Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2014., 22:50   #21
Pozdrav,
Instalirao sam si Ubuntu 13.10 prekjučer i imam gadnih problema
Svako malo mi se crasha, chrome sam instalirao pola dana, pucao bi prvo na downloadu, kasnije u pola instalacije. Apdejtao sam ga,
specifikacije kompa: http://prntscr.com/2kt6ql
A ovo moj Ubuntu kaže kad puca: http://prntscr.com/2ksri6
Da li je problem sa netom ili pregrijavanjem? (dobio sam oba odgovora da su moguć problem, nijedno rješenje) Windows 7 radi normalno.

Uglavnom, ekran mi se zacrni i izbaci neki tekst koji redovno ne stignem pročitati niti riječi dok dođe neki Unixov screen i kratko se gasi. Onda neće na prvu upalit, najčešće treba par puta po botunu za paljenje (iako čekam 10ak sec između svakog pokušaja) da me doživi.
motangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 00:30   #22
kod bootanja ne znam.. možda grafika pošto imaš dvije u kompu
najbrže probat forsirat samo jednu u BIOS-u

da saznaš koja se trenutno koristi
glxinfo | grep 'OpenGL renderer'
(glxinfo je u mesa-utils paketu)

/var/log/syslog bi trebao držat log i od prošlih bootova pa pogledaš dal piše nešto
najbrže je ukucat
grep error /var/log/syslog


ovo nl_recvmsgs je način kako networkmanager priča sa driverima za mrežnu
vjerovatno je problem u driveru pa reci koj čip imaš na mrežnoj (to saznaš sa lspci naredbom)

drugo što može, ali manje vjerovatnije, je da networkmanager ima problema s karticom
možeš probat sa wicd umjesto networkmanagera ali prvo reci koj čip na kartici
jer ima ih još nekolicina s problemima

zašto se proc pregrijava ?
hmm, pa gnome3 koristi grafičku, možda ovu s proca
al prvo skupit informacije pa zaključivat
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 02:00   #23
Puno hvala na brzom odgovoru.
Evo system log koji sam imao kad sam ti išao odgovarati na ubuntuu + čip sa grafičke: http://prntscr.com/2kuo9p
činio mi se kratak, pa sam slikao i ovu dužu verziju, tamo gdje sam našao da je puklo zadnji put: http://prntscr.com/2kuon7

Onda mi se u pola posta opet srušio (sva sreća sejvao sam u bookmarkse slike ) i ovo je log zadnjeg: http://justpaste.it/e5bt taman sam njega spremio, pa se opet srušio, sada pišem sa Windowsa.

Govori li ovo što?
motangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 08:06   #24
Pregrijava ti se procesor.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 13:23   #25
zaboravih reć da pogledaš htop (ili koj god program kojim gledaš procese) da li je neki program na 100%
(s 4 jezgre možda na 400%)

i da, krivo pročitah, resetira ti se vjerovatno zbog pregrijavanja
ja mislio da neće bootat par put bez veze i da net puca

log ne kaže ništa novo osim čipa mrežne
kolko vidim ne daje podatke od prošlog boota, to valjda na ubuntu se premjesti u drugi log

ako nema proces na 100% onda je možda (vjerovatno) problem u grafici
probaj forsirat radeonku u BIOS-u

mreža da rikava (ako rikava) nađoh ovo, što prebaci enkripciju (WEP, WPA..) s mrežne na proc
pa probaj

uglavnom eliminacija
ako neki program radi probleme onda će htop reć ("sudo htop" daje više informacija)
ako je grafika onda bi forsiranje radeonke trebalo riješit
ako mrežna radi probleme onda bi "sudo rmmod ath9k" trebao riješit, što isključi mrežnu (ono dugme na lapu za mrežu palit gasit bi trebalo dat isti rezultat)

ima općih trikova oko mreže koji bi je napravili stabilnijom pa ako imaš problema s mrežom..

ima još jedan programčić koristan za laptope
powertop je konzolni program koji daje dost detaljne informacije o potrošnji struje, i opcije za mjere štednje
(nova verzija je malo bespotrebno teža za korištenje; mjenjaš stranice sa [tab] i na zadnjoj stranici ti da hrpu opcija za prešaltat s "bad" na "good", nemoj samo usb miš ili tipkovnicu prešaltat)
planiram već pol godine napravit skriptu da se to automatski, al eto
__________________
i am done contemplating imponderables

Zadnje uređivanje i_meni_dosadno : 20.01.2014. at 13:36.
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 21:48   #26
Ej, zahvaljujem ti puno!

Napravio sam ovo:
  • očistio si laptop, stavio novu termalnu kremu (na prijedlog tipa iz računskog centra na faksu, pročitao sam tvoj post s moba kad sam bio tamo i ostao razrogačenih očiju, reko njemu problem i da mi spusti na razinu za debile... pa je rekao ili ga očistit ili mijenjat na bilo stariji Ubuntu, bilo na Mint koji na faksu imamo).. radi 'ko Audi u vicu
  • instalirao htop i powertop, pa nek prate što se dešava sa procesorom.

Pojma neman šta se dešavalo, ali ako bude pucalo kopiram ti izvještaje ta 2 programa.
I da, logovi starijih sessiona drži u syslog1, ali to sam prvo išao u pastebin kopirati i nije moglo toliki tekst aploadat, kasnije sam išao u justpaste pa je - pogodi - pukao



E da, imaš neki prijedlog sajta ili nečeg gdje mogu sistematski učiti o linuksu/ima, i trenutno ubuntu-u najviše? Dakle, pohvatati kako što funkcionira od nižih apstrakcija prema više, te pogotovo kako mogu raditi aplikacije koje ću sam koristiti. npr. mogu u C-u napraviti solidan program za neke opće slučajeve (znači, ja kompajliram, pokrenem, unosim...), ali nikad nisam radio specjaliziran (grafiku nisam takao, ali s tom se bibliotekom pozabavim kad treba, radio sam u početničkim jezicima i mislim da nije proble), ali to povezivanje programa sa sustavom ne znam i volio bih naučiti i o OSu, i o izradi programa za taj os.
Vidim da imaš duboko znanje, sumnjam da si ga mogao pohvatati samo rješavanjem problema, bez proučavanja priče u dubinu uz praksu, volio bih sam naučiti....

Zadnje uređivanje motangens : 20.01.2014. at 22:02.
motangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 00:50   #27
Uci Debian. Ubuntu je ionako Debian based distro te ti je bolje uciti o njemu nego samom Ubuntu (nadam se da nemas problema s logikom pa ti je jasno zasto to govorim).
Imas vrlo opseznu i jako kvalitetnu free knjigu (ali bar doniraj 5€) na http://debian-handbook.info/

Imas i Learn Linux The Hard Way sto ti toplo preporucam nakon ovog gore ebooka ukoliko zelis bitno produbiti znanje i doci na neki sasvim novi level.

Plus, vrijeme. Nista ne ide preko noci pa si daj vremena te nemoj zurit
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 09:49   #28
nemoj ga onda ni palit ako se pregrijava
elektronika baš ne voli celzijuse

možeš vrtit linuks u virtualbox-u dok ne središ ovo

e da, i zaboravio sam dvaput već
www.linuxquestions.org je mjesto di inače možeš dobit odgovore na ovakova preciznija pitanja
sam de kopiraj tekst, nikom se ne da prepisivat ako oće nešt guglat (duže tekstove na link, kako si ovaj log)
bdw ako naiđeš na terminal koji ne podržava ctrl+c/v, sam obilježiš tekst pa "pastaš" da klikneš kotačić miša
(mora izvorni prozor bit otvoren kad paste)

htop ti je kao ctrl+alt+del na vindozama
imaš takav grafički program tam negdje pod "system" il' kako god


o administraciji ubunta i inih ne znam previše pa ne budem
(wikipedia o APT-u za početak)


za "napredne" stvari je dobro znat shell koristit
najčešće je to bash

"core utils" su jednostavni programčići koji čine shell korisnim
http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Core_Utilities

ukucaš "man nešto" da ti kaže više o tome
tipa, redom da se upoznaš:

man ls
man man
man info
info info
info man
info # da listu svih raspoloživih info dokumenata

ima man stranice i za C funkcije, tipa "man gettimeofday" (više o tom u "info man")
za tebe bi bilo korisno i:

info bash
info libc

makar je to hrpa informacija

kod linuxa se uglavnom koristi gcc za kompajlat C (i fortran, ada-u, C++ (g++), itd itd)

glibc je standardni linux libc, napisan prema POSIX-u

POSIX je važan kao standard
obuhvača libc, C, shell jezik i vjerovatno još par stvari
program koji prati POSIX bi trebao radit na više sustava, uključujući vindoze
tebi je važan libc dio te shell da si olakšaš stvari

ima razlika između sustava
npr sleep() koji na vindozama je u ms dok kod linuxa u sekundama

uz ovo što je RC Da Kookee linkao da dodam
http://www.ibm.com/developerworks/linux/lpi/index.html IBM trening za ispite, opširno i opčenito
jer ipak to je linux ispod svakog ubunta, fedore, debiana i sl.

http://slackbook.org/html/book.html
makar je za slackware večina je univerzalna
pogledaj 4.1 System Overview i Chapter 8 The Shell
linux nema C: D: itd. nego su particije transparento "mount"-ane u neki folder
(man mount )



znači da kompajlaš i pokreneš nešto, u konzolu:
gcc -o program program.c
(man gcc)

pa pokreneš sa "./program"

ako treba neka ekstra biblioteka, tipa libm (dio libc)
gcc -o program program.c -lm

C + libc i imaš 90% sustava, što ti je previše
još je i portabilno
za neki grafički program QT framework (čitam dobro o QT creator-u kao IDE za to) ili GTK ili EFL
možeš napravit i koristeći opengl, ali to je više posla

ja osobno koristim Scite tekst editor i xterm, pa jednostavnu shell skriptu za kompajlat ("man make" za ono što inače OSS projekti koriste (i cmake))
al ima raznih IDE-a i svega

šta zaboravih...
opčenito o strukturi sistema.. ne znam di bi počeo
kernel je osnova, on daje pristup hardveru, mreži i sl. te organizira multitasking, memoriju itd.
Xorg X je dio koji upravlja naprednijom grafikom (van framebuffer konzole), daje programima mogučnost da otvore prozor i crtaju u njega bez da znaju o grafičkoj i sl.
(X daje više toga tipa input, al grafika je veči dio)
QT, EFL, GTK itd. su "toolkit"-i koji olakšavaju stavit neki prozor s tipkama, slikicama i svim tim
(tipa ono u visual basic-u, sam fleksibilnije)

i da, o administraciji navčih iz potrebe
linux je jednostavan sistem, ma kolko god ljudi komplicirali
sam nekad baš nije najjasnije kak to di šta

bdw za sve ima na netu hrpa tutoriala i ko zna koje čega
za početak predlažem malo wiki i guglanja o opčenitim pitanjima
(tipa "linux desktop environment", "linux package management", "linux filesystem")

ne znam šta još
sigurno ima još al zaboravih trenutno

znam da je zbunjujuće, sam polako

glhf
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 18:22   #29
Zahvaljujem obojici. Preko pola napisanog mi, naravno, nije jasno - ali pomalo.. Sada imam te 2 knjige s linkova, hrpu smjernica i par mjesta za vježbanje, još malo stiske oko faksa pa posli puunoo vrimena, stignem sve obraditi temeljito i kvalitetno. Još si nađoh ovo za uvod u shell, bacio sam oko na prvih par stranica i već kužim ideju...
Baš mi je otkriće sve ovo, i drago mi je da sam napravio taj korak u nepoznato.
motangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 18:27   #30
ovo ti je odlična knjiga: The linux command line
__________________
Pomozite mi da vas ne ubijem.
shicy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 16:41   #31
@montangens

Probaj ovo:
Kod:
http://techhamlet.com/2012/05/ubuntu-how-to-fix-over-heating-of-laptops-with-switchable-graphics/
Meni je pomoglo na više Ubuntu baziranih distibucija.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.