Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2017., 14:32   #1
Megan grandtour 1.5 dci vs focus grandtour 1.6 tdci (2012.-2014.)

Gledam nabaviti jedan od ovih karavana iz naslova pa me zanima imaju li nekih većih boljki. Pogotovo mi je bitan info za Forda jer taj motor nije baš bio najpouzdaniji u prijašnjim generacijama (spominjali su ljudi jadnu turbinu, loše ventile i slično). Inače tražim neki obiteljski do nekih 90tkm i maks 80k kn. Uvoznici ih nude za bagatelu, ali se toga dosta bojim. Može li se na tim modelima provjeriti kilometraža računalom ili ovisim o sreći? Ono što piše u servisnoj i na tehničkom može biti laž jer ekipa zna redovito skidati km prije svakog servisa odnosno tehničkog.
Kao alternativu razmišljam o c-max ili tako nešto, iako mi se čini nekako manji i manje konformnim od ova dva.
Hagstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 18:24   #2
evo po HR moš vidjet velik broj netom uvezenih (od raznih šoderaša) focusa karavana TDCI, vjerojatno baš ti 1.6 (u MkII modelu) i očito su OK za tu cijenu, a kakvi budu za 5-6 godina tko zna
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 20:16   #3
C-max manje komforan? Ako ništa ima veću kabinu i zadnju klupu.
jpm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 21:29   #4
C max je jako komforan auto, bas prostran. Ja sam doduse vozio stariju verziju, ali novog sam probao i nije djelovao nista manji.
elf123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 07:21   #5
Quote:
jpm kaže: Pogledaj post
C-max manje komforan? Ako ništa ima veću kabinu i zadnju klupu.
Mislio sam na prtljažnik
Hagstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 09:25   #6
Quote:
jpm kaže: Pogledaj post
C-max manje komforan? Ako ništa ima veću kabinu i zadnju klupu.
evo ti usporedba. kolega sa starog posla je vozio Picasso te ga lani promijenio za Megane grandtuur..

a pošto je on onako visok pitam ga zašto ...kaže da za noge i visinu bolji sjedeći položaj ima u Meganu...eto.
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 22:58   #7
Je li točno da su originalni dijelovi za Forda značajno jeftiniji nego za Megan? I da se Renault znatno više kvari?
Hagstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 23:16   #8
Quote:
Hagstrom kaže: Pogledaj post
Je li točno da su originalni dijelovi za Forda značajno jeftiniji nego za Megan? I da se Renault znatno više kvari?
Je.
I Srbija nije ikad rat izgubila.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:02   #9
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Je.
.

znao sam
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:27   #10
Mene kao nepristranog promatrača zanima gdje se mogu čuti takve izjave...

Znam ljude koji voze Renault, VW, Opel, Ford itd. i nisam čuo da se ikoja marka toliko drastično više kvari nego druga.

Svako svog konja hvali, sve drugo su drlozi ali gle ih, "drloga" ko u priči po cestama i svi se voze.
__________________
Veni, vidi, Alt+F4
mario92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:37   #11
Quote:
ex conn kaže: Pogledaj post

znao sam
Jesi li ikad kupio jedan jedini dio za auto iz naslova?

E pa ja održavam jednog već 3 godine. Dakle, ili daj konkretno nešto, ili prestani trčkarati za mnom.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:47   #12
volim čitati tvoje hvalospjeve o meganu koji bi mogo vozit svakodnevno rutu OG-ZG

a kad bi ti imo paralelno i fokusa gradtuura za vozit i održavat onda bi bio kompetentan reć dali je megan bolji - ovako samo se ponavlja šta sam već rekao - svaki cigo svog konja fali.

jer kad bi se javili svi vlasnici marki s kojim nemaju problema ispalo bi da se nijedan ne kvari...
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:51   #13
Uvijek se u raspravi spomene cijena dijelova a ja po svom iskustvu mogu reci da je to sve tu negdje. Nisu mi jasne te tvrdnje o nekim modelima sa skupljim/jeftinijim dijelovima. Ovi kompakti su svi tu negdje, pogotovo ako su slicno opremljeni i imaju slicne motore, ako nije neka ''posebna'' verzija. Ok, moze ponekad neki model imati nesto sto je skuplje ali to se u vecini slucajeva odnosi na neki komad stakla/svijetlo/karoserija jer je jednostavno tako oblikovano i ne moze biti jeftinije.


Sto se tice ova dva auta savjet je kao i uvijek. Provozati, pregledati i ako oba odgovaraju uzeti onog u boljem stanju. Koliko se sjecam nije bilo nekih velikih problema sa tim motorima pa eto.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 09:15   #14
Usporedba

Evo ovdje se može usporediti, barem prema statistici učestalosti kvarova. Da sam sebi i drugima odgovorim nešto konstruktivno kad već nitko nema praktično stručno iskustvo iz prve ruke:

http://www.anusedcar.com/index.php/tuv-model/ford-focus
http://www.anusedcar.com/index.php/t...renault-megane
http://www.anusedcar.com/index.php/t...e/2016-2-3/572

Može se na sajtu napraviti i side-by-side usporedba:



Jest da će sad neki reći da ovisi kakav primjerak dohvatiš i to je točno, ali vjerojatnost kvarova je skoro duplo veća kod Megana nego kod Focusa.

Nego... imam konkretnu ponudu za Focus karavan 2013. 1.6 dizel, 95 konja (70kW) sa elektroničkom servisnom, 88.000km, iz Njemačke. Navodno su to službeni auti koji idu na prodaju kad istekne garancija (100.000km ili x godina). Auto je u HR i može se testirati, pregledati, probati. Cijena do registracije je 67.000kn.

E sad trebam i konkretan savjet, ako netko ima što pametno za reći, bez trlababalanmojjenajveći gluposti... Dakle, odvezem auto na servis na provjeru ispravnosti. Koliko oni tamo stvarno mogu realno utvrditi stanje auta, provjeriti motor, elektroniku, ovjes, limariju i ostalo? Mogu li provjeriti je li skidana kilometraža (toga me najviše frka)? I kak provjerit je li vlasništvo u redu tj. ima li kakvih problema oko toga (MUP?)?

Hvala unaprijed!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Focus-Megane.gif‎
Views:	1458
Size:	9.5 KB
ID:	18315  
Hagstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 09:26   #15
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Uvijek se u raspravi spomene cijena dijelova a ja po svom iskustvu mogu reci da je to sve tu negdje. Nisu mi jasne te tvrdnje o nekim modelima sa skupljim/jeftinijim dijelovima.
Ne kužim. Evo recimo za Premacy je samo pumpa za vodu preko 1500kn, originalna. Zamjenske ne funkcioniraju dugo i realno nisu ozbiljna opcija. To je nešto što se redovito mijenja na velikom servicu (konkretno Premacy svakih 90.000km. Nema šanse da za Focusa to toliko košta.

Dakle, nije toliko problem u nekom žnj elementu koji rikne nikad pa ni tad, nego u cijeni rezervnih dijelova koji se mijenjaju na redovnoj bazi (filteri, remenje, disk pločice, dijelovi ovjesa zbog "vrhunski uređenih" zagrebačkih cesta, pumpa za vodu, itd..). Tražio sam po netu neki webshop gdje bi se mogle usporediti cijene, ali niti se kužim dovoljno da bih znao kako točno tražiti te dijelove niti sam našao neki suvisli webshop koji prodaje originalne dijelove jer ne planiram u auto stavljat talijansko i kinesko zamjensko smeće.

Ono što me zanima je konkretno, ako itko na ovom forumu može doći do te informacije, koliko koštaju originalni dijelovi za Megana, a koliko za Focusa za mali servis (filteri, eventualno remenje), odnosno veliki servis i koliko koštaju određeni dijeli ovjesa i kočionog sustava koji se relativno često mijenjaju zbog istrošenosti i dotrajalosti?
Planiram auto voziti 5-10 godina pa ti podaci nisu uopće zanemarivi. Naravno, treba uzeti u obzir i razliku u potrošnji goriva (Megan manje troši), ali obzirom da radim svega 10.000-15.000km godišnje, ta razlika i nije neka ogromna nadam se.

Usput još jedno pitanje, koliko koštaju servisi čišćenja dizelskih motora, ako ih se premalo vozi po autocesti i koliko se to često treba raditi?

Hvala unaprijed!
Hagstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 09:37   #16
Quote:
Hagstrom kaže: Pogledaj post
Ne kužim. Evo recimo za Premacy je samo pumpa za vodu preko 1500kn, originalna. Zamjenske ne funkcioniraju dugo i realno nisu ozbiljna opcija. To je nešto što se redovito mijenja na velikom servicu (konkretno Premacy svakih 90.000km. Nema šanse da za Focusa to toliko košta.
Ovo je problem uvoznika kod nas. Frend je trazio EGR ventil za Mondea i nije mogao naci kod nas nista ispod 5000 kn. Samo original, ne moze zamjenski. Na kraju je negdje preko neta narucio iz inozemstva za 3000 kn. Vjerujem da je takav slucaj i kod ostalih proizvodjaca.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:23   #17
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Ovo je problem uvoznika kod nas. Frend je trazio EGR ventil za Mondea i nije mogao naci kod nas nista ispod 5000 kn. Samo original, ne moze zamjenski. Na kraju je negdje preko neta narucio iz inozemstva za 3000 kn. Vjerujem da je takav slucaj i kod ostalih proizvodjaca.
Što mi to vrijedi? Pa neću valjda za crknuti auto naručivat dijelove prek neta i čekat danima ili tjednima, a djecu za to vrijeme razvozit po aktivnostima tramvajem i busom? Ili još gore, netko kome auto treba za posao neće čekati da mu posao trpi. Ah, Hrvatistan... nabrijana davanja državi i nabrijane marže distributera.
Hagstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:59   #18
Quote:
Hagstrom kaže: Pogledaj post
Ne kužim. Evo recimo za Premacy je samo pumpa za vodu preko 1500kn, originalna. Zamjenske ne funkcioniraju dugo i realno nisu ozbiljna opcija. To je nešto što se redovito mijenja na velikom servicu (konkretno Premacy svakih 90.000km. Nema šanse da za Focusa to toliko košta.

Dakle, nije toliko problem u nekom žnj elementu koji rikne nikad pa ni tad, nego u cijeni rezervnih dijelova koji se mijenjaju na redovnoj bazi (filteri, remenje, disk pločice, dijelovi ovjesa zbog "vrhunski uređenih" zagrebačkih cesta, pumpa za vodu, itd..). Tražio sam po netu neki webshop gdje bi se mogle usporediti cijene, ali niti se kužim dovoljno da bih znao kako točno tražiti te dijelove niti sam našao neki suvisli webshop koji prodaje originalne dijelove jer ne planiram u auto stavljat talijansko i kinesko zamjensko smeće.

Ono što me zanima je konkretno, ako itko na ovom forumu može doći do te informacije, koliko koštaju originalni dijelovi za Megana, a koliko za Focusa za mali servis (filteri, eventualno remenje), odnosno veliki servis i koliko koštaju određeni dijeli ovjesa i kočionog sustava koji se relativno često mijenjaju zbog istrošenosti i dotrajalosti?
Planiram auto voziti 5-10 godina pa ti podaci nisu uopće zanemarivi. Naravno, treba uzeti u obzir i razliku u potrošnji goriva (Megan manje troši), ali obzirom da radim svega 10.000-15.000km godišnje, ta razlika i nije neka ogromna nadam se.

Usput još jedno pitanje, koliko koštaju servisi čišćenja dizelskih motora, ako ih se premalo vozi po autocesti i koliko se to često treba raditi?

Hvala unaprijed!
A zašto ne podigneš slušalicu i ne nazoveš, ili ne daj bože otiđeš do ovlaštenih renault i ford servisa i pitaš neke osnovne informacije, tipa intervali malog i velikog servisa i okvirna cijena ili cijena radnog sata ili cijena kočionih pločica ili cijena ulja za getribu ili cijena ležajeva ili ...

Isto tako, zašto ne nazoveš ili otiđeš do Tokića ili Auto Kreše i pitaš te iste stvari i kod njih odmah i usporediš cijene više proizvođača nekog djela i čak dobiješ koristan savjet i preporuku.

Zašto tako ne napraviš?

E da, što ti znači servisi čišćenja dizelskih motora?

jel tu misliš na dekarbonaizaciju kod genijajatora i sličnih, čišćenje DPF-a ili nešto treće?
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 11:18   #19
Quote:
Troskot kaže: Pogledaj post
A zašto ne podigneš slušalicu i ne nazoveš, ili ne daj bože otiđeš do ovlaštenih renault i ford servisa i pitaš neke osnovne informacije, tipa intervali malog i velikog servisa i okvirna cijena ili cijena radnog sata ili cijena kočionih pločica ili cijena ulja za getribu ili cijena ležajeva ili ...

Isto tako, zašto ne nazoveš ili otiđeš do Tokića ili Auto Kreše i pitaš te iste stvari i kod njih odmah i usporediš cijene više proizvođača nekog djela i čak dobiješ koristan savjet i preporuku.

Zašto tako ne napraviš?
da uštedim vrijeme. Zato služi forum. Netko možda ima te informacije pri ruci.

Quote:
Troskot kaže: Pogledaj post
E da, što ti znači servisi čišćenja dizelskih motora?

jel tu misliš na dekarbonaizaciju kod genijajatora i sličnih, čišćenje DPF-a ili nešto treće?
ne znam. Ne kužim se u to. Čitao sam da dizeli unazad 10-ak godina imaju taj neki povratni ispuh zbog smanjenja zagađenja okoline, ali zato trebaju određene dodatne intervencije u održavanju, ako se ne voze dovoljno po autocesti.
Hagstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 11:51   #20
Quote:
Hagstrom kaže: Pogledaj post
Što mi to vrijedi? Pa neću valjda za crknuti auto naručivat dijelove prek neta i čekat danima ili tjednima, a djecu za to vrijeme razvozit po aktivnostima tramvajem i busom? Ili još gore, netko kome auto treba za posao neće čekati da mu posao trpi. Ah, Hrvatistan... nabrijana davanja državi i nabrijane marže distributera.
Pa to i kazem. Mogu se naci jeftiniji dijelovi ali nasi valjda ne zele pa idu linijom manjeg otpora i uzimaju od ovlastenog. Ili uzimaju jeftinije ali vide cijene drugih pa i oni nabiju cijenu.

Sjecam se kad smo trazili za XM-a onaj neki ventil za gasenje, ne znam tocno kako se zove. U ovlastenom u Zadru je bio 500 kn, uzeli smo od lika iz Zg koji radi Citroene za 200 kn. Poslije godinu dana kolega je istu stvar mijenjao na Xantiji i platio je 130 kn u Zadru ne znam tocno gdje, po izgledu su isti.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.