Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2007., 22:06   #21
Quote:
mascarpone kaže: Pogledaj post
A šta napraviti kada partner ne sluša nego sve razgovore iskreče u svojoj glavi tako da njemu pašu i onda još pored sebe ima svoju mamu koja nadoljeva ulje na vatru. Ja sam sa svojim odnosom također u stvarnoj gabuli i volio bih pomoć nekog stručnjaka jer mislim-znam da sami ne možemo jer pokušavam već dugo i uvijek se vraća na početak!
Moj savjet .... mijenjaj ženu! Najbrže i najučinkovitije rješenje problema.
__________________
he,he.... nema učione bez pušione!
sergio40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 01:03   #22
a u varazdinu?
mad max is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 01:26   #23
Također u Zg,tražim psihologa koji je specijaliziran za terapiju parova.Dakle kod koga se terapija ne bazira samo na tome da nam pomaže da bolje komuniciramo,već da sasluša naše probleme i da proba ponuditi neka konkretna rješenja.
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 09:54   #24
... i tako ja odem u bračno savjetovalište, a kad tamo emancipirana feministikinja sa crticom među prezimema, pristup kao u najžešćim fašističkim pokretima samo je tema brak - i onda nas je još uvjerila kako nema tu ljubavi i da trebamo jedan drugome dati prostora za novi život. -> još mi je napravila uslugu
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 09:54   #25
Quote:
Sorrela kaže: Pogledaj post
I mene to zanima, kako to oni pomazu i pomognu li, zlu ne trebalo?

Mislim da se tu najviše radi o tome da posrednik između partnera bude neutralna osoba koja bez emocija može objektivno sagledati situaciju. Za razliku od nekog člana obitelji ili prijatelja potpuno nepoznatu osobu ni jedan od partnera ne može optužiti da situaciju procjenjuje ovako ili onako zato što joj je netko od njih draži. Kad izube taj argument onda će lakše povjerovati kad im se kaže da u nečemu griješe, pa možda početi i raditi na problemu.

Zato je potpuno nebitno kakav brak ima terapeut. On/ona sagledava situaciju u kojoj nije emocionalno umješan/a, a diploma iz psihologije je tu zbog tehnika kojima se ljudi navode na razgovor i znanja što kada savjetovati i na koji način da to ljudi prihvate.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:19   #26
Može li mi tko reći ima li što u Istri, još bolje u Poreču ili okolici?
whiteman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:38   #27
Quote:
Mislim da se tu najviše radi o tome da posrednik između partnera bude neutralna osoba koja bez emocija može objektivno sagledati situaciju

ovo je istina...
samo...mi smo probali,al badava i to kad jedna strana čuje samo ono što želi čuti,od svih stvari tamo rečenih,a pričali smo i on i ja i psiholog i socijalna radnica on je zapamtio "ja imam pravo na svoju odluku" i kad mu je psiholog rekao da on širi krila,a ja kaskam 50 m iza. Jbt,kak je bio vazan.
danas 4 mjeseca poslije on se spizdio s tim svojim krilima,a ja ga prešibala puževim korakom....
Poanta...savjetnik će pomoći onome tko pomoć želi.
__________________
kad više neznaš kamo bi išao,sjeti se odakle si došao!
medenany is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 15:43   #28
Pretpostavljam da "bračni" savjetnik/terapeut vrijedi i za "vanbračne" odnosno - ne-još-bračne parove.
Molim preporuku za nešto u ZG, može i na PM... Crkvene institucije isključene.
Hvala.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 17:08   #29
Koliko se plaćaju ti savjetnici? Kako to fnkcionira? Dođeš i kažeš da si malo došao razgovarati ili?
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 17:14   #30
Eeeee, baš sam jučer htjela nešto napisati al nije mi se dalo tražiti na koju stranu je pala tema.
Daklem, dragi i ja smo krenuli na counselling.
Raspitala sam se mailom, od 10ak odaslanih dobila sam 6-7 odgovora, samo jedan mi je "legao" na prvu jer se vidjelo da je uloženo više od minute u tipkanje replya.
Žena kod koje idemo je dr.med. a specijalizirala je baš counselling i psihoterapiju.
U mailu sam u par rečenica napisala koji mislim da je naš problem, ona je odgovorila da ima iskustva s radom po tom pitanju, i dogovorili smo "inicijalni" razgovor.
Plaćanje je većinom tu negdje - sat (45-50 minuta) je između 150-200 kn, blok-sat je između 200-300 kuna. Za parove svi preporučuju blok-sat.
Funkcionira (barem s nama) da dođeš, kažeš što misliš da je problem, oboje ispričamo svoju verziju, teta ponešto zaključi ali poanta je da nam objasni KAKO da razgovaramo a da se ne posvađamo u roku od dvije minute, kako da bolje komuniciramo, kako da pređemo preko nekih problema i oprostimo ih itd.
Nema univerzalnog odgovora, ovisi o slučaju. S tim da je super kad netko potpuno objektivan ustvari sudjeluje u razgovoru kao moderator.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 18:21   #31
Rezultat analize

Ja vam dajem rezultat analize - da vas nisam ni cula ni videla.

Stalno ponavljam da je brak razgovor muza i zene od pocetka do kraja zivota. /ISKREN RAZGOVOR/

Ako vam to ne ide - osnovno pitanje funkcije braka - ma kakvog vi imate strucnjaka, tu nema pomoci.

Kad ne cujete jedni druge, samo svoje terate, tu nema smisla ni pomoci sa nikakvom terapijom.

Zar niste se zavoleli iz ljubavi?

Ne znate sesti sa svojim zivotnim drugem/drugaricom i iskreno razgovarati i to cuti sto drugi kaze, samo to reci i traziti sto bi i vi ucinili za drugoga.

Kad samo toliko zahtevamo, koliko iz srca lako damo - sve je moguce.

Sedi i iskreno razmisli ovu izreku: KAD SE DVOJE RASTAJU I JEDAN I DRUGI JE KRIV. TKO JE VISE I TKO MANJE, TO VEC SVEJEDNO.......
__________________
Sto dajes to dobijes
kad ne hajes, sta proklinjes.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 18:25   #32
Quote:
Anica Fujsz kaže: Pogledaj post
Ja vam dajem rezultat analize - da vas nisam ni cula ni videla.
Ne, ti tipkaš napamet.

Quote:
Anica Fujsz kaže: Pogledaj post
Stalno ponavljam da je brak razgovor muza i zene od pocetka do kraja zivota. /ISKREN RAZGOVOR/

Ako vam to ne ide - osnovno pitanje funkcije braka - ma kakvog vi imate strucnjaka, tu nema pomoci.
Ima pomoći. Inače savjetovanje kao takvo ne bi ni postojalo, niti bi imalo uspjeha (a ima dovoljno dokaza da ima uspjeha).

Quote:
Anica Fujsz kaže: Pogledaj post
Sedi i iskreno razmisli ovu izreku: KAD SE DVOJE RASTAJU I JEDAN I DRUGI JE KRIV. TKO JE VISE I TKO MANJE, TO VEC SVEJEDNO.......
IMHO štima, ali s temom nema nikakve veze.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 19:39   #33
Anice, naravno da je razgovor temelj, ali Ryell govori o tome kad je problem u tome da neki ne znaju razgovarati pa im neka treća osoba pomogne u tome. Kod onih osoba kod kojih razgovor funkcionira, kod njih najčešće ne dolazi do situacije da trebaju bračnog savjetnika.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 19:47   #34
Mi u fazama kad smo oboje "normalni" (čitaj: nismo nervozni, ljuti, etc) sasvim solidno možemo komunicirati.
Dapače, odlično - kužimo se i inače u svemu, nijedna tema nam nije tabu, znamo argumentirano razmjenjivati mišljenja i stavove o biločemu, i komunikacija je generalno gledajući - super.

Ali... čim je neko sranje, sve pada u vodu.
Ako npr. mene šora PMS i muče, recimo, neke stvari u vezi posla a on dođe umoran i nervozan doma s posla, začas se pretvori u svađu.
Bilo kakva kriva intonacija je u tom času razlog za problem svjetskih razmjera. I svađu, of course.
U kojoj onda kao "argumenti" s obje strane ispliva hrpa neriješenih situacija (kao, riješenih...) i pretvori se u predbacivanje zbog nečega kaj je bilo davno. S obje strane.
Inicijalni razlog svađe je u tom trenutku već davno zaboravljen...

A onda kad se potrefimo u "normalnom" momentu, sasvim smisleno to uvidimo i znamo da to nije fair, nije pošteno, i u krajnju ruku - besmisleno je.
Gledamo se i smijemo jedno drugome koji smo kreteni da se tak dramatično svadimo oko ničega. I kak smo kreteni jer nam može bit taaaaako dobro, a sjebemo to sitnicom.
Nama netko treba pomoći da se naučimo normalno posvaditi i objasniti nam da nije smak svijeta kad se pokefamo, neće svijet zbog toga propasti, i nije nužni cilj povrijediti onog drugog i natjerati ga da se osjeća loše (a kasnije se u suzama ispričavati). A najmanje ima smisla vaditi drugoj strani sve što je ikad krivo napravila i optuživati ju zbog toga. Sve što zamjeramo iz prošlosti trebali bismo u sadašnjosti zanemariti, odnosno - ne izvlačiti kao argument u svoju korist kad dođe do svađe. Pogotovo do svađe koja nije vezana uz to.

Sve je to jasno i meni i njemu; ali ne znamo način na koji da to provedemo u praksi.
Ne možemo to sami, i falabogu pa smo to shvatili.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 20:32   #35
Savjetnici

Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Anice, naravno da je razgovor temelj, ali Ryell govori o tome kad je problem u tome da neki ne znaju razgovarati pa im neka treća osoba pomogne u tome. Kod onih osoba kod kojih razgovor funkcionira, kod njih najčešće ne dolazi do situacije da trebaju bračnog savjetnika.
Ja zato sumnjam u savetnike, jer oni u vreme zajednickog razgovora mozda uspiju resiti brige i naci cupriju izmedju dve daleke obale, ali sta ce biti kod kuce? Narocito ako svako svoje odgovore na svoj nacin cuje od savjetnika i samo to nabraja.

Kad zamislim, mozda bi bilo najbolje kad bi takvi bracni parovi nasli savjetodavce u svojoj porodici, neka baka ili tetka itd.
__________________
Sto dajes to dobijes
kad ne hajes, sta proklinjes.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 20:46   #36
Tipkam napamet

Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Ne, ti tipkaš napamet.


Ima pomoći. Inače savjetovanje kao takvo ne bi ni postojalo, niti bi imalo uspjeha (a ima dovoljno dokaza da ima uspjeha).


IMHO štima, ali s temom nema nikakve veze.
Imas pravo - tipkam napamet, posto tacno znam te situacije i poznajem taj osecaj krize i straha bez izlaza.

Od 30 g. naseg braka skoro 10 trajalo u najvecoj ljubavi i u svemu sam uvek to radila sto mi muz i njegovi roditelji - pa i cela familija - propisali, redovna zena se ovako ponasa, ovo radi, ono nikad ne radi itd.

Uvek sam trazila pomoc od svekrve - ona bila najblize, a moja mama nije znala dati savet protiv ponosite, u mnogome sebicne familije.

Mnogo poraza, straha, teske bolesti, smrti se dogodilo u nasoj porodici kad smo se opametili, nasa porodica bez nas ne postoji.
Ako ne pricamo i razumeti se ne znamo, svi dvoj mozemo izgubiti nasu decu,
unucad i celu mogucnost za nasu srecu.

I muzu trebalo mnogo tragedije da se opameti i ne propisuje mi sto i kako da radim, makar sad bi mi vec i trebalo da neko me svaki dan osvezi pamcenje,
posto sam prezivila zivcani slom, a pre nekolko godina i trombozu u mozgu.

Kad sad pricamo o proslosti - jos i sad nekad mrguda i kad nestrpljiv iz navike drekne, pa odmah se i zaustavi, jer primeti da ni ne hajem........- zalimo sto onda nismo imali vise pameti.

Savjetodavci pomazu, samo pitanje je - tko trazi savjet, taj i prima i drzi se tog saveta?!
__________________
Sto dajes to dobijes
kad ne hajes, sta proklinjes.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 21:14   #37
Quote:
Anica Fujsz kaže: Pogledaj post
Ja zato sumnjam u savetnike, jer oni u vreme zajednickog razgovora mozda uspiju resiti brige i naci cupriju izmedju dve daleke obale, ali sta ce biti kod kuce? Narocito ako svako svoje odgovore na svoj nacin cuje od savjetnika i samo to nabraja.

Kad zamislim, mozda bi bilo najbolje kad bi takvi bracni parovi nasli savjetodavce u svojoj porodici, neka baka ili tetka itd.
Nitko u obitelji ne može, koliko god se trudio, biti objektivan. Nema šanse.
Moj stari koji je inače osoba koja čvrsto stoji na zemlji i objektivan je po x pitanja (često, kad bih se žalila u bezi dragog, bi mi znao otvoreno reći da nisam u pravu...to valjda dovoljno govori u prilog objektivnosti) nam je također rekao da misli da bi bilo dobro da odemo na nekakvu terapiju za parove. A razgovarao je s nama dvoje odvojeno, kao neutralan. No shvaća da ne može biti potpuno objektivan jer jebiga ja sam mu kćer

A što se događa kod kuće - dobiješ uputu da, ako te uhvati volja za diskusijom/svađom oko nečeg započetog na terapiji, ne počinješ niti diskusiju niti svađu nego zapamtiš, ako treba zapišeš, kako god... i to izneseš na idućem razgovoru. Gdje imaš tu neutralnu osobu koja može moderirati ako nešto krene krivo.
Ako netko doma krene sa svađom, drugi ga je obavezan drukati terapeutici.

Pošto savjet tražimo, a bome to i plaćamo, bili bi kreteni da se istog ne držimo.
Oboma nam je dovoljno stalo da se držimo i trudimo. Inače ne bismo niti krenuli na razgovore.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 21:27   #38
Kreni

Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Nitko u obitelji ne može, koliko god se trudio, biti objektivan. Nema šanse.
Moj stari koji je inače osoba koja čvrsto stoji na zemlji i objektivan je po x pitanja (često, kad bih se žalila u bezi dragog, bi mi znao otvoreno reći da nisam u pravu...to valjda dovoljno govori u prilog objektivnosti) nam je također rekao da misli da bi bilo dobro da odemo na nekakvu terapiju za parove. A razgovarao je s nama dvoje odvojeno, kao neutralan. No shvaća da ne može biti potpuno objektivan jer jebiga ja sam mu kćer

A što se događa kod kuće - dobiješ uputu da, ako te uhvati volja za diskusijom/svađom oko nečeg započetog na terapiji, ne počinješ niti diskusiju niti svađu nego zapamtiš, ako treba zapišeš, kako god... i to izneseš na idućem razgovoru. Gdje imaš tu neutralnu osobu koja može moderirati ako nešto krene krivo.
Ako netko doma krene sa svađom, drugi ga je obavezan drukati terapeutici.

Pošto savjet tražimo, a bome to i plaćamo, bili bi kreteni da se istog ne držimo.
Oboma nam je dovoljno stalo da se držimo i trudimo. Inače ne bismo niti krenuli na razgovore.
Ipak velim da najbolje resenje zajedno mozete naci.
Kad zapises i pamtis sto savjetodavac rekao pa ipak ne idu tako stvari, mozda nije samo to resenje.

Krenite zajedno iz stana, nadjite nekad zajednicke zabave i zadatke - sto obadvoje volite. Kad imate vremena idite u prirodu da toliko umorite sebe da nemate snagu za svadju.

Polako cete sakupiti toliko zajednickih jedinstvenih dozivljaja, koji ce sve vise snaziti vasu vezu i nestat ce razlog svadje.

Prvo istrazite uvek - sto je danas bio razlog svadje.
Odgovorite na pitanje: cemu greske proslosti stalno prizvati, nije dosta sto imate u sadasnjosti??!!!
Tko je kriv? nije svejedno? ZAJEDNO SMO KRIVI, KAD SE SVADJAMO!

SVADJA JE DOKAZIVANJE TKO JE JACI I TKO MOZE DRUGOG SAVLADATI I PONIZAVATI.

KOME TO TREBA, TAJ NEK SE SVADJA.
__________________
Sto dajes to dobijes
kad ne hajes, sta proklinjes.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 21:30   #39
Zapisivanje se odnosilo na ono čime bismo doma pokrenuli svađu...ne na to što bi nam eventualno rekla dr.
Znamo mi oboje jako dobro da smo krivi oboje.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 21:40   #40
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Mislim da se tu najviše radi o tome da posrednik između partnera bude neutralna osoba koja bez emocija može objektivno sagledati situaciju. Za razliku od nekog člana obitelji ili prijatelja potpuno nepoznatu osobu ni jedan od partnera ne može optužiti da situaciju procjenjuje ovako ili onako zato što joj je netko od njih draži. Kad izube taj argument onda će lakše povjerovati kad im se kaže da u nečemu griješe, pa možda početi i raditi na problemu.

Zato je potpuno nebitno kakav brak ima terapeut. On/ona sagledava situaciju u kojoj nije emocionalno umješan/a, a diploma iz psihologije je tu zbog tehnika kojima se ljudi navode na razgovor i znanja što kada savjetovati i na koji način da to ljudi prihvate.
Amen.

Quote:
ali poanta je da nam objasni KAKO da razgovaramo a da se ne posvađamo u roku od dvije minut
Tako da. Preduvjet je da oboje uopce zele razgovarati.

Anice - nitko ne rjesava tvoje probleme. Nego te uce kako da to ucinis sama. Da ljudi znaju rijesavati probleme, ne bi ni bili u losim vezama i brakovima.
U biti pises dobre postove ali polazis od toga da svaki par moze svoj problem rjesiti sam. Ne ne mogu svi.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.