Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2007., 21:50   #1
Zaleđivanje svježih namirnica

Malo sam pretražila i vidjela da se pričalo o zaleđivanju voća ali ne i povrća
Mene zanima kako bi mogla zalediti brokulu??
Kupila sam je malo više jer je više baš ne mogu naći za kupiti, pa bi jedan dio zaledila!!
Hvala!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 23:06   #2
isto kak i karfiol i mahune: bućnuti u vrelu vodu na koju minutu i izvadit van otprilike polukuhano.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 23:21   #3
Quote:
masazerka kaže: Pogledaj post
Malo sam pretražila i vidjela da se pričalo o zaleđivanju voća ali ne i povrća
Mene zanima kako bi mogla zalediti brokulu??
Kupila sam je malo više jer je više baš ne mogu naći za kupiti, pa bi jedan dio zaledila!!
Hvala!
Teško, raspast će se. Ovako s blanširanjem, ja bi išla skroz na klasični pristup. Očišćenu brokulu u kipuću vodu nakon minutu brzo ohladit u hladnoj vodi (napuniš sudoper). Ali dosta će ti se raspast kod odleđivanja - meni je poslje dobra samo za juhice ili sa prezlom. Nikako je više ne možeš dobit za kinesko ili nešto gdje bi trebala biti hruskava.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 23:23   #4
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Teško, raspast će se. Ovako s blanširanjem, ja bi išla skroz na klasični pristup. Očišćenu brokulu u kipuću vodu nakon minutu brzo ohladit u hladnoj vodi (napuniš sudoper). Ali dosta će ti se raspast kod odleđivanja - meni je poslje dobra samo za juhice ili sa prezlom. Nikako je više ne možeš dobit za kinesko ili nešto gdje bi trebala biti hruskava.
meni se nije jako raspala. istina, ne moze vise bit hruskava, ali nije ni losa.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 00:57   #5
aha znači prokhati vodu, tj. u uzavrelu vodu ubaciti brokulu, pa je rashladiti u hladnoj i onda odma u zamrzivač, jel tako?
Hvala!
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 12:29   #6
zaleđivanje svježih namirnica

Ovo bi mogla biti tema u kojoj se piše na koji način zalediti neku svježu namirnicu, odnosno voće i povrće.

Ja ju otvaram s konkretnim problemom a to su tikve. Godinama su se u mojoj obitelji zaleđivale na način da se tikva narezala na kockice i zaledila, a kasnije odledila i npr. dinstala. To je jedina namirnica kod koje kao da mi na pijatu piše ovo je bilo zaleđeno. Ne znam, jednostavno mi zaleđena tikva nema poslije fini okus.

Možda vi imate neki bolji način zaleđivanja ili općenito spremanja tikve za zimu. Možda ih mogu kako konzervirati.

Uglavnom, help ........ i hvala svima!!
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 20:33   #7
ovdje pričate o voću i povrću a recite mi ako znate, kako se smrzava riba?

naime, dobila sam dve, tri orade, smrznute ali neočišćene...pa bi me to zanimalo da li je to normalno tako ili je pametnije da se riba bila očistila prije smrzavanja.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 20:47   #8
Quote:
chiquita kaže: Pogledaj post
ovdje pričate o voću i povrću a recite mi ako znate, kako se smrzava riba?

naime, dobila sam dve, tri orade, smrznute ali neočišćene...pa bi me to zanimalo da li je to normalno tako ili je pametnije da se riba bila očistila prije smrzavanja.

ne, bolje je da su neočišćene zamrznute! riba ostaje čvršća, kompaktnija

odledi, čak ne moraš sasvim do kraja, lakše ćeš izvaditi drob.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 20:49   #9
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post

Ja ju otvaram s konkretnim problemom a to su tikve. Godinama su se u mojoj obitelji zaleđivale na način da se tikva narezala na kockice i zaledila, a kasnije odledila i npr. dinstala. To je jedina namirnica kod koje kao da mi na pijatu piše ovo je bilo zaleđeno.

jel? a jesi probala mrkvu zaledit? spužvasta je.... :zabranjenismajlić:
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 21:29   #10
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ne, bolje je da su neočišćene zamrznute! riba ostaje čvršća, kompaktnija

odledi, čak ne moraš sasvim do kraja, lakše ćeš izvaditi drob.
Jes. Slažem se. Dodajem još da male ribe, tipa ušatice, škombri i sl. očistim odmah i zaledim jer mi i onako trebaju za juhu. Veće za gradele zamrznem neočišćene, skroz friške naravno, isto tako i s većim sipama i lignjama, baš zbog toga što kaže kladionica, riba je čvršća i puno lakše se čisti poluodmrznuta.

Ovo sa blanširanjem brokule nisam znala, baš ću jednu frknut u duboko.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 12:22   #11
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
jel? a jesi probala mrkvu zaledit? spužvasta je.... :zabranjenismajlić:

Da, baš bezveze što neke namirnice izgube na kvaliteti zamrzavanjem
I tako ja, umjesto da zaledim tikve za zimu, dijelim ih naveliko
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 12:33   #12
Ta.jo, probaj ovo spremit, izvrsno je

A ovo je za nas, ljubitelje marmelade
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 12:59   #13
probala sam zamrznuti mahune ali je ispalo grozno. izgleda zato jer sam zaboravila blanširati.
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 15:03   #14
nazalost svo povrce sa velikim postotkom vode ispadne bljutavo i nekako mlohavo kad se zamrznr. moja je mama tikvice znala smrznit nakon sta ih je panirala. naravno takve su se mogle samo pohat, ali i to je fino usred zime kad nema tikvica
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 18:03   #15
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
nazalost svo povrce sa velikim postotkom vode ispadne bljutavo i nekako mlohavo kad se zamrznr. moja je mama tikvice znala smrznit nakon sta ih je panirala. naravno takve su se mogle samo pohat, ali i to je fino usred zime kad nema tikvica

nisam znala da se i to može!

to ću si svakako ubilježiti!
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 11:18   #16
Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Ta.jo, probaj ovo spremit, izvrsno je

A ovo je za nas, ljubitelje marmelade
Zahvaljujem

Da li si možda probala raditi marmeladu? Baš me zanima kakav je okus. Vjerojatno ću ju napraviti.

Jučer sam podijelila još malo tikvica
Suprug zatražio da mu radim onu pitu od tikava što ju je u zadnjoj epizodi pripremala A. Ugarković
Pohat tikvice me više nije volja, jedino dolazi u obzir bundevara
+ sad imam dva nova recepta za iskoristiti tikve


Quote:
kaljinka kaže: Pogledaj post
probala sam zamrznuti mahune ali je ispalo grozno. izgleda zato jer sam zaboravila blanširati.

Mahune treba obavezno blanširati prije zamrzavanja. Kad ih kasnije želim koristiti, uopće ih ne odledim, nego onako zaleđene šibnem u kipuću posoljenu vodu i kuham. Uopće se ne bi reklo da su bile zaleđene
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 13:01   #17
ta ja- hvala na korisnom savjetu!
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 14:08   #18
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Da li si možda probala raditi marmeladu? Baš me zanima kakav je okus. Vjerojatno ću ju napraviti.

Marmelada je izvrsna, pravo iznenađenje

I što je najbolje, nitko ne uspije skužit od čega je, daje nekako na reske jabuke, jako zanimljiva. A i boja je
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 14:35   #19
ja sam malo plašljikava (u, ovaj je dobar..pamtim..) kad je u pitanju zamrzavanje povrća. Iako, ovo sa blanširanjem na nekim vrstama (koje ste uglavnom već spomenuli), funkcionira sasvim fino.

Ono što ja u frizeru moram imati UVIJEK je jedna staklena tegla sitno nasjeckanog peršina. Čudo jedno koliko ubrza pripremu jela.. i fino je.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 14:38   #20
Mama mi je dala domaći grašak da smrznem i pitam je da li trebam prokuhati, veli ona meni ponosno ovaj ne. E sada da li se radi o nekoj posebnoj sorti ili ne ali strpala sam ga samo tako očišćenog u fižider. Inače smrzavam redovito crvenu i zelenu papriku, te paradajze.
vjestica35 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:46.