o iregularnim astigmatizmima, i što je osnovno, informacija da pacijent može završiti s vizualnim problemima koji su NERJEŠIVI NAOČALAMA!!! Kamo sreće da je navedeno koliko je važna široka optička zona lasera (ali ne budimo ludi, takva informacija bi potjerala kandidate u konkurentsku kliniku s modernijim laserom).

Kako toga svega nema, tvoje navedene "informacije" ne vrijede skoro ništa, to je tek marketinški krajnje pojednostavljeni i krajnje uljepšani prikaz operacije za lakovjerne kandidate. Sreća je da većina kandidata ipak dobro prođe, ali pri tome ih nije zaštitila njihova "informiranost" stečena u klinici već obična sreća ili, za vjernike, dragi Bog.

Sretno!!!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 16:24   #1357
pozdrav svima! zanima me gdje je po vasem misljenju najbolje obavit lasersku korekciju vida u Splitu??
Mani83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 20:20   #1358
Uskoro seli Svjetlost na novu adresu sa novom zgradom zar ne?
Ajde nek se netko zaleti kad bude pa priupita jel misle prijeci na lasersko rezanje flapa, jer ovo mehanicki bi stvarno trebali ostaviti iza, ako amerikanišen piloti su prešli na taj intralasik tj lasersko kreiranje flapa, po cemu to obicni smrtnici manje zaslužuju. Ako stigne dr otplatiti prijasnje uređaje i mehanicki rezach uvaliti u visumed
Fkt mi to nije jasno, štoviše kad samo i gledaš te youtube operacije sa tim mehanickim rezacem brrr ono, a tek kad sam vidio onaj video o saslušanju oko pacijenta lasika gdje je doktor radio mehanickim rezachem mesine i na pol puta mu se zablokirao, pa je umjesto da je stao nastavio dalje i ta osoba dobila ozbiljne ožiljke na flapu.

Bolje čekati i vidjeti kuda to sve ide, hoce li nakon intralasika doći nešta još jednostavnije, brže i sigurnije. ova meha metoda stara 20g je nekako premehanicka i brutalna za organ poput oka. Pa zaboga neki ljudi ne mogu leću staviti u oko jer im je nemoguche da dodiruju oko ili uopce pomisao na to, a kamoli kad ti drmne onaj usisni prsten na oko i pretisne. Da jabucica more govoriti rekla bi: FUUUUUUUUUUCCKK!!!!
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 23:24   #1359
informativni pristanak iz poliklinike Svjetlosti

Ovo je tekst informativnog pristanka iz poliklinike Svjetlost. Pošto je dosta dugačak šaljem ga u 2 posta.
Osim što ima nekoliko netočnih navoda (npr. da se kod PRK-a terapijske leće nose nekoliko mjeseci ili da su suhe oće samo privremena komplikacija), izostavljene su i komplikacije vezane za upotrebu keratoma (stvaranje floatera ili čak odvajanje mrežnice). Osim toga tekst izgleda kao da ga je napisao polupismen čovjek, jer su mnoge rečenice nesuvisle pa pretpostavljam da se radi o prijevodu dokumenta neke strane klinike. Inače, klinika ne dozvoljava da se dokument nosi doma tj. možete ga pročitati prilikom pregleda i potpisati prije operacije ali kopiju ne dobivate.

INFORMACIJE I SUGLASNOST ZA PACIJENTE KOJI SE SPREMAJU ZA
REFRAKTIVNU OPERACIJU LASIK


1. OPCE INFORMACIJE
Od nedavno je i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) uvrstila ametropiju (medicinski izraz za
"dioptriju") u kategoriju invalidnosti - kao odgovor na potrebe mnogih osoba sa ametropijom, koje
su se uvijek tako i osjećale. Velika učestalost ametropije, odnosno nesavršenosti oka u vidu miopije
(kratkovidosti), hipermetropije (dalekovidosti) i astigmatizma, u općoj populaciji, individualne
razlike kod pacijenata u pogledu njenog stupnja. kao i potreba za odličnom oštrinom vida bez
nošenja pomagala, učinili su da se uvećava broj motiviranih za trajno rješenje ovog problema baš
refraktivnom kirurgijom.

Da bismo imali jasnu sliku predmeta koji promatramo, svjetlosne zrake koje ulaze u oko moraju se
lomiti tako da se fokusiraju točno na mrežnci koja se nalazi na unutrašnjem zidu one jabučice i ima
ulogu sličnu onoj koju ima film u fotoaparatu. Mrežnica tu svjetlosnu stimulaciju pretvara u živčane
impulse i preko očnog živca šalje informaciju do onog dijela kore velikog mozga koji je "zadužen"
za vid. Svjetlosne zrake se pri prolasku kroz oko lome, odnosno refraktiraju, preko dvije glavne
zakrivljene površine: rožnice i leće. Ta leća, zahvaljujući svojoj elastičnosti, kod mladih Ijudi može
se ispupčiti da bi svjetlost lomila jače, pa se zrake fokusiraju na mrežnicu i pri gledanju predmeta
koji se nalaze u neposrednoj blizini. Tako normalno oko omogucuje dobar vidi na daljinu i na
blizinu. Vidna oštrina na blizinu se s vremenom, starenjem leće, smanjuje, pa je poslije četrdeset pete godine često potrebno nošenje naočala za rad. To je staračka dalekovidost ili presbiopija. S druge strane, ako je normalna vidna ostrina na daljinu smanjena i mote se popraviti optidkim pomagalima, rijec je o refraktivnoj mani ili "dioptriji". Ova pojava je posljedica nesrazmjera između lomnog aparata oka i dužine očne jabučice.

Kod kratkovidosti, svjetlosne zrake koje se prelamaju preko rožnice i leće sijeku se ispred mrežnice,
dok se kod dalekovidosti sjeku u zamišljenoj točki iza mrežnice. U oba slučaja slika predmeta je
nejasna, a moze se "izoštriti" stavljanjem rasipnih (kod kratkovidosti) ili sabimih leća (kod
dalekovidosti) ispred oka. Astigmatizam je refraktivna mana koja potiče od različite zakrivljenosti rožnice na različitim pravcima, to također ima za posljedicu nejasnu sliku predmeta, a ispravlja se cilindrićnim lećama.
Varijacije u prelomnoj moći rožnice i leće su neznatne i najčesće je riječ o manjoj ili vecoj dužini očne jabučice od one prosjećne. Ako je to dužina veća, javlja se kratkovidost i, obrnuto, ako je manja, onda je to dalekovidost. Nemoguće je sigurno mjenjati dužinu jabučice, pa se refraktivne mane mogu ispravljati optičkim pomagalima, ali i zahvatima na lomnom aparatu oka: rožnici i leći. Kako je leća, koja je u unutrasnjosti oka, teže pristupačna, najpogodnija za refraktivnu kirurgiju je rožnica, čija je lomna moć oko četrdeset tri dioptrije.

Primjena laserske tehnologije u promjeni zakrivljenosti rožnice, i time u terapiji različitih oblika refraktivnih mana oka i njihova suvremena dijagnostika, postoji vise od jednog desetljeća i to je omogučilo brojnim pacijentima bolju kvalitetu vida, neovisno od optičkih pomagala. Preko milijun pacijenata godišnje u svijetu podvrgava se ovoj proceduri.

2. OPERATIVNE METODE
LASIK (Laser In Situ Keratomileusis) je metoda izbora u većini centara refraktivne kirurgije kojom
se, pomoću ekscimer lasera, korigiraju refraktivne mane: kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam.

Ekscimer laser stvara hladni snop koji ne oštećuje okolno tkivo, a u dodiru sa rožnicom fotoni
visoke energije raskidaju molekularne veze na nekoliko nivoa vrlo precizno uklanjajući minimalne
količine rožnice i na taj način mjenjaju zakrivljenost rožnice. LASIK metoda ispravlja "dioptriju"

Molimo Vas da, poslije pažljivog čtanja, parafirate ovu stranu X ...

Refraktivna 1 od 3 31/01/2009




uklanjanjem tankog sloja rožnice, laserskim snopom, uz prethodno otklanjanje površne "membrane" preciznim aparatom "mikrokeratomom". Vraćanjem "membrane" u prirodni položaj, ona prijanja skoro u cjelini već poslje nekoliko minuta i isključuje koristenje šavova, pa i zavoja, te očekivani rezultat kombinira preciznost lasera sa mikrokeratomom, te komforni i brz oporavak.

Fotorefraktivna keratektomija (PRK) modelira rožnicu laserom poslje mehaničkog uklanjanja epitela (površnog sloja ćelija). Njena primjena je kod male do umjerene kratkovidosti kao i dalekovidosti i astigmatizma do 4D ili pak kod pacijenata čija debljina rožnice nije dovoljna za LASIK. Postoperativni tretman kapima i terapijskim kontaktnim lećama je neophodna i traje nekoliko mjeseci.
Astigmatska keratotomija (AK) je indicirana kod pacijenata sa astigmatizmom. Pacijentu se u osnovi ravna zakrivljenost rožnice, što po sebi smanjuje ili uklanja astigmatizmm ili pak omogućava ugodnije nošenje kontaktnih leća, odnosno naočla.
LASEK je modificiriani PRK gdje se umesto mehanički, površinski sloj stanica odvaja alkoholom, pa se nakon djelovanja lasera na dublje slojeve rožnice vrati na mjesto - u cilju bržeg oporavka i manjih subjektivnih smetnji. Postoperativni tretman kapima i terapijskim kontaktnim lećama je sličan kao kod PRK.
Epi-LASIK je modifikacija mehaničkog skidanja povrsinskog sloja stamoca epikeratomom i kombinraju prednosti LASIK-a i PRK, izbjegavajući neke od njihovih mana, što znaci brži oporavak poslje intervencije i smanjen rizik od ektazije ("patološkog ispupčavanja rožnjače").
Indikacija za LASIK se postavlja u oko 90% slucajeva.


(nastavak u slijedećem postu)
zzvrh is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 23:27   #1360
informativni pristanak iz poliklinike Svjetlosti (2.dio)

(nastavak od prethodnog posta)

3. OCEKIVANJA
Nerealna očekivanja su najčesći razlog razocčrenja pacijenata rezultatima elektivne refraktivne operacije. Ova operacija je dobrovoljna ali, kao i sa bilo kojom drugom operacijom, nemoguće je garantirati kranji rezultat. Iako će Vam ovaj dokument pružiti veliki broj informacija sa ciljem da Vam pomogne da lakše donesete najbolju odluku za Vas, samo ćete Vi moći odluciti da li želite ili ne da se operiate ovom metodom za rješavanje Vaše refraktivne mane. LASIK operacija se u 98-99 % slučajeva odvija bez komplikacija; čak i kad to nije slučaj, velika većina komplikacija ne utječe bitno na vid, eventualno blago smanjujujući njegovu oštrinu.
Operativni zahvat, kao i postoperativni tok zavisi u velikoj mjeri od karakteristika svakog pojedinačnog oka, zbog čega daljnje informacije ireba prihvatili kao okvir, a ne doslovno. Sam operativni zahvat traje nekoliko minuta i izvodi se u lokalnoj, kapljičnoj anesteziji. Najčešćce se rade oba oka simultano. U prvih nekoliko sati moguće je grebanje i suzenje operiranog oka, a već na dan operacije postiže se skoro normalna vidna oštrina sa manjim ili većim varijacijama, dok se stabilan rezultat očekuje posle 4-6 tjedana. Pacijenti su sposobni za posao poslje tri dana.

Stopa uspjeha, tj. normalna vidna oštrina bez korekcije postiže se kod 90-95% operiranih. U nekim slučajevima su dozvoljene naknadne intervcncije korekcije poslje nekoliko nedelja. Preciznost je utoliko veća ukoliko je refraktivna mana bila manja.
4. KOMPLIKACIJE
Komplikacije su rijetke (oko 0,5%) i manifestiraju se najčešće privremenim povećanim
zablještenjem. stvaranjem haloa i smanjenjem kontrastne osjetljivosti. Kod nekih pacijenata osjećaj suhog oka može nastati poslije operacije, to se efikasno rješava privremenim uvođenjem terapije umjetnih suza.

Prilikom rezanja lamele keratomom za vrijeme LASIK-a može doći do nepravilnog ili nepotpunog
reza usljed gubitka vakuuma kada se procedura prekida i odlaže za 3 mjeseca (do zarastanja).
Međulamelarna kontaminacija (npr. krv mikropanusa iii mikrofragmenti sa noža između slojeva rožnice) obicno ne dovodi do smanjenja vidne oštrine. Takoder može doći do epitelijalnog urastanja i formiranja ciste koja se ponekad mora naknadno uklanjati.
Molimo Vas da, poslije pažljivog čitanja, parafirate ovu stranu X ...

Retraktivna 2 od 3 31/01/2009






U ozbiljne komplikacije spada i formiranje keratektazije kao i izuzetno rijetka intralamelarna infekcija koja se mora tretirati kao i svaka infekcija rožnice. Loša pozicija "membrane" se kreće od lakih nabora do uvrtanja i čak potrebe za šavovima. Decentriranje zone ablacije koje može dovesti do zablještenja i hiper- ili hipo-korekcije, izbjegava se rigoroznom pažnjom i centriranjem vodećeg zraka lasera prije svake intervencije kao i čestom provjerom njegove pozicije tokom rada. Mada su ovdje navedene i najrjeđe komplikacije u cilju potpunog informiranja, njihova učestalost zapravo odgovara broju komplikacija kod nosilaca kontaktnih leća.
5. NAPOMENE
Presbiopia (staračka dalekovidost) je pojava pada vida za blizinu koji se dogada kao dio
normalnog procesa starenja obično poslije četrdesete godine života, u čemu leća postaje sve manje
elastična i cilijarni mišić koji "zateže" leću sve slabiji, rezultirajući tzv. staračkom dalekovidošću, odnosno potrebom za naočalama za čitanje.
S obzirom da refraktivne metode ekscimer laserom imaju za cilj korigirati vid na daljinu, to ne
mjenja normalan proces starenja! Iz tog razloga, ukoliko već nosite naočale za čitanje, bifokalne iii
multifokalne naočale, neka vrsta korekcije za blizinu će vam najvjerovatnije biti potrebna poslije
refraktivne operacije ekscimer laserom. Druge dodatne specijalne metode (npr. "monovizija" ili
"hiperasfericitet") iskorištavaju sposobnost mozga za ublažavanje ovisnosti od naočala za čitanje
poslije refraktivne operacije.
Pacijenti koji još nisu u godinama za presbiopiju će primjetiti potrebu za korištenjem naocala za blizinu kada uđu u četrdesete godine, baš kao što se to dešava i kod osoba koje nikada nisu nosile naočale u svom životu.
Iako je lasersko skidanje dioptrije raširena i uspješna metoda u svijetu, u vrlo malom broju
slucajeva (manje od 1%) postoje i ozbiljne komplikacije. Upoznat/upoznata sam sa sljedećim
mogućim komplikacijama laseskog skidanja dioptrije:
1. Razuniijem i prihvaćam da mi nitko ne može garantirati I00%-tni uspjeh operacije
2. Razumijem i prihvaćam da u vrlo malom postotku nakon laserskog skidanja dioptrije vid
može biti lošiji od mog sadašnjeg vida.
3. Razumijem i prihvaćam da se možda sva moja očekivanja neće ispuniti.
4. Razumijem i prihvaćam da postoji mogućnost da ću nakon operativnog zahvata morati
nositi naočale ili kontaktne leće.
5. Razumijem i prihvaćam da se u vrlo malom broju slučajeva može dogoditi infekcija oka
koja bi mogla ostaviti posljedice oku odnosno vidu.

Takoder izjavljujem da sam postavio/postavila sva druga pitanja koje sam htio/htjela znati, da sam dobio/dobila zadovoljavajuće odgovore te da sa povjerenjem pristajem na operativni zahvat.


IME I PREZIME PACIJENTA: __________________________________________________ _____






datum potpis pacijenta







Molimo Vas da, poslije pažljivog čitanja, parafirate ovu stranu X ...

Refraktivna 3 od 3 31/01/2009
zzvrh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.